Yeni Arayüze Geçiş Yap

TED Üniversitesi

Üniversite Adı
TED Üniversitesi
Özel

  • Eğitim Fakültesi
  • Fen-Edebiyat Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • Mimarlık ve Tarasım Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi

  • İngilizce Dil Okulu

TED Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi

Akademik Personel Sayısı: 326

Öğrenci Sayısı: 4.744 

Öğrenim Dili: İngilizce

TED Üniversitesi, 7 Temmuz 2009'da Türk Eğitim Derneği tarafından kurulan bir vakıf üniversitesi. 2012-2013 akademik yılında eğitim- öğretime başlamıştır. Türkiye'de Sabancı Üniversitesi'nden sonra liberal bilimler tarzı eğitim veren ikinci yükseköğretim kurumudur Ankara'nın tam kalbinde bir şehir üniversitesi olarak eğitimde fırsat eşitliği temelinde, bugüne kadar 50 bine yakın yoksul ve başarılı öğrenciye eğitim desteği sağlamış ve ülkemize başarılı bir okul modeli sunmuştur.

Eğitim sistemi 

TED Üniversitesini diğer üniversitelerden ayıran en büyük özellik Üniversiteye girişte bölüm değil fakülte seçimi yapılmasıdır. Alışılmış "bölüm sisteminin öğrenimde erken ve kısıtlı uzmanlaşmaya neden olduğu gerekçesiyle böyle bir sistem geliştirilmiş ve öğrenciler tarafından memnuniyet gerekçesi olmuştur.

Çekirdek eğitim sistemi  ile Üniversitesine girerken "ben kesin olarak bu programı seçeceğim" diye girmenize gerek yok. Birinci yıllarında fakültelerinde aldıkları ortak temel dersler aracılığıyla hem belirli yetkinlik ve becerileri kazanırlar hem de bölümleri yakından tanıyarak, hangi bölümün kendileri için en uygun olduğuna karar verirler. Böylece öğrencilerin, ikinci yıllarında kendileri için en doğru bölümü seçerek, kariyer gereksinimlerine göre eğitimlerini şekillendirmeleri sağlanır

TED Üniversitesi İngilizce Okulu

TED Üniversitesi İngilizce eğitim veren bir üniversitedir ve bu doğrultuda İngilizce Dil Okulu’nun (İDO) misyonu yüksek kalitede dil eğitimi vermek ve öğrencilerin dil farkındalıklarını ve bilgilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Amaç öğrencilere lisans eğitimlerini sürdürebilmeleri için gerekli olan İngilizce dil becerilerini kazandırmaktır. Öğrenciler konuşma İngilizcesini ve okuma materyallerini anlayabilecek ve fikirlerini hem yazılı hem de sözlü olarak İngilizce ifade edebilecektir. Bunlara ek olarak, öğrencilere ana dallarında yardımcı olmak amacıyla akademik becerilere odaklanan dersler de sunulmaktadır.

İDO Hazırlık yılında akademik İngilizce dil eğitimi ve birinci sınıfta da akademik yazma dersleri vermektedir. Ayrıca misyonu doğrultusunda İDO öğrenme merkezleri aracılığı ile öğrencilere TEDÜ’deki akademik çalışmaları boyunca İngilizce dil becerileri konusunda destek sağlamaktadır..

Ayrıca TEDÜ Uluslararası Programlar Ofisi iş birliği ile yurt dışında bulunan üniversitelerle anlaşma sağlanarak hazırlık programı öğrencilerine yurt dışında eğitim alma fırsatı yaratılmaktadır..

TEDÜ dünyanın saygın üniversiteleriyle ortak projeler geliştirip işbirliği alanlarını genişletiyor, iyi örnekleri Üniversitede uygulayabilmek için kapasitesini her geçen gün dahada geliştiriyor. TED Üniversitesi’nin 22 Avrupa ülkesinde 68 üniversite ile öğrenci ve personel hareketliliği anlaşması bulunmaktadır. 2019 yılındaUluslararası değişim programları kapsamında gönderilen öğrenci sayısı 49'dur. TEDÜ öğretim üyelerinin en fazla işbirliği yaptığı ülke 31 araştırma faaliyeti ile ABD ve Kanada olmuştur.  ABD'yi 19 araştırma faaliyeti ile İspanya ve 11 araştırma faaliyeti ile Almanya takip etmektedir

TED Üniversitesi çok değerli akademik kadrosu ile verilen  teorik bilgiyi uygulamaya hizmet noktasında da sanayi iş birliklerini çoğaltıyor, bu sanayi iş birlikleriyle öğrencilerin gerçek yaşam pratiklerini kazanmalarını hedeflemektedir. Ayrıca Tüm fakülte ve bölümlerinde İngilizce eğitim-öğretim verilen TED Üniversitesi’nden mezun olacak öğrencilerin, kendilerini “farklı ve ayrıcalıklı” yapacak önemli niteliklere kavuşacağı donanımlı bir şekilde hayata hazırlanacaği bir kurumdur.

TED Üniversitesi Kariyer Merkezi öğrencilerin gelecek kaygısı yaşamalarını minimuma indirmek için önemli çalışmalar yapmaktadır. Her yıl mart ayında “WanTED Kariyer ve İş Fuarı” düzenleyerek öğrencileri ve mezunlarının, Türkiye’nin önde gelen markaları ile fark yaratan bir ortamda buluşturmaktadır. WanTED Kariyer ve İş Fuarı’nda öğrencileri ve mezunları, eş zamanlı düzenlenen kariyer derslerinde, workshoplarda ve fuar alanında sektörlerin önde gelen markaları ile iletişim kurmakta, firmaları ve sektörleri yakından tanımakta, eğitimlerinin sektörde nasıl şekillendiği hakkında bilgi sahibi olmakta, firmaların bir parçası olmanın koşullarını öğrenmekte, kariyer ve staj imkanlarından haberdar olmaktadır.

TED Üniversitesi Ayşe Ilıcak Kütüphanesi, kitap, elektronik kitap, elektronik dergi, basılı dergi ve etkileşimli veri tabanıyla uluslararası standartlarda hizmet vermektedir. Her yıl daha da gelişen ve yenilikçi kütüphane anlayışı; genç ve dinamik çalışanları ile kampüs içerisinde hem B Blok’ta hem de D Blok’ta hizmet vermektedir. Şehrin kütüphanesi olma yolunda hızla ilerleyen Kütüphane, Ankara'nın ilk ve tek dışarıdan kullanıcı kabul etme özelliği ile halka hizmet vermektedir.Haftada Ortalama 100 Saate Yakın Hizmet Veren Ayşe Ilıcak Kütüphanesi 23.177 Basılı, 305.506 Elektronik Kitap,Takip Edilen 61.872 Elektronik Yayın mevcuttur.

TED Üniversitesi Öğrenim Ücretleri, Burs ve İndirim Olanakları 

TED Üniversitesi ücrete tabi bir üniversitedir ancak 5 fakültede 22 lisans programı ile eğitim veren TED Üniversitesi’nde, öğrencilerin %90’ına çeşitli burs olanakları sunulmaktadır.

TED Üniversitesinde Öğrenim Ücretleri:  Fakülteler (Eğitim fakültesi, Fen Edbiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi) ve İngilizce Dil Okulu için, 2022-2023 Akademik Yılı öğrenim ücreti %1 KDV dahil 110,000-TL.'dir.

Mühendislik Fakültesi: 115.000 TL.

TED Üniversitesi’ne giriş sırasında sağlanan burslar ve TED Üniversitesi’nde öğrenim sırasında sağlanan burslar olarak geniş burs imkanları mevcuttur.

Tam burslu programlara Ankara il merkezi dışından yerleştirilen öğrencilerden; Tam Burs  %50 Burs yerleştirildiği programla ilgili dil puan türünde ilk 3.000, diğer puan türlerinde ilk 30.000 içine giren öğrencilerin tümü, dört kişilik odalarda kahvaltı ve akşam yemeği dahil olmak üzere ücretsiz yurt hakkına sahip olur.
• Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kontenjan Bursları
• Uluslararası Bakalorya Bursu
• Fransız Bakalorya Bursu
• AP Bursu
• BTEC Bursları
• GCE Bursları
• Bilim İnsanı Bursu
• Gençlik ve Spor Bakanlığı Sporcu Bursu ile öğrencilere geniş burs imkanı sunmaktadır.

Ayrıca Başarı Bursu • İhtiyaç Bursu • Çalışma Bursu • Sporcu Bursu • Kardeş Bursu seçenekleri TEDÜ' de eğitim görürken sunulan burs imkanlarıdır.

TED Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

TED Üniversitesi'nin kampüsü, Ankara Kızılay’a bağlı Kolej semtindedir. TEDÜ Kolej Kampüsü şehir merkezinde, her yere eşit uzaklıkta ve ulaşım ağının kesişme noktasında yer almaktadır. TEDÜ için TEDÜ’ye özel tasarlanan mimari, öğrencisine konforlu, rahat ve çalışmaya teşvik eden bir eğitim alanı sunmaktadır. Son derece gelişmiş teknolojiyle alt yapısını donatan TEDÜ; en etkin, kullanışlı ve hızlı verimi alabileceği teknik olanaklarla öğrencisine güven vermektedir. TEDÜ, kampüs içinde konumlandırılan öğrenci merkezleri aracılığıyla, tüm kültür-sanat faaliyetlerini öğrencileriyle buluşturmakta; kulüp çalışmaları, konserler, tiyatro ve film gösterileri, sergiler, çeşitli performanslar gibi birçok etkinliğe önem ve öncelik vermektedir.

TED Üniversitesi öğrencileri akademik gelişim yanında çok yönlü bireyler olarak da gelişmelerini önemsemekte ve desteklemektedir. Öğrenci Toplulukları, Uluslararası Öğrenci Birlikleri, Bilim Projesi Takımları ve Spor Takımları Öğrenci Toplulukları, Uluslararası Öğrenci Birlikleri, Bilim Projesi Takımları ve Spor Takımları; ilgili idari birime bağlı olarak akademik bir danışmanın gözetiminde öğrenciler tarafından yönetilen ve kendilerine ait yönetimleri, bütçeleri, denetleme mekanizmaları bulunan ve kampüs içinde/dışında öğrenci etkinliklerinin düzenlenmesini sağlayan örgütlenmelerdir. Öğrencilerin organizasyon becerilerini geliştirmek, iletişim ve takım çalışması yetkinliklerini artırmak, liderlik özellikleri kazandırmak, kültürel, sanatsal ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla kurulmaktadır. Topluluklar, öğrencilerin kişisel gelişimine katkı sağlamanın yanı sıra, bulunduğu semte, şehre ve ülkemize faydalı faaliyetler de sürdürmektedirler.

Tüm kültür, sanat ve spor faaliyetlerini öğrencileriyle kampüs içerisinde buluşturan TEDÜ; topluluk çalışmaları, konserler, tiyatro ve film gösterileri, sergiler, çeşitli performanslar gibi birçok etkinliğe önem ve öncelik vermektedir

Spor olanakları

Öğrencileri, TEDÜ Kampüsü'nde yer alan yarı olimpik yüzme havuzunu, çok amaçlı kapalı spor salonunu ve fitness merkezini, hafta içi ve hafta sonu belirlenen saatlerde sınırsız kullanarak spor faaliyetlerini gerçekleştirebilmektedir. Ek olarak, tesislerde, alanlarında uzman kadro eşliğinde grup ve özel dersler de yapılmaktadır. Tesisler aynı zamanda TEDÜ Öğrenci Toplulukları'nın düzenlediği sosyal ve sportif organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Spor Merkezi Sağlık Merkezi: Pilates, Yoga, Zumba, Total Body, Abs-Hips, Hitt, Reformer Pilates, YüzmeTEDÜ öğrencileri, sosyal ve sportif etkinlikler için Kampüsünde bulunan yarı olimpik yüzme havuzunu, çok amaçlı kapalı spor salonunu ve fitness merkezini hafta içi ve hafta sonu belirlenen saatlerde sınırsız kullanabilmektedir. 

Barınma Olanakları

Üniversitenin il dışından gelen öğrencileri için  2015 - 2016 eğitim yılında açılan 93 yatak kapasiteli Gülseren Erkek Öğrenci Yurdu ve 2016 – 2017 eğitim yılında açılan 392 yatak kapasiteli, iki bloktan oluşan Mustafa Kemal Erkek Öğrenci Yurdu bulunmaktadır. Tam burs ile yerleşen öğrencilere ücretsiz yurt, yurtlarda kahvaltı ve akşam yemeği imkanı sağlanmaktadır. Tüm yurtları, öğrencilerin öncelikli ihtiyaçlarını sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. Bütün odalarda banyo tuvalet olup, öğrencilerin ders çalışma, dinlenme ve sosyal aktivite imkanı sağlayacak ortak alanları mevcuttur.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu

Ön Cebeci, Ziya Gökalp Cd. 48/A, 06420 Çankaya/Ankara
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu