Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi

Üniversite Adı
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
Devlet

 • Eğitim Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İslami İlimler Fakültesi
 • Mühendislik Mimarlık Fakültesi
 • Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Ziraat Fakültesi

 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu
 • Kaman Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Çiçekdağı MYO
 • Kaman MYO
 • Mucur MYO
 • Mucur Sağlık Hizmetleri MYO
 • Sağlık Hizmetleri MYO
 • Sosyal Bilimler MYO
 • Teknik Bilimler MYO

Ahi Evran Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü : Devlet Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 718
 • Öğrenci Sayısı: 21.695 (595 uluslararası öğrenci)
 • Öğrenim Dili : Türkçe

Ahi Evran Üniversitesi 2006 yılında Kırşehir'de kurulmuş bir Devlet Üniversitesi'dir  Bilimin ışığında araştırma ve eğitim yapan, bilgi, teknoloji ve hizmet üreten, ürettiklerini toplum yararına sunan, yerel ve ulusal kalkınmaya katkı sağlayan, değişimi ve yeniliği daimi tekâmül doğrultusunda gerçekleştiren,  milli ve evrensel değerleri özümsemiş, insan odaklı, çevreye duyarlı bir üniversite olma misyonuna sahiptir.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi kapsamındaTarım ve Jeotermal alanında pilot üniversite seçilmiştir.

Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı, Aşıkpaşa, Cacabey ve Fizik Tedavi Yerleşkeleri dahil olmak üzere toplam 7 yerleşim yerinde faaliyet göstermektedir. Kırşehir merkezde dört adet yerleşkesi bulunmaktadır. Günümüzde bünyesinde 9 Fakülte, 3 Enstitü, 4 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokul 15 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile eğitim-öğretim ve bilim üretmeye devam etmektedir.

Üniversitenin Eğitim dili Türkçe olmakla birlikte, sadece İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesindeki Uluslararası İlişkiler lisans programı %30 İngilizcedir.

Üniversitede çift anadal ve yandal eğitiminin öğrenci işleri otomasyon programlarının henüz bu konuda düzenlenmediğinden uygulanamıyor

Öğrencilerin uluslararası deneyim kazanmaları açısından Erasmus+ gibi uluslararası programlara katılmaları için çalışmaları sürmektedir. Ülkemiz içindeki saygın üniversitelerle Farabi değişim Programı uygulanmaktadır.

Kütüphane Olanakları: Merkez Kütüphane; bugün itibarıyla 632m²'lik Genel Alanı (Kitaplık, Çalışma Salonu, Süreli Yayınlar Bölümü, Ödünç-İade Servisi ve İnternet Salonu) , 114m²'lik Teknik Ofis ve 46m²'lik Arşiv ve bir adet bireysel çalışma salonunun oluşan  toplamda 792m²'lik kullanım alanıyla aynı anda 200'den fazla kullanıcıya hizmet vermektedir. Üniversite kütüphanesinde öğrenci başına düşen e-yayın sayısı 201,39,  basılı kitap sayısı 3,07 dir

Ahi Evran Üniversitesi  Burs Olanakları

Öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumu’nun vermiş olduğu burs ve kredilerin yanında vakıf, dernek, özel sektör ve diğer kurumlardan da burs alabilir. Öğrenciler yeni eğitim öğretim yılı başladıktan sonra Ahi Evran Üniversitesi’nin internet sitesindeki duyuruları takip ederek burslardan haberdar olabilir. Ayrıca üniversitenin vereceği burslara fakültenin öğrenci işleri panolarından veya burs ofislerinden takip edebilirler. Ayrıca Ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan, maddi imkânları yeterli olmayan Ahi evran Üniversitesi öğrencilerinin yemek ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanması için akademik dönem başında başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca Akademik dönemde  Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde kısmi zamanlı öğrenci çalıştırılma imkanıda bulunmaktadır. Kısmi zamanlı iş için Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına başvuru gerekmektedir.

Ahi Evran Üniversitesi & Kampü'te Yaşam

Üniversite Fakülte, Enstitü, Yüksekokulları ve Meslek Yüksekokulları; Merkez (Bağbaşı) Yerleşke, Cacabey Yerleşkesi, Aşık Paşa Yerleşkesi, Fizik Tedavi Yerleşkesi Kaman Yerleşkesi, Mucur Yerleşkesi ve Çiçekdağı Yerleşkesi olmak üzere 7 yerleşkede bulunmaktadır.

Bağbaşı Merkez  Kampüsü Merkez yerleşkede, Merkezi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Kapalı Spor Salonu, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Merkezi Yemekhane, İdari Bina, Yabancı Diller Yüksekokulu, Rektörlük Binası ve Araç İşletme Binası yer almaktadır.Merkez Yerleşke içerisinde bulunan kantin ve kafeteryalar sayesinde ihtiyaçlarını da karşılayabilen öğrenciler aynı zamanda sportif faaliyetlerde bulunacakları alanları da kullanabiliyor.

Aşıkpaşa yerleşkesinde, Ziraat Fakültesi yer almaktadır.

Cacabey yerleşkesi : Cacabey Yerleşke Spor Salonu, Eğitim Fakültesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Enstitüler, Cacabey Yerleşke Lojmanı, Anaokulu ve Kreş yer almaktadır.

Fizik Tedavi Yerleşkesi ise toplam 18.922 m 2 alana sahip olup, içerisinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu yer almaktadır. Diğer yerleşkeler Kırşehir’in ilçelerine dağılmıştır. 

Ahi Evran  Üniversitesi, öğrencilerin sosyal, kültürel ve akademik gelişmelerini desteklemek için öğrenci kulüplerinin oluşmasını Üniversite yaşamının bir parçası olarak görmektedir. Bu kulüpler tarafından düzenlenen etkinliklerle öğrencilerin araştırıcı ve yaratıcı niteliklere sahip, kendine güvenen, girişimci ve sorumluluk bilinci gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Üniversitede bünyesinde 54 öğrenci kulübü aktif olarak faaliyet göstermektedir. Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerin yapılması için üniversite imkanları dahilinde her türlü desteği sağlamaktadır. Akademik dönem içinde 100 lerce etkinlik ile Kampüs ortamı renklendirilmektedir.

Spor Olanakları

Üniversite Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Fitness Salonu, tüm akademik ve idari personelin hizmetine hizmet vermektedir. Fitness Salonu hafta içi Salı ve Perşembe günleri 17.30-19.30 saatleri arasında Fitness Antrenörü sorumluluğunda hizmet vermektedir. Fitness Salonunda Koşu Bandı, Dikey Bisiklet, Yatay Bisiklet, Chest Press Machine, Shoulder Press M., Butterfly Machine gibi pek çok spor aleti bulunuyor.

Barınma Olanakları

Ahi evran Üniversitesi'ne il dışında gelen öğrenciler Kırşehir merkez ve ilçelerinde bulunan KYK yurtlarında barınmaktalar. Kırşehir merkezde Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı 3 kız, 2 erkek olmak üzere 5 öğrenci yurdu bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Kırşehir merkezde çok sayıda özel yurt ve apart bulunmaktadır.

Ahi Evran Üniversitesi Ulaşım Olanakları

Ahi Evran Üniversitesi'ne ev sahipliği yapan Kırşehir, konumu itibariyle ülkemizin coğrafi olarak merkezinde yer almaktadır. Kayseri ve Ankara gibi iki önemli ilin arasında bulunan Kırşehir, ülkemizin batısıyla doğusunu birbirine bağlayan adeta bir köprü vazifesi görmektedir. Bu sebeple geçiş yolları üzerinde bulunan Kırşehir’e ülkemizin neredeyse tüm illerinden otobüsle ulaşım mümkündür. Ayrıca Nevşehir Kapadokya Havalimanı Kırşehir'e 90 km. uzaklıktadır.

Şehir merkezinden Üniversite yerleşkelerine gün içerisinde toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Üniversite tarafından Aşıkpaşa Yerleşkesi ile  Bağbaşı Yerleşkesi arasında ücretsiz servis hizmeti sağlanmaktadır. 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil

Bağbaşı, Şht. Sahir Kurutluoğlu Cd. No: 100, 40100 Kırşehir Merkez/Kırşehir
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu