İzmir Bakırçay Üniversitesi

Üniversite Adı
İzmir Bakırçay Üniversitesi
Devlet

 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi

 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Adalet Meslek Yüksekokul
 • Menemen Meslek Yüksekokulu

Bakırçay Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi
 • Öğrenci Sayısı: 4.300
 • Eğitim Dili: Türkçe & İngilizce

Bakırçay Üniversitesi İzmir'in Menemen ilçesinde 2016 yılında kurulan devlet üniversitesidir. Türkiye'de yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan Gediz Üniversitesi sonrasında TBMM'nin aldığı karar ile kurulan bir üniversitedir. İsmini İzmir'de bulunan Bakırçay vadisinden almaktadır.İzmir Bakırçay Üniversitesi, katma değeri yüksek teknoloji üretme ve uygulamada Türkiye’de öncü rol üstlenen ve bu alanda toplumun ihtiyaç duyduğu bilgili ve erdemli profesyonelleri yetiştirmeyi ilke edinen bir üniversitedir.

Bakırçay Üniversitesi bünyesinde 6 Fakülte, 1 Yüksekokul, 2 Meslek Yüksekokul, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, 10 Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Sağlık bölümlerinde eğitim gören öğrenciler için uygulama ve staj hizmeti veren Çiğli Devlet Hastanesi ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Eğitim Olanakları

İzmir Bakırçay Üniversitesi'nde Çift Anadal ve Yan Dal Programı uygulanıp üniversite genelinde yaygınlaşması için teşvikte bulunmaktadır. Çift Anadal yani kısaca ÇAP, lisans eğitimi alan öğrencilerin kendi bölümleri dışında bir bölümün derslerini asıl aldığı derslerle eş zamanlı olarak alıp bu dersleri başarıyla tamamlaması durumda mezun olduğu zaman çift lisans diplomasına sahip olmasını sağlayan bir programdır.

Yandal, Bir diploma programına kayıtlı öğrencinin öngörülen şartları taşıması kaydıyla, aynı yükseköğretim kurumu içinde başka bir diploma programı kapsamında belirli bir konuya yönelik sınırlı sayıda dersi almak suretiyle, diploma yerine geçmeyen bir belge (Yandal sertifikası) alabilmelerini sağlayan porogramdır.

İzmir Bakırçay Üniversitesi uluslararasılaşma stratejisi kapsamında Mart 2018’de Uluslararası İlişkiler ve Değişim Programları Koordinatörlüğü kurulmuştur. Koordinatörlük, diğer akademik ve idari birimler ile iş birliği içerisinde Üniversitenin ulusal ve uluslararası ilişkiler faaliyetlerini geliştirmek ve koordine etmekle görevlidir. Üniversite stratejilerini destekleyen ulusal ve uluslararası iş birliği anlaşmaları gerçekleştirerek Üniversitenin yüksek eğitim standartlarına ulaşmasına katkıda bulunmayı ve Üniversitenin ulusal ve uluslararası saygınlığını arttırmayı hedeflemektedir.

Değişim programları aracılığıyla öğrencileri ve personelin akademik ve kültürel olarak kazanım sağlayabilecekleri uluslararası nitelikli üniversiteler ile anlaşmaların yapılabilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Erasmus+ Değişim Programı ve Mevlâna Değişim Programına dahil olabilmek için başvurular yapılmıştır.

Üniversitede nitelikli iş gücü yetiştirme yolunda öğrencilere uygulamalı eğitim verilmesinin yanında bilimsel araştırmalar yürütmek için Sağlık Bilimleri, Mühendislik ve Mimarlık ile Fen Edebiyat Fakültelerinde laboratuvarlar bulunmaktadır.

İzmir Bakırçay Üniversitesi Kütüphanesi, modern teknolojilerden faydalanarak engelsiz bir kütüphane olma yolunda, öğrencilerin, akademisyenlerin ve toplumun ihtiyaç duyduğu bilgiye kolay erişmesini sağlamaktadır. Bilgiyi hizmet verdiği kitleye, çağdaş teknolojileri de kullanarak, hızlı ve ekonomik şekilde, zaman ve yerden bağımsız olarak sunmaktadır. 1.000 metrekare alanda, 300 kişi oturma kapasitesine sahiptir. 40.000 basılı kitap, 12.000 e-kitap, 7.500 süreli yayın ve 1000 görsel yayın bulunmaktadır. Kitapların içerikleri hukuk, mühendislik, iktisat, işletme, bilişim, sosyal ve beşeri bilimler (coğrafya, edebiyat, psikoloji, sosyoloji), sağlık, dil bilimleri alanlarında olup Üniversite öğrencilerinin birincil düzeyde yararlanabileceği içeriğe sahiptir.Üniversite kütüphanesinde öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı 50,01'dir

Burs Olanakları

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından burs, öğrenim kredisi ve kyk yurt bursu alabilmekteler ayrıca başarılı ama desteğe ihtiyacı olan öğrencilere  Yemek Bursu verilmektedir

Kısmi Zamanlı Öğrenci (KZÖ) Çalıştırma Programı uygulanmaktadır. İzmir Bakırçay Üniversitesi’ndeki kayıtlı öğrencilerin ders saati dışındaki boş zamanlarında ilgi ve yetenekleri doğrultusunda geçici olarak çalıştırılmaları, maddi kazanç yanında uygulama becerisi kazanmaları ve iş disiplini edinmiş, üretken bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmaktır

Bakırçay Üniversitesi & Kapüs'te Yaşam

Üniversite Menemen İlçesi, Seyrek Beldesi’ndedir.  Öğrencilerine sunduğu akademik olanakların yanısıra  sportif, sanatsal ve kültürel olanaklar ve mesleki yeterlilikler açısından ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücüne farklı bir yaklaşım ile katkıda bulunmaktadır. 

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından Kültür Faaliyetleri kapsamında; akademik dönem içerisinde öğrenci ve personelin becerilerini geliştirmek için Menemen Halk Eğitim Merkezi koordineli olarak Halk Oyunları, Bağlama, Gitar, Satranç gibi kurslar düzenlenmektedir. Kursiyerler için gerekli olan malzemeler üniversite tarafından temin edilmektedir. Kurslara katılımlar ücretsiz olup, devamlılık sağlayan kursiyerlere sertifika verilmektedir. Ayrıca, öğrenciler ders dışı zamanlarında belirli bir hedef doğrultusunda eğitim, sağlık, spor, sosyal, bilim ve kültür faaliyetleri yürütebilmek için Öğrenci Toplulukları Yönergesi hükümlerine göre gerekli faaliyetlerde bulunabilmekteler.

Kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinlik ve organizasyonların düzenlenmesi için 600 kişilik tam akustik sistemli, iki katlı Konferans Salonu bulunmaktadır. E Blok zemin katta bulunan Konferans Salonu’nda öğrenci toplulukları, gösterilerini sergileyebilmektedir. Ayrıca ulusal ve uluslararası akademik çalışmalar, konferanslar ve seminerlerin düzenlenmesi için tüm oturma yerleri not alma imkanı sağlayan konferans koltukları ile dizayn edilmiştir.

Amfi Tiyatro alanı üniversite içerisinde her yıl düzenlenen öğrenci şenlikleri kapsamında kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Konser ve halk oyunları gösterileri gibi etkinlikler bu alanda düzenlenmektedir.

Spor Faaliyetleri

Açık Alan Spor Tesisleri: Futbol, Voleybol, Basketbol ve Kort Tenis Kapalı Spor Salonu ve Kapalı Fitness Tesisleri: Voleybol, Basketbol, Pilates, Fitness, Masa Tenisi ve Langırt Menemen Halk Eğitim Merkezi ile düzenlenen iş birliği kapsamında bu spor faaliyetlerinde öğrenci ve personele yönelik sertifikalı kurslar düzenlenmektedir. Voleybol, Basketbol, Fitness, Pilates ve Kort Tenis kursları akademik takvim süresince devam etmekte olup katılımlar ücretsizdir.

Barınma

Üniversite kampüsü içerisinde devlet yurdu bulunmamaktadır. Yakın mesafelerde KYK yurtları bulunmaktadır

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. MUSTAFA BERKTAŞ

Gazi Mustafa Kemal, Kaynaklar Cd., 35665 Menemen/İzmir
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu