Yeni Arayüze Geçiş Yap

MEF Üniversitesi

Üniversite Adı
MEF Üniversitesi
Özel

  • Eğitim Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

  • Yabancı Diller Yüksekokulu

MEF Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

  • Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi
  • Akademik Personel Sayısı: 199
  • Öğrenci Sayısı: 4.051 
  • Öğrenim Dili: İngilizce

MEF Üniversitesi 2012 yılında İstanbul'da İbrahim Arıkan Eğitim ve Bilimsel Araştırmaları Destekleme Vakfı tarafından kurulmuştur. 

Türkiye’nin ve İstanbul’un finans ve ticaret merkezi Maslak’ta yer alan kampüs alanı ile bünyesinde 5 Fakülte, 1 Yüksekokul, 2 Enstitü ile öğrencilerini  geleneksel üniversite eğitim sistemi yerine, dijital teknolojinin tüm hayatımıza egemen olduğu bir dünyada, günümüz üniversite öğrencisi olan Z Kuşağı’nın ve sonrasının eğitimini amaçlayan, “Flipped Learning” eğitim-öğretim sistemi ile geleceğe hazırlamaktır,

Yüzde 30 oranında İngilizce eğitim veren Hukuk Fakültesi dışında tüm bölümlerinde İngilizce eğitim vermektedir. Dünya çapında "Ters-yüz Sınıf" eğitim modelini benimseyen ilk üniversitedir. İngilizce Hazırlık Sınıfı öğretim görevlilerin tamamına yakını yabancı öğretim görevlilerinden oluşmaktadır.

MEF Üniversitesi öğrencileri 3+2 programları ile MEF Üniversitesi’nden Lisans, yurt dışı anlaşmalı bir üniversiteden yüksek lisans diploması alabilmekteler Her dönem esnek ders yükü ile ders seçimleri ve yaz okulunda zengin ders seçenekleri sayesinde 4 yıl olan 240 AKTS kredili lisans eğitimini 3 yılda tamamlayan öğrenciler, 4. yılda ise tezsiz yüksek lisans yapabilme imkanına sahip olmaktalar.

Türkiye’nin ve İstanbul’un finans/ticaret merkezi olan Maslak’ta öğrenim görmek, kültürel, sanatsal ve sportif aktivitelerin merkezinde olma ayrıcalığı yaşatmaktadır.

MEF Üniversitesinden mezun olan öğrenciler Eğitim, taşımacılık, medya ve yayıncılık, sanayi ve inşaat sektöründeki şirketlerinde gerçekleştirdiği ilklerle tanınan Arıkanlı Holding’in gücünü yanında hissetmekteler

Eğtim-öğretim dili Hukuk Programı dışında tüm lisans programlarında %100 İngilizcedir. Hukuk Lisans Programı ise %30 İngilizce olarak yürütülmektedir.

MEF Üniversitesindeki bütün lisans programları arasında çift anadal programları ve ayrıca bir dizi yandal programı uygulanmaktadır.

MEF Üniversitesi, daha ilk akademik yılında Yükseköğretim Erasmus Beyannamesi (Erasmus Charter for Higher Education, ECHE) almaya hak kazanarak yeni adla Erasmus + Programında 2014-2020 döneminde yer almış, ECHE'yi yenilerek 2021-2027 döneminde de yer alacaktır. ECHE, öğrenciler için öğrenim ve staj hareketliliği, personel için ders verme ve eğitim alma hareketliliği ve stratejik işbirlikleri sağlamaktadır. MEF Üniversitesi’nin uluslararasılaştırma stratejisi; küresel işbirliklerinin coğrafi olarak dengelenmesi üzerine kurulmuştur. ABD ve Kanada’nın en iyi üniversitelerinde olduğu gibi Çin, Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde de değişim imkanları olacaktır.

Kütüphane Olanakları: MEF Ünivversitesi Kütüphanesi kullanıcıların ders calişma, araştırma yapmak için  gurup ve bireysel calışmalar için uygun ortam oluşturulmuş ve elektronik kaynakları üniversite içinde ve dışında erişimi sağlanmıştır. 3 gurup çalışma odası, 1 süper sessiz salon, 300 kişilik oturma alanı ile 14.795 baslı kitap, 428.724 eletronik kitap, 89 veri tabanı 50.000 elektronik dergi koleksiyonuna sahiptir.

MEF Burs Olanakları

MEF Üniversitesi eğitimi ücrete tabii bir üniversitedir ancak 2022 – 2022  Akademik Yılı’nda MEF Üniversitesi tüm öğrencilerini %100 ve %50 oranında burslu olarak almıştır.

Hazırlık Programı Tüm Bölümler için  %50 Burslu,: 53.220 TL

Eğitim Fakültesi, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tüm programları %50 ÖSYM İndirimli olarak 53.220 TL

Hukuk Fakültesi: Hukuk %50 Burslu: 63.410 TL

Fiyatlara %8 KDV dahildir. Peşin ödeme indirimi %10’dur.

MEF Üniversitesi Kampüs'te Yaşam

MEF Maslakta tarihi köşklerle süslenmiş bir dokunun ortasında bulunan butik bir Üniversitedir. Etrafı yeşilliklerle çevrilmiş Maslak'ın önemli lokasyonu sayesinde iş dünyası ile tanışabilme fırsatı da sunuyor. Öğrencilerine  İTÜ Ayazağa  metro istasyonundan MEF'ye ring servisi yapılıyor, dileyen öğrenciler metro istasyonundan 10 dakikalık bir yürüme ile Üniversiteye ulaşabiliyor

Öğrencileri günlük ihtiyaçlarını kampüs alanı ile hemen yanı başında bulunan dev kültür sanat plarformu UNİQ İstanbul Maslak kültür ile Sanat ve Kongre Merkezi ile öğrencilere standartların ötesinde bir yaşam alanı sunuyor.

Öğrenci dekanlığı her öğrencinin yararlanabileceği sosyal ve sportif ortam sağlamak için çalışmalar yapılmaktadır.

MEF Öğrencileri üniversite hayatları boyunca, sadece akademik olarak değil, sportif ve kültürel etkinliklerle de potansiyellerini farkına varmaları amacıyla kurulan Spor ve Kulüp Etkinlikleri Koordinatörlüğü, öğrencilerin farkındalık kazanmalarına ve sorumluluk almalarına olanak sağlama, bunları yaparken de yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri ve ilham alabilecekleri fırsatlar sunma bilinciyle çalışmaktadır.

Etkinlik sürecinde; projelendirme, planlama, bütçelendirme ve süreç takibi konularında kulüplere destek veren ekibi, öğrencilerin sosyal yönden gelişmelerini desteklerken, bu etkinlikler aracılığı ile, takım çalışması, kişisel gelişim, süreç yönetimi gibi konular ile, üniversite hayatına uyumun yanında, üniversite sonrası hayat için de öğrencilere tecrübe kazandırmayı hedeflemiştir.

Gönüllülük esasına dayanan çalışmalarla, kısa ve uzun vadeli projelerle, üniversitelerarası müsabakalarla, takım ruhu kazanmış, temsil yeteneği güçlü, spor yapma alışkanlığı edinmiş, farkındalığı yüksek öğrenciler yetiştirmek ve onları akademik ve sosyal alanda profesyonel mesleklerine en iyi şekilde hazırlamak amacıyla üniversitem bünyesinde 57 öğrenci kulübü ve 14 spor takımı bulunmaktadır.

MEF Üniversitesi Barınma Olanakları

Üniversiteye il dışından gelen öğrencileri için anlaşmalı yurtlar bulunmaktadır. Üniversiteye 1.2km yürüme mesafesinde olan 280 öğrenci kapasiteli MEF Üniveritesi Mydome Kız Öğrenci Yurdu, öğrencilerin ders çalışmalarına konsantre olabileceği aynı zamanda da sosyal faaliyetlerini rahatlıkla devam ettirebilecekleri bir ortam sağlamaktadır. 

Sosyal yaşamın merkezi Kağıthane’de konumlanan Academia Yurt Daireleri Öğrenci yurdu olarak residence otel şekilinde dizayn edilen lüks daireleri ile öğrencilerin rahat edebilmesi için oluşturduğu yaşam alanında, öğrenciyi her türlü konfora uluştarabilecek özellilere sahip.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. MUHAMMED ŞAHİN

Huzur Mh., Maslak Ayazağa Cd. No:4, 34396 Sarıyer/İstanbul
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu