Yeni Arayüze Geçiş Yap

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Üniversite Adı
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)
Devlet

 • Mimarlık Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi

 

 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Meslek Yüksekokulu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 2.736
 • Öğrenci Sayısı: 27.451 (1615'i uluslararası öğrenci)
 • Öğretim Dili :İngilizce

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), 1956 yılında zamanın Türkiye Başbakanı Adnan Menderes, Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker ve bir grup akademisyen tarafından Ankara'da kurulmuş bir devlet üniversitesidir.

(ODTÜ)Yabancı dilde eğitim vermek, merkezî bilgisayar sistemi kurmak, üniversite müzesi açmak, teknokent kurmak, internet bağlantısı gerçekleştirmek gibi ülke çapında birçok ilki gerçekleştirmiştir. İlklerin adresi olan ODTÜ, Türkiye'nin rekabeti yüksek sayılı üniversitelerindendir. Her yıl ülke çapında yapılan Üniversite Giriş Sınavları'na giren en yüksek puanlı 1000 öğrencinin 1/3'ünden fazlası ODTÜ'yü tercih etmektedir. ODTÜ'de öğrenim görme talebi çok yüksek olduğundan, ODTÜ'nün pek çok bölümü, Üniversite Giriş Sınavı'na giren yaklaşık birbuçuk milyon öğrenciden sadece yüzde üçlük dilime girebilenleri kabul etmektedir

ODTÜ'de 3'ü uluslararası ortak program olmak üzere 41 lisans programının yürütüldüğü 5 Fakülte, 105 yüksek lisans ve 70 doktora programının yürütüldüğü 5 Enstitü, İngilizce eğitimi veren Yabancı Diller Yüksek Okulu faaliyet göstermektedir. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü'ne bağlı 15 lisans programı ve 5 yüksek lisans programı yürütülmektedir.

ODTÜ'nün Uluslararası Ortak Programları: 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile New York Eyalet Üniversitesi Sistemi (SUNY) arasında gerçekleştirilen anlaşma ile ODTÜ ve ABD'de SUNY-Binghamton ve SUNY-New Paltz tarafından ortaklaşa yürütülecek Küresel ve Uluslararası İlişkiler, İşletme ve İngilizce Öğretmenliği uluslararası ortak lisans programları oluşturulmuştur. Bu programlarda öğrenim gören öğrenciler:

• Lisans eğitimi süresince Türkiye'de ve Amerika Birleşik Devletleri'nde YÖK onaylı programlarda öğrenim görme,
• İki farklı kültürü tanıma,
• İngilizce becerilerini hem Türkiye'de üniversitelerinde, hem de Amerika'da İngilizcenin doğal ortamında geliştirme,
• Programlarını başarı ile tamamladıklarında aynı anda bir Türk ve bir Amerikan üniversitesinin lisans diplomasına sahip olma olanaklarından faydalanacaklardır.
• Aynı zamanda, Optional Practical Training (OPT) ile İşletme ve Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler öğrencileri, 4. sınıfı tamamladıklarında, 1 yıl Amerika'da mezun oldukları bölüm ile ilgili bir işte çalışma imkânına sahip olmaktadırlar.

ODTÜ'de eğitim dili %100 İngilizcedir. Yani neredeyse hiçbir dersiniz veya sınavınız Türkçe olmayacak. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse, ODTÜ'de alacağınız hazırlık eğitimiyle bir bölümü tamamen İngilizce ile okuyacak seviyeye gelebilirsiniz. Ayrıca bölüme geçtiğinizde de, İngilizce dersleri almaya devam edeceksiniz. Aynı zamanda  öğrenim dili olan İngilizce dışında; Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça, Yunanca derslerini seçmeli ders olarak alınabilmekte.

ODTÜ Çift ana dal programı; bir lisans programına kayıtlıyken başka bir lisans programından eş zamanlı ders almayı ve tamamlandığında bütün mesleki hakları ile beraber 2 diplomaya sahip olma mümkün kılmaktadır. Örneğin, bilgisayar mühendisliği ve inşaat mühendisliği lisans programları arasında çift ana dal programını bitiren bir öğrenci, programdan hem inşaat mühendisi hem de bilgisayar mühendisi olarak mezun olur. Birbirlerine yakın programlarla çift ana dal yapmak, programı bitirmek için öğrencilerin avantajına olsa da, elektrik ve elektronik mühendisliği ve felsefe gibi birbirlerine görece uzak programlarla da çift ana dal yapmak olanaklıdır. 

ODTÜ'de, Avrupa Birliği Erasmus+, YÖK Mevlana ya da Exchange gibi ikili değişim anlaşmaları ile unutulmayacak bir akademik ve kültürel deneyim olanağına sahip olabilirsiniz. ODTÜ 910 uluslararası anlaşma ile ülkedeki en geniş uluslararası iş birliği ağına sahip üniversite olan ODTÜ, öğrencilerine 2. sınıftan itibaren dünyanın 5 kıtasında 85'ten fazla ülkede değişim fırsatı sunmaktadır.

Eğitimde kalitenin en önemli göstergelerinden biri uluslararası akreditasyonlardır. ODTÜ tüm programları ulusal ve uluslararası kuruluşlarca akredite edilmiş olması sayesinde  tüm lisans, yüksek lisans ve doktora mezunlarına diplomaları ile birlikte Europass Diploma Eki (Diploma Supplement) verilmektedir. Bu belge sayesinde, öğrenciler daha detaylı ve muadilleri ile kıyaslanabilir bir diploma edinmekte, Avrupa'da iş ve eğitim olanaklarına daha rahat ulaşabilmektedir.

ODTÜ'de Teknokent Türkiye'nin ilk, en büyük ve en yenilikçi teknoparkı olan ODTÜ Teknokent; üniversite ve sanayi iş birliği sağlar. Bünyesinde 400'den fazla Ar-Ge firmasının yer aldığı ODTÜ Teknokent'te staj yapabilir, yarı zamanlı çalışabilir, projelerinize destek bulabilirsiniz.

ODTÜ Kütüphaneleri öğrenciler, araştırmacılar ve toplum için güçlü, zengin birer bilgi ve belge merkezidir. Ankara Kampüsü'nde kütüphane, sunduğu 800.000'in üzerindeki kaynak ile, Kuzey Kıbrıs Kampüsü kütüphanesi ise 200.000'den fazla kaynak ile öğrencilerin her türlü bilgi ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. İnternet servis sağlayıcıları üzerinden sunulan hizmetler sayesinde, ODTÜ öğrencileri, üye olunan kaynaklara kampüs dışından da erişebilmektedir.

ODTÜ Burs Olanakları 

ODTÜ, maddi sıkıntılar nedeniyle eğitimini sürdürmekte zorlanan öğrencilere destek olmaktadır. Öğrencilere ekonomik durum ve/veya başarı durumuna göre nakit bursu, yurt bursu veya yemek bursu sağlanmaktadır. Gereksinim burslarına başvuru, kayıtlar sırasında yapılmaktadır.

Ayrıca, ODTÜ Geliştirme Vakfının ÖSYS başarı sıralamasına göre, yeni kayıt yaptıran öğrencilere verdiği başarı bursları ile de akademik başarı desteklenmektedir.

 Öğrenciler ekonomik destek için üniversite birimlerinde kısmı zamanlı olarak çalışabilmektedir. Bunun için kısmi zamanlı çalışacak öğrenci duyurusunu üniversite web sayfasından takip edip ilana çıkan birimlere şahsen başvuru yapmak gerekmektedir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

ODTÜ Çankaya/ Ankara'da Erdemli Yerleşkesi ve Kuzey Kıbrıs Güzelyurt yerleşkesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

ODTÜ Erdemli Yerleşkesi  Ankara-Eskişehir Otoyolu üzerinde bulunmaktadır. Kampus sınırları içinde Eymir Gölü bulunmaktadır. Bu göl ve çevresindeki ortam, ODTÜ çalışanlarının ve öğrencilerinin kürek sporu, balık avlama, piknik yapma ihtiyaçlarını kısmen karşılamaktadır. Eymir Gölü'nün de çevresi, Üniversite çalışanlarının ve öğrencilerinin çabaları sonucu ağaçlandırılmıştır. ODTÜ'nün su ihtiyacı, Eymir Gölü etrafındaki derin su kaynaklarından sağlanmaktadır.

Üniversitenin bütün fakülteleri ve bölümleri, İçel-Erdemli'de bulunan Deniz Bilimleri Enstitüsü ve Kuzey Kıbrıs Kampüsü dışında aynı kampüs alanı içindedir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu, bir Türk üniversitesinin ilk yurt dışı kampüsü olup, 2000 yılında Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümetleri tarafından ODTÜ'ye yapılan davet ve kabul edilen kuruluş kanunu doğrultusunda kurulmuştur. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu kurulduğu günden bu yana mimarisiyle pek çok ödüle layık görülmüştür. Geniş yeşillikler içinde yer alan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü, peyzajının estetik nitelikleriyle zenginleştirilmiş huzurlu bir yaşam ortamını son teknoloji öğrenme, öğretme ve araştırma olanaklarıyla birleştirmektedir.

Güzelyurt ilçesine 5 km uzaklıkta elverişli bir konuma sahip olan Kampüs, Kıbrıs'ın güneyinde Trodos Dağları'na kadar uzanan narenciye bahçeleriyle dolu bir vadiye komşudur.Kuzey Kıbrıs'ın Güzelyurt semtinde bulunan Kampüs, Ankara'daki ana kampüste sürdürülen akademik repertuar ve kaliteyi sağlayan 15 lisans ve 5 yüksek lisans programı sunmaktadır

Geleceğin aydınlık nesillerini yetiştiren ODTÜ'de, 93 öğrenci topluluğu, yılda 1.000'in üzerinde bilimsel, mesleki, düşünsel ya da sanatsal etkinlik düzenlemekteler. Bu etkinliklerle, öğrenciler kendilerini sosyal açıdan geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda organizasyon yeteneği kazanma fırsatı da bulurlar. ODTÜ Bahar Şenliği, Türk Halk Bilimleri Şenliği, Rock Şenliği, Çağdaş Dans Günleri ve Tiyatro Şenliği geleneksel etkinlikleridir.

Spor Olanakları 

Çeşitli spor tesislerinin bulunduğu üniversitede öğrenci ve personeli birçok branşta etkinliklere katılabilir. Akademik takvimin başlaması ile birlikte çeşitli branşlarda spor kursları ve turnuvaları düzenlenir. Ayrıca üniversitelerarası spor yarışmalarında kadın ve erkek takımları üniversiteyi temsil etmektedirler. Öğrencileri her yıl yapılan seçmelere katılarak diledikleri spor takımlarına katılma olanakları bulmaktadır.

ODTÜ'de çeşitli spor faaliyetlerini yürütebilmek için kapalı spor salonları, tenis kortları, futbol sahaları, koşu yolları, olimpik standartlarda kapalı yüzme havuzu, açık yüzme havuzu vs. bulunmaktadır. Kampüs dışında, kampüse 30 km uzaklıkta olan ODTÜ'nün Elmadağ tesisleri ve Bursa Uludağ'da, yazın tırmanma/dağcılık, kışın ise kayak yapılabilecek tesisler bulunmaktadır.

Barınma Olanakları

Şehir dışından gelen öğrencilerin büyük bir kısmının kampüs içinde kalmalarına olanak sağlamak için, ODTÜ Ankara Kampüsü’nde 7.700 öğrenci kapasiteli 19 öğrenci yurdu bulunmaktadır. Yurtlara yerleştirilmede şehir dışından gelen öğrencilerin önceliği olmakla birlikte, kontenjanlar dâhilinde Ankaralı öğrenciler de yurtlarda konaklayabiliyor.

Yurtlar; 24 saat sıcak su, kablolu ve kablosuz İnternet bağlantısı, çalışma ve çizim odaları ve kantinleriyle öğrencilere rahat bir ortam sunmaktadır.

ODTÜ Ulaşım

Şehir Merkezi'ne 7 km. uzaklıktaki ODTÜ Kampüsünün ana giriş kapısı A1 Eskişehir Karayolu üzerindedir. Ayrıca, 100. Yıl tarafında bulunan A4 ve Bilkent yolu üzerinde A7 kapılarından giriş çıkış yapılabilmektedir. ODTÜ Kampüsüne metro, EGO ve özel halk otobüsleri, dolmuş ve taksilerle ulaşmak mümkündür.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. MUSTAFA VERŞAN KÖK

Üniversiteler, Dumlupinar Bulvari 1/6-133, 06800 Çankaya/Ankara
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu