İzmir Katip Çelebi Üniversitesi

Üniversite Adı
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
Devlet

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İslami İlimler Fakültesi
 • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi[2]
 • Orman Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi
 • Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Su Ürünleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Turizm Fakültesi

 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Çelebi Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yükseokulu

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi

Akademik Personel Sayısı: 1: 085

Öğrenci Sayısı:15.293 (514 uluslararası öğrenci)

Öğrenim Dilleri: Türkçe & İngilizce

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, 2010 yılında İzmir ilinde kurulmuş olan 4. devlet üniversitesidir.  İsmini 17. yüzyıl Osmanlı bilim adamı Kâtip Çelebi'den almıştır.

İKÇÜ'de mevcut durumda 13 fakülte, 3 enstitü, 1 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu, 21 uygulama ve araştırma merkezi ve 7 koordinatörlük bulunmaktadır. İKÇÜ, iki ayrı yerleşkede faaliyetlerini sürdürmektedir; Çiğli Merkez Yerleşkesi yanında Çiğli  Aydınlıkevler’de de sağlık yerleşkesi bulunmaktadır.

Neden İzmir Katip Çelebi Üniversitesi?

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) eğitim-öğretim politikası, öğrenci merkezli eğitim anlayışına dayanan, eğitimin akademik ve sosyal aktiviteler ile desteklendiği, sosyal sorumluluk projelerine katılımın teşvik edilerek profesyonel ve sosyal anlamda gelişime olanak sağlayan bir yapıdadır. Araştırma Üniversitesi olma hedefiyle faaliyetlerini yürüten İKÇÜ, araştırma becerisi ve kalitesinin yükseltilmesinin eğitim-öğretimin niteliğini artıracağının bilincindedir. 

İKÇÜ'de öğrenciler gerekli başarıyı ve koşulları yerine getiren öğrencilere Çift Anadal programı ile aynı dönemde iki ayrı lisans programdan mezun olmayı, gerekli başarıyı ve koşulları yerine getiren öğrencilere ilgi duydukları başka bölümün gerekli derslerini alarak başka alanlarda yetkinliklerini gösteren sertifikaya sahip olmayı ve kurum içinde yatay geçiş ile öğrenim özğürlüğü ve zenginliği sunmaktadır.

Tüm alanlarda uluslararasılaşmayı önceleyen İKÇÜ’nün 16 farklı ülkeden 71 üniversite ile öğrenci ve akademik personel değişim programı anlaşması mevcuttur. İKÇÜ’de 82 farklı ülkeden 594 adet öğrenci eğitim almaktadır. Erasmus, Mevlâna ve ikili protokollerle değişim programları teşvik edilmekte, öğrenciler bu alanlara yönlendirilmektedir. Ulusal kurumlar, Avrupa Birliği ve Uluslararası fonlarca desteklenen programlara özel önem verilmektedir.

Kütüphane, Üniversitenin eğitim – öğretim politikası doğrultusunda her geçen gün koleksiyonunu geliştirmektedir. Açık raf sistemi ile kullanıcılara kolaylık sağlanan kütüphanede  elektronik yayınlar,  veri tabanı abonelikleri, basılı kitaplar ve süreli  yayınlar kütüphanelerin koleksiyonunu oluşturmaktadır.2 Üniversite kütüphanesinde öğrenci başına düşen e-yayın sayısı 36,43. öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı 3,97

Burs Olanakları

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun Verdiği Bursların yanısıra yıllık 200 öğrencisine yemek busu 100 öğrencisine gıda yardımı yapmakta kısmi zamanlı iş olanağı ile  öğrencilerin bir kısmı istihdam etmek onları hayata hazırlamaktadır. Sosyal Market hizmeti ile ihtiyaç sahibi öğrencilere yardımcı olunmaktadır

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Üniversitenin ana kampüsü merkez Çiğli ilçesinde bulunmaktadır. Rektörlük ve idari birimlerin Eğitim birimleri her birimim kendi ihtiyacına gore labaratuvarları, Kütüphane, Konferans Salonu, Yemekhane, Spor Sahaları ve öğrenci otoparkı bulunmaktadır.

İKÇÜ Bünyesinde faaliyet gösteren 12 farklı alanda sportif faaliyetler yürütülmektedir 70'e yakın öğrenci topluluğu mevcuttur ve bu topluluklar yılda ortalama 200 etkinlik düzenlemektedir çok sayıda sanatsal kültürel ve sportif etkinliğin yıl içinde yapıldığı bilimsel etkilerinin de öğrenciler tarafından  yapılmasını desteklemektedir 

Üniversite içerisinde tam olimpik yüzme havuzu halı basketbol ve futbol Sahaları mevcut olup öğrenciler idari ve akademik personel ve öğrencilerin kullanımına açıktır.

Spor olanakları

Üniversitede öğrencilerin fiziksel aktivitelerini gerçekleştirecekleri çok amaçlı spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, fitness salonu, halı saha, aktivasyon salonu, 13 adet masa tenisi, 4 adet açık voleybol, basketbol ve tenis sahası bulunmaktadır.

Aktif olarak faaliyet gösteren futbol, futsal, basketbol (kadın-erkek), voleybol (kadın-erkek), tenis (kadın-erkek), masa tenisi (kadın-erkek), badminton (kadın-erkek) takımları bulunmaktadır. Takımlarımız Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen müsabakalara katılım göstermektedir.

Öğrencilere ücretsiz olarak alanında uzman eğitmenlerce tenis, masa tenisi, kick boks, voleybol, basketbol, badminton, taekvando, pilates ve step-aerobik kursları verilmektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında gruplar halinde doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları düzenlenmektedir.

Barınma Olanakları

Çiğli yerleşkesi içinde KYK tarafından işletilen bir adet Kız Öğrenci Yurdu ve yerleşkesine yürüme mesafesinde bir erkek yurdu mevcuttur Ayrıca yerleşke bölgesinde evlerde öğrenci amaçlı olarak inşa edilmiş durumdadır.

 

 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. SAFFET KÖSE

Balatçık Mah, Havaalanı Şosesi Cd. No:33/2, 35620 Atatürk Osb/Çiğli/İzmir
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu