KPSS    
KPSS ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgi Testi) Rehberlik Öğretmenliği Konuları

KPSS 'ye girip Kamu Kurumlarında Öğretmen Kadrolarına yerleşmek isteyen bütün adayların katılması gereken KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek Testine ek olarak Eğitim Bilimleri ve bazı bölümler için ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgi Testi)' ye katılma zorunluluğu getirilmiştir. Önceki yıllarda sadece KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek testine ek olarak Eğitim Bilimlerine girmeleri yeterli iken ilk kez 2013 yılında ÖABT sınavının gerekli olduğu uygun görülmüş ve belli bölümler de adaylar sınava girmiştir.  

  2021 yılında toplam 18 farklı branşta ÖABT uygulanacaktır. Konular ve soru dağılımları güncel ÖSYM müfredatına uygun olarak hazırlanmıştır. Soru dağılımları yüzdelik olarak, konu dağılımlarına uygun olarak oluşturulmuştur. Aşağıda Rehber (PDR) Öğretmenliği bölüm mezunları için ÖABT konu başlıkları ve çıkacak soru dağılımları % olarak verilmiştir.

 

2021 KPSS ÖABT Rehber Öğretmen (PDR) Konuları ve Soru Dağılımları

  • Temel Psikolojik Kavramlar (%16)
  • Psikolojik Danışma Kuram İlke ve Teknikleri (%16)
  • Davranış ve Uyum Problemleri (%10)
  • Bireyi Tanıma Teknikleri (%10)
  • Bireyle ve Grupla Psikolojik Danışma (%10)
  • Mesleki Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı (%8)
  • Psikolojik Danışma ve Rehberlikte Araştırma ve Program Geliştirme (%6)
  • Meslek Etiği ve Yasal Konular (%4)
  • Alan Eğitimi Testi %20

 

   ÖABT sınavında adaylar eğitim süresi boyunca gördükleri derslerden sorumlu olacaklardır. Alan Bilgisi %80 Alan Eğitimi %20 olacak şekilde sorular hazırlanmaktadır. Sorular her bölümün kendi alanı ile ilgili olup farklı alanlardan sorumlu olmayacaklardır. Sınavda toplam 75 soru çıkmakta olup sözel alanlar için 120 dakika sayısal alanlar için 150 dakika verilmektedir.

 

Yukarıda verilen yüzdelik dilimler bilgilendirme amaçlı olup sınava girecek bütün adaylara başarılar dileriz.Paylaş2021 KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı Konuları Nelerdir? KPSS 2021 ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Rehber (PDR) Öğretmenliği Konuları ve soru Dağılımı


Yorumlar   
Yorum Formu
Benzer İçerikler
KPSS
KPSS ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgi Testi) Türkçe Öğretmenliği Konuları

KPSS ‘ ye girip Kamu Kurumlarında Öğretmen Kadrolarına yer…

DGS
DGS Sayısal (Geometri) Konuları

   DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Meslek Yüksekok…