Yeni Arayüze Geçiş Yap

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Üniversite Adı
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
Özel

  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Fen Edebiyat Fakültesi
  • Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • Tıp Fakültesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Hakkında Güncel bilgiler

Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi

Akadeik Personel Sayısı: 350

Öğrenci sayısı: 5.606

Öğrenim Dili : İngilizce

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin bir iştiraki olan Türkiye Odalar ve Borsalar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2003 yılında Ankara'da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. 1004-2005 akademik yılında ilk öğrencilerini almıştır. TOBB ETÜ, öğrenci almaya başladığı ilk dönemde öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ilk 5 üniversite arasına girmiştir. 

TOBB ETÜ İnsan davranışı sergileyen akıllı makinalar üretmek hayaliyle başlayan yapay zeka çalışmaları tüm dünyada teknolojik gelişmelerin öncülüğünü yapıyor. TOBB ETÜ Mühendislik Fakültesi tarafından, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında bu alandaki artan ihtiyaca yönelik açılan ve ilk yılında sadece tam burslu 10 öğrenci kabul eden Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü, Türkiye’nin ilk lisans programı olarak nitelikli beyinleri dünya çapında Yapay Zeka eğitimi almaya çağırıyor.

TOBB ETÜ'yü Türkiye'deki diğer üniversitelerden ayıran en büyük farklılık Ortak Eğitim programıdır. 

Ortak eğitim, teorik eğitim ile pratik eğitim metodunu birleştiren ve bu sayede kuramsal bilginin yanı sıra iş deneyimi de olan bireyler yetiştirmeyi öngören bir eğitim stratejisidir. Ortak eğitim metodunun uygulandığı yüksek öğretim kurumlarında öğrenciler genellikle akademik yılın bir döneminde çeşitli kurumlarda veya şirketlerde ücretli olarak çalışarak meslekleriyle ilgili deneyim kazanırlar. Bir başka deyişle program sayesinde öğrenciler eğitim aldığı disiplinle ilgili bir alanda çalışma fırsatı bulmakta ve kendisini iş dünyasına henüz eğitim aldığı esnada hazırlama şansı elde etmektedir.

TOBB ETÜ'de lisans öğrencileri öğrenimlerinin üçüncü yılından itibaren 3 defa 3.5 ay süreyle işyerlerinde çalışır, toplamda yaklaşık 1 yıllık iş deneyimi ile mezun olur.Üniversite eğitimi süresince özel sektörde ya da çeşitli kurumlarda, toplamda bir yıl maaş alarak çalışma tecrübesi kazandıran ortak eğitim programını Türkiye'de uygulamaya başlayan ilk üniversitedir.

Ortak eğitim modelinin uygulanma gerekçelerinden bir diğeri ise inovasyon yapabilme faaliyetlerini başlatabilmek ve geliştirebilmek için gereken unsurların başında üniversite ile sanayinin işbirliğinin sağlanması konusunun geliyor olmasıdır. Program sayesinde iki taraf arasındaki bu iletişim öğrenciler henüz lisans düzeyinde iken sağlanmaktadır. Böylelikle ortak eğitim modeli, öğrencilerin henüz lisans eğitimlerini devam ettirdiği dönemde onları meslekî faaliyetlerin içine çekmektedir. Ortak eğitim modelinin en başarılı örnekleri Co-op Education adı altında ABD, Kanada, İngiltere ve Almanya gibi ileri ve sanayileşmiş ülkelerde uygulanmaktadır. Bu ülkeler ortak eğitim programlarını kendi sanayi ve kültürel özellikleri çerçevesinde gerçekleştirmektedirler

TOBB ETÜ'de, her öğrenim yılı, Güz, Bahar ve Yaz olmak üzere üç eşit parçaya bölünmüştür. Türkiye'de başka hiçbir üniversitede uygulanmayan bu farklı dönem düzeninin amacı öğrencilerin lisans derecelerini almadan önce elde edecekleri iş deneyiminin süresini artırmaktır. Tüm öğrencileri mezun olmadan önce 3 defa ortak eğitime gider ve 1 yıla yakın iş deneyimiyle mezun olur. TOBB ETÜ'de öğrencileri 4 yıllık öğrenim sürelerini verimli kullanır, akranlarından daha az tatil yapar, daha çok çalışır.

TOBB ETÜ'de eğitim ve iletişim dili Türkçe. Öğrencilern her türlü konuyu öğrenirken dil engeliyle karşılaşmaması için Türkçe eğitim yapılıyor. Aynı zamanda İngilizce terimlerin de öğrenilmesi için derslerde İngilizce ve Türkçe kaynakları birlikte kullanıyor Hem dünyayla iletişim kuracak düzeyde İngilizce öğreniyor hem de kendi mesleklerini Türkçe öğrenerek uzmanlaşıyorlar. YÖK'ün İngilizce hazırlık programı zorunlu olan üniversiteler için koyduğu %30 İngilizce müfredat kuralını %100 Türkçe olan Türk Dili Edebiyatı ve Görsel İletişim Tasarımı dışında uygulanmaktadır.

Ayrıca Üniversitede ikinci yabancı dil eğitimi üçüncü sınıf lisans öğrencilerinin tamamı için zorunludur. Öğrenciler; Almanca, Rusça, Fransızca, Japonca, Arapça, Çince, İtalyanca ve İspanyolca dilleri arasında bir seçim yaparlar. İkinci yabancı dil eğitimi iki yıl sürmektedir.

TOBB ETÜ Öğrenim Ücretleri ve  Burs ve İndirimleri

2022-2023 akademik yılında öğrenim ücretleri Tıp Fakültesi: 163.800 TL.

Tıp fakültesi hariç tüm fakülteler 78.000 TL.

TOBB ETÜ'de eğitim-öğretim ücretlidir. Daha fazla öğrencinin, sunduğu üstün olanaklara erişebilmesi için, kısmi burslu kontenjanlarla, öğrenim ücretinde indirim yapılıyor. %50 burslu öğrenciler, kazandıkları kontenjan türü oranında öğrenim ücreti indirimine hak kazanır. 

2022  Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) ilk %10'luk dilimde olan öğrenciler için konukevi ücretinde burs oranında indirim sağlanır.

TOBB ETÜ’de tam burslu öğrenciler, öğrenim ücreti ödemiyor, konukevinde ücretsiz kalıyor ve başarılarıyla orantılı olarak yaşam katkı payı alıyor. TOBB ETÜ ayrıca, şehit çocuklarına ve milli takım sporcularına ücretsiz eğitim olanağı sunuyor. Tam burslu olamayıp, yıllık 3,5 not ortalamasını sağlayan başarılı öğrenciler de ücret muafiyeti kazanıyor!

TOBB ETÜ & Kampüs'te Yaşam

Ankara'nın Çankaya ilçesine bağlı Söğütözü semtinde bulunan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsü, 60.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir ve 194.000 metrekareye kadar genişleme imkânı bulunmaktadır.TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsü 102 adet derslik, 34 adet laboratuvar, 5 adet amfi, idari blok, 2.000 metrekare bağımsız alana sahip iki katlı kütüphane, Bölünebilir Konferans ve Toplantı Salonları, Sağlık ve Spor Merkezi, Olimpik Yüzme Havuzu, Kafeteryalar, Pastane, Büfe, Sosyal Tesislerden oluşmaktadır. Ayrıca kampüs içinde bir de Starbucks Cafe bulunmaktadır. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı binası da TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsünde bulunmaktadır.

TOBB ETÜ’de Türkiye’nin ilk ve tek üniversite sosyal ağı: ORTAM. yaklaşık olarak 70 öğrenci kulübü, aktivite ve spor takımı bulunmaktadır. Üniversitenin ruhunu canlı tutan öğrenci kulüpler ve takımlar burada aktivitelerini ve takvimlerini paylaşmaktalar.

Öğrencilerin ücretsiz kullanabildiği spor tesisi kampüsün içerisinde yer almaktadır. Tesiste olimpik kapalı yüzme havuzu, buhar banyosu, sauna, masaj, kuaför, güzellik ve bakım merkezi gibi özel hizmetlerin yanısıra profesyonel eğitmenler tarafından step, pilates, yoga gibi trend derslerin verildiği stüdyo, fitness merkezi, basketbol sahası, konser ve diğer etkinliklerinin yapılabileceği sahne ve ses sistemine sahip yüksek izleyici kapasiteli salon yer almaktadır.

Yerleşkenin içerisinde yer alan kapalı spor salonunda, öğrencileri basketbol, voleybol ve diğer kapalı alan sporlarını yapabilir, masa tenisi masalarını kullanabilir. Spor Salonumuzda Türk Telekom Basketbol Takımı Türkiye Basketbol 1. Ligi (TB1L) karşılaşmalarını oynamaktadır ve öğrencileri salonu ücretsiz olarak kullanabildiği gibi, bu salondaki TB1L karşılaşmalarını ücretsiz izleyebilmekteler Yerleşkein içerisinde yer alan olimpik yüzme havuzu 20 x 50 metre boyutunda ve 8 kulvarlıdır. Soyunma odaları ve duşları da barındıran tesisi öğrencileri ders arasında kullanabilmekte. Yüzme bilmeyenler için spor tesisinde yüzme dersleri de verilmektedir..

Öğrenciler TOBB ETÜ bünyesinde bulunan futbol(erkek), basketbol(kadın ve erkek), amerikan futbolu, yüzme, masa tenisi takımlarına katılarak çeşitli liglerde mücadele etme şansı yakalayabilmekteler

Beslenme Olanakları

Üniversite ana binasında iki restoran, bir pastane, bir market, yabancı diller binasında ve yurtlarda da birer restoran-cafe bulunmaktadır. Yemek seçenekleri olarak tabldot, hazır yemek gibi ürünlerin yanı sıra, yabancı diller binasının altında açık büfe de bulunmaktadır. Yabancı diller binasındaki pastanede günlük üretilen pasta ve tatlıların dışında yerleşkede dünyaca ünlü Starbucks Kafe'nin bir şubesi de bulunmaktadır..

Barınma Olanakları

TOBB ETÜ il dışından gelen öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacağı öğrenci konukevi mevcuttur. Ankara'nın en iyi öğrenci konukevi TOBB ETÜ'de!  ana yerleşkenin içinde, eğitim binalarına 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde.

Öğrenci konukevi yerleşke içinde, kız ve erkek öğrenciler için4 blokta, 572 adet çift kişilik, 48 adet üç kişilik, 4 adet engelli odası olarak toplam 624 oda, 1296 yatak kapasitesine sahiptir.

Bütün odalarda banyo ve tuvaletler, ısıtma / soğutma sistemi, buzdolabı, internet, telefon, elektronik kartlı giriş sistemi mevcuttur. Ayrıca her katta bulunan mutfak ve dinlenme / televizyon odası ortak alan olarak kullanılmaktadır.

Yatakhane girişinde parmak izi sistemli turnikeli kontrol vardır.

Çift kişilik odada yıllık  kişi başı: 28.000 TL,

Yerleştikleri puan türünde SAY ve EA puan türünde ilk 10.000’e, SÖZ puan türünde ilk 5.000’e, DİL puan türünde ilk 2.500’e giren tam burslu öğrenciler ücret ödemeyecekler, diğer tam burslu öğrenciler konukevi ücretinin %50 sini ödeyeceklerdir.

Kısmi burslular yerleştikleri puan türünde ilk %10'luk dilimde olmaları durumunda, konukevi ücretini bursluluk oranında indirimli ödeyecektir.

Konukevinde kafeterya, market, etüt alanları, bavul emanet odaları, çamaşırhane ile öğrencilere rahat bir ortamda yaşamaları sağlanmaktadır.

Ulaşım

TOBB ETÜ ana yerleşkesi ve hastanesi, Ankara'nın merkezinde, Söğütözü Mahallesindedir. Öğrencilerin üniversitenin yerleşkesine ulaşımını sağlamak amacıyla hafta içi semt servisleri ve gün içi ringleri mevcuttur.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. YUSUF SARINAY

Söğütözü, Söğütözü Cd. No:43, 06510 Çankaya/Ankara
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu