Yeni Arayüze Geçiş Yap

KTO Karatay Üniversitesi

Üniversite Adı
KTO Karatay Üniversitesi
Özel

 • Hukuk Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi

 • Sağlık Bilimleri Yüksekokulu
 • Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Adalet Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Ticari ve Sanayi Meslek Yüksekokulu

KTO Karatay Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 378
 • Öğrenci Sayısı: 8.489 (450 uluslararası öğrenci )
 • Öğrenim Dili: İngilizce & Türkçe

(KTO) Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından Konya’nın ilk vakıf üniversitesi olarak 2009 yılında açılmıştır. Eğitim dünyasının köklü temsilcisi KTO Karatay Üniversitesi, Karatay Medresesi’nden almış olduğu tarihi sorumluluğun gereği, insanlığın geleceğini şekillendirecek başarılara imza atmak için çalışmalarını sürdürmektedir. KTO Karatay Üniversitesi, yerelde, ulusalda ve küreselde bütün insanlığa fayda sağlayan, teoride olduğu gibi pratikte de güçlü, ülkemizin sosyal ve ekonomik açıdan kalkınmasında önemli roller üstlenecek bireyler yetiştirmeyi kendine görev edinmiş bir vakıf üniversitesidir.

Neden KTO Karatay Üniversitesi ?

KTO Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odasının üniversitesidir. Bu nedenle öğrencileri sanayi ve ticaret dünyası ile iç içe eğitim görmektedir. Öğrenim süresi boyunca stajlarını tamamlayan öğrencileri, sektörde aranılan özelliklere sahip bireyler olarak eğitimlerini tamamlamaktadır. Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi kimliğine sahip öğrencilerine hayatları boyunca 20 bin üyesiyle büyük bir ailenin, onların her zaman arkalarında, her zaman destekçisi olmayı vadetmektedir.

İstihdam garantisi veren Üniversite öğrencileri sanayi ve ticaret dünyası ile daima iç içe olmakta, üye iş yerlerinde pratik yapma ve iş imkânı bulmaktadır.

KTO Karatay Üniversitesi bugün itibariyle 6 fakülte, 3 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 1 enstitü ile ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim vermektedir. 2022-2023 eğitim öğretim yılında üniversitenin toplam öğrenci sayısı yaklaşık 8.500'dir.

KTO Karatay Üniversitesi, her biri kendi uzmanlık alanında önemli başarılara imza atmış akademisyenleri bünyesinde barındırıyor. Yurt içi ve yurt dışında tanınırlığı yüksek, nitelikli, alanında hatırı sayılır bir üne sahip olan akademisyenler, KTO Karataylıları hayata hazırlıyor.

İngilizce Hazırlık Sınıfı,  KTO Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Endüstri Mühendisliği hariç zorunlu; İşletme, Uluslararası Ticaret, Lojistik Yönetimi, İslam Ekonomisi ve Finans ile Enerji Yönetimi bölümlerinde isteğe bağlı; diğer bölümlerde ise yoktur. Mühendislik Fakültesi (Endüstri Mühendisliği hariç)

Eğitim Olanakları

Geniş laboratuvar imkânları, uygulama alanları, sanal mahkemesi ile birlikte KTO Karatay Üniversitesi, öğrencilerin en güncel bilgi teknolojilerinden yararlanmasını sağlıyor. Mühendislik Fakültesinde 10, Tıp Fakültesinde 7, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda 11 laboratuvar bulunmaktadır. Ayrıca Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinde ise 11 atölye bulunuyor.

Erasmus+ Programı çerçevesinde KTO Karataylılar Almanya, Litvanya, Polonya, Romanya, İtalya ve Danimarka’da öğrenim görme şansını yakalıyor. Aynı zamanda Uluslararası Teknik Stajyer Öğrenci Değişimi Birliği (IAESTE) programı ile öğrenciler yurt dışında ücretli staj yaparak deneyimlerine deneyim ekleyebiliyor. KTO Karatay Üniversitesine TYT, YKS sınavları ile yerleşen, ÖSYM başarı sıralaması EA ve SAY puan türlerinden ilk 5.000 başarı sıralaması, SÖZ puan türünden ilk 2.500 başarı sıralaması, DİL puan türünden ilk 100 başarı sıralaması olan öğrenciler, yaz ayını kapsayacak şekilde en fazla iki ay olmak üzere, 1. sınıf, 2. sınıf veya 3. sınıfı tamamlamalarına müteakip, İngiltere’de dil kursuna gönderiliyor. Ücretsiz olarak bu programdan faydalanan öğrencileri, üniversite kampüsünde, üniversite eğitmenlerinden dil eğitimi alıyor.

İngilizce dil eğtiminin yansıra öğrencilerine yedi farklı dili öğrenme imkânı sunuyor. Çince, Japonca, Fransızca, Arapça, Farsça, Rusça ve Almancanın seçmeli ders olarak eğitimini alan öğrenciler, küresel rekabetin gün geçtikçe arttığı iş dünyasına tam donanımlı şekilde hazırlanıyor.

KTO Karatay Üniversitesi, merkezi İsviçre’de olan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinin (CERN) deneylerinden biri olan Alice Deneyi’ne tam üye olan ilk Türk üniversitesidir. Ayrıca öğrenciler bu üyelik sayesinde CERN’de staj imkânı bulmaktadır.Gelecek 10 yılın en önemli projelerinden biri olarak gösterilen Alice Deneyi çalışmalarının ülkemizde başlamasıyla, bilimsel araştırmaların ve yeni teknolojilerin gelişimine doğrudan katkı yapılmaktadır.

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi öğrencileri, Çift Anadal Programı ile iki diplomayla birden mezun olabiliyorlar.

Çift Anadal Programı (ÇAP); bir diploma programına kayıtlı öğrencinin belirtilen şartları sağlaması kaydıyla aynı yükseköğretim kurumunun ikinci bir programından eş zamanlı olarak ders alıp, iki ayrı diploma alabilmesini sağlayan bir programdır. Bu bağlamda KTO Karatay Üniversitesi, 100’e yakın farklı Çift Anadal Programları ile öğrencilerine, farklı disiplinlerde öğrenim görebilme imkânı sunmaktadır.

Örneğin Sosyoloji okuyan biri Psikoloji’de, Uluslararası Ticaret ve Lojistik okuyan biri İngilizce Mütercim Tercümanlık’ta ÇAP yaparak, iki diplomayla mezun olabiliyor.

Kütüphane Olanakları: KTO Karatay Üniversitesi Kütüphanesi, 868 metrekarelik alana kurulmuştur. Bu sayede 300 kişinin aynı anda ders çalışması mümkün olmaktadır.Basılı Bilgi Kaynağı: 30.000, Nadir Eser: 1.711, Veri Tabanı: 25, Katalog Tarama ve Araştırma Bilgisayarı: 10, Elektronik Dergi: 25.300, Elektronik Kitap: 2.000+ koleksiyonuna sahiptir. Sınav dönemlerinde 7/24 hizmet veren kütüphane hizmeti öğrencilere sıcak corba hizmetide vermektedir.

KTO Karatay Üniversitesi Burs Olanakları

Üniversiteye Giriş Başarı Bursu, ÖSYM tarafından her yıl yapılan Üniversiteye giriş sınavında ÖSYM kılavuzunda yer alan tam burslu, %75 Burslu ve %50 Burslu kontenjanından KTO Karatay Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilere verilen burstur.

Üniversitenin lisans ve ön lisans bölümlerini (Pilotaj Bölümü, Hukuk ve Tıp Fakültesi hariç) ücretli kontenjandan 1. sırada tercih ederek yerleşenlere %30, 2. sırada tercih ederek yerleşenlere %20, 3. sırada tercih ederek yerleşenlere %15 ve 4. sırada tercih ederek yerleşenlere %10 oranında tercih bursu verilmektedir.

Üniversiteye Giriş Başarı Bursu Üniversiteye ilgili puan türünde ilk 10.000 kişinin içine girerek “tam burslu” kontenjandan kazanan öğrencilere verilen burstur. Bu bursu kazanan bir öğrenci akademik yıl boyunca sekiz ay olmak üzere verilir. ilk 100 ile ilk 10.000 arası derecelerine göre 1.000 ile 6.000 arasında değişen tutarda nakdi burslar verilmektedir.

Akademik Başarı Bursu, Yurtdışı Eğitim Bursu, Proje Bursu, Sporcu Bursu gibi birçok burs çeşidi bulunmaktadır. Üniversitenin sağladığı eğitim burslarından faydalanan öğrenci oranı %37,72' dir

KTO Karataylılar ders saati dışındaki boş zamanlarında ilgi ve yetenekleri doğrultusunda üniversitedeki geçici işlerde kısmi zamanlı olarak çalışabilmektedir. Bu çalışma imkânıyla, başarılı öğrencilerin kişilik ve becerilerinin gelişmesi sağlanmakta, onların iş disiplini edinmiş üretken bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlanmakta aynı zamanda maddi kazanç sağlamaktadır.

KTO Karatay Üniversitesi 2022-2023 akademik yılın öğrenim ücretleri;

Hukuk Fakültesi (Ücretli): 75.000 TL

Mühendislik Fakltesi(Ücretli) 65.000 TL

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi %50 indirimli: 27.500 TL

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi (Ücretli) : 60.000 TL

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi (ücretli) 60.000 TL

Hemşirelik (Ücretli) 60.000 TL

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (ücretli) 85.000 TL

Yabancı Diller Yüksekokulu  (ücretli) 27.500 TL

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (Ücretli): 42.000 TL

Adalet Meslek Yüksekokulu (Ücretli): 42.000 TL

Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksekokulu (Ücretli) 38.000 TL

KTO Karatay Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Konya’nın  KTO Karatay Üniversitesi il merkezinde yer almaktadır. KTO Karatay Üniversitesi; kafeler, lokantalar, spor ve yerleşim merkezleriyle çevrilidir. Konya’nın kadim merkezine, Alâeddin Tepesi’ne on dakikalık bir mesafededir. Bu anlamda öğrenciler şehrin her yerinde ikamet edebilmekte ve bütün olanaklarından yararlanabilmektedir. KTO Karatay Üniversitesinin kampüs alanı ayrıca, konukevlerine üç dakikalık yürüme mesafesindedir. Yani güvenli, huzurlu ve eğlenceli bir kampüs hayatı öğrencilerin her an ayaklarının altındadır.

Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmesini amaçlayan KTO Karatay Üniversitesinde yıl boyunca çok sayıda ve çeşitlilikte sosyal, sanatsal, kültürel ve sportif etkinlik düzenlenmektedir. Öğrenciler, gerçekleştirilen konferans, sempozyum ve seminerler ile akademik bilgi birikimlerine sosyal, sanatsal ve kültürel faaliyetler ile elde edilen birikimlerini de ekleyebilmektedir. Bu sayede KTO Karatay Üniversitesi öğrencileri, bir kampüs üniversitesinde okuyor olmanın avantajlarını yaşayarak, üniversiteden sadece mesleki alanlarında güçlü bilgi donanımına sahip kişiler olarak değil; kültürel, sanatsal ve sosyal açıdan da gelişmiş bireyler olarak da mezun olmaktadır. Bir akademik yılda 60’ye yakın öğrenci topluluğu, 150’ye yakın etkinlik gerçekleştirilmektedir.

KTO Karatay Üniversitesi her yıl düzenlediği Kariyer Gelişim Zirvesi ile kariyer fırsatlarını öğrencilerine bir şenlik havasında sunmaktadır. Geleneksel hale getirilen ve şirketler ile öğrenciler arasında etkili bir köprü olan Kariyer Gelişim Zirvesi’nde yerel ve ulusal birçok firma öğrencilerle buluşmaktadır. 

KTO Karatay Üniversitesi Barınma Olanakları

(KTO) Karatay Üniversites, il dışından gelen öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacak imkana sahiptir. İhtiyacın sağlıklı ve güvenli, ders çalışma imkânları olan aile ortamını aratmayacak şekilde giderilmesi amacıyla 486 öğrenci kapasiteli kız konukevleri ve 250 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci yurdu hizmete açılmıştır. KTO Karatay Üniversitesi Kız Konukevleri ve Erkek Öğrenci Yurdu ile kampüse yürüme mesafesindedir. Konukevleri 1+1 ve 2+1 stüdyo dairelerden oluşmaktadır. 1 kişiden 6 kişiye kadar oda imkânları bulunmaktadır. Erkek Öğrenci Yurdu ise dört kişilik odalar şeklinde dizayn edilmiştir

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç

Akabe, Alaaddin Kap Cd. No:130, 42020 Karatay/Konya
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu