Yeni Arayüze Geçiş Yap

Kırklareli Üniversitesi

Üniversite Adı
Kırklareli Üniversitesi
Devlet

 • Tıp Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Teknoloji Fakültesi
 • Lüleburgaz Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Turizm Fakültesi
 • Uygulamalı  Bilimler Fakültesi

 • Sağlık Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Devlet Konservatuvarı

 • Babaeski Meslek Yüksekokulu
 • Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu
 • Pınarhisar Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Vize Meslek Yüksekokulu

Kırklareli Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi

Akademik Personel Sayısı: 769

Öğrenci Sayısı: 23.000 (1.493 uluslararası öğrenci)

Kırklareli Üniversitesi 2007 yılında Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan, 17 yeni üniversiteden biri olarak kurulmuş bir Devlet Üniversitesi'dir

2007 yılında kurulan Üniversite; 12 fakültesi, 1 devlet konservatuvarı, 2 yüksekokulu, 3 enstitüsü, 7 meslek yüksekokulu ve 14 uygulama ve araştırma merkezi ile Ülkemizin genç ve dinamik üniversitelerinden biridir

Neden Kırklareli Üniversitesi?

Kırklareli Şehri ; Avrupa ülkelerini ülkemize bağlayan Avrupa Otoyolu üzerindeki konumu, yoğun istihdam oluşturan sanayi bölgeleri, İstanbul’a yakın olması ve ve Balkan ülkelerine günlük otobüs seferleri ile önemli bir potansiyele sahiptir. Bu önemli coğrafi konuma sahip olan şehirde yer alan Üniversite, Kırklareli şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunan merkez kampüsün bulunduğu Kayalı Yerleşkesi’nde 3 bin 580 dönümlük alan üzerine inşa edilen modern kampüsünde yer alan binalarında eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. 

Eğitim Olanakları

Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Programlarında Çift Anadal ve Yandal Programı Uygulamasına 2019 yılından itibaren imkan tanımaktadır.

Üniversitede iş yeri eğitim sistemini uyulamaktadır. Öğrencileri bu sistemde öğrenim süreleri içinde kazandıkları bilgi ve deneyimlerini alanlarıyla ilgili iş ve üretim sürecine katılarak pekiştirmekte, işyerlerindeki organizasyon yapısını tanımakta ve iş disiplini kazanmaktadır. Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Programı ve Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Programında 7+1 İş Yeri Eğitimi Sistemi (7 dönem teorik ders 1 dönem işyeri eğitimi) uygulanmaktadır. Meslek Yüksekokulları programlarında 3+1 İş Yeri Eğitim Sistemine (3 dönem teorik ders ve 1 dönem işyeri eğitimi) uygun olarak eğitim öğretim yapılmaktadır.

Üniversite Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı esasları çerçevesinde önlisans ve lisans eğitimi alan öğrencilerine B1 ve B2 seviyesinde kültürel ve sosyal hayatta gerekli yabancı dil becerisi kazandırmaktadır.

Kırklareli Üniversitesi, öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliğine imkan tanıyan Erasmus Eğitim Programına kuruluşundan bu yana etkin bir şeklide katılım göstermektedir. Program; Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerine Avrupa Birliği üye ülkelerinin yükseköğretim kurumlarında bir veya iki dönem okuma-staj yapma fırsatı vermektedir. Üniversitenin 18’i Avrupa ülkesi olmak üzere toplam 26 ülke ile 90 Erasmus anlaşması bulunmaktadır

Üniversitenin Mevalan Değişim Promramı kapsamında AB ülkeleri dışında ki ülkelerin yükseköğretim kurumları ile imzalanmış protokolleri de bulunmaktadır. Bu protokoller sayesinde KLÜ öğrencileri pek çok farklı ülkede (burslu-burssuz) eğitim görme imkanı bulmaktadır.

Üniversite Farabi Değişim Programı ile öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yıl süresince yurtiçindeki bir başka yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretimlerine devam etme fırsatı sunmaktadır.

Teknolojik imkanlardan olabildiğince faydalanan Üniversite, kampüs içerisinde ve birimlerinin tamamında son teknoloji ile donatılmış bilgisayar ve internet hizmeti sunmaktadır. Özel donatılmış çok sayıdaki bilgisayar laboratuvarı ile öğrencilere ve personeline hizmet eden Üniversite, ayrıca her öğrenciye mail adresi, ücretsiz internet ve Wi-fi kullanımı hizmeti vermektedir.

Kırklareli Üniversitesi Kütüphane olanakları: Kayıtlı toplam materyal sayısı (kitap, süreli yayın) 17.400 adettir. Bunların 14.720 kitap, diğer 2680 ‘i ise süreli yayındır. (Kayıt altına alınmamış tahminen 1000 adet süreli yayın,400 nadir eser,1800 yabancı yayın ve 5800 muhtelif kitap olmak üzere toplam materyal sayısı ise yaklaşık 9.000 adet civarındadır.) Kütüphanede modern çalışma alanları, okuma salonları ve internet odaları bulunmaktadır.

Kırklareli Üniversitesi Burs olanakları

Öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen karşılıksız burslardan yararlanabilecekleri gibi çeşitli kurumlar tarafından verilen eğitim burslarına da başvurabilmektedir. Üniversite başarılı ve gelir düzeyi düşük öğrencilerine öğle yemeği ihtiyacını karşılayacak şekilde yemek bursu sağlamaktadır. Ayrıca Üniversitenin Rektörlük birimlerinde “Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma Programı” uygulanmaktadır. Program, her eğitim yılı başlangıcında öğrencilere duyurulmaktadır. Başvurular ilgili birimlerce alınmaktadır.

Kırklareli Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Kırklareli Üniversitesi, Kırklareli şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunan merkez kampüsün bulunduğu Kayalı Yerleşkesi’nde 3 bin 580 dönümlük alan üzerine inşa edilen modern kampüsünde yer alan binalarında eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Üniversite Türkiye’nin en güzel kampüslerinden birine sahiptir.

Kayalı Kampüs (ANA KAMPÜS): İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Yüksek Okulu, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Turizm Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi  bu kampüste yer almaktadır.

Kavaklı Yerleşkesi: Sosyal Bilimler MYO, Sağlık Hizmetleri MYO yer almaktadır.

Karahıdır Yerleşkesi: Teknik Bilimler MYO yer almaktadır.

Lüleburgaz Yüksek Okulu, Lüleburgaz MYO Lüleburgaz Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi yer almaktadır.

Üniversitede araştırma ve öğretimin yanı sıra öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetleriyle birlikte sosyal yaşamı paylaşabilecekleri bir kampüs tasarlanmıştır. Üniversitenin çeşitli alanlarında yer alan kantinler, kafeteryalar, spor komleksleri ve fitnees merkezi gibi imkanlar, öğrencilerin ders dışı zamanlarda vakitlerini sağlıklı ve eğlenceli geçirmelerine katkı sunmaktadır.

Kırklareli Üniversitesi’nin temel önceliklerinden biri öğrencilerin ders dışı zamanlarını sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle değerlendirmesini sağlamaktır. Üniversitede Kariyer Günleri ve İstihdam Fuarı etkinlikleri, öğrencilerin iş dünyasıyla tanışmaları, farklı sektörler hakkında bilgi almaları ve kariyer hayatlarına yön vermeleri amacıyla her yıl düzenlenmektedir. Ayrıca yıl boyunca konserler, tiyatro gösterileri, sinema gösterileri, sokak şenlikleri, anma ve kutlama törenleri, sergi, kongre, panel, sempozyum ve konferansların yanı sıra çok çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikler gerçekleştirilmektedir

Kırklareli Üniversitesi, öğrencilerin sosyal, kültürel ve akademik gelişmelerini desteklemek için öğrenci kulüplerinin oluşmasını Üniversite yaşamının bir parçası olarak görmektedir. Bu kulüpler tarafından düzenlenen etkinliklerle öğrencilerin araştırıcı ve yaratıcı niteliklere sahip, kendine güvenen, girişimci ve sorumluluk bilinci gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Üniversitede her öğrenci profiline cevap verecek çeşitlilikte 71 öğrenci kulübü aktif olarak faaliyet göstermektedir. Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerin yapılmasıyla birlikte akademik eğitime yarar sağlayıcı mesleki uğraşlara da ağırlık verilmektedir.

Üniversite, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen; futbol, futsal, basketbol ve voleybol gibi takım oyunları turnuvalarının yanı sıra judo, tekvando, boks, kick boks ve atletizm gibi turnuvalara da bireysel olarak katılım göstermektedir. Bu amaçla kapalı spor salonları, futbol sahaları, basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortu ile fitness merkezi öğrencilerin kullanımına sunulmuştur.

Beslenme

Öğrencilerin yemek ihtiyaçlarının karşılanması için tüm yerleşkelerde bulunan öğrenci yemekhanelerinde çeşitli yemek alternatifleri öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. Yemekhanelerdeki ücretler öğrenciler açısından oldukça uygun düzeyde olup, yemek hizmetinin en kaliteli ve sağlıklı biçimde verilmesi için yemek üretim tesisleri görevli personel tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

Barınma Olanakları

Merkez Kampüsün hemen yakınında sağlıklı, rahat ve konforlu yaşam alanlarıyla birlikte uygun ders çalışma mekanlarına da sahip olan 5 bin 750 öğrencinin kalabileceği (4250 kız, 1500 erkek) devlet yurtları mevcuttur. Kırklareli Merkezde ise 780 kız ve 594 erkek öğrenci kapasiteli yurtlar bulunmaktadır. Lüleburgaz ilçesinde de Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait kız öğrenciler için 384 kişilik bir yurt bulunmaktadır. Kavaklı Kampüsünün karşısında 600 kişilik, Pınarhisar’da 300 kişilik ve Babaeski’de de 300 kişilik özel yurtlar bulunmakta ve buna ek olarak da il ve ilçe merkezilerinde çok sayıda özel yurt, apart ve devlet kurumlarına ait misafirhaneler bulunmaktadır.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. BÜLENT ŞENGÖRÜR

A Blok, Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi, 39100 Eriklice/Kırklareli Merkez/Kırklareli
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu