tpuan.combeta

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
Üniversite Türü
Devlet
Üniversite Fakülteleri

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
 • Semra ve Vefa Küçük Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Turizm Fakültesi

Üniversite Yüksekokulları

 • Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

Üniversite MYO

 • Acıgöl Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Avanos Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu
 • Gülşehir Meslek Yüksekokulu
 • Hacıbektaş Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Meslek Yüksekokulu
 • Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz Meslek Yüksekokulu
 • Kozaklı Meslek Yüksekokulu
 • Derinkuyu Emineana ve Yaşar Ertaş Tarım ve Hayvancılık MYO

Üniversite Genel Bilgiler

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 620
 • Öğrenci Sayısı: 21523
 • Öğrenim Dili: Türkçe

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 2007 yılında Nevşehir'de kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Ana yerleşke Nevşehir ilinde bulunmaktadır. Ürgüp, Avanos, Gülşehir, Hacıbektaş, Acıgöl ve Kozaklı ilçelerinde de fakülte ve meslek yüksekokulları bulunmaktadır

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi biri ana yerleşke olmak üzere toplam 7 farklı yerleşkede bilimsel faaliyetlerini 9 fakülte, 9 meslek yüksekokulu, 2 yüksekokul, 4 enstitü ve 16 araştırma ve uygulama merkezi ile sürdürmektedir.

Neden Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi? 

Türkiye'nin peribacaları, eşsiz güzellikteki vadileri, sıcak hava balonculuğu, yeraltı şehirleri ile ünlü turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesini, yılda ortalama 2 milyon yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir. Bu güzel ilimizde öğrenci olmak bir avataj iken üniversitenin nitelikli eğitimi ile de desteklenince ayrı bir keyif verecektir.

Turizim şehri olması, ilgili bölümlerde mezun olan öğrenciler için istihdam alanı da oluşturmaktadır. Üniversite-Sektör işbirlikleri sayesinde ştaj yapmak teoride öğrenilen bilgileri yerinde uygulamak mezun olduktan sonra istihdam edilmek gibi imkanlar sağlamaktadır.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sürekli Uygulama ve Araştırma Merkezi öğrencilerin katılabileceği çeşitli kurs ve sertifika programları düzenleyerek öğrencilerin öğretim programları dışında farklı alanlarda gelişmelerine katkıda bulunmaktadır.

NEÜ başta AB Çerçeve Programları, Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi, TÜBİTAK ve çeşitli özel kuruluşlarca desteklenen çok sayıda proje yürütülmektedir. Araştırma alt yapısını sürekli geliştirerek, ülkemizin ihtiyaç duyduğu yetişmiş insan gücünü hazırlayabilmek için Merkezi Araştırma Laboratuvarı ve araştırma merkezleri bünyesinde NEÜ tarafından laboratuvarlar kurulmuştur. Laboratuvar alt yapısıyla, öğrenciler araştırma faaliyetlerine kolaylıkla katılabilmekte ve yürütülen projelerde görev almaktadır.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak uluslararası bir üniversite olma hedefiyle yola çıkmıştır. Bu hedef doğrultusunda ortaya koyduğu çalışmalarla uluslararası alanda “Mükemmellik Belgesi” olarak bilinen ve Avrupa Komisyonu tarafından gerekli şartları taşıyan üniversitelere verilen “Diploma Eki” ve “AKTS” etiketi sahip olmuştur. Her yıl sayıları katlanarak artan Erasmus anlaşmaları ile anlaşmalı olduğu üniversite sayısı 69’a yükselmiş durumdadır. Yine Mevlana Değişim Programı ile Kore, Çin, Brezilya, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Tacikistan gibi ülkelerde bulunan üniversiteler ile anlaşmaları mevcuttur. Yurt dışındaki üniversiteler ile gerçekleştirdiği ikili iş birliği anlaşmaları ile üç kıtada faaliyetlerini sürdürmektedir.

Üniversite merkez kütüphanesinde toplam 55.000'e yakın basılı, 3.750.000'dan fazla elektronik kitap hizmete sunulmaktadır. Kayıtların büyük bölümü çevrimiçi katalogta taranır durumdadır. Uzman eleman sayısına parelel olarak kütüphanede kayıtların elektronik ortama aktarılması işlemleri hızla devam etmektedir.

Kütüphane hizmetlerinin merkezileştirilmesi ve bilgi işlem tekniklerinden yararlanarak geliştirilen, son dönemlerde önemli gelişmelerin kaydedildiği bir başka hizmette elektronik kütüphanelerdir. Bu konudaki çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir. Kullanıcıların hizmetine sunduğu veritabanlarına web sitesi "elektronik kütüphane" başlığı altından erişilebilmektedir. Üniversite kütüphanesinde öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı 3,17, öğrenci başına düşen e-yayın sayısı 198,87'dir.

Burs Olanakları

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Öğrenimine devam ederken maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere çeşitli kurum, vakıf ve hayırseverler tarafından burs/kredi verilmektedir. Bu burs ve kredilerin başında ise Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yükseköğrenim gören öğrencilere verilen kredi ve burslar gelmektedir. Kurum tarafından öğrencilere karşılıklı olarak öğrenim ve katkı kredisi, karşılıksız olarak ise burs verilmektedir. 

Nevşehir Öğrenci ve Gençlik Derneği aracılığıyla 1000 öğrenciye eğitim öğretim döneminde karşılıksız yemek bursu verilmektedir. Nevşehir Üniversitesi Rektörlüğü aracılığıyla hayırseverlerden ise yaklaşık 30 öğrenciye ise karşılıksız burs temin edilmektedir. 

Ayrıca öğrenciler ekonomik destek için üniversite birimlerinde kısmı zamanlı olarak çalışabilmektedir. Bunun için kısmi zamanlı çalışacak öğrenci duyurusunu üniversite web sayfasından takip edip ilana çıkan birimlere şahsen başvuru yapmak gerekmektedir.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Ana yerleşke Nevşehir merkezde bulunmaktadır. Ürgüp, Avanos, Gülşehir, Hacıbektaş, Acıgöl ve Kozaklı ilçelerinde de fakülte ve meslek yüksekokulları bulunmaktadır. bu güzel ilimizde öğrenci olmak elbetteki bir ayrıcalıktır. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi .Üniversitesi Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya Bölgesi’nde yer alan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, toplumumuzun kalkınmasında ve aydınlanmasında çok önemli bir role sahiptir.

Geleceğin aydınlık nesillerini yetiştiren Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde, yıl içinde gerek fakülteler gerekse öğrenci kulüpleri tarafından düzenlenen etkinlikler Nevşehir halkının da katılımıyla bölgenin sosyal yaşantısına yeni bir boyut kazandırmıştır. Nevşehir’in doğal güzellikleriyle zenginleşen etkinliklerde, akademik kadro ve öğrenciler ders dışı zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmektedirler. 

Sportif, Kültürel ve Sosyal Olanaklar

Üniversitede yıl boyunca birçok seminer, panel, sergi,  kültür gezileri, doğa yürüyüşleri, gösteriler, bahar şenlikleri, konserler, sosyal sorumluluk projeleri gibi sosyal, sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenlenerek öğrencilerin meslek alanları ve farklı ilgi alanları desteklenmektedir. Bu kapsamda 2011-2012 eğitim öğretim yılı itibariyle Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi öğrencilerinin sosyal, sanatsal ve kültürel faaliyetlerini içeren “Bilimsel Kültürel Etkinlikler” dersi tüm eğitim öğretim planlarına dahil edilmiştir. 

Üniversitede öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını değerlendirebilecekleri sosyal ve kültürel etkinliklerin yanı sıra öğrencilerin katılım gösterebileceği çeşitli kulüp ve topluluklarda bulunmaktadır. Bu kulüp ve topluluklar zaman zaman öğrencilerin katılım sağladığı çeşitli etkinlikler ve sosyal sorumluluk projeleri düzenlemektedir.

Kapadokya; Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışı, Dünya Cross-Country Şampiyonası (Kapadokya Ralli), dağ ve doğa yürüyüşü, bisiklet turizmi, kamp ve karavan turizmi, atlı doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, balonla seyahat gibi çok çeşitli aktivite imkânlarına sahiptir. Bu aktiviteleri  öğrencilik hayatında deneyimlemek isteyen öğrenciler için üniversitenin öğrenci kulüpleri tarafından organize edilmektedir.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Spor Olanakları

Öğrencilerin sportif faaliyetleri için kampüs alanında futbol sahası, tenis kortu, basketbol ve voleybol sahaları bulunmaktadır. Ayrıca öğrenci ve personelin faydalanabileceği kondisyon aletlerinin yer aldığı spor salonu bulunmaktadır. 

Yıl içinde öğrenci ve personelin katılım gösterdiği birimler arası spor müsabakaları düzenlenmektedir. Box, Tekvando, Halk Oyunları, Futbol, Voleybol branşlarındaki okul takımlarıyla spor müsabakalarına katılım sağlanmaktadır.

 Kapadokya; Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışı, Dünya Cross-Country Şampiyonası (Kapadokya Ralli), dağ ve doğa yürüyüşü, bisiklet turizmi, kamp ve karavan turizmi, atlı doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, balonla seyahat gibi çok çeşitli aktivite imkânlarına sahiptir.

Nevşehir Hacı Bekteş Veli Üniversitesi Barınma Olanakları

Nevşehir il merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) ait toplam kapasitesi 3681 kişi olan 4 tane kız yurdu ve toplam kapasitesi 980 kişi olan 2 tane erkek öğrenci yurdu hizmet vermektedir. İlçelerde ise toplam kapasitesi 1193 kişi olan 4 tane kız yurdu ve toplam kapasitesi 603 olan 3 tane erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. 

Nevşehir merkezde ve üniversitenin meslek yüksekokullarının bulunduğu Ürgüp, Hacıbektaş, Gülşehir ile Avanos ilçelerinde çok sayıda özel kız ve erkek öğrenci yurtları ile apartlar mevcuttur. İl merkezindeki özel yurtların üniversiteye servis araçları mevcuttur. Üniversitenin, Ürgüp ilçesinde yer alan Uygulama Oteli, öğrencilerin ve velilerin hizmetine sunulmuştur.

Ulşım

Türkiye’nin dört bir tarafından Nevşehir’e otobüs seferleri düzenlenmektedir. Şehirlerarası otobüs terminalinden belediyeye ait veya özel halk otobüsleri ve firmaların servis araçlarıyla kampüse ulaşılabilir. Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan Nevşehir’e düzenli uçak seferleri vardır. Havalimanından belediyeye ait servis aracı, yolcuları şehir merkezine taşımaktadır. Özel araçlarla Nevşehir’e gelecek adaylar, kampüse rahatlıkla ulaşabilirler. Duble asfalt yollar ile birbirine bağlanan il merkezi ile ilçeler arasındaki ulaşım, belediye ve halk otobüsleri ile sağlanmaktadır.

Üniversite YÖK İzleme Raporu
İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız
Üniversite Rektörü

Prof. Dr. SEMİH AKTEKİN

Üniversite Adresi
2000 Evler, Zübeyde Hanım Cd., 50300 Merkez/Nevşehir Merkez/Nevşehir
Üniversite Konumu