Yeni Arayüze Geçiş Yap

Kırıkkale Üniversitesi

Üniversite Adı
Kırıkkale Üniversitesi
Devlet

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İslami İlimler Fakültesi
 • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Veteriner Fakültesi

 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Adalet Meslek Yüksekokulu
 • Hacılar Hüseyin Aytemiz Meslek Yüksekokulu
 • Delice Meslek Yüksekokulu
 • Keskin Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Kırıkkale Meslek Yüksekokulu
 • Fatma Şenses Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

Kırıkkale Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi

Öğrenci Sayısı: 35.652

Öğrenim Dili: Türkçe & İngilizce

Kırıkkale Üniversitesi 1992 yılında Kırıkkale'de kurulmuş bir Devlet Üniversitesi'dir.Yüksek nitelikli akademik programları ile sorun çözen, insani değerlere saygılı, bilgi üreten  ve  ürettiği  bilgiyi  hayata  dönüştürerek  toplumun  yaşam  boyu  eğitim  ve  gelişme sürecine katkıda bulunan bireyler yetiştirmek; bilim ve teknolojiden sanat ve spora kadar uzanan geniş bir yelpazede özgün araştırmalar yapmak; bölgenin ve ülkenin kalkınmasına yönelik gereksinimleri ulusal ve uluslararası düzeyde karşılama miyonuna sahiptir.

Bugün itibariyle üniversite; 12 fakülte, 1 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ve 20 Uugulama ve Araştırma Merkezi ile 30 binden fazla öğrenciye hizmet veren, bölgesinin büyük üniversitelerinden biri konumundadır. 

Neden Kırıkkale Üniversitesi?

Kirikkale, Ankara dışında ki üniversiteler arasında Ankara' ya en aykın üniversitedir. Kirikkale Üniversitesi de, büyük sehrin sorunlarindan uzak, ancak bilimsel, kültürel ve sosyal imkanlarina kolayca ulasilabilecek bir noktadir. Bu nedenle, büyük bir hizla gelismektedir. Üniversitenin farkı Üniversite, ögretim elemani basina düsen ögrenci sayisinin azligi bakimindan ülkemizdeki tüm üniversiteler arasinda ilk siralarda bulunmaktadir.

Kırıkkale Üniversitesi yürütülmekte olan lisans programlarında, öğrencilerine Çift Ana Dal ve Yan Yal yapmak isteyenlere imkan tanımaktatadır

Kırıkkale Üniversitesi, öğrencilerin diplomalarına ek olarak verilen, akademik ve mesleki tanınırlığı destekleyen bir “mükemmellik” belgesi olan “Diploma Eki Etiketi"ni 2013, TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ni 2015, TSE ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesi’ni 2017 ve TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ni 2017 yılında almıştır. 

Kırıkkale Üniversitesi öğrencileri Avrupa Birliği Ülkeleriyle Erasmus Değişim Programına diğer dünya ülkeleriyle Mevlana değişim programına  Ülkemizde bulunan saygın üniversitelerle Farabi değşim programına katılabilmektedir.

Erasmus programına başvuru yapabilmek için akademik not ortalamasının
- Ön lisans ve lisans öğrencileri için en az 2.20/4.00
- Lisansüstü öğrencileri (yüksek lisans, doktora ve tıpta ihtisas) için ise en az 2.50/4.00
olması gerekmektedir.

Başvurusu uygun bulunan bütün öğrencilerin yabancı dil sınavına girmesi zorunludur. Yabancı Dil Sınavı iki aşamalı olup ilk aşama test, ikinci aşama konuşma sınavıdır. Yabancı dil puanın hesaplanmasında test sınavının ağırlığı %75, konuşma sınavının ağırlığı %25’tir. Test sınavından 100 üzerinden asgari 50 puan alamayan öğrencilerin Yabancı Dil Puanı hesaplanmaz ve elenirler. Testten 50 ve üzeri puan alan öğrenciler konuşma sınavına girmek zorundadırlar. Konuşma sınavına girmeyen öğrenciler Erasmus+ hareketliliğinden faydalanamazlar.

Kırıkkale Üniversitesi'nde her öğrenciye gerekli düzeylerde bilgisayar bilgisi kazandırmak, eğitimin bir parçası olarak değerlendirilir. Bu amaca yönelik olarak her eğitim biriminde tüm öğrencilerin yaralanabileceği kapasitede bilgisayar laboratuarları hizmet vermektedir. Özellikle Mühendislik Fakültesi'nde bulunan "bilgisayar destekli tasarım laboratuarı" en gelişmiş sistemlerle donatılmıştır. Üniversite, tüm birimlerinde internet bağlantılarını kurarak faaliyete geçirmiştir. 

Üniversite Kütüphanesi, Rauf Denktaş Merkez Kütüphanesi ve Keskin Meslek Yüksekokulu Kütüphanesi olarak iki merkezde hizmet vermeye devam etmektedir. 114.997 Basılı Kitap, 365 Basılı dergi, 352.346 E-Kitap, 43.870 E-Dergi, 3.046 Tez, 1.275 Görsel-İşitsel Materyal, 10 Veri Tabanı koleksiyonuna sahip

Burs Olanakları

Kırıkkale Üniversitesi öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumu’nun vermiş olduğu burs ve kredilerin yanında vakıf, dernek, özel sektör ve diğer kurumlardan da burs alabilir. Öğrenciler yeni eğitim öğretim yılı başladıktan sonra Kırıkkale Üniversitesi’nin internet sitesindeki duyuruları takip ederek burslardan haberdar olabilir. Ayrıca üniversitenin vereceği burslara fakültenin öğrenci işleri panolarından veya burs ofislerinden takip edebilirler

Üniversite öğrencileri kısmi zamanlı çalışma imkanıda bulmaktadır. Öğrenci çalıştıracak birimler eğitim-öğretim yılının başında duyurular yapmaktadır. Basvurular ilgili birimler tarafından alınmaktadır. 

Üniversite bünyesinde her yıl imkanları doğrultusunda belirlenen kontenjanlar ile başarılı ve maddi durumu zayıf öğrencilere yemek bursu vermektedir.

Kırıkkale Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Kırıkkale Üniversitesi, Kırıkkale'de, Keskin'de, Delice'de ve Hacılar'da olmak üzere dört yerleşke de eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir

Merkez Yerleşke: Kırıkkale-Ankara Karayolu'nun 7. kilometresinde bulunan merkez yerleşke, 21 bin dönüm büyüklüğündedir. Merkez Yerleşke; Rektörlük, İdari Birimler, Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Veteriner Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Kırıkkale Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Enstitülere ev sahiplğiğ yapmaktadır.

Keskin Yerleşkesi: 300 dönüm büyüklüğünde bir alana sahip olan Keskin Yerleşkesi'nde Keskin Meslek Yüksekokulu öğretim hizmetini sürdürmektedir. Köyteks Holding'e ait hazır giyim tesislerinin Özelleştirme Yüksek Kurulu'nca Üniversitemize devri ile kazanılan yerleşkede, derslikler ve idare binası, hazır giyim atölyesi, 120 öğrenci kapasiteli yurt binası, kantin-kafeterya ve kondisyon merkezinin bulunduğu sosyal tesisler binası, spor tesisleri ve lojmanlar bulunmaktadır.

Hacılar Yerleşkesi: Hüseyin Aytemiz Meslek Yüksekokulu

Delice Yerleşkesi: Delice Meslek Yüksekokulu

Bahşılı Yerleşkesi: Bahşılı Fatma Şenses Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

Şehir Merkezindeki Birimler:Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Yabancı Diller Öğretimi, Arş. Uyg. Merkezi (KÜYADİM) 

Üniversite bünyesindeki Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından öğrencilerin akademik çalışmaların yanısıra sosyal kültürel sanatsal ve sportif alanlarıda desteklemektedir. Ayrıca Üniversite tarafından düzenlenen tüm konferans, panel, kutlama, seminer vb. faaliyetlerin tamamı organize edilip ve giderleri karşılanmaktadır.Resim ve fotoğraf sergileri açmak, konser, konferans, tiyatro ve benzeri sanat ve kültür alanlarında faaliyetler düzenlemek ve bu maksatla bu çeşit faaliyetlerde bulunan kuruluşlarla işbirliği yaparak, öğrencilerin daha geniş ölçüde sanat ve kültür faaliyetlerinden yararlanmalarını sağlamaktadır,

Aynı zamanda öğrencilerin boş zamanlarında ilgi ve yeteneklerine göre sanat ve kültür çalışmaları yapmaları için resim, fotoğraf, el sanatları, halk dansları, klasik dans, müzik ve benzeri faaliyet alanlarında kurslar, çalışma grupları, korolar oluşturmak, bu grup ve koroların üniversite içinde ve dışında konser, gösteri, sergi ve karşılaşma gibi faaliyetlerde bulunmalarını veya karşılaşmalara katılmalarını sağlamaktadır.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak çalışan kulüp ve topluluklar dışında Fakülte ve Yüksekokullar bünyesinde çalışan öğrenci toplulukları da bulunmaktadır. 100'ü aşkın öğrenci kulübü ile her öğrenci profiline uygun ortam mevcuttur.

Spor Tesisleri

Kırıkkale Üniversitesi; öğrencilerinin boş zamanlarını spor yaparak değerlendirmesi amacıyla merkez yerleşkede tartan pist, stadyum, 2 kapalı spor salonu 4 halı saha, 1 çim saha, 1 tartan pist olmak üzere 1 futbol, 12 voleybol, 11 basketbol sahası 3 tenis kortu,  3 adet kondisyon merkezi bulunmaktadır

 Ayrıca Kampüs içerisinde Yarı Olimpik yüzme havuzu, kondisyon merkezi, hamam ve saunadan oluşan Rekreasyon Merkezi yer almaktadır.

Keskin Meslek Yüksekokulu yerleşkesinde 1 halı saha, 1 toprak saha olmak üzere 2 futbol, 1 basketbol ve voleybol sahaları ile kondisyon salonundan oluşan spor kompleksi mevcuttur.

Hacılar Hüseyin Aytemiz Meslek Yüksekokulu yerleşkesinde 1 basketbol ve voleybol sahası bulunmaktadır.

Beslenme

Tüm öğrenci ve personelin öğle yemeği merkez mutfakta hazırlanıp birimlerde bulunan yemekhanelere dağıtılmaktadır. Öğrencilerin ucuz, dengeli ve sağlıklı beslenebilmeleri için kalori hesabına dayalı dört çeşit yemeği içeren yemek listeleri diyetisyenlerce denetlenmekte ve hazırlatılmaktadır. Gereksinimi belirlenen öğrencilere yemek burs imkânı da sağlanmaktadır.

Barınma Hizmetleri

Üniversite Kampüs alanı içerisinde 1200 kişilik Residorm Öğrenci Yurdu bulunmaktadır. Bu yurtta Üniversiteye ait 58 yatak bulunmakta ve öğrenci kayıtları Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından yapılmakta. Residorm ile sadece barınma ihtiyacınız giderilmiyor. İnsana değer veren, öğrencilerini dinleyen, ihtiyaçlarına çözüm bulmaya çalışan ve onu üniversite hayatında farklı alanlarda da geliştirmeye çalışan bambaşka bir dünyadır.

Üniversite giriş sınavı sonucunda Kırıkkale Üniversitesi'ni seçen ilk 2000 içerisindeki öğrenciler ücretsiz, ilk 2000 ile 3000 arasındaki öğrenciler % 50 indirimli yararlanmaktadır

Ayıca merkez kampüse yakın ve Şehir merkezinde KYK yurtları, Özel yurtlar ve apart evler de mevcuttur.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. ERSAN ASLAN

Yenişehir, Yenişehir, Kırıkkale Üniversitesi, Ankara Cd. 7. Km, 71450 Yahşihan/Kırıkkale
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu