tpuan.combeta

Kadir Has Üniversitesi

Kadir Has Üniversitesi
Kadir Has Üniversitesi
Üniversite Türü
Özel
Üniversite Enstitüler
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Üniversite Fakülteleri

 • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi

Üniversite Yüksekokulları

Yabancı Diller Yüksekokulu

Üniversite MYO

Adalet Meslek Yüksekokulu
Kadir Has Meslek Yüksekokulu
 

Üniversite Genel Bilgiler

Kadir Has Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 312
 • Öğrenci Sayısı : 5.916
 • Öğrenim Dili: Türkçe & İngilzce

Kadir Has Üniversitesi 1997 yılında Kadir Has Vakfı (HASVAK) tarafından İstanbul'da kurulmuş bir Vakıf Üniversitesi'dir.

Lisans programları Haliç kenarında bulunan ve restore edilen eski Cibali Tütün Fabrikası ile yeni inşa edilen modern binada, yüksek okulları ise Selimpaşa kampüsündeki tam donanımlı modern binalarda eğitime devam etmektedir. Bünyesinde 6 Fakülte, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, 1 Yüksekokul, 2 Meslek Yüksekokul, 6 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile faaliyetlerine devam etmektedir. Özellikle Hukuk, İletişim ve İktisadi ve İdari Bilimler fakülteleri ciddi atılım içindedir. 2009'da açılan Yeni Medya lisans ve yüksek lisans programları yoğun talep görmektedir.

Neden Kadir Has Üniversitesi? 

Üniversitede öğretim dili, fakültelerde İngilizce veya karma olarak Türkçe ve İngilizce, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında ise Türkçedir. Öğretim dili İngilizce veya karma olarak Türkçe ve İngilizce olan fakültelerde öğrencilerin İngilizce bilmeleri zorunludur.

2019 yılı itibarıyla Yeni Eğitim Modeli adında geliştirdikleri eğitim sistemiyle, geleneksel üniversite eğitiminin dışına çıkarak dünyanın her yerinde çalışabilecek nitelikte mezunlar yetiştirmeyi amaçlamaktadırlar.Türkiye'de tek ve dünyaya örnek bir model, hiçbir geleneksel dersin olmadığı, tüm akademik ve profesyonel yetkinliklerin sektördeki öncü iş ortaklarıyla geliştirdiği projeler aracılığıyla öğrencilere aktarıldığı bir model uygulanmaktadır.

Öğrencilere öğretilecek tüm akademik konular, birer projeye yönelik ve projeye uyarlanmış modüller içerisinde işlenmektedir. Ders planının ikinci yarıyılından başlayarak her dönem öğrencinin en az iki proje yapması, bu projelerdeki hedefe varacak şekilde alması gereken formasyonu sorgulaması ve o dönem içerisinde öğreneceği konularla bunu edinmesi sağlanmaktadır.

Her proje için öğrencinin bir akademik mentoru, bir de sektörün önemli temsilcilerinde çalışan mühendis mentoru buluyor. Bu projelerin tanımlanmasında, yürütülmesinde ve değerlendirilerek notlandırılmasında programın endüstriyel paydaşları aktif olarak rol alıyor. Bu eğitim modelinin bir parçası olarak sektörel (dış) paydaşlar, öğrencilere kendi çalışma alanları, üretim tesisleri ve araştırma-geliştirme laboratuvarlarında uzun süreli ve projelere katılım içeren staj olanakları sağlamaktadır.

Kadir Has Üniversitesi öğretim üyeleri, akademik alanda ilerlemek isteyen öğrencileri birinci sınıftan itibaren kendi araştırma projelerinde yer almaları konusunda teşvik ederek ve 4 yıllık eğitimleri süresince yaptıkları araştırmaların sonuçlarının prestijli bilimsel dergilerde yayınlanmasını sağlamakta. Akademik alandaki bu önemli adımlar öğrencilere, dünyanın önde gelen üniversitelerinde lisansüstü eğitimlerine devam etmeleri için büyük bir avantaj sağlamakta. Bu eğitim modeli sayesinde yaparak öğrenen ve öğrendiğini hemen uygulama fırsatı bulduğu için bilgilerini hızlıca pekiştiren, yetkinliklerini sürekli geliştiren öğrenciler yetiştirilmekte

Kadir Has Üniversitesi'nde değişim öğrencisi olarak eğitim almanın iki yolu vardır: Erasmus + ve Global Değişim programı. Erasmus +, öğrencilerin kişisel harcamaları için Avrupa Komisyonu'ndan hibeler aldığı bir Avrupa Birliği programıdır. Global Değişim programları ise iki üniversite arasındaki değişim anlaşmasına uygun olarak çalışmaktadır.

Kair Has Üniversitesi'nde öğrencilere Çift Anadal Programı Yan Dal Programı ve kurum içi yatay geçiş imkanı ile öğrencilere özgürlükçü eğitim anlayışı ile birden fazla alanda yetkınlik kazanma fırsatı sunulmaktadır.

Kadır Has Üniversitesi Kütüphane Olanakları
Eğitim-araştırma faaliyetleri ve entelektüel gelişim ihtiyaçların doğrultusunda Koleksiyonlarındada 80 bin basılı kitap, 8 bin DVD, 557 bin e-kitap, 60.000 elektronik/basılı akademik ve popüler dergi bulunmaktadır. Ayrıca bilgi Merkezi’nin abone olduğu 90 çevrimiçi veritabanından 500 milyonun üzerinde akademik kaynağa erişim sağlayabilmekte.

Burs Olanakları

ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “%100, %50 burslu olarak belirtilen programlardan birini tercih edildiğinde Kadir Has Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. 

Kadir Has Üniversitesi’nin ÖSYM tarafından burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burslar karşılıksız olup, sadece öğretim ücretini kapsamakta ve eğitim süresindeki başarı düzeyinden bağımsız olarak, zorunlu yabancı dil hazırlık okulunda okuyacak öğrenciler için en çok 1 yıl (2 yarıyıl), lisans düzeyinde en çok 4 yıl (8 yarıyıl) süreyle kesintisiz devam eder. Yandal yapan öğrencilerin bursları anadal programı için öngörülen süreyle sınırlıdır. Çift Anadal yapan öğrencilerin bursları ise çift anadal programına başladıkları yarıyıldan itibaren en çok dört yıl (8 yarıyıl) süreyle kesintisiz devam eder.

Burslu veya ücretli lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerden; ÖSYS sıralamasında Sayısal (SAY), Sözel (SÖZ), Eşit Ağırlık (EA) puan türlerinde ilk 3000’e giren öğrencilere, her eğitim öğretim yılında 9 ay boyunca derecelerine göre farklılaşan 500 ile 2500 arasında değişen miktarlarda eğitim desteği sağlanmakta

Yurt Bursu: İstanbul dışından gelerek Barınma imkanından yararlanmak isteyen ilk 3000’den yerleşen öğrencilere üniversitenin öğrenci konukevinde 3 kişilik odalarda ücretsiz barınma imkanı sağlanır.

Beyaz Güvercinler Bursu: İstanbul dışı illerde ikamet eden ve kısıtlı ekonomik şartlara sahip başarılı öğrencilere katkı sağlamayı amaçlayan bir burstur. Beyaz Güvercinler Bursu’ndan, ÖSYM tarafından yapılan üniversite giriş sınavlarında üniversitemizin belirli programlarına yerleşen, ilgili puan türünde ilk 30.000 başarı sıralamasında yer alan, diploma notu en ez 4.0/ 5.0(100 üzerinden en az 80) olan ve başvuru esnasında Lise 12. Sınıfta eğitim öğretimine devam eden öğrenciler yararlanabilmekte

 • İngilizce Hazırlık: 77,080.TL
 • Hukuk Fakültesi: 77,080 TL.
 • İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler   Fakültesi: 77,080 TL.
 • İletişim Fakültesi: 77,080 TL
 • Mühendislik ve Doğa Bilimleri   Fakültesi: 77,080 TL
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi   (Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Mimarlık): 77,080
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi   (Tiyatro): 69,560 TL.

Öğrenim ücretlerine %8 KDV eklenecektir.

Peşin ödemelerde %6 indirim uygulanmaktadır.

Kadir Has Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Kadir Has Ünivetesitesi Cibali ve Selimpaşa kampüslerinde eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Cibali Kampüsü: Haliç kıyısında yer almaktadır. Tarihi Tekel Cibali Tesisi binası, 1884 yılından kampüs açılana kadar Tekel'in tütün deposu ve sigara fabrikası olarak kullanılıyordu. Sonrasında aslına uygun bir biçimde restore edilerek üniversitenin ana kampüsü olarak hizmet vermeye başlamıştır. İstanbul'un tarihi açıdan oldukça önemli bir bölgesinde yer alan Kampüs Binası  "Europa Nostra Ödüllü"
Çağın gereklerine  uygun araştırma çalışmaları yapılan bu eğitim merkezi sadece kapalı kullanma alanı 45 bin metrekarenin üzerinde olan Kadir Has Kampüsü’nde derslikler, laboratuvarlar, KHAS bilgi merkezi ile fakülte, enstitü, rektörlük ve dekanlıklar bulunmaktadır

Kadir Has Üniversitesi içerisinde yer alan; 11. yüzyıl Bizans su sarnıcı ve 17. yüzyıla tarihlenen Osmanlı yapı kalıntısı ile geçmişi geleceğe bağlayan bir mekân olan ve 2007 yılında kurulan Rezan Has Müzesi öğrencilerin kimi zaman proje konusu kimi zaman performans alanı olarak, aktif burslu öğrencilere çalışma fırsatı sunarken, sanatın iyileştirici ve öğretici gücünden esinlenmektedir.

Selimpaşa Kampüsü E-5 Karayolu Üzeri Selimpaşa / İstanbul'da bulunmaktadır. Kadir Has Üniversitesi Yüksekokullarına ev sahipliği yapmaktadır.

Öğrencilerin kişisel gelişimlerini tamamlamaları; boş zamanlarını değerlendirmeleri; bilgi, beceri ve yaratıcılıklarını arttırmaları ve sergilemelerinin öneminin bilincinde olan Kadir Has Üniversitesi çağdaş bir eğitimin yanı sıra sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklere de büyük destek vermektedir.Sualtı Sporları Kulübünden Yapay Zeka Kulübüne Reklamcılık Kulübünden Fabrika Tasarım Kulübüne geniş yelpazede kurulmuş 40'a yakın öğrenci kulübü bulunmaktadır.

Kadir Has Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri, değerli bilim adamları, siyasetçiler, yöneticiler, işadamları, uzmanlar ile düzenledikleri paneller, konferanslar, forumlarla; yayınladıkları dergiler, bültenlerle; sevilen sanatçılarla gerçekleştirdikleri birbirinden renkli söyleşiler, konserler, tiyatro oyunları, imza günleriyle; katıldıkları spor etkinlikleriyle, organizasyonunu üstlendikleri şenlikler, geziler, sergiler ve yarışmalarla her geçen gün büyüyen bir coşkuyla son derece başarılı işlere imza atmaktadırlar.

Spor Olanakları

Kadir Has Üniversitesi sporun çok çeşitli branşlarında faaliyet göstermekte. Üniversitedeki spor çalışmaları öğrencilerin eğitim-öğretim ve kültürel faaliyetleri dışındaki fiziksel yeteneklerini geliştirip, beden sağlığı gelişimlere katkıda bulunmayı amaçlar. Kampüsde öğrenci, akademik ve idari personelin kullanımına yönelik fitness salonu, kapalı spor salonu ve tırmanma duvarı vardır.

Spor çalışmaları, branşlarında uzman ve milli takım tecrübesi bulunan antrenörler tarafından üç ayrı alanda gerçekleştirilir: Üniversite takım çalışmaları, bireysel ve grup çalışmaları, üniversite içi ve üniversiteler arası organizasyonlar şeklinde dir.

Kadir Has Üniversitesi'nde KhasFest ile öğrenciler eğlenceye doyuyor.Türkiye’nin en iddialı üniversite festivallerinden biri olan KhasFest geleneksel olarak her yıl Mayıs ayında düzenlenir. Diğer festivallerden farklı olarak pek çok kez yabancı sanatçılara ev sahipliği yapmıştır. KhasFest öğrencileri tarafından organize edilen bir festivaldir. Festivalin en büyük özelliği amatör bir ruhla, profesyonelce düzenleniyor olmasıdır. Festivalin amacı tüm yılın yorgunluğunun dans, müzik ve konserlerle atılmasını sağlamaktır. Birbirinden tanınmış ulusal ve uluslararası isimlerin sahne aldığı, dev eğlence alanlarının kurulduğu, keyifli vakit geçirilen, en kapsamlı organizasyondur.

Barınma Olanakları

Kadir Has üniversitesi il dışından gelen öğrencileri için barınma ihtiyacını Öğrenci Konukevleri ile karşılamaktadır. Modern mimarileri ve konforlu yapılarıyla Erkek Öğrenci Konuk Evi Hasköy’de Kız Öğrenci Konuk Evi ise Cibali kampüsün hemen arkasında yer almaktadır.

Tek ve iki kişilik odalardan oluşan toplam 67 yatak kapasiteli kız öğrenci ve tek, iki ve üç kişilik odalardan oluşan toplam 120 yatak kapasiteli erkek öğrenci konukevlerinde öğrencilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabileceği tüm imkanlar kendilerine sunuluyor. Odalarda yer alan kişiye özel elbise dolabı, yatak, kitaplık ve çalışma masası gibi temel mobilyaların yanı sıra ortak alanlarda buzdolapları, mikrodalga fırın, su ısıtıcıları, su sebilleri, ütü, çamaşır ve kurutma makineleri bulunuyor. Ayrıca öğrencilerin bavul ve fazla eşyalarını koyabilmeleri için özel alanlarda mevcuttur.

Üniversite YÖK İzleme Raporu
İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız
Üniversite Rektörü

Prof. Dr. SONDAN DURUKANOĞLU FEYİZ

Üniversite Adresi
Cibali, Kadir Has Cd., 34083 Cibali / Fatih/Fatih/İstanbul
Üniversite Konumu