Yeni Arayüze Geçiş Yap

Amasya Üniversitesi

Üniversite Adı
Amasya Üniversitesi
Devlet

 • Tıp Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Teknoloji Fakültesi
 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Merzifon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

 

 

 

 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Tasarım MYO
 • Suluova MYO
 • Merzifon MYO
 • Sosyal bilimler MYO
 • Teknik Bilimler MYO
 • Taşova Yüksel Akın MYO
 • Gümüşhacıköy Hasan Duman MYO
 • Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO

Amasya Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü: Devlet

Akademik Personel: 674

Öğrenci sayısı : 16.020

Sloganı. Marka Kentin, Marka Üniversitesi ,Hep birlikte daha ileriye 

Amasya Üniversitesi, 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 15 yeni üniversite kurulması hakkındaki 5467 Sayılı Kanun ile Amasya’da kurulmuş bir Devlet Üniversitesidir. Amasya şehrinin yükseköğretimle tanışması ise üniversitenin kuruluş tarihi olan 2006 yılından daha öncesine dayanmaktadır. En köklü Fakültesi ,Eğitim fakültesi 1974-1975, yılından beri çekirdekten büyüyerek gelmiş. Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı Amasya Eğitim Fakültesi (1974-1975), Amasya Meslek Yüksekokulu (1975-1976), Amasya Sağlık Yüksekokulu (1992-1993) ve Merzifon Meslek Yüksekokulu’nun (1991-1992) temelleri üzerinden kurulmuş, yükseköğretim tecrübesine sahip bir kurumdur.

Amasya Üniversitesi Kampüs Olanakları

Yeşillik Irmak Vadisi üzerine kurulmuş olan Amasya kendi tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir, 7500 yıllık geçmişi ile pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Amasya,öğrencilerin son derece güven içerisinde eğitim görebilecekleri bir Orta Karadeniz kentidir Amasya Üniversitesi'nin bugün 3'ü şehir merkezinde 4'ü  ilçelerinde (Merzifon, Gümüşhacıköy, Taşova ve Suluova) toplam 7 yerleşkesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Birimlerinin kendi içerisindeki laboratuvarlarının yanı sıra öğrencilerin teorik ve pratik egitimlerini birlestirmelerine olanak taniyan bir de merkez labaratuvari bulunmaktadir. Merkez kütüphanesinde öğrencilerin ve akademisyenlerin eğitim öğretim ve Araştırma faaliyetlerini olanak sağlayacak donanıma sahiptir. Kütüphanesinde  materyal, kayıtlı kaynak sürekli internet bağlantısı bulunan bilgisayar laboratuvarı ve online veri tabanı mevcuttur .Amasya Üniversitesi  uluslararası fon kaynaklarından yararlanarak bilimsel ve toplumsal proje üretilmesini son derece önem vermektedir..Engelli öğrenciler için desteğini  engelsiz üniversite birimi ile gerçekleştirmektedir

Amasya Üniversitesi ,Akademik yaşamın sadece eğitim öğretim ve bilimsel çalışmaların yapıldığı bir yer olarak görmemektedir Amasya  üniversitesi yıl boyunca konferanslardan panellere konserlerden tiyatroya kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapmakta öğrencilerin kendi eğitim ve ilgi alanlarına göre oluşturdukları 65 tane öğrenci kulübü var, ve  bu tür organizasyonda da  önemli bir rol üstlenmektedir.

Burs olanakları

Amasya Üniversitesi öğrencileri devletin sağladığı KYK Burs ve KYK Kredi olanaklarından yararlanmanın yanı sıra üniversite tesbit ettiği desteğe ihtiyacı olan öğrencilerine üniversite yemekhanelerinden ücretsiz yararlandırmakta, ve kısmi zamanlı çalışma olanağı da sağlamaktadır.

Barınma

Amasya'da öğrenciler barınma ihtiyacı için farklı imkanlara sahiptir kredili Yurtlar Kurumuna bağlı yurtların yanısıra birçok Yurt ve öğrenci evi öğrencilerin talepleri doğrultusunda hizmet vermektedir

Spor tesisleri nelerdir 

Sağlıklı Yaşam Merkezi, Fitness Salonu, Jimnastik Salonu, Yarı Olimpik Kapalı Yüzme  Yavuzu

Amasya Üniversitesinin Öne çıkanları

 Amasya Üniversitesi 11.01.2020 tarihinde resmi olarak yürürlüğe sokulan Kalite Yönetim Sistemi ile pandemi sürecinde de hiç ara verilmeden gerçekleştirilen özverili çalışmalar sayesinde 14.09.2020 tarihi itibari ile üç yıllığına TS EN ISO 9001 belgesi almaya hak kazanmıştır. 

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) bölümü öğrencilerinden Haluk Şahin, Onurcan Çıra, Pembe Pelin Koca, Sümeyya Ayaz ve Muhammed Emin Yalçın’ın; Öğr. Gör. Hakan Özcan’ın danışmanlığında hazırladıkları “Can Kurtarın: Otizm spektrum bozukluğu taşıyan öğrenciler için oyun-tabanlı artırılmış gerçeklik” uygulaması “Eğitim” kategorisinde “Teşvik Ödülü”ne layık görüldü

tıklayınız

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan Amasya Üniversitesi bu konuda yaptığı çalışmalar ve duyarlılığı neticesinde bazı birimleri için “Sıfır Atık Yetki Belgesi” almaya hak kazandı.

Amasya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı’nda Dr. Öğrt. Üyesi Önder İDİL danışmanlığında Ali Tokatlı tarafından hazırlanan yüksek lisans tez çalışması sonucunda yeni bir tür tespit edilmiştir. Tez çalışması için örnekler Bolu Yeniçağa gölünden toplanmış ve yeni türün adı Bolu’ya izafeten Streptomyces boluensis sp. nov.olarak belirlenmiştir. Diğer taraftan söz konusu tezden üretilen makale Archives of Microbiology adlı uluslararası dergide yayına kabul edilmiş, bu şekilde yeni tür dünya literatürüne kazandırılmıştır.

tıklayınız

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof Dr. Ahmet Hakkı Turabi

Akbilek mah, Hakimiyet Caddesi No:4/3, 05100 Merkez/Amasya
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu