Karabük Üniversitesi

Üniversite Adı
Karabük Üniversitesi
Devlet

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Edebiyat Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Orman Fakültesi
 • Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Safranbolu Turizm Fakültesi
 • Teknik Eğitim Fakültesi
 • Teknoloji Fakültesi
 • Tıp Fakültesi

 • Hasan Doğan Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu
 • Safranbolu Devlet Konservatuvarı
 • Sağlık Yüksekokulu
 • Sivil Havacılık Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Adalet Meslek Yüksekokulu
 • Eflani Meslek Yüksekokulu
 • Eskipazar Meslek Yüksekokulu
 • Ovacık Spor Meslek Yüksekokulu
 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Safranbolu Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Yenice Meslek Yüksekokulu

Karabük Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi
 • Akademik Personel: 1037
 • Öğrenci Sayısı: 48300 (9000 uluslararası öğrenci)
 • Öğrenim Dili: İngilizce &Türkçe

Karabük Üniversitesi ya da kısaca KBÜ, 2007 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir.Karabük Üniversitesi kuruluşunun hemen ardından bünyesine eklediği ve yakın gelecekte eklemeyi planladığı yeni birimleri ile bölgesinin ve ülkemizin önde gelen yükseköğretim kurumlarından birisi olmayı, dünyada tanınırlığını arttırmayı hedeflemiştir.

Bu bağlamda Karabük Üniversitesi dünyanın en saygın üniversite derecelendirme organizasyonlarından biri olan Times Higher Education (THE) 2020 sıralamasının dünya sıralaması kategorisinde ilk 1000, Türkiye sıralaması kategorisinde ise ilk 10 üniversite arasında yer almıştır. Bu büyük başarıya imza atan Karabük Üniversitesi, Ankara ve İstanbul illeri dışındaki tek üniversitedir. Ayrıca, Karabük Üniversitesi, 2019 yılında Yabancı Dil Öğretiminde dünyanın en prestijli kurumlarından biri olan EAQUALS tarafından onaylanan ilk devlet üniversitesi olmuştur.

Üniversite şu anda 16 fakülte, 2 enstitü, 5 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu ve 14 araştırma merkezi ile eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir.Karabük Üniversitesinde ayrıca 2017 yılında, üniversite – sanayi arasında iş birliğinin güçlendirilmesi ve katma değeri yüksek ürünlere yönelik AR-GE çalışmalarının yapılabilmesi için Karabük Üniversitesi Teknokent’i kurulmuştur..

Neden Karabük Üniversitesi ?

Uluslararası yönüyle Türkiye’deki üniversiteler arasında ön plana çıkan Karabük Üniversitesi yeşil ve eşsiz kampüsü, güvenli ve huzur dolu şehri, güçlü akademik kadrosu, geniş sosyal imkanları ve teknolojik alt yapısı ve mezun olduktan sonra istihdam olanakları gibi imkanlarını öğrencilerin hizmetine sunan öğrenci merkezli bir üniversite olarak öğrencilerine memnun kalacakları üniversite yaşamı vadetmektedir.

Karabük Üniversitesi, temelleri 1937 yılında atılan ve ülkemizin en önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan Kardemir ile birçok ortak proje gerçekleştirmiş ve halen birlikte çalışmaya devam ediyor. Karabük Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler Kardemir’de staj yapmakta ve mezuniyet sonrasında işe başlama imkanı vermektedir. Karabük Üniversitesi, Türkiye’de eğitim veren devlet ve vakıf üniversiteleri olmak üzere toplam 200’e yakın üniversite içerisinde mezunları en hızlı ve en kolay iş bulan üniversiteler sıralamasında ilk 20’de.

Karabük Üniversitesinin, üniversite – sanayi iş birliği konusunda Kardemir dışında Türk Standartları Enstitüsü, Aselsan, Havelsan ve TAI gibi kuruluşlarla da anlaşmaları ve birlikte çalışmaları bulunuyor.

Karabük Üniversitesi’ne giren öğrenciler, üniversite hayatının ilk eğitim döneminin başında İngilizce yeterlilik sınavına girmek zorundadır. Üniversite bünyesindeki tüm bölümlerde zorunlu hazırlık eğitimi verilmektedir. Üniversite tarafından yapılan İngilizce yeterlilik sınavından yeterli puanı alanlar bölümlerine geçmeye hak kazanırken, sınavda başarılı olamayanlar İngilizce hazırlık programına alınırlar. Yine üniversite belirli koşulları sağlaması koşuluyla üniversite dışındaki TOEFL, KPDS gibi sınavlardan alınan notlarla, öğrencilerin bölümlerine geçmesine olanak tanımaktadır.

Karabük Üniversitesi ön lisans ve lisans programlarında zorunlu ingilizce hazırlık eğitimi vermektedir.Bazı bölümlerde tamamen Türkçe eğitim verirken, bazı bölümlerde %30 İngilizce, bazı bölümlerde ise tamamen İngilizce eğitim verilmektedir. Ayrıca Avrupa Komisyonu uzmanlarınca yapılan değerlendirmenin sonucu Karabük Üniversitesi, diğer 13 Türk Üniversitesi ile birlikte “Diploma Eki” Etiketi ile ödüllendirilmiştir. Bu ödülle birlikte Karabük Üniversitesi, diploma eki verme açısından, Avrupa Komisyonu tarafından akredite edilmiş ilk devlet üniversitesidir.

Karabük Üniversitesi 2008-2009 akademik yılından beri  Avrupa Birliği Ülkeleriyle Erasmus Değişim Programını, diğer dünya Ülkeriyle Mevlana Değişim Programını Ülkemizdeki saygın Üniversitelerle Farabi değişim Programını başarılı bir şekilde uygulamaktadır.Karabük Üniversitesi, 2006 ve sonrasında kurulan yükseköğretim kurumları arasında Erasmus+ öğrenim hareketliliği sıralamasında devlet ve vakıf olmak üzere 81 üniversite arasında ilk sırada yer aldı. Mevlana ve Erasmus kapsamında 210’u aşkın üniversiteyle anlaşması bulunan Karabük Üniversitesi bu alandaki başarılı çalışmalarını sürdürüyor

Karabük Üniversitesi'nin kayıtlı oldukları fakülte ve yüksekokul programını başarı ile yürüten öğrenciler ilgi duydukları başka bir programdan da eşzamanlı dersler  alarak çift anadal programı uygulanmaktadır. Hukuk, tıp ve sağlık programları ile mühendislik programları hariç olmak üzere, çift anadal programı kontenjanları, ilgili bölümlerin bağlı olduğu fakülte veya yüksekokulların yönetim kurullarınca, her eğitim-öğretim akademik yılı başında ilgili programın o yıla ait birinci sınıf birinci yarıyıl anadal öğrenci sayısının en az % 20’si olacak şekilde bu programa katılım için teşvikte bulunmaktadır.

Yandal programı için lisans öğrencilerinin başarı ile yürüten öğrenciler kendi alanları dışında ilgi duydukları ikinci bir alan derslerini de alarak bu alanda yandal sertifikası alabilmektedirler

Karabük Üniversitesi girişimci kendine güvenen öğrenciler yetiştirmekte Karabük Üniversitesi “TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” yarışmasının 2019 dönemi için “Girişimcilik Kampı”na en çok öğrenci gönderen üniversite olarak “TÜSİAD Girişimcilik Bayrağı”nı sahiptir KBÜ’lü öğrenciler TÜBİTAK yarışmasında üç farklı kategoride üç birincilik elde etti. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Gençler Arası Tiyatro Yarışması’nda Türkiye birincisi oldu.

Karabük Üniversitesi kütüphane olanakları: Üniversite bünyesinde 5 kütüphane bulunmaktadır. Bunlardan 4' ü ilçelerde olup 1' i merkez kampüsündedir. Merkez kampüsünde ki yeni binasına Karabük' ün 80. kuruluş yıl dönümü, Üniversitenin ise 10. kuruluş yıl dönümü olan 3 Nisan 2017 yılında taşınılmış olup kütüphane binası hayırsever iş adamı Kamil GÜLEÇ tarafından eğitime % 100 destek kapsamında yaptırılmıştır. 4000 m² olan Merkez Kamil Güleç Kütüphane Binası  iklimlendirilmiş çalışma ve araştırma alanlarının yanı sıra peyzajlı yeşil alanlar ve sanat galerisi ile rafa dizilmiş kitapları gösteren dikkat çekici bir mimariye sahiptir.

Kütüphane aynı anda 500’den fazla kullanıcıya çevrimiçi ve çevrimdışı araştırma yapmasına imkan sağlamaktadır. 60 bin adet basılı kitaba ev sahipliği yapan kütüphanede 24 online veritabanı ile milyonlarca elektronik kaynağa ulaşım imkanı da bulunmaktadır. Kütüphane bünyesinde 60 bin basılı kitap, 23 online veritabanı, 1488 basılı tez, 63 basılı süreli yayın, 31.073 e-dergi, 20 bin e-kitap, 2,5 milyon e-tez barındırmaktadır. Aynı zamanda kütüphanede, araştırmacıların ve öğrencilerin bilgiye en kısa zamanda ulaşabilmesi için farklı teknolojik ürünler hizmete sunulmuştur

Burs olanakları

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından burs, öğrenim kredisi ve kyk yurt bursunun yanısıra Üniversitede öğrenim gören ihtiyaç sahibi öğrencilere yemek bursu verilmektedir. Kriterleri belirlenmiş olan puanlama sistemine göre ilgili komisyon değerlendirmeleri yaptıktan sonra İhtiyaç sahibi öğrenciler akademik yıl boyunca yemek bursundan faydalandırılmaktadır.

Yarı Zamanlı Çalışma: ihtiyaç duyulması halinde üniversitenin çeşitli birimlerinde kısmi zamanlı olarak geçici işlerde öğrenci çalıştırılabilmektedir. Başvuru şartları ve tarihleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı web sitesinde akademik yıl başlangıcında duyurulmaktadır.

Karabük Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Demir Çelik Yerleşkesi Üniversitenin merkez yerleşkesidir. Karabük merkez Balıklarkayası mevkiinde bulunmaktadır.. Bu yerleşkede Rektörlük Binası, Teknoloji Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Orman Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu, Sağlık Yüksekokulu, Adalet MYO, Sağlık Hizmetleri MYO, Karabük MYO, Demir Çelik Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ayrıca Uluslararası İlişkiler Ofisi, Farabi Değişim Programı, Proje Destek Ofisi, KABUSEM, Kreş, Kantin ve Kafeterya, Sosyal Tesis ve Öğrenci Yaşam Merkezi, Üniversite Camisi ve Açık Spor Sahaları ve Sosyal Tesisler hizmet vermektedir. 

Safranbolu Yerleşkesi: UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesi, Türkiye’de ve dünyada en çok tanınan turistik çekim merkezlerinden biri konumunda. Karabük Üniversitesinin yerleşkelerinden birinin de yer aldığı Safranbolu, merkez yerleşkeye sadece 10 dakika mesafede.Safranbolu yerleşkesinde  Safranbolu MYO, Ahşap atölyesi, Uygulama Oteli 1 (Tarihi Çiçekler Evi),  Uygulama Oteli 2 (Tarihi Antepler Konağı), Safranbolu Turizm Fakültesi Dekanlık Binası olarak kullanılan 2.000 m2 açık alan üzerinde 848 m2 kapalı alanı bulunan tarihi Taş Bina bulunmaktadır. Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ve Safranbolu Turizm Fakültesi binası mevcuttur

Yenice Yerleşkesi: Yenice ilçesinde bulunmaktadır. Barındırdığı yaban hayat ve bitki çeşitliliğiyle dikkat çeken Karabük’ün Yenice ilçesi de Türkiye’nin en büyük blok ormanlarıyla öğrencilere her türlü doğa sporları imkanı sunuyor. Karabük İli, Yenice İlçesinde bulunan yerleşkede  Yenice Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.

Eskipazar Yerleşkesi: Karabük İli, Eskipazar ilçesinde bulunan yerleşke Eskipazar Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Yerleşke içerisinde eğitim binası, yurt binası, kapalı spor salonu ve açık basketbol sahası bulunmaktadır.

Eflani Yerleşkesi: Karabük İli, Eflani ilçesinde bulunmaktadır. Eflani Hayvansal Üretim ve Yönetim Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Yerleşke içerisinde eğitim binası, açık basketbol sahası bulunmaktadır.

Karabük Üniversitesi güneş enerjisi sistemleriyle donatılmış çevreci ve yeşil kampüsü, modern kütüphanesi, gelişmiş laboratuvarları, Demirçelik Enstitüsü, sosyal, kültürel ve sportif yaşam alanları ve engelleri ortadan kaldıran akıllı binalarla öğrencilere rahat, huzurlu, güvenli ve her türlü akademik çalışmaya ve uygulamaya açık bir üniversite ortamı sunuyor

Üniversitenin  Demir Çelik Kampüsünde yer alan Sosyal Yaşam Merkezi üç katlı olup, içerisinde kafeterya, restoran, berber, terzi vb. alanlarda hizmet veren 27 adet dükkân ile öğrencilerin her türlü ihtiyacı düşünülmüştür.

Karabük Üniversitesi’nde yıl boyunca kampüs içinde ve dışında gerçekleştirilen çok sayıda etkinlik ile öğrenciler, akademik eğitimin yanı sıra sosyal olarak da kendilerini geliştirme fırsatı bulabiliyorlar. Bu kapsamda konferans salonunda başta öğrenci kulüpleri, fakülteler ve birimler olmak üzere çok sayıda konferans, panel, söyleşi, sergi, sinema gösterimi ve konser gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Üniversite bünyesindeki pek çok öğrenci kulübü veya topluluğu yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Konserler, Mühendislik Fakültesi binasının karşısında bulunan alanda düzenlenmektedir. Üniversitede şu an aktifliğini sürdürmekte olan 35 öğrenci kulübü ve topluluğu bulunmaktadır

Spor olanakları

Olimpik yüzme havuzu, tenis kortu, futbol sahası, kapalı spor salonu, Kapalı Spor Salonunun yanı sıra, kampüs içerisinde bir adet basketbol sahası, bir adet tenis kortu ve bir adet voleybol sahası bulunmaktadır. 25.000 kişilik stadyum yer alıyor. Karabük Üniversitesinde okçuluk, satranç, badminton, masa tenisi, bilek güreşi, sokak basketbolu ve sokak voleybolu branşlarında spor organizasyonları düzenlemektedir.

Beslenme

Eğitim-Öğretim dönemi boyunca öğrencilere hizmet veren yemekhanelerde hafta içi birinci öğretim için 11.30 – 13.30 saatleri arası, ikinci öğretim için ise 16.00 – 19.00 saatleri arasında bir öğünde 5 çeşit yemek (ana yemek – yardımcı yemek ve salata) servis edilmektedir.

Barınma Olanakları

Karabük Üniversitesi il dışından gelen öğrenciler barınma ihtiyacını karşılayan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait toplam 9 adet yurt bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin barınabileceği özel erkek ve kız öğrenci yurtları mevcuttur.

 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Fatih Kırışık

Kastamonu Yolu Demir Çelik Kampüsü, 78050 Kılavuzlar/Karabük Merkez/Karabük
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu