Yeni Arayüze Geçiş Yap

Sabancı Üniversitesi

Üniversite Adı
Sabancı Üniversitesi
Özel

  • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
  • Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi
  • Yönetim Bilimleri Fakültesi

Sabancı Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

  • Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi
  • Akademik Personel Sayısı: 356
  • Öğrenci Sayısı: 5224 (517 uluslararası öğrenci)
  • Öğrenim Dili: İngilizce

Sabancı Üniversitesi, 1996 yılında Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından İstanbul'da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Sabancı Üniversitesi, Türkiye'de liberal bilimler tarzı eğitim veren ilk yükseköğretim kurumudur. Bu sistem altında tüm öğrenciler ilk sene bir çekirdek ders grubuna tabi tutulur. 

Neden Sabancı Üniversitesi?

Sabancı Üniversitesi öğrencilerine tercih dönemdeki bölüm seçme zorluğunu özgün eğitim sistemi ile kolaylaştırması günümüzün en büyük gerekliliklerinden olan derslerin yüzde yüz ingilizce olması, sanayi odaklı projelerde gerçek dünya problemleri üzerinde çalışma fırsatı sunması, yurtdışına öğrenci göndermede lider konumda olması, Japonya’da Komatsu ve Almanya’da Porsche gibi önemli şirketlerde staj görme imkanı, sunması öğrencilerine hem girişte hem öğrenim görüyorken geniş burs olanakları ile destek vermesi neden Sabancı Üniversitesi sorusuna cevap olabilecek detaylardan bazılarıdır.

Sabancı Üniversitesi'ni farklı kılan özelliklerin başında bu özgün öğrenim sistemi gelmektedir. Sabancı Üniversitesi, "Türkiye’nin ilk program seçme özgürlüğü sunan" üniversitesidir. Alışılmış "bölüm" sisteminin disiplinlerarası etkileşimi engelleyebildiği, öğrenimde erken ve kısıtlı uzmanlaşmaya neden olduğu gerekçesiyle üniversitede akademik bölüm bulunmamaktadır. Üniversitede öğrenim görecek olan öğrenciler, üniversite giriş sınavı sonucuna göre tercihini yaparken "bölüm" değil, bu fakültelerden seçim yapabilmekteler

Üniversitesine girerken "ben kesin olarak bu programı seçeceğim" diye girmenize gerek yok. Bu okulda kesin tercihler yapmak yerine ilk sene herkes, ilgisini çekebilecek farklı alanlardaki dersleri alırken diğer yandan bölümleri tanımak adına verilen seminerler, hocalarla konuşma imkanları sayesinde bireyler yatkınlıklarını ve ilgi alanlarını, derinleşmek istedikleri bölümü netleştirerek karar vermekteler. Öğrenciler, en erken birinci, en geç ikinci akademik yılın sonunda programlarını seçebilmektedirler.

Sabancı Üniversitesi öğrencilerini eğitim sonrası hayata hazırlamak amacıyla Kariyer Gelişim Atölyesi (KGA) programını geliştirmiştir. KGA, öğrencilerin hem üniversite yıllarına hem de mesleki hayatlarına hazırlanması için gereken bilgi ve becerileri edinmelerini sağlamaktadır. Bu program sayesinde öğrenciler kendi eğitim alanlarına uygun olan sektörleri ve istihdam olanaklarını da öğrenmektedirler. Ayrıca KGA, iş bulma sürecinde öğrencilere de yol göstermektedir. Mezunlarının ilk yıl içinde bir işe yerleşme veya lisansüstü eğitime geçme oranı %96 Dır.

Sabancı Üniversitesi eğitimin bir paraçası olan  proje derslerinde istek ve ilgilerine göre, en yeni ve özgün teknolojik ve bilimsel problemlerle tanışıp bunların çözümüne katkıda bulunabildikleri gibi, sanayi odaklı projelerde gerçek dünya problemleri üzerinde çalışma fırsatı buluyorlar. Sanayi odaklı projeler ve bir proje gibi kurgulanan staj, öğrencilere endüstri deneyimlerini ve ilişkilerini oluşturma ve/veya güçlendirme olanağı sunuyor. Kuvvetli laboratuvar altyapısı bulunan zengin ve modern alet, cihaz ve yazılım olanakları üniversitedeki eğitim ve araştırmayı benzersiz kılmaktadır.

Erasmus Öğrenci Değişim Programı ve Global Exchange programlarına dâhil olan Sabancı Üniversitesi, yurt dışına gönderdiği öğrenci sayısı bakımından da liderdir. Her üç öğrenciden biri yurtdışı deneyemine sahip oluyor Üniversitede öğrenim gören öğrencilerin büyük bir kısmı, dünyanın farklı ülkelerinden gelmiştir. Yurtdışında İş Ve Staj Fırsatları Sabancı Üniversitesi öğrencileri, değişim programları ile gittikleri ülkelerde sektörün dev markaları ile birlikte çalışma ve profesyonel iş ağlarını genişletme fırsatı bulur.

İngiltere’de JP Morgan ve KPMG International, Japonya’da Komatsu ve Almanya’da Porsche şirketleri bunlardan bazılarıdır. Sabancı Üniversitesi öğrencileri, staj yaparken de ayrıcalıklıdır. Mezuniyet Sonrası Yurtdışı İş Fırsatları Sabancı Üniversitesi mezunları; Brown, Cambridge, Carnegie Mellon, Cornell, Hamburg, Harvard, Johns Hopkins, London School of Economics, MIT, Michigan, Stanford ve Yale gibi önde gelen eğitim kurumlarında yüksek lisans yapma fırsatını elde eder. Gerek Amerika, gerekse de Max Planck Institute gibi Avrupa’daki kaliteli eğitim kurumları, mezunlarına lisansüstü eğitim olanakları tanır.

Sabancı Üniversitesi Kütüphanesi: Osmanlı mimarisinden esinlenerek planlanmış dev kubbeli binasında 9.165 m2'lik kapalı alanda hizmet verir. 700 kişilik oturma ve 300.000 cilt raf kapasitesine sahiptir. Merkez'de 82 elektronik donanımlı kişisel çalışma kareli, 10 çok fonksiyonlu grup çalışma odası vardır. Sabancı Üniversitesi mensubu kullanıcılar, bilgisayarlarıyla ve mobil cihazlarıyla kablosuz erişim ve toplam 480 Internet bağlantı noktası ve aynı zamanda Bilgi Merkezi'nde yer alan tarama terminalleri ile internete erişebilmekteler.

Sabancı Üniversitesi Öğrenim Ücretleri, Burs ve İndirimler

Sabancı Üniversitesi ücrete tabi bir üniversitedir.Üniversitenin sağladığı eğitim burslarından faydalanan öğrenci oranı %34 

2022-2023 akademik yılı öğrenim ücreti: Tüm Lisans Programları ve İngilizce Hazırlık Eğitimi* (KDV dahil)  240.750 TL

ÖSYM Bursu: Ögrenci adayları YKS' de almıs oldukları puanlara göre  %100 ve %50 indirimli ve burslu olarak tercih edebilmekteler. Burslu: öğrenim ücretinin tamamını; %100 öğrenim ücretinden muafiyet; %50 İndirimli: öğrenim ücretinin yarısını, öğrenciler öğrenim ücretinin geri kalan kısmını ödeyeceklerdir

Üstün Başarı Bursu: Yıllık öğrenim ücretinin tamamından muafiyet + 9 ay boyunca ayda 2000 TL nakit ödeme + 2 kişilik odada yurt ücretinden muafiyet (Yurtta kalmayan öğrencilere Güz ve Bahar dönemleri için, yurt ücretinin 2/3’ü kadar dönemlik nakit ödeme); olağandışı durumlarda, yurt bursunun uygulanmasına yönetim tarafından karar verilir.

Öğrenim devam ederken de burs sağlanabilmektedir. Üniversitede verilmekte olan burslar, her yıl Üniversite Yönetimi ve Burs Komitesi tarafından değerlendirilerek; yeni kontenjan, kapsam, koşul ve sayılar saptanabilir. Her akademik yılın sonunda, belirlenen başarı seviyesini sağlamış öğrencilere çeşitli kapsamlarda burs olanakları sunulmaktadır.

Üniversiteye ÖSYM ile ilk 50.000 sıradan yerleşen ve yerleştiği tarihte şehit çocuğu olan, burslu ya da burssuz olarak kayıt yaptıracak lisans öğrencilerinin, şehit çocuğu olduğunu belgelemesi ve üniversite tarafından onaylanması durumunda, "Şehit Çocukları Bursu" kapsamında; öğrenim ücreti muafiyeti, 9 ay süre ile ayda 2.000 TL nakit ödeme ve Üniversite yurdunda kalmak isteyenlere 4 kişilik odada ücretsiz kalma olanağı sağlanır 

Üniversite Mili Sporcu kimliğine sahip olan öğrencilere burs verilmktedir.

Sabancı Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Sabancı Üniversitesi'nin ana kampüsü, İstanbul'un 15 km doğusunda, Tuzla'da yer almaktadır. 1.317.581m² alanı kaplayan kampüs üç bölümden oluşmaktadır. Kampüsün en üst tarafında yurtlar, sağlık merkezi, iletişim merkezi ve fakülte üyelerinin lojmanları bulunmaktadır. Kampüsün ortasında fakülteler, rektörlük ve üniversite merkezi konuşlandırılmıştır. Kampüsün sol altında spor salonu, gösteri merkezi, futbol sahası, göl ve koşu pisti yer almaktadır. 900 kişilik kapasiteye sahip ana kafeterya, Üniversite Merkezi’nde yer almaktadır. Ayrıca, yemek alternatifleri sunan çok sayıda kafe kampüste hizmet vermektedir.

Sabancı Üniversitesi öğrencileri daha kapıdan girerken ayrıcalıklı olduklarını farkederler. Kampüs içerisindeki imkanların genişliği şehir içinde sehir havası vermektedir. Üniversitede akademik dönem boyunca düzenlenen çeşitli etkinlikler öğrencilik hayatına renk getirmektedir. Üniversitedeki öğrenci kulüplerinin desteği ile gerçekleşen etkinliklerden biri de, 2001'den bu yana her yıl düzenlenen, tüm organizasyonunun tamamen öğrencilerden oluşan bir komite tarafından yürütüldüğü, alışılmış üniversite bahar şenliği konseptinin ötesine geçerek festival yapısına kavuşturan Offtown Festivali. Tanınmış müzik gruplarının sahne aldığı, dans turnuvalarının düzenlendiği, elektronik spor müsabakalarından paintball maçlarına kadar birçok farklı aktivitenin yapıldığı OffTown Festivali, ülkemiz için de önemli gençlik festivallerinden biri durumunda.

Sanbancı Üniversitesi 1999 yılından bu yana, Toplumsal Duyarlılık Projeleri dersi tüm öğrencilerin almakla yükümlü olduğu bir derstir. Sabancı Üniversitesi öğrencileri, toplumsal sorumluluklarının bilincindedir ve gerek akademik, gerekse de sosyal hayatlarında üzerlerine düşen görevleri yerine getirir. Üniversite ayrıca diğer üniversite öğrencilerinin de katılabileceği sosyal sorumluluk projeleri düzenler. Türk gençliğinin yaşadıkları topluma karşı sorumluluklarını bireysel inisiyatiflerini kullanarak ve takım çalışması yaparak yerine getirmeleri, temel eğitim hedefleri arasındadır.

Sosyal ve toplumsal duyarlılık projeleri sayesinde, tüm öğrenciler yaşadıkları hayatın dışında başka hayatların da olduğuna dair farkındalık kazanır ve toplumsal duyarlılıklarını geliştirme olanağı bulmakta

Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi'nde (SGM), akademik yıl boyunca en güncel tiyatro, bale, opera eserleri sergilenir, konserler verilir. Öğrenci kulüpleri kampüs hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Yatçılıktan satranca, danstan çevreye farklı ilgi alanlarında çalışan 50’ye yakın öğrenci kulübü vardır. Bunların dışında, kampüste hemen hemen her gün, hatta günde birden fazla konferans, seminer, sohbet toplantısı, konuşma v.b. etkinlikler düzenlenir. Bu tür etkinlikler bize dünyaca ünlü yazarları, akademisyenleri, iş adamlarını, profesyonel yöneticileri, devlet adamlarını öğrencilerimizle tanıştırma fırsatı verir. Ayrıca öğrencilerimiz, üniversiteye ait olan SÜ Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki sergi ve etkinliklere diledikleri gibi katılır, hatta bu etkinliklerde görev de alabilirler.

Spor Olanakları

Üniversite, Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu (FISU - International University Sports Federation), Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) ve Üniversiteler Spor Ligi (ÜNİLİG) gibi ulusal ve uluslararası spor birliklerinin üyesidir.

Spor Merkezi, bir ana salon, fitness salonu, squash kortu, kapalı basketbol sahası, masa tenisi odaları, aerobik salonları ve tırmanma duvarıyla şehirdeki özel spormerkezlerinin sunduğu tüm olanakları öğrencilerine sunar. Ayrıca kampüste bir halı futbol sahası, bir de uluslararası standartta bir çim futbol sahası bulunmaktadır. Üniversitedeki yapay gölün etrafında bir koşu parkuru vardır. Spor tesislerinden öğrenciler ücretsiz olarak yararlanır. Tesisleri, rezervasyon yaparak istedikleri zaman kullanabilirler. Öğrenciler için yoga, pilates, aerobik, hip-hop, bosu, spinning, taebo,tenis, aikido v.b. alanlarda spor kursları da düzenlenir.

Sabancı Üniversitesi Beslenme olanakları

Üniversite merkezindeki 900 kişilik kapasiteye sahip ana yemek salonda günde üç öğün yemek servisi yapıyor. Menü ve yemekleri, farklı beslenme düzenlerine özel olarak bol seçenek içeriyor. Ayrıca, istendiği takdirde tabldot menüler de sunuluyor Öğrenci ve çalışanları, üniversite kimlik kartları ile bu salonda üç öğün yemek yeme ve indirimli fiyatlardan faydalanma hakkına sahipler.

Sabancı Üniversitesi .Barınma Olanakları

Sabancı Üniversitesi bünyesinde il dışından gelen öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacak yurdu bulunmaktadır. 2 ve 4 kişilik olarak düzenlenen odaların hepsinde duş ve tuvalet, dolaplar, her öğrenci için ayrı bir telefon ve haftalık 17,5 GB’lık adil kullanım kotası olan bir internet bağlantısı bulunmaktadır..

Ulaşım 

Sabancı Kampüsüne ulaşım, hafta sonu da dahil olmak üzere, sık aralıklarla, İstanbul'un belli başlı merkezlerinden (Kadıköy, 4. Levent ve Bostancı) servislerle sağlanmaktadır.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. YUSUF LEBLEBİCİ

Orta, Sabancı Ünv, Üniversite Cd. No: 27, 34956 Tuzla/İstanbul
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu