tpuan.combeta

Mardin Artuklu Üniversitesi

Mardin Artuklu Üniversitesi
Mardin Artuklu Üniversitesi
Üniversite Türü
Devlet
Üniversite Fakülteleri

 •   Edebiyat Fakültesi
 •   Fen Fakültesi
 •   Güzel Sanatlar Fakültesi
 •   İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 •   İslami İlimler Fakültesi
 •   Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi
 •   Mühendislik Mimarlık Fakültesi
 •   Sağlık Bilimleri Fakültesi
 •   Tıp Fakültesi
 •   Turizm Fakültesi

Üniversite Yüksekokulları

 •   Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 •   Devlet Konservatuvarı
 •   Yabancı Diller Yüksekokulu

Üniversite MYO

 • Derik Meslek Yüksekokulu
 • Kızıltepe Meslek Yüksekokulu
 • Mardin Meslek Yüksekokulu
 • Midyat Meslek Yüksekokulu
 • Nusaybin Meslek Yüksekokulu
 • Ömerli Meslek Yüksek Okulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Savur Meslek Yüksekokulu

Üniversite Genel Bilgiler

Mardin Artuklu Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 548 
 • Öğrenci Sayısı: 12.647  (859 uluslararası öğrenci)
 • Eğitim Dilleri: Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice

Mardin Artuklu Üniversitesi 2007 yılında Mardin'de kurulmuş bir devlet üniversitesidir. T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi, 4000 yıllık bir tarihe dayanan coğrafyada; içinde çeşitli dil, din ve kültürel zenginlikleri barındıran Mardin şehri ve çevresinin sosyal ve kültürel ortamına katkı sunarak, Türkiye’de bulunan Üniversiteler ile Ortadoğu’daki üniversiteler arasında köprü oluşturmayı hedef edinmiştir.

Mardin Artuklu Üniversitesi; Mardin şehir merkezine 5 km mesafede bulunan Mardin Artuklu Kampüsü, 7 km mesafede bulunan İstasyon Yerleşkesi, Eski Mardin’de yer alan Mimarlık Fakültesi ve Mardin’in 6 ilçesinde bulunan Meslek Yüksekokulları ile öğrencilerine öğrenim imkanı sunmaktadır. Bünyesinde 10 Fakülte, 3 Yüksekokul, 8 Meslek Yüksekokulu 2 Enstitü, 1 Devlet Konservatuvarı, 14 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile eğitim-öğretim ve bilim faaliyetlerine devam etmektedir.

Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü’nü bünyesinde bulundurma ayrıcalığına sahip  olan Mardin Artuklu Üniversitesi farklı dillerde eğitim veren  yeni fakülte ve bölümlerin kurulmasını sağlayarak dil ağırlıklı tematik bir üniversite olma kararlılığında ilerlemektedir. Kentin sahip olduğu çeşitli dil ve lehçelerin akademik eğitimde yer bulmasını sağlayan Mardin Artuklu Üniversitesi, Türkiye'de sayılı üniversitelerde bulunan ‘Dil Laboratuvarı’na sahiptir.

Stratejik hedef çıtasını sürekli zirveye yerleştiren Mardin Artuklu Üniversitesi oluşturduğu vizyonu ile bölgede örnek teşkil eden girişimlere imza atmaktadır.
Bu girişimlerin başında daha spesifik bir alana odaklanarak Türkiye’nin ilk ve tek Kültür Turizmi İhtisas Üniversitesi olma hedefini gerçekleştirmektedir.

Eğitim olanakları

Artuklu Üniversitesinde, tüm öğrenci ve akademik personelin ortak kullanımına sunulan yeterli sayıda genel amaçlı bilgisayar laboratuvarı ve kampüs içerisinde bilimsel araştırma laboratuvarı bulunmaktadır. Öğrencileri aldıkları eğitimi, üniversite bünyesinde kurulmuş olan bu laboratuvarlarda yaptıkları uygulamalarla geliştirebilmekte ve böylece ileri düzeyde bir yüksek öğretim iklimi içerisinde öğrencilik hayatlarını geçirmektedirler. Bilgiye en hızlı şekilde ulaşmanın ve bu bilgiyi paylaşmanın öneminin farkında olan üniversitede network ağ alt yapısı, Giga bit Ethernet teknolojisi ile kurulmuştur. Her bölüm ve fakülte, Gigabit bağlantılarla omurgaya bağlı olup, bu sistem 365 gün, 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.

Üniversite öğrencilerine belirli programlarda Çift Anadal ya da Yandal yapma imkanı sunmaktadır. Yerleştiği lisans programını okurken istenilen şartları sağlayan öğrenciler kendilerine yakın başka bir lisans programına kayıt yaptırarak ikinci bir diploma alma hakkı elde edebilmektedirler. Ayrıca yine belli bir başarıyı elde eden öğrenciler ilgi duydukları lisans programının bir kısım derslerini alarak Yandal sertifikası da alabilmektedirler.

Mardin Artuklu Üniversitesi yurtdiş olanakları: Yurt dışındaki üniversiteler ile yaptığı iş birliği anlaşmaları sayesinde araştırma imkânları yaratarak, uluslararası bilgi alış verişinde bulunulması yönünde önemli adımlar atmıştır. Bu işbirliği protokolleri kapsamında; ortak bilimsel araştırmalar, öğretim elemanı ve öğrenci değişimi, karşılıklı bilgi ve yayın değişimi, ortak bilimsel toplantılar ve eğitim programları düzenlenmesi, ders verme ve eğitim amaçlı diğer etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Üniversitenin, Erasmus öğrenci öğrenim hareketliliği kapsamında AB ülkeleri ile yürüttüğü akademik değişim programları dahilinde 11 ülkeden 25 üniversite ile protokol imzalanmıştır. 

Aynı zamanda Ulusal Değişim Programı Farabi ile Mardin Artuklu Üniversitesi 50 üniversite ile Farabi protokolü imzalayarak, öğrencilerine üniversite değişim imkânı sunmaktadır.

Kütüphane Olanakları 11.600 m2 Alan üzerine inşa edilen kütüphane, modern mimari ve Mardin mimarisinin iç içe olduğu projesi ile 2013 yılında Ulusal Mimarlık Ödülüne layık görülmüştür. Üniversite Kütüphanesi sadece Mardin’in değil bölgenin de en büyük kütüphane binasıdır. 100 binin üzerinde nitelikli koleksiyonuyla hafta içi gece 23.00’e kadar hizmet veren 4 katlı kütüphanede; arşiv ve ciltleme odaları, tarama kioskları, bilgilendirme kiosku, selfcheck(ödünç verme istasyonu), tarama bilgisayarları, 7/24 çalışma salonu, 16 adet tekli çalışma odası, 1 adet engelli çalışma odası, 4 adet toplantı odası, seminer odası, 2 adet sinema salonu,
VIP salon, bilgisayar salonu, elektronik kaynaklar bölümü, yazma ve nadir eserler kitaplığı,süreli yayınlar bölümü, akademik personel sessiz çalışma odası yer almaktadır

Mardin Artuklu Üniversitesi Burs Olanakları

Mardin Artuklu Üniversitesi Öğrencilerinin öğrenimine devam edebilmek için ekonomik desteğe ihtiyaç duyan başarılı öğrencilere çeşitli kurum, vakıf, dernek ve şirketler tarafından burs/kredi verilmektedir. Bu kurumların başında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu gelmektedir. Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'na bağlı "Kısmi Zamanlı Öğrenci Bursu" ve "Yemek Bursu" hizmetleri imkanlar dahilinde verilmektedir. Mardin Eğitim Vakfı (MARSEV) tarafından, gönüllü sivil halk ve üniversite personelleri tarafından durumu olmayan öğrencilere karşılıksız burs sağlanmaktadır. 

Mardin Artuklu Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Mardin, Ortadoğu'nun medeni mirasıyla zenginleşmiş; birçok rengin, birçok sesin kendisine yer bulabildiği kadim kültüre sahip bir medeniyetler şehridir Türkiye’nin ekonomik, kültürel ve sosyal açıdan en gelişmiş kentleri arasında yer alan ve  bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış mozaik kültür  yapısı ile huzurlu ve hoşgörülü bir şehir olan Mardin, ideal bir öğrenci kenti olma potansiyeli ile dikkat çekmektedir. 

Merkezi Artuklu Kampüsü: Şehir merkezine 5 km mesafede bulunan bu kampüste İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Yaşayan Diller Enstitüsü, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Devlet Konservatuarı ve Merkezi Laboratuvar bulunmaktadır. 

Antik Mardin Kampüsü:  Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Fen Fakültesi, Nusaybin Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Meslek Yüksekokuluna ev sahipliği yapmaktadır.

İstasyon Kampüsü:  Mardin Meslek Yüksekokulu Kızıltepe Meslek Yüksekokuluna ev sahipliği yapmaktadır.

Mardin Artuklu Üniversitesi Öğrencileri boş zamanlarını değerlendirmek ve kendilerini geliştirmek için üniversite bünyesinde kurulmuş olan spor takımlarında yer alabilmektedir. Üniversitede, öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını yararlı bir şekilde geçirmelerini sağlamak için kültür, sanat, spor, düşünce ve kariyer alanlarında çalışma yapmak üzere kurulmuş 53 öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Bilim ve Sanat Topluluğu, Tiyatro Kulübü, Sosyal Aktiviteler ve Eğitim Topluluğu, Fotoğrafçılık Kulübü, Toplum Gönüllüleri Topluluğu ve Turizm ve Kültür Kulübü gibi birçok öğrenci topluluğu yıl boyunca faaliyetlerini sürdürerek yaptıkları etkinlikler ve sosyal sorumluluk projeleri ile üniversiteyi temsil etmektedir.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin genç bir üniversite olmasının avantajı olarak yeni kulüplerin sayısı sürekli artmaktadır. Ayrıca öğrenciler Mardin’in hoşgörülü yapısı ve yaşam maliyetlerinin düşüklüğü sayesinde, ilde rahat bir öğrencilik yaşamı sürebilmektedir. 

Spor Olanakları

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde Beden Eğitimi ve Spor yüksekokulunun bulunması sebebiyle bir cok spor tesisine sahiptir. 1 adet Tribünlü Futbol Sahası ve Atletizm Pisti, 2 Basketbol ile 2 Voleybol Sahası, 2 Tenis Kortu, 2 Küçük Çim ve 2 büyük Çim Saha gibi açık ve kapalı spor tesisi bulunmaktadır.

Spor tesislerinde öğretim dönemleri boyunca öğrenciler için basketbol, voleybol, futbol, tenis, masa tenisi, atıcılık branşlarında fakülte/yüksekokul spor takımları arasında çeşitli kategorilerde spor müsabakaları düzenlenmektedir. Üniversite içi müsabakalara katılan fakülte/yüksekokul takımlarına spor tesislerinde antrenör eşliğinde antrenman olanağı sağlanmaktadır. Ayrıca öğrenciler spor tesislerinden bireysel kullanıma açık olanlardan da spor yapmak için faydalanabilmektedirler. Spora yeni başlamak veya bir spor branşında kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için çeşitli branş ve seviyelerde spor kursları(tenis, atıcılık, bisiklet, yüzme ve basketbol vs.) düzenlenmektedir.

Ayrıca yarı olimpik yüzme havuzu tesisleri ile öğrencilere profesyonel yüzücülük ve fitness eğitimi verilmektedir.

Mardin Artuklu Üniversitesi Barınma Olanakları

Mardin Artuklu Üniversitesi il dışından gelen öğrencileri için barınma sorunu yoktur. Üniversitenin Kampüs yerleşkesine çok yakın bir mesafede bulunan (KYK) Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı, 2.448 yatak kapasiteli (1034 kız, 1414 erkek) yurt ile şehir merkezinde 782 kişi kapasiteli yurt binası da yer almaktadır. Bunun yanında üniversite kampüsü içerisinde yer alan İslami İlimler Fakültesi kız öğrencilerine yönelik 200 kişi kapasiteli kız yurdu bulunmaktadır. Yurtta; çalışma salonları, kütüphane, oyun ve TV salonu, özel çamaşır yıkama ve ütü bölümü, kantin ve kafe hizmetleri mevcuttur. Ayrıca il merkezinde, sivil toplum kuruluşları, vakıf ve derneklere ait kız ve erkek öğrenci yurtları bulunmaktadır.

Mardin Artuklu Üniversitesi Ulaşım

Mardin Artuklu Üniversitesi Yerleşkesi Şehir Merkezine (5 km) mesafede olup, minibüs ve belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Kampüs geniş bir arazi üzerine kurulu olduğu için fakülteler arasında ulaşım ücretsiz ring hizmeti verilmektedir.

Üniversite YÖK İzleme Raporu
İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız
Üniversite Rektörü

Prof. Dr. İBRAHİM ÖZCOŞAR

Üniversite Adresi
Nur Mh Diyarbakır Yolu Yenişehir Yerleşkesi, 47200 Artuklu/Mardin
Üniversite Konumu

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Kullanılan çerez türleri: Zorunlu Çerezler ve Pazarlama Çerezleri. Çerez politikamızı okumak için buraya tıklayın.