Aksaray Üniversitesi

Üniversite Adı
Aksaray Üniversitesi
Devlet

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • İslami İlimlre Fakültesi
 • Mimarlık veTasarım Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Turizm Fakültesi
 • Veteriner Fakültesi

Yabancı Diller Yüksekokulu

Eskil MYO

Güzelyurt MYO

Ortaköy MYO

Sağlık Hizmetleri MYO

Sosyal Bilinler MYO

Teknik Bilimler MYO

Aksaray Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler 

Aksarayda bir Devlet Üniversitesidir 

Eğitim Dili: Bilim alanı bir yabancı dil olan eğitim-öğretim programları dışında, Türkçedir.

Akademik Kadrosu, 836 Kişiden Oluşuyor

Öğrenci Sayısı, 22 bin 939

Ağırlıklı uygulamalı eğitim veriliyor.

Aksaray Üniversitesi 2006 yılında kurulmuş genç bir üniversite olmakla beraber köklü bir geçmişe sahip olup; tarihi 1986 yılına dayanmaktadır. Bugünkü Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu 1986-1987 eğitim–öğretim yılında Teknik Programlar Bölümü adı altında Selçuk Üniversitesi’ne bağlı  iken Fen Edebiyat Fakültesi,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi 1992 yılında kurulan Nevşehir üniversitesine bağlı kurumlardı Aksaray Üniversitesi ; 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5467 Sayılı Kanun ile Aksaray’da kurulmuş, mevcut fakülte ve yüksekokullarının Niğde Üniversitesi ile bağlantısı değiştirilerek Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlanmıştır.

Neden Aksaray Üniversitesi

Aksaray, Anadolu’yu doğudan batıya ve kuzeyden güneye bağlayan ana yolların kavşak noktasında, son derece avantajlı bir coğrafi konumada.Tarihi zenğinlikler ile kendinizi bir açık hava müzesinde hisedeceksiniz Kültürel geçmişi ile, eğitim ve bilimde köklü bir geleneğe sahiptir. Aksaray, Güzelyurt’u, Ihlara Vadisi, Sultan Hanı, Eğri Minare’si, yeraltı şehirleri ve Ziga Kaplıcaları ile Anadolu’nun kalbinde yer alan bir cazibe merkezidir. Şehir merkezine 8 km uzaklıkta  Aksaray üniversitesi  bünyesinde bulundurduğu  17 Fakülte, 6 Meslek yüksekokulu 1 Yüksekokul 3 Enstitü 16  Uygulama ve araştırma merkezi yakalşık 100 öğrenci toluluğu ile 49 ülkeden 1567 uluslararası öğrenci henüz kurulma aşamasında olan tekno kenti ile başarı çıtasını her zaman yüksek tutmaktadır. 

Yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendiren URAP 2019 verilerine göre  2000 yılından sonra kurulan devlet üniiversitelerin arasında Aksaray üniversitesini 21. sırada yer almaktadır Türkiyenin en çevreci  5.'nci üniversitesi. Sporda ve sağlıkta ihtisaşlaşan bir üniversite. Yeşil kampüs ve engelsiz üniversite ödüllerine sahip. Üniversite sanayı ile işbirliği içerisinde, öğrencilerine  ileriye yönelik istihdam sağlıyor.

Kampüs Yaşamı

Kampüs çok geniş bir alana sahip  su ve toprak sorununa karşı ‘Acil Toprak Aranıyor!’ isimli bir kampanya ile Şehriden  çok sayıda işadamı kamyonlarla kampüse toprak bağışladılar ile taşımalı topraklada olsa içerisinde 20.000 den fazla ağaç ekilerek Greenmetric (yeşil kampüs) ödülünü  olağanüstü çabasına karşılık aldı.İçerisinde eğitim birimleri, rektörlük binası, 24 saat hizmet veren ve halkada açık olan  kütüphane,  konferans salonu, yemekhane, Öğrenci yurdu vb.   

Barınma  

 Aksaray’da yükseköğrenim gören öğrencilerin barınma sorunları yoktur. Üniversite merkez kampüsü içerisinde, il merkezinde, ilçelerde, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı kız ve erkek öğrenci yurtları öğrencilerie hizmet vermektedir. 

Spor 

Üniversitede spor salonu Rıza Kayaalp spor salonu olup, yarı olimpik yüzme havuzu,atletizm stadyumu ve bisiklet veledromu mevcuttur.

Üniversitede başta Aksaray olmak üzere bölge ile bütünleşmesini sağlamak, spor ve sağlık alanlarında iktisadi, sosyal ve beşeri sermayeyi geliştirmek, ilgili alanlar özelinde tek tipten uzaklaşılarak kurumsal farklılık ve çeşitliliğe yönelmek amacı ile (YÖK) tarafından “Bölgesel  "Spor ve Sağlık" alanında pilot üniversite olarak belirlenmiştir.

Uaşım

Aksaray il sınırları içinde havalimanı bulunmuyor. Aksaray’a uçak yolculuğu yapmak için tercih edebileceğiniz en yakın yer Nevşehir Kapadokya Havalimanı.Şehre 8 km olan uzaklıkta olan üniversiteye ulaşım oldukça kolaydır. Şehrin merkezi noktalarından toplu ulaşım araçları ile kampüse sürekli ulaşılabilirsiniz 

Nevşehir Kapadokya Havalimanı ↔ Aksaray merkez arası yaklaşık 80 km. ve 1 saat uzaklıkta. Bu havaalanı içinde Aksaray’a ulaşım sağlayan servis hizmeti var. Ayrıca araç kiralama ve taksi de kullanabilirsiniz.Anadolu’nun merkezi bir konumunda bulunan Aksaray’a Türkiye’nin her bölgesinden kara yolu ile ulaşım mümkündür. Aksaray; Kayseri, Konya, Ankara gibi büyük şehirlerle çevrili olduğu için otobüs seferleri ile şehre ulaşmak kolaydır. Aksaray otogarı, şehir merkezinde Hacılarharmanı Mahallesi’nde bulunuyor. Terminalden şehir merkezinin farklı noktalarına ve çevre ilçelere servis/otobüs imkanları mevcut.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof.Dr. Alpay Arıbaş

Bahçe Saray, Aksaray Ünv. Kampüs Yolu, 68100 Merkez/Aksaray
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu