Yeni Arayüze Geçiş Yap

İstinye Üniversitesi

Üniversite Adı
İstinye Üniversitesi
Özel

  • Eczacılık Fakültesi
  • İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
  • Fen Edebiyat Fakültesi
  • Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Sağlık Bilimleri Fakültesi
  • Tıp Fakültesi


Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

İstinye Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi

Öğrenci Sayısı: 7.661

Öğrenim Dili: Türkçe & İngilizce

İstinye Üniversitesi, "Liv Hospital”, “Medical Park " ve "VM Medical Park" olmak üzere üç ayrı hastane markasını tek çatı altında buluşturan MLPCare Grubu’nun 25 yıllık bilgi ve birikiminin devamı olarak, 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından 2015 yılında İstanbul'da kurulmuştur.

Şu an faaliyet göstermekte olan Topkapı ve Güney Kampüsü olmak üzere 2 kampüsü vardır. Bünyesinde 7 Fakülte, 3 Enstitü, 2 Meslek Yüksekokul, ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca Eğitim hastanesi olarak İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa  ve İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir’i kullanmaktadır.

Eğitim Olanakları

İleri teknoloji kullanılarak hazırlanan araştırma laboratuvarları, Artificial Intelligence Laboratory ve AR-GE merkezi laboratuvarları, yıl içerisinde öğrenilen teorik bilgilerin uygulamalar ile desteklenmesinin yanı sıra hazırlanan altyapı da yepyeni araştırmaların yapılmasını sağlayacak güçtedir. Topkapı kampüsü içinde 63 laboratuvar ve 3 bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır.

İstinye Üniversitesi'nde tüm lisans bölümlerinde ve önlisans programlarında çift anadal  ve yan dal imkanı bulunmaktadır. Şartları sağlayan öğrenciler (ortalama, sınıfında ilk %20 dilimde olmak gibi) başvuru yapmaları durumunda başvuruları değerlendirilir ve kontenjan dahilinde çift anadal eğitimine başlayabilir. Çift anadal programlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler ikinci bir program diploması ile mezun olmuş olurlar.

Üniversitede yan dal programı mevcuttur. Üniversiteye kayıtlı olan öğrenciler şartları sağladıkları taktirde, kontenjan dahilinde üniversite içinde başka bir eğitim-öğretim programının tanımlanan derslerini alarak yandal sertifikası alabilirler. Çift Anadal ve Yan Dal Programları için ayrıca ücret almamaktadır.

İstinye niversitesi öğrencilerine dünyanın seçkin üniversiteleri ile yapılan ikili anlaşmalar kapsamında farklı ülkelerde eğitim alma fırsatı sağlayan bir programa sahiptir Ülke içinde önde gelen üniversiteler ile Farabi Değişim Programı uygulanmaktadır.

Kütüphane Olanakları: Kütüphane toplam 1.400 m² alanda sağlık, genel ve bilgisayar bölümleri olmak üzere 3 salonda hizmet vermektedir. Kütüphanede rahat bir çalışma ortamı sunan Grup Çalışma Odaları da bulunmaktadır. Kütüphane koleksiyonu, Kongre Kütüphanesi (LC) ve National Library of Medicine (NLM) sınıflama sistemine göre düzenlenmiştir. 18.489 basılı kitap, 5.757 e-kitap2.016 süreli yayın adedi (süreli yayın başlığı; 259 adet) olmak üzere 26.262 adet eser bulunmaktadır.

Burs Olanakları

ÖSYM tarafından yayınlanan 2020 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan kontenjanlara ve oranlara göre (%100, %50, %25) ilk yerleşme sırasında kazanılan indirim hakkı bu indirim öğrencinin Ağırlıklı Genel Not Ortalamasına (AGNO) göre kesilmez, indirimler azami öğrenim süresi boyunca verilmektedir.

İstinye Üniversitesi’nde yerleştiği lisans programına, ilk beş tercihinin içinde yer veren öğrencilere ödemesi gereken tutar üzerinden %15 oranında indirim uygulanmaktadır.

İstinye Üniversitesi önlisans ve lisans programlarına yerleşen şehit eşleri ve çocukları ile malul gazilere, eşlerine ve çocuklarına verilip, ödemesi gereken tutar üzerinden %25 oranında indirim uygulanmaktadır.

Akademik Başarı Bursu: Ağırlıklı Genel Not Ortalaması’nın (AGNO) en az 3.00 olması ve öğrencinin ÖSYM tam burslu öğrenciler dahil yapılan sınıf başarı sıralamasında ilk 5 öğrenci içinde olması gerekir. Bu koşulları sağlayan Ağırlıklı Genel Not Ortalaması (AGNO) en yüksek öğrenciye %50 Akademik Başarı Bursu verilmektedir.

Engelsiz Eğitim Bursu,  Personel ve Yakınları İndirimi, Aile İndirimi, Üstün Başarı, Yetenek ve Temsil Bursu ve Sporcu Bursu olanakları ile eğitime destek olmaktadır

İstinye Üniversitesi &Kampüs' te Yaşam

İstinye Üniversitesi iki ana yerleşkede öğrencilerini  hem akademik hem sosyal yönden çağın yetkinlikleri ile donatılmış olarak hayata hazırlamaktadır. 

Topkapı Kmapüsü :Merkezi konumu ve modern kampüs binası ile öne çıkan Topkapı Kampüsü, Bütün Fakülteleri bu kampüsde yer almaktadır. 47 Derslik, 99 Laboratuvar, 3 konferans salonu, 200 kişilik çok amaçlı salon, 5 Mimarlık Atölyesi, 5 Bilgisayar Atölyesi , Radyo, Televizyon ve Sinema Stüdyosu, Cep Sineması, Müzik Atölyesi, Sergi Salonu, Etkinlik alanları ve 60 kişilik eğitim salonu bulunduruyor. Bunların yanında; Kongre Merkezi , Öğrenci Merkezi, kütüphane, yemekhane ve serbest çalışma alanları, öğrencilerin sosyal ve akademik hayatlarını geçirebilecekleri mekanlar olarak Topkapı Kampüsünde yer almaktadır 

Topkapı Kampüsüne 5 km mesafede yer alan Güney Kampüsü, Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu programlarına ev sahipliği yapıyor. İstinye Üniversitesi öğrencileri bu kampüsün tüm imkanlarından faydalanabiliyorlar.

İstinye Üniversitesi Engelli Dostu: Yükseköğretim Kurulu tarafından ‘Mekanda Erişim’ kategorisinde “Engelsiz Üniversite” ödülüne layık görülmüştür. Üniversite gerçekleştirmeyi planladığı ''Ezgi'nin Kütüphanesi'' projesiyle, görme engelli kullanıcılar için sesli kitap projesi uygulayacak. Ayrıca "Engelsiz Başarı Bursu" ile İstinye Üniversitesi öğrencilerin yanında .

Kapalı spor salonu, sosyal alanları, kütüphanesiyle öğrencilerin eğitim ve öğretimlerine en iyi imkanlarla devam etmesini sağlayan Güney Kampüsünde 8 Laboratuvar, 150 kişilik Amfi, Uçak Teknolojisi Atölyesi, Bilgisayar Laboratuvarı, derslikler ve sessiz çalışma alanları ile yemekhane ve revir yer almaktadır. Yeni kampüsü merkezi konumu ile toplu taşıma araçlarına yakın mesafede yer almaktadır.

İstinye Üniversitesi öğrencileri, şehrin merkezinde, yeşil alanları, spor, sanat, kültür faaliyetleri, Kültür Merkezi, Öğrenci Merkezi aktiviteleri, öğrenci kulüpleriyle zengin bir sosyal ve kültürel kampüs hayatına sahiptir.İstinye Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri faaliyetleri ÖMER bünyesinde yürütülmektedir.
ÖMER bünyesinde aktif 72 öğrenci kulübü bulunmaktadır

Akademik yıl boyunca İstinyeliler, konferanslar, seminerler, etkinlikler ve söyleşilerle akademik yaşamlarının yanısıra, bireysel, kültürel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlar; eğitim ve sosyal yardım projeleri üreterek “farkında” bireyler olarak yetişirler. Yıl sonu bahar şenlikleri, çeşitli müsabakalar, sağlıkla ilgili kongreler, disiplinlerarası söyleşiler, her bölümle alakalı uzmanlarla yapılan konferanslar, 14 Mart Tıp Balosu bunlardan bazılarıdır

Spor Olanakları

Bünyesinde 120’ye yakın sporcu bulunduran Üniversite, bireysel ve takım halinde oynanan spor kategorilerinde ülke çapında gerçekleştirilen turnuvalarda yarışıyor.

Üniversitenin Topkapı Kampüsünde hizmet veren spor salonu ÖMER GYM; tüm spor aletlerini içeren donanımıyla, İstinyelilere spor alanı hizmeti sağlıyor. Tamamen ücretsiz olan salonda; duş alma kabinleri ve özel dolaplar da mevcut. Geniş Fitness aletlerini içeren donanımının yanında pilates için de özel bir alan bulunan ÖMER GYM’den, öğrencileri ve akademisyenleri istedikleri zaman yararlanabiliyor.

Barınma Olanakları

İstinye Üniversitesi  kendi bünyesinde yurt bulunmamaktadır ancak il dışından gelen öğrencileri için yurt ihtiyaçlarını anlaşmalı olduğu kız ve erkek yurtlarıyla karşılamaktadır.

Topkapı Kampüsüne yürüme mesafesinde ya da kolay ulaşım olanakları bulunan kız ve erkek yurtları ile istinyeli’lerin ihtiyaçlarını sağlamaktadır.

Üniversitenin çevresinde öğrencinin durumuna göre tercih edebileceği ve rahatlıkla konaklayabileceği kiralık apart daireler bulunmaktadır.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Erkan İbiş

Maltepe, İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Teyyareci Sami Sk. No.3, 34010 Zeytinburnu/İstanbul
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu