KPSS    
KPSS ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgi Testi) Coğrafya Öğretmenliği Konuları

KPSS' ye girip Kamu Kurumlarında Öğretmen Kadrolarına yerleşmek isteyen bütün adayların katılması gereken KPSS Genel Kültür- Genel Yetenek Testine ek olarak Eğitim Bilimleri ve bazı bölümler için ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgi Testi) ye katılma zorunluluğu getirilmiştir.Önceki yıllarda sadece KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek testine ek olarak Eğitim Bilimlerine girmeleri yeterli iken ilk kez 2013 yılında ÖABT sınavının gerekli olduğu uygun görülmüş ve belli bölümler de adaylar sınava girmiştir. 

  2021 yılında toplam 18 farklı branşta ÖABT uygulanacaktır. Konular ve soru dağılımları güncel ÖSYM müfredatına uygun olarak hazırlanmıştır. Soru dağılımları yüzdelik olarak, konu dağılımlarına uygun olarak oluşturulmuştur. Aşağıda Coğrafya Öğretmenliği bölüm mezunları için ÖABT konu başlıkları ve çıkacak soru dağılımları % olarak verilmiştir.

 

2021 KPSS ÖABT Coğrafya Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımları

  • Alan Bilgisi Testi %80
  • Fiziki Coğrafya (%30)
  • Beşeri ve Ekonomik Coğrafya (%30)
  • Bölgeler ve Ülkeler (%20)
  • Alan Eğitimi Testi %20

 

    ÖABT sınavında adaylar eğitim süresi boyunca gördükleri derslerden sorumlu olacaklardır. Alan Bilgisi %80 Alan Eğitimi %20 olacak şekilde sorular hazırlanmaktadır. Sorular her bölümün kendi alanı ile ilgili olup farklı alanlardan sorumlu olmayacaklardır. Sınavda toplam 75 soru çıkmakta olup sözel alanlar için 120 dakika sayısal alanlar için 150 dakika verilmektedir.

 

Yukarıda verilen yüzdelik dilimler bilgilendirme amaçlı olup sınava girecek bütün adaylara başarılar dileriz.Paylaş2021 KPSS ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı Konuları Nelerdir? KPSS 2021 ÖABT Öğretmenlik Alan Bilgisi Coğrafya Öğretmenliği Konuları ve soru Dağılımı


Yorumlar   
Yorum Formu
Benzer İçerikler
KPSS
KPSS ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgi Testi) Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Konuları

 KPSS 'ye girip Kamu Kurumlarında Öğretmen Kadrolarına yerleşmek isteyen büt&…

YKS
YKS YDT (Yabancı Dil Testi) Konuları ve Soru Dağılımı

Adaylar 2021 yılında Gerçekleştirilecek TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve AYT (Alan Ye…