Kafkas Üniversitesi

Üniversite Adı
Kafkas Üniversitesi
Devlet

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Dede Korkut Eğitim Fakültesi
 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler F.
 • İlahiyat Fakültesi
 • Mühendislik - Mimarlık F.
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sarıkamış Turizm Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Veteriner Fakültesi

Devlet Konservatuvarı
Kağızman Uyg. Bilimler YO
Sarıkamış BESYO
Yabancı Diller YO

 • Adalet MYO
 • Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO
 • Güzel Sanatlar MYO
 • Kağızman MYO
 • Kars MYO
 • Kazım Karabekir Tek. Bil. MYO
 • Sosyal Bilimler MYO
 • Sarıkamış MYO
 • Susuz MYO

Kafkas Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi

Akademik Personel Sayısı: 900

Öğrenci Sayısı: 23.000

Kafkas Üniversitesi  1992 yılında Kars'ta kurulmuş bir Devlet Üniversitesi'dir. Yükseköğrenimin gerektirdiği çağdaş altyapı ve teknik donanım yatırımları hızlandırılarak sürdürülmektedir. Kafkas Üniversitesi, faaliyetlerinde anayasamızın ve Yükseköğretim Yasası’nın temel ilke ve amaçlarını esas alır. Dolayısıyla ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve Atatürk İlke ve İnkılaplarının ödün vermez savunucusudur.

Bugün itibariyle üniversite  5 ayrı yerleşkede 11 Fakülte, 3 Yüksekokul, 9 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuarı, 3 Enstitü, 23 Uygulama ve Araştırma Merkezi olmak üzere toplam 45 akademik birimle faaliyetlerine devam etmektedir. 

Kafkas Üniversitesinin bütün birimlerinde öğrencilerin ve araştırıcıların branşları ile ilgili eğitim-öğretiminde araştırma olanaklarını arttırmak amacıyla laboratuarlar mevcuttur. Ayrıca Üniversitenin tüm birimlerinde bilgisayar, laboratuarları ve internet bağlantısı vardır.

KAÜ'de Çift Anadal ve Yan Dal Programları uygulanmaktadır. Gerekli kosulları ve başarıyı sağlayan öğrenciler bu programlar aracılığıyla aynı dönem içinde çift lisans diploması ile mezun olma veya ilgi duydukları başka bir pogramda gerekli görülen dersleri alarak başarılı olmaları durumunda porgram hakkında yetkinliklerini gösteren sertifikaya sahip olma imkanına erişmekteler.

 Çift Anadal programına en erken 3., en geç 5. yarıyılın başında başvuru yapılabilmekte. Başvuru için genel not ortalamasının 100 üzerinden en az 70 olması ve program boyunca akademik başarının devam ettirilmesi beklenir. Programı başarıyla bitiren öğrenciler iki lisans diploması alır.

Yandal programına en erken 3.,en geç 6. yarıyılın başında başvuru yapılabilmekte. Başvuru için genel not ortalamasının 100 üzerinden en az 65 olması ve program boyunca akademik başarının devam ettirilmesi beklenir. Programı başarıyla tamamlayan öğrencilere Yandal Sertifikası verilir.

KAÜ' de Erasmus, Mevlana ve Farabi değişim programları uygulanmaktadır.

Kafkas Üniversitesi Kütüphane Olanakları çağdaş donanımı ve zengin koleksiyonlarıyla hem öğrencilerin hem de araştırmacıların hizmetindedir. Bin 200 metrekareyi aşan kullanım alanı olan kütüphanede, 10 adet çalışma salonu yanı sıra 2 adet okuma salonu bulunmaktadır. Uzman kütüphanecilerin görev aldığı Kafkas Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezinde, çağdaş anlamda bilgi sunma, araştırma ve dokümantasyon hizmetleri bilgisayarlarla desteklenmekte, internet ve diğer network bağlantıları kullanılmaktadır. Merkezde, 80.000’ini aşkın kitap ve elektronik ortamda ulaşabilecek 10’larca e-kaynak ve süreli yayınlar bulunmaktadır.

Burs Olanakları

Öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu ile kamu kuruluşlarınca verilen kredi ve burslardan yararlanmaktadır. Çok sayıda kuruluş ve vakıf da Kafkas Üniversitesi öğrencilerine burs sağlamaktadır. Bunların yanı sıra ilgili yasa ve yönetmenlikler çerçevesinde öğrenciler, Kafkas Üniversitesinin çeşitli birimlerinde kısmi zamanlı iş olanağı bulmaktadır.

Kafkas Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Kafkas Üniversitesinin idari birimleri ile eğitim-öğretim birimlerinin büyük bir bölümünün yer aldığı Paşaçayırı Kampüsü, kentin içinden geçmekte olan Kars Erzurum yolu üzerindedir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Tıp Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi gibi önemli eğitim birimleri  merkez kampüste yer almaktadır.

Sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler için öğrenciler tarafından düzenlenmek istenilen tanışma çayları, geziler, mezuniyet baloları gibi etkinliklerde  bütün imkânlar sağlanarak gerektiğinde araç, malzeme ve yer tahsis edilerek gerekli katkıda bulunulmaktadır.  Konferans, seminer, panel, kongre gibi bilimsel toplantılar aracılığı ile öğrencilerimizin güncel konularda bilgi ve görgüleri artırılmaktadır. Gösteri, sergi, tiyatro gibi kültürel etkinlikler ve üniversite bünyesinde bulunan öğrenci kulüpleri ile öğrencileri, geleceğe güvenle bakan evrensel değerlerle donatılmış, toplumsal değerlere duyarlı, kültür ve sanat bilinci gelişmiş bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmaktadır.

Öğrencileri, bölgenin coğrafi konumu nedeni ile komşu ülkelerin tarihi ve turistik yerlerini gezip görme olanağına sahiptir. Her yıl mayıs ayında üniversitece düzenlenen Bahar Şenlikleri ve Kaz Bayramı gibi etkinliklerde öğrenciler, kendi yeteneklerini sergileme fırsatı bulmakla beraber, bolca eğlenmekte; Kars ili ve çevresinde düzenlenen diğer sosyal ve kültürel etkinliklerde katılmaktadırlar. Üniversitede Biyoloji, Doğa ve Yaşam, Dağcılık, Kuş Gözlem, Kitap, Müzik, Şiir, Fotoğraf, Atatürkçü Düşünce, Tiyatro, Satranç, Sinema, Binicilik ve Atçılık, Sosyal Düşünce ve Basın Yayın gibi adlarla kurulmuş olan çok sayıda öğrenci kulübünde binden fazla öğrenci aktif olarak faaliyet göstermektedir.

Spor Olanakları

Kafkas Üniversitesinde, hem Spor Kulübü hem de Spor Birliği kapsamında, birçok genç, spor yapma olanağı bulmaktadır. Farklı takımlar Avrupa Kupalarında Türkiye’yi başarıyla temsil etmektedir.

Kafkas Üniversitesinde öğrencilerin yararlandığı 5 bin kişilik stadyum, spor salonları, yüzme havuzu, tenis kortları, futbol sahası, açık hava voleybol ve basketbol alanları gibi spor tesisleri bulunmaktadır. Ayrıca KAÜ öğrencileri Sarıkamış Kayak tesislerinden defaydalanabilmekte,Her yıl düzenlenen spor şenliğinde ise değişik spor dallarında yüzlerce öğrencinin katıldığı, heyecan dolu karşılaşmalar yapılmaktadır.

Barınma Olanakları

Kredi ve Yurtlar Kurumuna ve Özel Yurtlara ait yaklaşık 9000 yatak kapasiteli öğrenci YURTLARI bulunmaktadır. Ayrıca, kiraladıkları evlerde, apartlarda ve stüdyo dairelerde de kalabilen öğrenciler, bu konuda Karslılardan da büyük destek görmektedirler. 

Beslenme Olanakları

Kafkas Üniversitesinin hemen hemen tüm birimlerinde, öğrencilerin sürekli yararlanabildiği kantin ve kafetery- alar bulunmaktadır. Merkez Kampüsteki öğrenci kafeteryasında ise her öğlen 3 çeşit yemek çıkmakta ve bundan yaklaşık 3000 öğrenci yararlanmaktadır. Kafeteryada (yemekhanede) öğrencilerin bütçesine uygun fiyatlarda, kaliteli ve günlük kalori ihtiyacı göz önünde bulundurularak hazırlanan yemek hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca, Sarkamış Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sarıkamış Meslek Yüksekokulu ve Kağızman Meslek Yüksekokullarında da öğrenci kafeteryalar bulunmaktadır

Ulaşım 

Kars; havayoluyla İstanbul’a 2 saat, Ankara’ya 1 saat uzaklıktadır. Kars, aynı zamanda Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ağının merkezi durumundadır. Orta Asya’nın her tarafından Kars’a trenle ulaşılabilmektedir.

Kafkas Üniversitesinin idari birimleri ile eğitim-öğretim birimlerinin büyük bir bölümünün yer aldığı Paşaçayırı Kampüsü, kentin içinden geçmekte olan Kars Erzurum yolu üzerindedir. Günün her saatinde çok sayıda halk otobüsü ve dolmuşlarla kampüse ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir. Öğrenciler kent merkezine yürüme mesafesiyle 20 dakikaya gidebilmektedirler.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. HÜSNÜ KAPU

Merkez, Kafkas Ünv. Rektörlüğü, 36000 Kars Merkez/Kars
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu