Sınavlar
POMEM 28.Dönem Başvuruları Başladı! 10 Bin Öğrenci Alınacak

POMEM'e 8 Bin Öğrenci Alınacak

Polis Akademisi tarafından  toplamda 8 bin öğrenci alımı yapılacağı duyurulmuştu, adaylar POMEM başvuru kılavuzunun yayımlanmasını bekliyordu. Kılavuz yayınlandı ve Polis Eğitim Merkezine Öğrenci alım süresi başladı. Başvuruların bitmesine iki gün kala öğrenci alım sayısı 10 Bine yükseltildiği duyuruldu Başvurular 27 Aralık 2021 Pazartesi günü başladı 7 Ocak 2022 Cuma günü saat 23.59'da sona erecek. Adaylar ön başvurularını http://www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak yapabilecekler

POMEM'lere lisans mezunu 5 bin 120 erkek, 1280 kadın, önlisans mezunu 1.280 erkek, 320 kadın olmak üzere 8 bin öğrenci alınacak. Geçerli kontenjan sayısının 10 katı kadar aday mülakata çağırılacaktır. 

2021 POMEM polis alımı kılavuzuna göre KPSS şartı nedir?

Polis Meslek Eğitim Merkezlerine, ÖSYM tarafından lisans mezunları için yapılan 2020 veya 2021 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden KPSS P3 puan türünden en az 60, ön lisans mezunları için yapılan 2020 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS P93 puan türünden en az 65 ve üzeri puan alanlar arasından Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşıyan adaylar başvurabilecek. (Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2020 veya 2021 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az  (48,00),  önlisans mezunları için 2020 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)
Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğine göre alınacak öğrenci sayısının on katı kadar  "Ön başvurusu alınan erkek ve kadın adaylar ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır ve o dönem için alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının on katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılacaktır.

POMEM için belirlenen boy şartı nedir?

Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin boyu en az 167 cm, bayan öğrencilerin boyu en az 162 cm uzunluğu şartı belirlenmiştir.

POMEM Başvuru Klavzuna erişmek için bağlantıyı tıklayıız

28. Dönem POMEM Giriş Sınavı aşamalarına katılmaya hak kazanan adaylar belirlendikten sonra başvuru ücret ve hesap bilgileri Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesi (www.pa.edu.tr) adresinden duyurulacaktır.

POMEM’lerde eğitim - öğretim, parasız yatılı ve üniformalı olup, öğrencilerin iaşe, ibate ve sağlık giderleri ile diğer istihkakları Devletçe karşılanır.
POMEM’deki eğitim - öğretimi başarı ile tamamlayan öğrencilere Mesleki Eğitim Sertifikası verilir.

POMEM öğrencilerinin aday memur olarak atanmaları için öğrenim süresini başarıyla tamamlamaları ve eğitim sonunda yapılacak eğitim sonu sınavında başarılı olmaları şarttır. 
Sınavlarda başarılı olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların Polis Memuru olarak atamaları yapılacaktır. 

Kaynak:PaylaşYorumlar   
Yorum Formu
Güncel
Sınavlar
ÖSYM, ALES Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarını Yayımladı

ALES Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı Yayımlandı

Pandemi nedeniyle ertelenip …

Sınavlar
ÖSYM,YKS Hakkında En Çok Merak Edilenleri Yanıtladı

YKS Hakkında En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları Neler?

2021 YKS için …