İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi

Üniversite Adı
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
Özel

  • Edebiyat Fakültesi
  • Eğitim Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • İlahiyat fakültesi 

  • Yabancı Diller Yüksekokulu

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

  • Üniversite Türü: Vakıf Üniveritesi
  • Akademik Personel Sayısı : 150 
  • Öğrenci Sayısı:1.700
  • Öğrenim Dilleri: Türkçe, Arapça, İngilizce

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi 2010 yılında İstanbul'da Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Farklı inanç ve kültürlere mensup insanların yüzyıllardır bir arada yaşadıkları, medeniyetlerin buluşma noktası İstanbul’da kurulmuş olan üniversite, özgün araştırmalarla insanlığın bilimsel birikimine katkıda bulunmayı ve bunu sağlayabilmek için yetkin araştırmacı ve bilim insanları yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Neden İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ?

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi bütün mezunlarına hayatın ve mesleğin gerekleri olan donanımı sağlamayı vazgeçilmez bir görev saymakta, istekli ve yetenekli gençlere daha lisans aşamasında iken lisansüstü öğrenime hazırlanma imkânları sunmaktadır. Üniversitenin tüm programlarında alanında söz sahibi akademisyenler ders veriyor. Çoğu yurt dışı tecrübesine sahip hocaları saygın uluslararası ve ulusal akademik dergilerin editörleri ve hakemleri arasında yer alıyor.

Bünyesinde 5 Fakülte, 1 Enstitü, 1 Yüksekokul, 6 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile her dokuz öğrenciye bir öğretim üyesinin düştüğü üniversitede eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi yabancı dilin öneminin farkında Özgün araştırmalarla insanlığın bilimsel birikimine katkıda bulunmayı ve bunu sağlayabilmek için yabancı dili yetkin bireyler mezun etmeyii hedeflemektedir. 2011-2012 akademik yılından bu yana hazırlık sınıflarını başarıyla tamamlayan öğrencilerden üniversitenin belirlediği başarı kriterlerini sağlayanlara her iki dilin anadil olarak konuşulduğu ülkelerde dil eğitimi imkânı sunmuştur. Öğrencilerin bu programlarla daha hazırlık aşamasında yurt dışı tecrübesi yaşayıp, dillerini uluslararası düzeyde kullanabilme fırsatını yakalamaktadır. İngilizce için yaz döneminde 6 haftalık İngiltere'ye Arapça için 8 haftalık Ürdün'e dil geliştirme programı adı altında gönderilmekteler.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi uluslararası ortam ile farlı kültürlerden edinilen arkadaşlıklara ve yabancı dil öğrenmesine olanak sağlamaktadır. öğrencilerinin yedide biri uluslararası öğrencilerden oluşuyor. Yerleşkede Afganistan’dan Endonezya’ya, Kongo’dan Makedonya’ya 44 farklı ülkeden öğrencilerin farklı dil ve kültürleriyle temas etme imkânı sizi bekliyor.

Üniversitede gerek fakülte içi ve gerekse farklı fakültelerdeki bölüm ve programlar arası çift anadal ve yandal imkânları mevcut. Böylelikle mezun olduğunuzda iki farklı disiplinde diploma alma imkânına sahip olunmakta. Bunun yanı sıra bölümlerin ders programlarında öğrencilerin üniversitede açılan tüm dersleri alabilmelerine imkân sağlayan “serbest seçmeli” dersler bulunuyor. Böylelikle çift anadal ve yandal yapmadan da ilgi duyduğunuz dersleri takip edip kendinizi farklı disiplinlerde de geliştirebilme olanağı verilmektedir.

Kütüphane Olanakları: Öğrencileri üniversiteye kayıtlarını yaptırdıklarında aynı zamanda kütüphanenin de doğal üyesi olmaktadırlar. Böylece ihtiyaç duydukları yayınları ödünç alıp belli bir süre evde, yurtta ve diledikleri herhangi bir yerde kullanım hakkına sahip olmaktadırlar. Kütüphanede bugün itibariyle 100.000 (yüz bin) cilt kitap ve 20.000 (yirmi bin) cilt dergi bulunmaktadır. Kütüphane YÖK’ün son iki yıldır yaptığı “Vakıf Üniversiteleri Değerlendirme Raporunda” öğrenci başına en çok kitabın düştüğü üniversite olarak ilk sırada yer almaktadır. Kütüphanede ayrıca 1.200 adet el yazmaları, 1600, 1700 ve 1800’lü yıllarda basılmış Osmanlıca ve batı dillerindeki nadir eserlerden oluşan bir “Nadir Eserler Bölümü” bulunmaktadır.

Burs Olanakları

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi gerçek anlamda bir vakıf üniversitesidir. Öğrencilerin tamamı tam ya da kısmi burslu olarak öğrenim görmektedir. Öğrenim bursunun yanında merkezî yerleştirmedeki başarı sıralamasına göre değişen miktarlarda nakit burslar, hazırlık sınıfında ücretsiz ders kitabı ve öğrenci yurtlarında konaklama imkânları da mevcuttur.

ÖSYS’de ilk 100'e girenler ve ilk 10.000 girenler arasında derecelerine göre farklılık gösteren miktarlarda öğrencilere öğrenim bursunun yanı sıra 1000 ila 3500 TL arasında değişen nakit başarı bursları da veriliyor. Ayrıca kısmi burslu programlara yerleşen öğrencilere belli başarı şartlarını sağlamaları halinde tam burslu olarak öğrenime devam etme fırsatı sunuluyor.

Üniversitede öğrenim bursları ve nakit başarı ve destek burslarının yanı sıra öğrencilere ulaşım desteği, yurt imkânı da sunuluyor

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Elmalıkent’te her türlü ihtiyaca cevap vermek üzere tasarlanan; neoklasik tarzda binalara, genişlik ve ferahlık hissini doyasıya verecek özgün peyzaj alanlarına ve dünya metropolü İstanbul’un her noktasına kolay ulaşım imkânı sunan lokasyona sahip, doğayla iç içe bir üniversite yerleşkesi yükseliyor.
Üniversite2018-2019 akademik yılından itibaren Ümraniye Elmalıkent Yerleşkesinde eğitim öğretim ve akademik faaliyetlerini sürdürmektedir.
Ümraniye yerleşkesi, Ümraniye Alemdağ Caddesi’ne ve “Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy” metro hattına yürüme mesafesindedir.

Her türlü ihtiyacın düşünüldüğü modern yerleşkede yeterli kapasitede kantin, kafeterya, spor merkezi ve otoparklar yer alıyor.

Öğrenci Kulüpleri, öğrencilerim henüz üniversite yaşamında iken düzenlediği etkinlikler sayesinde organizasyon becerileri kazanmasını sağlarken, aynı zamanda hem akademik alanda hem de hobilerinde kendilerini geliştirmelerine ve sosyalleşmelerine imkân sağlar. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi, öğrencilerinin kulüp kurma ve faaliyette bulunmalarına destek vermektedir. Dans ve Tiyatro Kulübünden Spor Kulübüne Fotoğrafçılık Kulübünden Satranç Kulübüne her öğrenci profiline göre çeşitlilik gösteren 24 öğrenci kulübü bulunmaktadır

Barınma Olanakları

 Üniversitemiz bünyesinde öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak üzere, Ümraniye Yerleşkesi'nde "Kız Öğrenci Yurdu", Elmalıkent Yerleşkesi'nde ise  Erkek Öğrenci Yurdu bulunuyor.

Ümraniye Kız Öğrenci Yurdu, Ümraniye’de yeni yerleşke alanının (Şile istikametinde) 600 metre ilerisinde inşa edildi. 3 blok ve sosyal alanlardan oluşan ve yaklaşık 3.500 öğrenci kapasitesine sahip, atlarda yeteri kadar etüt salonları ve dinlenme alanları, mescit bulunmaktadır. Ayrıca açık alanda yürüme ve dinlenme ihtiyacını karşılamaya ve bazı spor etkinliklerini yapmaya imkan veren, etrafı koruma altına alınmış ve bahçe düzenlemeleri gerçekleştirilmiş dış mekanlar vardır.

Elmalıkent Erkek Öğrenci Yurdu, betonarme yapılaşma yerine çevreci bir yaklaşımla tasarlanıp 104 adet konteynerin dönüştürülmesiyle oluşturulmuş bu anlamda Türkiye’nin ilk geri dönüşüm projesidir. Projede yer alan yurt bloklarının bağımsız giriş ve çıkışlara sahip olması öğrencilere daha özgür bir yaşam imkânı sunmaktadır.

Erkek Öğrenci Yurdu odalarında müstakil banyo - tuvalet, klima, fiber internet ve mini buzdolabı mevcuttur. Ayrıca çamaşırhane, ütü odası, yemekhane, mescit ve etüt salonları öğrencilerin kullanımına sunulan ortak mekânlar olarak tasarlanmıştır. Ayrıca çamaşırhane, ütü odası, yemekhane, mescit ve etüt salonları öğrencilerin kullanımına sunulan ortak mekânlar olarak tasarlanmıştır.

Projedeki yüksek ısı izolasyonu sayesinde minimum enerji tüketimi sağlanmaktadır. Çevre düzenlemesi devam etmekte olan projenin yeşillendirilmesinde zeytin ve ıhlamur ağaçlarının da yer aldığı yaklaşık 500 adet ağaç dikimi gerçekleştirilmektedir.

 

 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. MUSTAFA SİNANOĞLU

elmalı kent mah. Ümraniye no:4, Ümraniye/İstanbul
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu