Yeni Arayüze Geçiş Yap

Lokman Hekim Üniversitesi

Üniversite Adı
Lokman Hekim Üniversitesi
Özel

  • Tıp Fakültesi
  • Diş Hekimliği Fakültesi
  • Eczacılık Fakültesi
  • Sağlık Bilimleri Fakültesi
  • Spor Bilimleri Fakültesi

  • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Lokman Hekim Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

  • Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi
  • akademik Personel Sayısı: 102
  • Öğrenci Sayısı: 2.377
  • Öğrenim Dili: Türkçe

Lokman Hekim Üniversitesi (LHÜ), Sevgi Vakfı tarafından 2017 yılında Ankara'da kurulmuş vakıf üniversitesidir. Sağlık alanında Doğu ve Batı’nın birikimini sentezleyerek bilimde ilerlemeye yön veren, özgün eğitim yaklaşımı ile bir ekol haline gelen, dünyada tanınan ve tercih edilen üniversite olma yönünde çalışmalarını sürdürmektedir.

Sevgi Vakfı 1978’den bugüne kadar tüm imkânlarını eğitim hizmetlerine adamış ve vatana millete hayırlı nesiller yetişmesi için eğitimi ana hizmet alanı ve olmazsa olmaz bir vakıf hizmeti olarak görmüş bir sivil toplum kuruluşudur.

Lokman Hekim Üniversitesi akademik faaliyetlerine 2018-2019 eğitim öğretim yılında başlamıştır.  Üniversite, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olmak üzere 5 Fakülte’de 10 lisans ve 1 Yüksekokul’da 10 önlisans programında 2377 öğrenci ile eğitim – öğretime devam etmektedir. Ayrıca Sağlık Bilimleri Enstitüsünde’de 17 Tezli Yüksek Lisans 1 Tesiz Yüksek Lisans ve 8 Doktora  programı ile eğitimleri devam etmektedir. Üniversitenin Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde 13 adet Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır.

Neden Lokman hekim Üniversitesi ?

Çünkü Sağlık Temalı bir Üniversite olarak alanında uzman uluslararası çalışmalarda bulunmuş hocalardan yüzyüze veya online ders alma imkanı yapılan araştırmalarda aktif rol alma, son teknolojiyle inşa edilmiş, modern ekipmanlarla donatılmış, multidisipliner laboratuvarlarda araştırma yapabilme imkanları Ankara'da 4 farklı lokasyonda Lokman Hekim Sağlık gurubunun hastaneleri ve merkezlerinde uygulama yapmak, araştırma yapmak, staj yapmak hatta mezun olduktan sonra işe başlamak imkanları ile geleçek kaygısı yaşamadan bir üniversite hayatı vadediyor.

Üniversitenin tüm programlar için öğrenim dili Türkçedir. Üniversitede sene kaybettirmeden hazırlık sınıfı olmadan ders programlarına yerleştirilmiş yoğun İngilizce programı ile öğrencileri “B1” seviyesinde İngilizce ile mezun olmaları hedeflenmektedir

Tık Fakültesi Hakkında: öğrencilerin uygulama dersleri için son teknolojiyle inşa edilmiş, modern ekipmanlarla donatılmış, aralarında simülasyon ve anatomi diseksiyon laboratuvarlarıının da olduğu dokuz adet multidisipliner laboratuvar bulunmaktadır., Ankara’da bulunan özel hastaneler arasında en fazla yatak kapasitesine sahip olan Lokman Hekim Ankara Sincan Hastanesi ve Lokman Hekim Akay Hastanesi ile afiliyedir. Öğrencileri uygulamalı eğitimlerini bu hastaneler bünyesinde almakta, stajlarını da bu hastanelerde yapmaktadır.

Üniversitede kayıtlı olduğu programlarını üstün başarıyla yürüten öğrencilere “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümleri dikkate alınarak, Üniversite Senatosunca kabul edilen Lokman Hekim Üniversitesi “Çift Anadal ve Yandal Lisans Programı Yönergesi” ne göre belirlenen koşulları sağladıkları takdirde, Üniversitede yürütülen programlar arasında Çift Anadal ve Yandal yapma imkanı sağlamaktadır.

Çift anadal diploma programı, başarı şartını ve diğer koşulları sağlayan öğrencilerin iki diploma programından eş zamanlı olarak ders alıp, iki ayrı diploma alabilmesini sağlamaktadır.

Yandal sertifika programı, bir diploma programına kayıtlı öğrencinin öngörülen şartları taşıması kaydıyla, başka bir diploma programı kapsamında belirli bir konuya yönelik sınırlı sayıda dersi almak suretiyle, diploma yerine geçmeyen bir belge (Yandal Sertifikası) alabilmesini sağlamaktadır.

Üniversitede uluslararası ve ulusal anlamda öğrenci değişim programları için gerekli başvurular yapılmış olup 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında itibaren öğrenci Değişim Programı uygulamaya geçilmiştir.

Kütüphane Olanakları: Lokman Hekim Üniversitesi mensupları Kütüphanenin doğal üyesidirler. Kütüphaneden bilgi kaynağı ödünç alabilmek için Üniversite kimlik kartını ibraz ederek “Kütüphane Kayıt Formu” nu doldurarak kütüphaneye kayıt olmak gereklidir. Kütüphanede 4 adet Grup Çalışma Odası bulunmaktadır. Odalar gruplar halinde 3 saat süreyle kullanılmaktadır  Üniversite kütüphanesinde öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı 7,65 ve öğrenci başına düşen e-yayın sayısı 82,65'dir.

.Lokman Hekim Üniversitesi Burs Olanakları

ÖSYM bursu %100, %50, %25 Üniversiteye giriş bursları eğitim süresi boyunca uygulanan indirimlerdir 

Tercih İndirimi ilk üç tercihinde Lokman Hekim Üniversitesi önlisans programlarına yerleşen öğrencilere %25 indirim uygulanmaktadır.

ÖSYM Başarı indirimi ilk 250 ile ilk 10.000 arasında derece yapmış öğrenciler derecelerine göre 500 tl ile 5.000 tl arasında farklı mikrarlarda burs ile ödüllendirilme imkanı bulunmaktadır. 
Şehit ve Gazi Çocukları Bursu
Akademik Başarı İndirimi/Bursu
Milli Sporcu Bursları ve Sporcu İndirimleri
Kardeş/ Eş İndirimi gibi bir çok burs ile eğitime destek verilmektedir.

Lokman Hekim Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Lokman Hekim Üniversitesi yerleşkesi Çankaya/Ankara'dadır. Ankara'nın ve her türlü sosyal imkanın merkezinde bulunmaktadır 12 katlı bir binada Sağlık Meslek Yüksekokulu, Fakülteleri, modern derslikler son teknoloji ile donatılımış labaratuvarları, Rektörlük, İdari birimler Konferans salonu, Kütüphane;  dış mekenda öğrenciler için oturma yerleri spor alanları yer almaktadır.

Lokman Hekim Üniversitesi öğrencilerinin eğitim-öğretim dışında kalan zamanlarını değerlendirerek kültürel, sanatsal, sosyal, bilimsel ve sportif etkinliklerini gerçekleştirmek ve akademik gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla öğrenci kulüplerin kurulmasına rehberlik etmekte her türlü faaliyetler de gerekli desteği vermektedir. Halihazır da 15 öğrenci kulübü aktif olarak faaliyetlerde bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Üniversite ile Gençlık Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü arasında yapılan protokol gereğince KYK Ankara Tahsin Banguoğlu Ekkek öğrenci yurdunun bahçesinde bulunan spor tesisleri (halı saha hariç ) 8.30-12.30 saatları arasınada tüm öğrencilerine ücretsiz hizmet vermektedir. 

Barınma olanakları

Üniversitenin il dışından gelen öğrencileri için yurdu yoktur. Ancak üniversitenin anlaşmalı özel yurtları (kız ve erkek) vardır. Aynı zamanda öğrencileri istedikleri takdirde devlet yurtlarına da başvurup kabul edildiklerinde buralarda da konaklayabilirler.

Lokman Hekim Üniversitesi Ulaşım

Üniversite yerleşkesi Kent merkezine 8 km, Çevre yoluna 12 km, Şehirler Arası Otobüs Terminaline 4 km, YHT Garına 8,5 km, Havaalanına ise 34 km uzaklıktadır. Ulaşım hizmetleri olarak Çayyolu metro istasyonuna ve toplu taşımanın yoğun olarak geçtiği Eskişehir yoluna da yürüme mesafesindedir.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. BÜLENT GÜMÜŞEL

Söğütözü, 2179. Sk. No:6, 06510 Çankaya/Ankara
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu