Yeni Arayüze Geçiş Yap

Alanya Alaadin Keykubat Üniversitesi

Üniversite Adı
Alanya Alaadin Keykubat Üniversitesi
Devlet

 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Rafet kayış Mühendislik Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Spor bilimleri fakültesi
 • Turizm Fakültesi
 • Sanat tasarım ve Mimarlık Fakültesi
 • Gazipaşa havacılık ve uzay bilimleri fakültesi

Yabancı Diller Yöksekokulu

 • Altso MYO
 • Akseki MYO
 • Gazipaşa MRB MYO
 • ALTSO Turizm MYO
 • Sağlık Hizmetleri MYO

Alanya Alaadin Keykubat Üniversitesi

Üniversite Türü: Devlet 

Öğrenci sayısı:12.231 

Öğrenim Dili:%100 Türkçe

Alanya Alaadin Keykubat Üniversitesi, Türkiye Büyük Millet Meclisinde 31 Mart 2015 tarihinde kabul edilen ve 23 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 6640 sayılı “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna” uyarınca, 2809 sayılı kanuna eklenen “Ek Madde 161” gereğince Antalya’nın Alanya ilçesinde kurulmuştur

Alanya Alaaddin Keykubat üniversitesi,Kurulma kararından sonra, daha önceden  Akdeniz üniversitesine bağlı olan Eğitim Fakültesi, İşletme Fakültesi,Mühendislik fakültesi, ve Tıp fakültesi bağlatısı değiştirilip Alaaddin Keykubat üniversitesi bünyesine alındı,Aynı zamanda Akseki MYO,Alanya Ticaret ve Sanayi Odası MYOile Gazipaşa Mustafa Rahmi Büyükballı MYO da bağlantısı değiştirilip,Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsünden oluşan birimlerle kurulma aşaması tamamlandı 

Neden Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi 

Alanya Akdeniz Bölgesi'nde bulunan Antalya iline bağlı şehir merkezinin doğusunda yer alan Turizm ile ön plana çıkmış ilçelerin başına gelir Toros Dağları ile Akdeniz'in muhteşem maviliğini arasına kurulmuş bir yerleşim bölgesidir.Antalya şehir merkezine uzaklığı 132 kilometredir. Üniversite sahile on dakika mesafede. Bünyesinde 10 Fakülte ,5 Meslek Yüksekokulu ,1 Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ,18 uygulama ve araştırma merkezi son teknolojiye sahip labaratuvar bulunduruyor.Erasmus, Mevlana  ve Farabi anlaşmaları var. Genç ve dinamik eğitim kadrosu ile öğrenci odaklı üniversite .Henüz cok genç bir üniversite ancak köklü fakülteleri ile kaliteli eğitim sunma imkanına sahip. Çok fazla sayıda uluslararası öğrenci var. 64 aktif öğrenci kulübü ile sosyal, kültürel, sanatsal ,sportif anlamda ğelişiminize etkisi olacak.

Kampüs 

Üniversite Kestel Mahallesi’nde ve şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunmaktadır.İçerisinde fakülteler her fakültenin içinde kütphanesi mevcut Alanya eğitim ve araştırma merkezi ,Öğrenci yaşam merkezi, spor salonu var. Kampüs yeni inşa edilecek Cikcilli yerleşkesindeki yerleşim şu şekilde olacak; tıp fakültesi, araştırma laboratuvarları, hastane misafirhanesi, deney hayvanları araştırma merkezi, araştırma ve uygulama merkezleri, sağlık bilimleri meslek yüksek okulu, yemekhane, sağlık bilimleri fakültesi, diş hekimliği fakültesi, yaşam merkezi, teknokent, engelsiz yaşam alanı, merkezi derslikler, cami, müze ve rektörlük ve hizmet birimleri, kongre merkezi ve kütüphane, yüzme havuzu, yurtlar, kapalı - açık spor salonları, yurtlar, rektörlük konutu, konuk evi olmak üzere farklı birimlerden oluşacak.

Burs olanakları

Üniversite ekonomik yönden desteğe ihtiyacı olan öğrencilere eğitim hayatlarını kolaylaştırmak, başarılarını ödüllendirerek motive etmek amacı ile çeşitli yerel, ulusal vakıf ve dernekler ile sivil toplum kuruluşları, resmi kurumlar, özel şahıs ve işletmelerden karşılıksız burs sağlayan bir burs sistemi oluşturmuştur.

Burs verilecek öğrenciler her fakülte ve yüksekokullarda kurulmuş olan Burs ve Sosyal Hizmet Kurulu işbirliği ile Burs ve Sosyal Hizmetler Birimi tarafından belirlenmektedir. 
Üniversite birimlerinde ihtiyacı olan öğrencilerin kısmi zamanlı çalışması da söz konusudur. İhtiyac olduğu tesbit edilen öğrencilere yemek bursu veriliyor 

Yurt olanakları

Öğrencilerin büyük çoğunluğu kampus içerisinde bulunan Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (Yurtkur) bağlı Akdeniz Öğrenci Yurdu'nda kalıyor. Yurdun, 1650 kız, 1191 erkek olmak üzere toplam 2841 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Ayrıca kampus çevresinde yurt özelliği gösteren otel ve pansiyonlarda yer almaktadır. 
Yurtta kalmak istemeyen öğrenciler ev tutabiliyor. Üniversite eve çıkan öğrenciler için ev eşyası temini çalışmaları yapmaktadır. Evini öğrenciye kiraya vermek isteyen ailelerin evleri için ilan üretilerek öğrencilere duyurulması sağlanmaktadır. Ev arkadaşı arayan öğrenciler için ilan üretilerek ev arkadaşı bulmaları konusunda destek hizmeti sunulmaktadır.
 

 

 

 

 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan

Merkez Mahallesi, Sigorta Cd., 07425 Alanya/Antalya
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu