Yeni Arayüze Geçiş Yap

Malatya Turgut Özal Üniversitesi

Üniversite Adı
Malatya Turgut Özal Üniversitesi
Devlet

 • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
 • Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Ziraat Fakültesi

 • Sivil Havacılık Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Battalgazi Meslek Yüksekokulu
 • Akçadağ Meslek Yüksekokulu
 • Arapgir Meslek Yüksekokulu
 • Darende Meslek Yüksekokulu
 • Doğanşehir Meslek Yüksekokulu
 • Hekimhan Meslek Yüksekokulu
 • Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu

Turgut Özal Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 167 
 • Öğrenci Sayısı: 3.827
 • Öğrenim Dili: Türkçe

Turgut Özal Üniversitesi 18 Mayıs 2018 tarihinde İnönü Üniversitesi'ne bağlı akademik birimler ile yeni kurulan akademik birimlerin birleştirilmesiyle Malatya'da kurulmuştur

Malatya’da bulunan iki üniversiteden biri olan Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ),  Maltya şehrinin yetiştirdiği büyük devlet ve siyaset adamı, 8. Cumhurbaşkanımız merhumTurgut Özal’ın anısına, 18 Mayıs 2018 tarihinde kurulmuştur.

Ziraat Fakültesi ve kuruluş kanununda yer alan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi ile Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin yanında Sivil Havacılık Yüksekokulu, Akçadağ, Arapgir, Battalgazi, Darende Bekir Ilıcak, Doğanşehir Vahap Küçük, Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği, Hekimhan Mehmet Emin Sungur ve Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu olmak üzere 8 meslek yüksekokulu ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ile Eylül 2018’de faaliyetlerine başlamış olan yeni bir üniversitedir.

Üniversite bünyesinde 2020 yılında Sağlık Bilimleri Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve  Tıp Fakültesi kurulmuştur. Günümüzde 6 Fakülte, 2 Yüksekokul, 9 Meslek Yüksekokulu, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, 11 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi, yerel değerlerden kopmadan evrensel değerlere ulaşan, yerel değerleri evrensele, evrensel değerleri yerele taşıyan uluslararası bir üniversite idealini yaşatmaktadır. 

Maltya Turgut Özal Üniversitesi gerekli  başarı ve koşulları sağlayan öğrenciler önlisans ve lisans programlarında çift ana dal ve yan dal yapabilmekteler. Başvuru anında anadal diploma programındaki genel not ortalaması 4,00 üzerinden en az 2.75 olan ve anadal diploma programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst %20’sinde bulunan öğrenciler, çift anadal diploma programına başvurabilirler. Programı başarı ile tamamlayanlar çift diploma ile mezun olmanın imkanına ulaşmaktalar. Yan Dal Programı ile gerekli görülen derslerde başarılı olmaları durumunda iş başvurularında başka alanlarda da yeterliliklerini gösteren sertifikaya sahip olmaktalar.

Burs Olanakları

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından burs, öğrenim kredisi ve kyk yurt bursu alabilirsiniz.

-Başarı bursu: Malatya Turgut Özal Üniversitesi Geliştirme Vakfı (MATÖV), Üniversite öğrencilerine “Başarı Bursu” ve “İhtiyaç Bursu” vermektedir. “Başarı Bursu” na GNO’su 3.50 ve üzerinde olan öğrenciler “İhtiyaç Bursu” na ise Bölümünde en az bir dönem okumuş olan ve GNO’su en az 2.00 olan öğrenciler başvurabilmektedir.

Doğanşehir Vahap Küçük Meslek Yüksekokuluna yerleşen öğrencilere Doğanşehir Belediyesi tarafından burs verilmektedir.

Malatya Turgut özal Üniverstesi & Kampüs'te Yaşam

Türkiye'nin büyükşehir statüsünde Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Yukarı Fırat Bölümü'nde yer alan On üç ilçesi ve 718 mahallesi bulunan Malatya, 806.156 kişilik nüfusuyla Türkiye'nin yirmi sekizinci en yüksek nüfuslu ilidir. Doğusu Elazığ ve Diyarbakır, güneyi Adıyaman ve Kahramanmaraş, batısı Çorum ve Sinop, kuzeyi ise Sivas ve Erzincan ile çevrilidir. Malatya 2 Cumhurbaşkanı çıkarmış tek şehirdir, bu kişiler, İsmet İnönü ve Turgut Özal'dır. Malatya ilinin gurur duydugu iki kişinin adını yaşatan İnönü Üniversitesi ile Turgut Özal Üniversite'lerine sahip olan bu ilimiz gelişmiş ve ucuz olmasıyla tam bir öğrenci şehri...

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nin Battalgazi ilçesinde faal olan ve diğeri ise inşaat çalışmaları devam eden Yeşilyurt ilçesinde yer alan 2 merkez yerleşkesi bulunmaktadır. Malatya Turgut Özal Üniversitesi ilin tüm dinamiklerini yansıtan ve hemen hemen tüm ilçelerinde faaliyet yürüten bir şehir üniversitesidir. 

Malatya Turgut Özal  Üniversitesi, öğrencilerin sosyal, kültürel ve akademik gelişmelerini desteklemek için öğrenci kulüplerinin oluşmasını Üniversite yaşamının bir parçası olarak görmektedir. Bu kulüpler tarafından düzenlenen etkinliklerle öğrencilerin araştırıcı ve yaratıcı niteliklere sahip, kendine güvenen, girişimci ve sorumluluk bilinci gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Üniversitede bünyesinde 25 öğrenci kulübü aktif olarak faaliyet göstermektedir. Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerin yapılması için üniversite imkanları dahilinde her türlü desteği sağlamaktadır. 

Malatya turgut Özal Üniversitesi Spor Olanakları

Battalgazi Kampüsünde Spor Salonu ve Fitness Salonu, Hekimhan Kampüsünde Spor tesisleri, Arapgir yerleşkesinde kapalı Spor Salonu, Darende Yerleşkesinde Açık Spor Tesisleri, Akçadağ Yerleşkesinde Açık Spor Tesisi ile spora ilgi duyan öğrencilerine hizmet vermektedir.

Barınma Olanakları 

Malatya Turgut Özal Üniversitesini il dışından gelen öğrenciler için şehir merkezinde ve ilçelerde Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca şehir merkezinde özel yurtlar, yarı özel yurtlar ve apart daireler de mevcuttur.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Recep Bentli

İkizce, Unnamed Road, 44900 Yeşilyurt/Malatya
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu