Yeni Arayüze Geçiş Yap

Manisa Celal Bayar Üniversitesi

Üniversite Adı
Manisa Celal Bayar Üniversitesi
Devlet

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar , Tasarım ve Mimarlık Fakültesi 
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Uygulamalı Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi 
 • İşletme Fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi 
 • Eğitim Fakültesi 
 • Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi 
 • Salihli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 

 • Tütün Eksperliği Yüksekokulu 
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Ahmetli Meslek Yüksek Okulu 
 • Akhisar Meslek Yüksek Okulu 
 •  Alaşehir Meslek Yüksek Okulu 
 •  Demirci Meslek Yüksek Okulu 
 •  Gördes Meslek Yüksek Okulu 
 • Kırkağaç Meslek Yüksek Okulu 
 • Köprübaşı Meslek Yüksek Okulu 
 • Kula Meslek Yüksek Okulu 
 • Manisa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Salihli Meslek Yüksek Okulu 
 • Sarıgöl Meslek Yüksek Okulu
 • Saruhanlı Meslek Yüksek Okulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu 
 • Soma Meslek Yüksek Okulu 
 • Turgutlu Meslek Yüksek Okulu

Celal Bayar Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

Üniversite türü: Devlet Üniversitesi 

Akademik Personel Sayısı: 1808

Öğrenci Sayısı: 46.525 (623 uluslararası öğrenci)

Öğrenim Dili: Türkçe & İngilizce

Manisa Celal Bayar Üniversitesi,1992 tarihinde Manisa'da kurulan devlet üniversitesidir. Adını; Milli Mücadele yıllarında Atatürk'ün yanında silah arkadaşı olarak yer alan, Son Osmanlı Mebusan Meclisi'nde Saruhan Mebusluğu da yapmış olan Celal Bayar'dan alan Manisa Celal Bayar Üniversitesi, bölgenin sosyal ve kültürel beklentilerine ve gereksinimlerine cevap verecek araştırma merkezlerini de açmış ve bunları işlevsel hale getirmiştir.

Bugün 15 fakültesi, 2 yüksekokulu, 15 meslek yüksekokulu, 3 enstitüsü, aralarında Üniversite Hastanesinin de bulunduğu 29 Uygulama ve Araştırma Merkezi olmak üzere toplam 64 birim ile eğitim ve öğretime devam eden Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Ege Bölgesi'nin en büyük 3 üniversitesinden biridir.

Neden Celal Bayar Üniversitesi? 

Manisa ili tarihi ve doğal güzellikler ile dolu bir şehirdir. Bir taraftan büyük şehir karmaşası olmadan diğer taraftan kadrosundaki nitelikli işgücü ve hızla büyüyen alt yapı yatırımları ile Manisa'nın üniversite eğitimi için elverişli koşullara sahip olması, Manisa Celal Bayar Üniversitesi'ni binlerce genç insan için tercih edilir bir kurum haline getirmektedir. Üniversite her geçen gün bilimsel performansını ve eğitim ile sosyal etkinliklerinin kalitesini artırmaktadır. Üniversite adaylarının tercih edilir bir kuruma gelmeleri ile elde edecekleri ilk avantaj hiç şüphesiz, Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin nitelikli bilimsel ve eğitsel olanaklarından yararlanmak olacaktır.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi, yükseköğretim kurumlarına verilen, kurumların kalitesini ve saygınlığını artıran, uluslararası güvenilirlik sağlayan belgeler olan “Diploma Eki Etiketi”ne sahiptir. MÜDEK akreditasyonu olan Mühendislik Fakültesi ile UTEAK akreditasyonu olan Tıp Fakültesi uluslararası geçerliliği olan diplomalar vermektedir.

Lisans düzeyindeki öğrenciler için İngilizce eğitimin isteğe bağlıdır İngilizce eğitim görmek isteyenler için hazırlık sınıfı zorunlu olup, eğitim süresi boyunca, bölümler tarafından belirlenen sayıda ders İngilizce okutulmaktadır.

Yeni uygulanmaya başlanan ´İş Yeri Uygulama ile  öğrencilerin öğrenim süresince kazandıkları teorik ve pratik bilgilerini, "İş Yeri Uygulama Eğitimi" dersi adı altı son dönemlerinde iş yerlerinde yapacakları tam zamanlı uygulamalı eğitimle bütünleştirerek, uygulama becerisi yüksek öğrenciler olarak mezun etmek amacıyla uygulamaya konulan yeni bir eğitim modeli uygulamaya başlamıştır.
Öğrencilerin son dönemlerini okula gelmeden 15 hafta süreyle tam zamanlı ve kesintisiz %90 zorunlu tutulan ders programı ile öğrenciler iş deneyimi kazanmış olarak mezun olmaktalar. 

Celal Bayar Üniversitesi, öğrencilerine anadal lisans programlarına ek olarak ikinci bir dalda lisans diploması alma, ya da bir yandal programında öğrenim görme olanağı tanımıştır. Maltepe Üniversitesi lisans öğrencileri, istedikleri ve gerekli koşulları yerine getirdikleri takdirde "Çift Anadal" ve "Yandal"  programlarına girebilmektedirler.

Manisa içi ve çevre ilçelere dağılan akademik birimlerden oluşan çok kampüslü Üniversitede kütüphaneler, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi’ndeki Merkez Kütüphane başta olmak üzere Tıp Fakültesi, Sağlık Hizmetleri MYO ve Spor Bilimleri Fakültesi Birim Kütüphanesi ile ilçelerdeki birim kütüphanelerinden oluşmaktadır. 2004 yılından itibaren sağlanan  YORDAM Kütüphane Otomasyon Programıyla kütüphanelerne gelen yayınların veri girişi yapılarak oluşturulan elektronik toplu katalog, web sayfasından araştırmacıların kullanımına 365 gün 24 saat sunulmaktadır.

Celal Bayar Üniversitesi Burs Olanakları

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından burs, öğrenim kredisi ve kyk yurt bursu alabilirsiniz

Manisa Eğitime Katkı Derneği Bursu 

Kısmi Zamanlı İş İmkanı ve Yemek Bursu gibi burs olanakları mevcuttur.

Celal Bayar Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin birimleri farklı yerlerdeki kampüslerde bulunmaktadır. Üniversitenin ana yerleşkesi Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Yerleşkesi'dir. Rektörlük, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Manisa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Kapalı Yüzme Havuzu ve Teknokent bu yerleşkede yer almaktadır.

Uncubozköy Kampüsü: Tıp Fakültesi Sağlık Bilimleri Fakültesi  ve Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bu yerleşkede yer almaktadır. Kampüste, derslik binası ,kütüphane, amfi binası,kantin, Süleyman Demirel Kültür Merkezi , Tıp Fakültesi dekanlık binası,tıp fakültesi derslikleri, Hafsa Sultan Hastahanesi, ebelik ve hemşirelik bölüm binası bulunmaktadır.

Üniversite öğrencilere akademik çalışmalarının dışında kalan zamanlarını ilgi ve yetenekleri doğrultusunda geliştirebilecekleri veya yeni ilgi alanları kazanabilecekleri ortam ve olanakları sağlamaktadır.  Üniversite her yıl akademik dönem boyunca 50' yı aşkın aktif öğrenci kulübü, çalışmalarına verdiği destek ile 100 lerce etkinliğe ev sahipliği yapmakta. Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerinin bilimsel toplantılardan, müzik, dağcılık, yüzme halk oyunları, gibi değişik kültürel ve sportif alanlara kadar geniş bir etkinlik yelpazesi içinde üniversite yaşamının renkli atmosferini solumaları mümkündür. 

Celal Bayar Üniversitesi Spor Olanakları 

Üniversite açık ve kapalı spor alanları bakımından her türlü olanağa sahiptir. Üniversitede olimpik yüzme havuzu, Sağlık İçin Spor Merkezi, atletizm kulvarlı çim futbol sahaları, basketbol ve voleybol sahaları ile tenis kortları bulunmaktadır.

Üniversitenin  Muradiye yerleşke alanında yer alan Sağlık, Kültür ve Spor Dairesine bağlı hizmet veren Spor Salonu; Öğrencileri, Akademik, ve İdari personelin kullanımına açıktır. Salonda, Masa Tenisi, Basketbol, Futsal (Salon Futbolu), Voleybol ve Hentbol branşlarında sportif faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

Her yıl Mart, Nisan, Mayıs aylarında, Üniversitenin fakülte ve yüksekokullarında öğrenim gören öğrencilerin katılımıyla; futbol, basketbol, voleybol, tenis, masa tenisi ve satranç kategorilerinde bahar şenliği spor etkinlikleri düzenlenmektedir. Müsabakalara katılan tüm sporcuların barınma, beslenme ve ulaşımları ile tüm takımların spor malzemeleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı 'nca sağlanır. Ayrıca Türkiye Üniversiteler Spor Federasyonu tarafı ndan her yıl düzenlemekte olan voleybol, basketbol, hentbol, futbol, atletizm, kros, cimnastik, güreş , judo, taekvvondo, karate, tenis, masa tenisi, eskrim, salon futbolu ve y üzme kategorilerindeki müsabakalara öğrenciler düzenli olarak katılmakta; bu müsabakalardan üstün başarılarla dönmektedirler. Üniversitelerarası yarışmalara giden takımların barınma, beslenme, ulaşım ve bütün spor malzemeleri de yine Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'nca sağlanmaktadır.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Ulaşım

Manisa, İstanbul'u İzmir'e bağlayan ana karayolu üzerindedir. İzmir'e uzaklığı 30 km'dir. Salihli, Alaşehir, Ahmetli ve Turgutlu ilçeleri ise Ankara-İzmir karayolu üzerindedir.

Manisa'ya doğrudan demiryolu ile de ulaşmak mümkündür. Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ilçelerinden Manisa ve İzmir hattına doğru demiryolu ile seyahat etmek mümkündür.

Havayolunu tercih edecekler ise önce İzmir'e ulaşacak, buradan da karayolu ile Manisa'ya gelecektir. Benzer bir şekilde denizyolu ile de önce İzmir'e sonra Manisa'ya ulaşmak mümkündür.

Üniversiteye Ait Birimlere Ulaşım

Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin birimleri farklı yerlerdeki kampüslerde bulunmaktadır. Bütün bu kampüslere ulaşan şehir içi halk otobüsleri ve dolmuşlar mevcuttur. Okullar bulundukları ilçelerin isimleri ile anılırlar.

Manisa Muradiye Kampüsü için öğrenci servisleri bulunmaktadır.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Rana Kibar

Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kampüsü, 45140 Yunusemre/Manisa
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu