Yeni Arayüze Geçiş Yap

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi

Üniversite Adı
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
Devlet

 •  Eğitim Fakültesi
 •  Fen Edebiyat Fakültesi
 •  Güzel Sanatlar Fakültesi
 •  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 •  İslami İlimler Fakültesi
 •  Kütahya Uygulamalı Bilimler Fakültesi
 •  Mimarlık Fakültesi
 •  Mühendislik Fakültesi
 •  Simav Teknoloji Fakültesi
 •  Spor Bilimleri Fakültesi
 •  Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi

 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Altıntaş Meslek Yüksekokulu
 •  Çavdarhisar Meslek Yüksekokulu
 •  Domaniç Hayme Ana MYO
 •  Dumlupınar Meslek Yüksekokulu
 •  Emet Meslek Yüksekokulu
 •  Gediz Meslek Yüksekokulu
 •  Hisarcık Meslek Yüksekokulu
 •  Kütahya Güzel Sanatlar MYO
 •  Kütahya Sosyal Bilimler MYO
 •  Kütahya Teknik Bilimler MYO
 •  Pazarlar Meslek Yüksekokulu
 •  Simav Meslek Yüksekokulu
 •  Şaphane Meslek Yüksekokulu
 •  Tavşanlı Meslek Yüksekokulu

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi
 • Akademik Personel sayısı: 1149
 • Öğrenci Sayısı: 45.201
 • Öğrenim Dili: Türkçe

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ya da kısaca DPÜ, 1992 yılında Kütahya ilinde kurulunan devlet üniversitesidir

Üniversitenin il merkezindeki Evliya Çelebi ile ilçelerindeki Simav Dr. İbrahim Naci Eren ve Tavşanlı Yerleşkeleri'nin yanı sıra, Kütahya'nın 10 ilçesinde fakülte ve meslek yüksekokullarının binaları bulunmaktadır. Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin akademik yapısı 1 enstitü, 11 fakülte, 1 yüksekokul 14 meslek yüksekokulu, rektörlüğe bağlı 3 bölüm ve 24 araştırma merkezinden oluşmaktadır. Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin elektronik ve düzenli aralıklarla çıkan basılı ve elektronik yayınlarının yanında, üniversitenye ait bir radyo istasyonu ve akademisyenlerce yönetilen DPÜ TV adında Youtube kanalı bulunmaktadır.

Radyo Dumlupınar, 2004 yılında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde kurulan yerel bir radyodur. Radyo Dumlupınar, 2015 yılında 3. Sihirli Mikrofon Radyo Ödülleri'nde En İyi Üniversite Radyosu ödülünü kazanmıştır. Radyonun yayınları Evliya Çelebi Yerleşkesi içindeki Rektörlük binasının 2. katındaki stüdyoda devam etmektedir.

DPÜ TV
Üniversitenin Youtube üzerinden yayın yapan DPÜ TV adında bir kanalı vardır. 8 Aralık 2013'te yayına başlayan kanal, Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından yönetilmektedir. DPÜ TV'de üniversitede gerçekleştirilen etkinlikler, çeşitli söyleşiler ve üniversitenin tanıtım videoları yayımlanmaktadır

DPÜ'de gerekli başarı ve koşulları sağlayan öğrenciler çift ana dal ve yan dal yapabilmekteler. Başvuru anında anadal diploma programındaki genel not ortalaması 4,00 üzerinden en az 3,00 olan ve anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst %20’sinde bulunan öğrenciler, çift anadal diploma programına başvurabilirler. Programı başarı ile tamamlayanlar çift diploma ile mezun olmanın imkanına ulaşmaktalar. Yan Dal Programı ile gerekli görülen derslerde başarılı olmaları durumunda iş başvurularında başka alanlarda da yeterliliklerini gösteren sertifikaya sahip olmaktalar.

Dumlupınar Üniversitesi AB ülkeleriyle Erasmus+ Değişim Programı Diğer dünya ülkeleri ile Mevlana Değişim Programı ve Ülke sınırları içerisindeki saygın yüksek öğretim kurumları ile Farabi Değişim Programına katılabilmekteler. Bu Programlara başvurucak öğrencilerin Genel Not Ortalaması Lisans Öğrencileri için minimum 2.20/4.00 Yüksek Lisans/Doktora Öğrencileri için minimum 2.50/4.00 olmalıdır.

Kütüphane Olanakları

Dumlupınar Üniversitesi: Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesi, merkez kütüphanesi olarak öğrenciler ve akademisyenlerin araştırmalarına destek verecek her türlü materyal barındırmaktadır.

Kütüphane koleksiyonu 127 bin basılı, 373 bin e-kitabın yanı sıra 288 adet süreli yayın, 3968 adet yüksek lisans-doktora tezi, 12 adet online veritabanı, 3 bin 500 civarında görsel-işitsel materyalden oluşmaktadır.

Dumlupınar Üniversitesi  Burs Olanakları

Öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumu’nun vermiş olduğu burs ve kredilerin yanında vakıf, dernek, özel sektör ve diğer kurumlardan da burs alabilir. Öğrenciler yeni eğitim öğretim yılı başladıktan sonra Dumlupınar Üniversitesinin internet sitesindeki duyuruları takip ederek burslardan haberdar olabilir. Ayrıca üniversitenin vereceği burslara fakültenin öğrenci işleri panolarından veya burs ofislerinden takip edebilirler. Burs almak için uygun durumda olan öğrenciler başvurularını internet üzerinden veya öğrenci işlerinden yapabilecekler. 

Kısmi Zamanlı iş olanağı ile Kütüphane ve Dökümasyon Dairesi ve diğer birimlerde kısmi zamanlı olarak başarılı( genel not ortalaması 2.00 ve üzeri ) ihtiyaç sahibi her öğrenci çalışma imkanı bulmaktadır. Üniversite Yönetim Kurulunca belirlenen gelir düzeyi düşük ve başarılı olan 250 (ikiyüzelli )öğrenci yemek bursu alarak ücretsiz yemek hizmetinden faydalanmaktadır. İhtiyaç sahiplerinin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına başvurmaları gerekmektedir.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin merkez yerleşkesi olan Evliya Çelebi Yerleşkesi, Kütahya-Tavşanlı Karayolunun 10. kilometresinde 7 bin 500 dekarın üzerinde bir alanda kuruludur. Üniversitenin rektörlüğü; Lisansüstü Eğitim Enstitüsü; Eğitim, Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar, İktisadi ve İdari Bilimler, İslami İlimler, Kütahya Uygulamalı Bilimler, Diş Hekimliği Fakültesi Mimarlık ile Mühendislik fakülteleri; Yabancı Diller yüksekokulu; Şehit Astsubay Ömer Halisdemir kütüphanesi ile Bedesten, konukevleri gibi sosyal tesisleri Evliya Çelebi Yerleşkesi'nde yer almaktadır.

Merkez Kampüste ki diğer imkanlar İbadethane, Yemekhane, Bisiklet Yolu, Yürüyüş Yolu, Sağlık Merkezi, Banka, Postane, Kafe, Restoran, Kuaför, Market
Kırtasiye, Kampüs İçi Ring, ATM, Servis gibi öğrencilerin her ihtiyacını karşılayacağı olanaklar mevcuttur.

Simav Dr. İbrahim Naci Eren Yerleşkesi: Kütahya'nın Simav ilçesindeki Dr. İbrahim Naci Eren Yerleşkesi'nde Simav Teknoloji Fakültesi, Simav Meslek Yüksekokulu, spor tesisleri, kafeterya ve öğrenci yurtları bulunmaktadır.

Tavşanlı Yerleşkesi: Tavşanlı Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Tavşanlı Meslek Yüksekokulu, spor tesisleri, kafeterya ve öğrenci yurtları bulunmaktadır.

Germiyan Yerleşkesi: Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin, 2019'da Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine devrettiği Germiyan Yerleşkesinde Spor Bilimleri Fakültesi, Kütahya Teknik Bilimler, Sosyal Bilimler ve Güzel Sanatlar meslek yüksekokullarının yanı sıra futbol, basketbol, voleybol, tenis ve atletizm tesisleri yer almaktadır.

İlçelerdeki binalar: Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin Kütahya'nın Altıntaş, Çavdarhisar, Domaniç, Dumlupınar, Emet, Gediz, Hisarcık, Pazarlar ve Şaphane ilçelerinde eğitim-öğretim etkinliklerini sürdürdüğü meslek yüksekokulu binaları vardır.

Kütahya Damlapınar  Üniversitesi Akademik gelişim  kadar sosyal etkinliklerine de büyük önem verilmekte. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi sosyal ve kültürel faaliyetlerini ağırlıklı olarak Sağlık Kültür Daire Başkanlığı vasıtası ile yerine getirmektedir. Bu kapsamda 109 öğrenci kulübü ile sosyal ve kültürel aktivitelere öğrencileri ile birlikte tüm paydaşlarına hizmet verilmektedir. Öğrenci kulüpleri zaman zaman düzenledikleri geziler, söyleşiler ya da sosyal sorumluluk projeleriyle üniversite öğrencilerinin farkındalık kazanması sağlanmaktadır.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde her yıl geleneksel olarak Oryantasyon Programı düzenlenir. Genellikle birkaç güne yayılan etkinliklerde üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler üniversitedeki öğrenci topluluklarıyla tanışır. Oluşturulan eğlence ve konser alanlarında yeni öğrenciler üniversitedeki diğer öğrencilerle ve birbirleriyle tanışırlar. Kütahya'nın şehitliklerine geziler düzenlenir. Bunun yanında akademik birimlerce yapılan oryantasyonlarda öğrencilere üniversitenin idari yapısı ve not sistemi hakkında bilgi verilir.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Spor Olanakları

Üniversite spor faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla  öğrencilerin aerobik,Amerikan futbolu, dağcılık, futbol, güreş,  hentbol, jimlastik, karate, masa tenisi, sualtı   hokeyi, tenis, voleybol, ve yüzme  alanlarında spor olanakları  sunmaktadır. 
Çok  sayıda  spor tesisine sahip olan Kütahya Dumlupınar  Üniversitesinin  Evliya Çelebi,  Germiyan ve Simav yerleşkelerinde kapalı  spor salonları  bulunmaktadir. Bunu yanında  Evliya Çelebi yerleşkesinde uluslararasi standartlarda olimpik yüzme  havuzu, Germiyan Yerleşkesinde atletizim pisti ve stadyum bulunmaktadir. Universite bahar şenlikleri boyunca futbol,basketbol, voleybol, santranç,  güreş  ve masa tenisi turnuvaları  duzenlenmektedir.

Barınma Olanakları

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin yerleşkelerindeki yurtlar on binin üzerinde öğrencinin kalabileceği yatak kapasitesine sahiptir. Bu nedenle üniversite öğrencilerinin sosyal alanları arasında yerleşkeler önemli bir yer tutar. Bunun dışında Kütahya il merkezinde üniversite öğrencilerine özel yurt apart ev gibi  pek çok yer bulunmaktadır. Bu mekanlar çoğunlukla Atatürk Caddesi ve çevresindedir.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak

Andız, DPÜ Evliya Çelebi Yerleşkesi, Kütahya Tavşanlı Yolu 10. km, 43100 Kütahya Merkez/Kütahya
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu