Yeni Arayüze Geçiş Yap

Kilis 7 Aralık Üniversitesi

Üniversite Adı
Kilis 7 Aralık Üniversitesi
Devlet

 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi
 • Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Ziraat Fakültesi
 • Yusuf Şerefoğlu Sağlık Bilimleri Fakültesi

 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu
 • Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi
 • akademik Personel Sayısı: 347
 • Öğrenci Sayısı: 11.000 (485 uluslararası öğrenci)
 • Eğitim Dili: Türkçe

7 Aralık Üniversitesi 2007 yılında Kilis'te kurulmuş bir Devlet Üniversitesi'dir İnsan odaklı eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme faaliyetleriyle sorgulayıcı, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, bilimsel düşünmeyi öğrenmiş nitelikli bireyler yetiştirerek, bölgenin ve ülkenin kalkınmasına katkı sağlamatadır.

Merkez Kampüs, Karataş Kampüsü ve Mercidabık Kampüsü olmak üzere 3 kampüste 7 Fakülte, 1 Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, 2 Yüksekokulu, 4 Meslek Yüksekokulu 13 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden üniversitede, ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyinde yaklaşık 11.000 öğrenci öğrenim görmektedir.

Kilis 7 aralık Üniversitesi alanında uzman akademik kadrosuyla öğrencilerine gereken her türlü rehberlik desteği vermektedir. Üniversitenin Proje Destek ve Koordinasyon Merkezi proje sahiplerine ve proje hazırlayacak öğrencilere proje hazırlama ve uygulama aşamasında destek verme, açık çağrıları duyurma, proje yazımı ve yönetimi ile ilgili işbirliği içinde ortak çalışmaları özendirme amacıyla bilgilendirme toplantıları düzenlemektedir.

7 Aralık Üniversitesi kurulduğundan beri öğrenci değişim programlarını uygulamaya önem vermektedir. Erasmus+ Değişim Programı
Erasmus+ kapsamında Avrupa'nın İspanya, Portekiz, Finlandiya, Almanya, İsveç, Avusturya, Belçika, İtalya, Çekya, Polonya gibi 19 farklı ülkesinden 69 üniversiteyle Erasmus+ ikili anlaşması bulunmaktadır. Üniversitede hemen hemen tüm bölümlerin Avrupa'da en az 1 üniversiteyle ikili anlaşması bulunmaktadır.

Mevlana Değişim Programı
Üniversitemiz öğrencilerine bu program kapsamında yurtiçi ve yurtdışında farklı üniversitelerde eğitim görme imkânı sunmaktadır. Üniversite Mevlana Değişim Programı kapsamında 10 farklı ülke ve 15 üniversiteyle anlaşması bulunmaktadır.

Farabi Değişim Programı
Öğrenciler, bu program kapsamında eğitimlerine bir veya iki yarıyıl süresince yurtiçinde Üniversitenin anlaşmalı olduğu 101 üniversitede devam edebilme imkânına sahiptir

7 aralık Üniversitesi Burs Olanakları

Maddi Destek Bursu:Maddi durumu iyi olmayan başarılı öğrencilere Kilis 7 Aralık Üniversitesi Dayanışma Derneği tarafından burs verilmektedir.
Yemek Yardımı: Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere öğle ve akşam yemeği yardımı yapılmaktadır.
Barınma ve Yemek Bursu: Kilis Üniversitesini tercih eden milli sporculara barınma ve yemek bursu verilmektedir.
Giysi Yardımı: Üniversitede ihtiyaç sahibi öğrencilere her ay düzenli olarak giyim eşyaları yardımı yapılmaktadır.

Kütüphane olanakları:120 kişi kapasiteli çalışma salonu, 45.000 materyal kapasiteli kitap salonu, 52..935  adet basılı kitap, Süreli yayınlar bölümü, 262 adet Nadir ve el yazması eserler, 181.414 elektronik kitap, 1.700.000 elektronik tez, 28.600 elektronik dergi, 13 kişi kapasiteli internet erişim salonu, Engelsiz kütüphane bölümü ile öğrencilerin ve personelinin araştırmalarına destek vermek üzere hizmet vermektedir.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Kampüs'te Yaşam

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ve Türkiye - Suriye sınırına 10 km. Gaziantep'e 55 km  mesfade bulunmaktadır. Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri arasındaki geçiş kuşağı üzerinde bulunan Kilis limiz ucuz bir şehir olmasıyla tam bir öğrenci şehridir. Bu güzel ilimizde  bulunan Kilis 7 Aralık Üniversitesi; Fakülte ve ensititülerin yer aldığı Merkez Kampüsü, Sağlık Yüksekokulunun olduğu Karataş Kampüsü, Ziraat Fakültesinin olduğu Mercidabık Kampüsü olmak üzere 3 yerleşkeden oluşmaktadır.

Kilis 7 Aralık  Üniversitesi, öğrencilerin sosyal, kültürel ve akademik gelişmelerini desteklemek için öğrenci kulüplerinin oluşmasını Üniversite yaşamının bir parçası olarak görmektedir. Bu kulüpler tarafından düzenlenen etkinliklerle öğrencilerin araştırıcı ve yaratıcı niteliklere sahip, kendine güvenen, girişimci ve sorumluluk bilinci gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Üniversitede her öğrenci profiline cevap verecek çeşitlilikte 129 öğrenci kulübü aktif olarak faaliyet göstermektedir. Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerin yapılmasıyla birlikte akademik eğitime yarar sağlayıcı mesleki uğraşlara da ağırlık verilmektedir.

Spor Olanakları

Öğrencilerin beden ve ruh sağlıklarını korumak ve geliştirmek, bunun yanı sıra öğrencilerin sosyalleşmelerine de katkıda bulunmak amacıyla belirlenen bir program çerçevesinde Spor Şubesince çeşitli spor etkinlikleri düzenlenmektedir.

Her yıl düzenlenen Kilis  7 Aralık Üniversitesi Geleneksel Spor Şenliği yaklaşık 2000 öğrencilerin katılımıyla gerçekleşmektedir.  Basketbol, Voleybol, Futbol,Hentbol, Masa Tenisi, dallarında yapılan yarışmalarda fakülte ve yüksek okullarının takımları birbirleriyle ve diğer üniversitelerden gelen takımlarla yarışmaktadırlar.

Üniversitede bir kapalı spor salonu iki adet halı saha bulunmaktadır. Üniversiteye ait spor tesislerinden; Spor Tesislerine Giriş Kartı çıkaran Üniversitenin öğrencileri ve personeli yararlanabilmektedir. Sadece egzersiz salonları, halı sahalar için dışarıdan kullanıcılara hizmet vermektedir.

Beslenme

Üniversitede 1000 kişi kapasiteli öğrenci yemekhanesi mevcut olup burada öğrencilere öğle ve akşam yemeği hizmeti verilmektedir.
Her binada bulunan öğrenci kantinlerinde sıcak-soğuk içecekler ve farklı yiyecek seçenekleri bulunmaktadır.Kampüs içerisindeki her binada 7/24 yiyecek - içecek otomatları bulunmaktadır.

Barınma Olanakları

Kilis Üniversitesine bağlı 108 kişilik kız öğrenci ve 76 kişilik erkek öğrenci yurdu mevcuttur. İl genelinde Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı 2543 kişilik kız, 1256 kişilik erkek öğrenci olmak üzere toplamda 3799 öğrenci kapasitesi mevcuttur. Kampüs çevresindeki özel yurtlar ve stüdyo daireler de öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamaktadır.

 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. MUSTAFA DOĞAN KARACOŞKUN

Mehmet Sanlı, 79000 Kilis Merkez/Kilis
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu