Yeni Arayüze Geçiş Yap

Sakarya Üniversitesi

Üniversite Adı
Sakarya Üniversitesi
Devlet

 • Eğitim Fakültesi
 • Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fak.
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
 • Siyasal Bilgiler Fakültesi
 • Teknik Eğitim Fakültesi
 • Tıp Fakültesi

 • Devlet Konservatuvarı
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Adalet MYO
 • Adapazarı MYO
 • Sağlık Hizmetleri MYO

Sakarya Üniversitesi Hakkında Detaylı Bilgi

 • Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 1613
 • Öğrenci Sayısı: 51852 (4123 uluslararası öğrenci)
 • Öğrenim Dilleri : Türkçe & İngilizce

Sakarya Üniversitesi 1992 yılında Sakarya'da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Kurulduktan hemen sonra akademik ve teknik altyapısını hızla tamamlayan üniversite idari birimleri ile ISO-2002 Kalite Belgesi ile "EFQM Mükemmellik Yetkinlik SeviyesiKalite Belgesi"ne sahip ilk ve tek devlet üniversitesi olup laboratuvar, eğitim ve sosyal hizmetler,Internet alt yapısı ve bilişim sektöründeki atılımlarıyla bir çok üniversite için örnek oluşturmaktadır.

Neden Sakarya Üniversitesi ?

Sakarya Üniversitesi kurulduğundan beri başarı çıtasını sürekli yüksek tutmuş Sürekli Gelişim temel değeri izinde çalışmalarını sürdürmüş başarıya ulaşmış ve bunu tescillemiş bir kurumdur. 

Kurumsal gelişimini hedef odaklı olarak gerçekleştiren Sakarya Üniversitesi, üniversite sıralamalarından URAP sıralamasında son 4 yılda 40 sıra yükselerek 30.sıraya yükselmiş ve Girişimci-Yenilikçi Üniversite sıralamasında ise 24 sıra yükselerek 21.sıraya yükselmiştir. Ayrıca akredite olan program sayısı 40’a yaklaşan Sakarya Üniversitesi, Türkiye’de en fazla programı akredite olan üniversitedir

Yapılan çeşitli araştırmalarda Sakarya Üniversitesi mezunları en kolay iş bulan üniversiteler arasında yer alıyor. İnsan kaynakları sitesi Secretcv.com,un verilerine göre Türkiye'de mezunları en kolay iş bulan üniversiteler arasında Sakarya Üniversitesi öne çıkıyor. Açıklanan verilere göre Sakarya Üniversitesi, İstanbul, Marmara ve Kocaeli Üniversitesi'nin ardından 4. sırada yer alıyor.

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi’nin tüm bölümleri ile Eğitim Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin bazı bölümlerinin akreditasyonunu tamamlamıştır..

Çift Anadal ve Yandal uygulamalarının çokluğuyla dikkat çeken Sakarya Üniversitesi'nde Fen-Edebiyat Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi, başta olmak üzere çeşitli fakülte ve bölümlerde çift anadal ve yandal yapılmasına olanak sağlanıyor. Başarı şartını ve diğer koşulları sağlayan öğrenciler Sakarya Üniversitesi'nde iki ayrı programdan eş zamanlı olarak ders alıp, iki ayrı diploma alabilme imkanına sahip.

Sakarya Üniversitesi uluslararasılaşmaya verdiği önemle biliniyor. Her öğretim üyesinin yurtdışı deneyimi kazanmasını zorunlu hale getiren SAÜ bu alanda yurtdışı desteklerini de arttırmış durumda.

Sakarya Üniversitesi’nin, Erasmus ve Mevlana öğrenci değişim programları çerçevesinde 40 ülkede, 240 üniversite ile anlaşması bulunuyor. Sakarya Üniversitesi, Türkiye’de Erasmus öğrenci değişim programlarına en fazla bütçe ayıran üniversite olmanın yanısıra, bu sayede yurtdışına en fazla öğrenci gönderen ikinci üniversite durumunda. Sakarya Üniversitesi, Türkiye’de Erasmus öğrenci değişim programlarına en fazla bütçe ayıran üniversitelerden birisi olmanın yanı sıra, bu sayede ikili anlaşmalar çerçevesinde yurtdışına en fazla öğrenci gönderen üçüncü üniversite durumunda.

Sakarya Üniversitesi öğrencileri, ‘Farabi Değişim Programı’ çerçevesinde Türkiye’nin 81 ilinde anlaşmalı 94 üniverstide eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etme imkanına sahiptir.

Sakarya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi 10 bin metrekarelik alanda aynı anda bin 300 kişiye 7/24 hizmet vermektedir. Merkez Kütüphanesi ile fakülte ve meslek yüksekokulu kütüphanelerinde; 190 bin adet kitap, 7 bin 376 adet tez, bin 699 adet dergi ile 4 bin 54 adet CD-DVD bulunmaktadır. Elektronik veri tabanı abonelikleri ile 55 bin 530 adet e-dergiye, 3 milyon 394 bin 292 e-kitaba, 2 milyonun üzerinde e-teze ve Time gazetesinin 200 yıllık arşivine elektronik ortamda tam metin erişim sağlanmaktadır.

Sakarya Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Sakarya Üniversitesi’nin Esentepe Kampusü, Sakarya’nın hızla gelişen ilçesi Serdivan’da yer alıyor. Sapanca Gölü manzaralı yemyeşil kampüsünde öğrencilerin rahat bir eğitim alması için her türlü olanak düşünülmüştür. Sakarya Üniversitesi’nin fakültelerinin büyük bir kısmı ana kampüs olan Esentepe Kampusü’nde yer almaktadır.

Esentepe Kampüsü: Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi.Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Hendek ilçesinde bulunmaktadır.

Tıp Fakültesi Korucuk Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Öğrenciler posta ve banka hizmetleri için kampüste bulunan şubelerden yararlanmaktalar. Beslenme ihtiyaçlarını ise, merkez yemekhane ile birlikte kampüs içerisinde bulunan birçok kafeden karşılamaktalar. Sakarya Üniversitesi’nin tüm kampüslerinde kablosuz ağ bağlantısı ve öğrencilerin kullanımına açık bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır

Sakarya Üniversitesi bünyesinde öğrencilerin her türlü sportif, kültürel, sanatsal ve bilimsel faaliyetlerini destekleyen 167 Öğrenci Topluluğu öğrenci toplulukları bulunmaktadır. Çok farklı ilgi grubundan her öğrencinin dilediği topluluğa üye olarak, ilgi duyduğu alanda kendini geliştirebilmesine fırsat verilmektedir. 

Sakarya Üniversitesi'nde yıl boyunca panel, seminer, konferans, kongre ve söyleşi hiç eksik olmuyor. Yıl boyu düzenlenen yüzlerce etkinlikle sosyal açıdan gelişen öğrenciler kariyer topluluklarının sayesinde de iş hayatıyla mezun olmadan yakından tanışma fırsatı yakalıyorlar.

Sakarya Üniversitesi Spor Olanakları

Öğrencilerin ders dışı zamanlarını daha etkin değerlendirebilmeleri için kampüs alanı içerisinde çeşitli spor tesisleri bulunmaktadır. Tesisler ‘Kapalı Spor Salonu’, ‘Step-Aerobik Salonu’, ‘Fitness Merkezi’, ‘Tenis Kortu’, ‘Çim Futbol sahası’, ‘Basketbol Sahası’ ile ‘Kum Voleybol Sahası’ndan oluşmaktadır. Ayrıca kampüs alanı içerisinde koşu pisti ve tırmanma duvarı da bulunmaktadır.

Üniversitede bulunan çeşitli öğrenci kulüpleri bünyesinde futbol, Amerikan futbolu, basketbol, voleybol, hentbol, karate, taek-wando, judo, kros, güreş, masa tenisi, badminton, dağcılık, kürek, boks, izcilik, tenis ve bilek güreşi gibi spor dallarında faaliyetler yapılabilmektedir. Ayrıca her sene geleneksel olarak öğrencilerin de izleyici veya sporcu olarak katılabildiği futbol, basketbol, voleybol, bilardo, masa tenisi ve satranç turnuvaları düzenlenmektedir.

Sakarya Üniversitesi Barınma Olanakları

Sakarya Üniversitesi il dışından gelen öğrenciler Yüksek Öğrenim öğrencileri için “Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtları”, “Sakarya Üniversitesi Esentepe Öğrenci Yurdu” ile çeşitli özel öğrenci yurtlarında barınma olanağı bulunmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı merkez ve ilçelerde toplam 3.492 yatak kapasitesi bulunmaktadır. 

İki katlı binalardan oluşan ‘Sakarya Üniversitesi Esentepe Öğrenci Yurdu’ Esentepe Kampüs alanı içerisinde yer almaktadır ve altı bloktan oluşmaktadır. İki kişilik odaların bulunduğu yurt kaloriferlidir ve her odanın içinde bir duş ile bir tuvalet bulunmaktadır. Isı ve ses yalıtımına sahip odalarda her öğrenci için yatak, gardrop, komodin, çalışma masası, çalışma koltuğu ve yatak takımı bulunmaktadır.

Yaklaşık olarak 3600 m2’lik kapalı alana sahip olan yurtların kapasitesi 446 kişidir. Sahip olduğu imkanlar ve sunduğu hizmetler bakımından ISO 9002 Kalite Belgesi’ne sahip olan yurtta iki oda engelli öğrenciler için özel olarak hazırlanmıştır.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Hamza Al

Kemalpaşa Esentepe Kampüsü, Üniversite Cd., 54050 Serdivan/Sakarya
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu