Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

Üniversite Adı
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
Devlet

 • Doğubeyazıt insan ve toplum Bilimleri Fakültesi
 • Spor bilimleri fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İslami İlimler Fakültesi

 • Sağlık Yüksekokulu
 • Eleşkirt Celal Oruç Hayvansal Üretim Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
 • Patnos Sosyal Hizmetler Yüksekokulu

 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Eleşkirt Meslek Yüksekokulu
 • Doğubeyazıt Ahmedi- Hani Meslek Yüksek Okulu
 • Sivil havacılık meslek yüksekokulu
 • Patnos Meslek Yüksekokulu

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü Devlet

Eğitim Dili Türkçe

Akademisyen Sayısı 421

Öğrenci Sayısı 12.050, 175 tanesi yabancı uyruklu 

Kuruluşu 2007 yılında kuruldu. ancak temelleri  1967-1968 öğretim yılında "Ağrı Kız ilköğretmen Okulu "na kadar dayanıyor .1977-1978 Öğretim yılından itibaren 2 yıllık eğitim fakültesine dönüştürülerek "Öğretmen Yetiştirme Kurumu "olmuştur .1982 tarihinde çıkarılan teşkilat kanunu ile "Ağrı Eğitim Yüksek Okulu" adı altında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim fakültesine bağlanmıştır. 3 Temmuz 1992 tarihinde Atatürk Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Ağrı Eğitim Fakültesi adıyla 2007 yılına kadar eğitim -öğretimi sürdürmüştür.

2007 yılında 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan, 17 yeni üniversiteden biri oldu  Üniversite Ağrı'lı iş adamı IC vakfının kurucusu İbrahim çeçen tarafından modern ve çağdaş eğitimin alt yapısına uygun olarak inşa edilmiş, tüm bilimsel, sosyal, kültürel ve çevresel donatıları tamamlanarak devletimize bağış niteliğinde teslim edilmiştir Adını her yapı taşında desteği olan bu saygın iş adamından almıştır ve bu günkü statüsünü kavuşmuştur.

IC Vakfı,  kuruluşundan itibaren Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’ni destekleyen projelerini sürdürmektedir. Bu amaçla bilimde, sporda, sanatta başarılı gençlere ödül verilmekte, yurtdışında makalesi yayınlanan akademisyenler desteklenmekte, öğrencilere ve akademisyenlere yönelik proje yarışmaları düzenlenmekte, akademisyenler için gelişim seminerleri, öğrenciler için meslek edindirme kursları organize edilmekte, Erasmus’la yurtdışına gidecek gençler desteklenmekte, akademisyenlerin kitapları yayınlanmakta, öğrencilere iş/staj imkanı sağlanmakta, üniversitenin tiyatro, halkoyunları vb. faaliyetleri desteklenmekte, ilçe ve köylerinde engellilere, çocuk ve yaşlılara yönelik sosyal projeler yapılmaktadır.

Modern yerleşkesiyle “Doğunun Yükselen Işığı”sloganıyla, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi,  bünyesınde 7 fakülte ,3 enstitü ,6 Yüksekokul ,6 Meslek Yüksek Okul ,7 Uygulama ve Araştırma Merkezi 49 bölüm 76 anabilim dalı,Akredite edilmiş labaratuvarı, Doğunun ve Güneydoğunun en büyük Kültür ve kongre merkezi, 3.300 m2  alanda Kütüphane barındırıyor .

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi; bilgi ve teknoloji üretmek, bilim verilerini yaymak, hedeflediği eğitim düzeyine ulaşmak, bölgesel ve ulusal alanda kalkınma ve gelişmeye destek olmak ve bilim dünyasının seçkin üyeleri olmak için çıtayı her zaman yüksek tutmaktadır.

Neden Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

Doğuda yer alan bir Üniversite olduğu için öğrenciler ön yargılarından dolayı tercih zamanı  Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesini ilk sıralara koymuyorlar Doğunun çatisi olan bu şehir güvenli, gelişmiş ulaşım yolarıyla, tarihi zenginlikleri olan Agri Dagiyla Ishak Pasa sarayiyla Dogubeyazit kalesinye dunyanin ikinci buyuk meteor cukuruyla,Meya mağarasiyla sifa dağitan Diyadin kaplıcaları,cok güzel l bir ilimiz Dogudan yukselen ışık siloganiyla yola çıkan  universite  nitelikli  bir ögretim kadrosuna sahip Universite Dijital donusum projesinde secilen pilot bolgerinden biri Ulkemizde Islami ilimler Fakultesinin egitim dili yuzdeyuz Arapça olan tek Üniversite   Universitenin Yüksek lisans ve doktora programlari da var Üniversite  Engelsiz yasam Yükek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen engelsiz erişim ödüllerinde üniversite en çok bayrak alan Üniversitelerarası sıralamasında 3. oldu 4 birimi ile 3 kategoride 11 ödül aldı Üniversite  UYAP akademik performans Temelli 2020 dünya üniversiteler sıralamasında yaklaşık 25000 üniversite içerisinde ilk %15 lik dilimde yer aldı. Vakif Destekli bir Universite olmasi sebebiyle Ögrencileri cok fazla ayricaliga sahip

Burs olanaklari

KYK bursu almayan öğrenciler ,Universiteyi destekleyen "IC Vakfı'ından istenilen şartlara uyan bütün öğrenciler  burs alabilecek gerekl şartlari universitenin resmi sayfasindan öğrenebilirsiniz üniversitenin kismi zamanli is imkani da var isteyen öğrenciler belli saatlerde çalisip para kazanabilir.

 

Kampüsde Yasam

Ağrı İbrahim Çecen Universitesi son derece modern, yesilligiyle doga harikasi  bir kampüs içerisinde fakülteler  24 saat hizmet veren sosyal kütürel alanlar üç bloklu yemekhanesi  İshak Pasa motifli kongre ve kültür merkezi Akredite edilmis labaratuvar  Ögrenci Yaşam alanı içerisinde kafe, sinema, restorant, market,kırtasiye, giyim ve sağlık merkezi var. Kütüphanesinde 100.000 kitap 22.000 e-kitap 

Sportif alanlari

Fitness salonu, çok amaçlı spor salonları, 3000 kişilik stadyum, halı saha, uluslararası standartlarda  5 adet tenis kortu, kapalı olimpik yüzme havuzu var 

Ulasim 

Ankara'dan istanbul'dan ver izmir'den hava ulaşım yolu var .Edirneden Agri' ya kadar duble yoldan ulaşımi var Kampüs şehir merkezine üc dakikalik mesafede universiteden şehir  merkezine sadece öğrenci tasiyan 25 kuruş gibi sembolik ucretle ögrencbüsleri hizmet veriyor.

Barinma 

Kampusun hemen  yaninda kiz yurdu var şehir merkezinde birçok erkek ve kız yurdu var yeterli kapasiteye sahip, isteyen her ögrenciyi barindiriyor,  odalar iki kişilik odalarda banyo ve lavabo var, yurtlarda iki öğün yemek veriliyor.,

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut

İbrahim Çeçen Ünv., 04100 Merkez/Ağrı
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu