Yeni Arayüze Geçiş Yap

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Üniversite Adı
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
Devlet

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Mühendislik ve Mimarlik Fakültesi
 • Orman Fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi
 • Ziraat Fakültesi

 • Afşin Sağlık Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Göksun Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

 • Afşin Meslek Yüksekokulu
 • Andırın Meslek Yüksekokulu
 • Göksun Meslek Yüksekokulu
 • Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Kahramanmaraş Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Pazarcık Meslek Yüksekokulu
 • Türkoğlu Meslek Yüksek Okulu
 • Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniverisitesi Hakkında Güncel Bilgiler

Üniversite Türü: Devlet Ünversitesi

Akademik Personel Sayısı: 1263

Öğrenci Sayısı: 37.107 

Öğrenim Dili: Türkçe

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi 1992 yılında Kahramanmaraş'ta kurulan bir Devlet Üniversitesi'dir. Yüksek kalite düzeyini esas alarak yararlı buluşlar gerçekleştirmek, üstün, etik ve bilimsel değerlerle donanımlı bireyler yetiştirmek, Üniversite-Sanayi-Kamu işbirliğini güçlendirmek ve böylece şehrin, bölgenin ve ülkemiz geleceğinde önemli bir rol üstlenmek ve bu etki alanını genişletmek; yurt dışı ilişkilerini artırarak uluslararası bir üniversite olmak misyonunu sahiptir.

Üniversite bünyesinde 12 fakülte, 4 yüksekokul, 3 enstitü, 8 meslek yüksekokulu, rektörlüğe bağlı 5 bölüm, 22 uygulama ve araştırma merkezi ile 1 sağlık uygulama ve araştırma hastanesi bulunmaktadır.

Üniversitenin tüm fakülte, yüksekokul, enstitü ve meslek yüksekokullarında mevcut olan akıllı sınıflarda dersler, projeksiyon cihazları ve LCD ekrana sahip bilgisayarlarla görsel olarak desteklenerek işlenmektedir. Donanımlı laboratuvarlar internet salonları ile öğrencilere hizmet vermektedir

Üniversitede 54 farklı ülkeden toplam 606 ön lisans, 1776 lisans ve 67 lisansüstü programlara kayıtlı uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Uluslararası öğrencilerin toplam öğrenci sayısınaa oranı yaklaşık % 6.75’dir

Üniversite 2019 yılı itibariyle Mevlana programı kapsamında 47, Erasmus kapsamında 78 yabancı üniversite ile anlaşması bulunmaktadır. Yurtiçinde üniversitelerarası öğrenci değişim imkânı sağlayan Farabi programında ise Türkiye’deki tüm üniversiteler ile anlaşması bulunmaktadır.

Kütüphane Olanakları, 70.000'i aşan kitap, 5 binin üzerinde tez, 400’ün üzerinde basılı dergi, görsel-işitsel malzemeler ve elektronik veritabanlarında binlerce e-dergi, e-kitaptan oluşan zengin koleksiyonu ile üniversitenin eğitim ve araştırma etkinliklerini desteklemekte, öğrenci ve öğretim elemanlarının akademik program ve bilimsel araştırma gereksinimlerini karşılamaktadır.

Burs Olanakları

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından burs, öğrenim kredisi ve kyk yurt bursunun yanısıra Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Bursu ve YÖK Bursu bulunmaktadır.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Sütçü İmama Üniversitesi; şehir merkezindeki Avşar, Bahçelievler ve Karacasu Yerleşkeleri ile Afşin Mahzuni Şerif, Göksun Arslanbey, Andırın, Pazarcık ve Türkoğlu yerleşkelerinden eğitim-öğretim faliyetlerini sürdürmektedir.Üniversite; günümüz teknolojisi ile donatılmış derslik ve modern laboratuvarları, kablosuz internet ağı ile akademik olanaklar açık ve kapalı spor tesisleri, kafeterya ve alışveriş merkezleri ile sosyal olanaklar sağlayarak  hem akademik hem sosyal yönden donanımlı öğrenciler yetiştirmektedir.  

Merkezî Kampüsü Avşar Yerleşkesi: içerisinde Rektörlük ve bağlı bölümler ve birimler; Eğitim, Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar, İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat, Mühendislik ve Mimarlık, Orman, Tıp, Diş Hekimliği ve Ziraat Fakülteleri; Yabancı Diller Yüksekokulu ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi bulunmaktadır.

Altyapı ve çevre düzenlemesi ile modern bir görünüme sahip olan Avşar Yerleşkesinde; akıllı sınıflar, amfiler, konferans salonları, son teknoloji ürünleriyle donatılmış laboratuvarlar, spor tesisleri, internet salonları, kütüphaneler ve öğrenci kafeteryaları ile öğrencilerie en iyi hizmet verilmeye çalışılmaktadır. Yerleşke şehir merkezinde bulunmaktadır.

Bahçelievler Yerleşkesi; Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Tıp Fakültesi eğitim binaları ile kapalı spor salonu na ev sahipliği yapmaktadır. Yerleşke şehir merkezinde yer almaktadır.

Karacasu Yerleşkesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve doğayla iç içe nezih bir alanda kurulu, 24 kişilik konaklama kapasitesiyle hizmet veren Uygulama Oteli ile spor tesisleri ve kapalı spor salonu bulunmaktadır. Yerleşke şehir merkezinde yer almaktadır.

Afşin Mahzuni Şerif Yerleşkesinde Afşin Meslek Yüksekokulu ile Afşin Sağlık Yüksekokulu bulunmaktadır. Yerleşke Kahramanmaraş şehir merkezine uzaklığı 124 km'dir.

Andırın Yerleşkesinde Andırın Meslek Yüksekokulu Yerleşke Kahramanmaraş şehir merkezine uzaklığı 81 km'dir

Göksun Arslanbey Yerleşkesinde Göksun Meslek Yüksekokulu ve Göksun Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bulunmaktadır. Yerleşke Kahramanmaraş şehir merkezine uzaklığı 78 km'dir

 Pazarcık Yerleşkesinde Pazarcık Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Yerleşke Kahramanmaraş şehir merkezine uzaklığı 48 km'dir.

Türkoğlu Yerleşkesinde Türkoğlu Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Yerleşke Kahramanmaraş şehir merkezine uzaklığı 24 km'dir

Üniversite bünyesinde her öğrenci profiline hitap eden geniş bir yelpazede kurulmuş aktif 70 öğrenci kulübü ile  yılda 600’ü aşan akademik, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri, düzenlenmektedir. Sosyal yaşam alanları ve ulaşım kolaylığı ile güvenli, gelişmiş ve kaliteli eğitim hayatının kapılarını açmaktadır.

Barınma Olanakları

Avşar Yerleşkesinde 1000 (kız), Karacasu Yerleşkesinde 1100 (erkek), şehir merkezinde 1400 (kız), Afşin’de 180 (kız), Göksun’da 720 (470 kız 250 erkek) kapasiteli Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı öğrenci yurdu bulunmaktadır. Avşar Yerleşkesi çevresinde yer alan özel apart, pansiyon ve yurtlar ile güvenli ve konforlu barınma imkanı sunulmaktadır.

Spor Tesisleri

Öğrenci ve idari/akademik tüm personelin ihtiyaçlarını karşılamak üzere spor kompleksi; çim futbol sahası, 1 amfi tiyatro, 3 halı saha, 4 basketbol sahası, 6 tenis kortu ve 4 voleybol sahası ile hizmet vermektedir. Ayrıca 1500 kişilik spor salonu ve 5000 kişilik stadyumun yanında içerisinde fitness salonu, Türk hamamı, sauna ve yarı olimpik yüzme havuzundan oluşan tesis öğrenci ve personelin hizmetine sunulmuştur.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Alptekin Yasım

Batı Çevreyolu Bulv. 251/A, 46050 Onikişubat
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu