Yeni Arayüze Geçiş Yap

Uşak Üniversitesi

Üniversite Adı
Uşak Üniversitesi
Devlet

 •   Diş Hekimliği Fakültesi
 •   Eğitim Fakültesi
 •   Fen Edebiyat Fakültesi
 •   Güzel Sanatlar Fakültesi
 •   İletişim Fakültesi
 •   İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 •   İslami İlimler Fakültesi
 •   Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
 •   Mühendislik Fakültesi
 •   Sağlık Bilimleri Fakültesi
 •   Spor Bilimleri Fakültesi
 •   Tıp Fakültesi
 •   Uygulamalı Bilimler Fakültesi
 •   Ziraat Fakültesi

 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 •   Adalet Meslek Yüksekokulu
 •   Banaz Meslek Yüksekokulu
 •   Eşme Meslek Yüksekokulu
 •   Karahallı Meslek Yüksekokulu
 •   Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 •   Sivaslı Meslek Yüksekokulu
 •   Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu
 •   Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 •   Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 •   Ulubey Meslek Yüksekokulu
 •   Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu

Uşak Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 805
 • Öğrenci Sayısı: 29.511
 • Öğrenim Dili :Türkçe & İngilizce
 • Üniversite Sloganı: “Aklın ve Bilimin Işığında Yeni Nesil Üniversite”

Uşak Üniversitesi 2006 yılında 4 fakülte 5 meslek yüksek okulu ile Afyon Kocatepe üniversitesinden ayrılarak Uşak Üniversitesi adı altında kurulmuştur.Bugün itibari ile 14 fakülte, 1 yüksekokul, 1 enstitü 11 meslek yüksekokul 26 uygulama ve araştırma merkezi ile eğitim ve etkinliklerin sürdürülmesini ve bilimsel araştırmaların yapılmasını sağlayacak etkin bir akademik yapılanmaya ulaşmıştır. Ayrıca üniversite bünyesinde üniversite-sanayi işbirliği faaliyetlerinin artırılması amacıyla Teknopark da kurulmuştur.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından koordine edilen ve Kalkınma Bakanlığı ile birlikte yürütülen, “Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” temalı program kapsamında; deri, tekstil ve seramik alanlarında pilot üniversite olmuştur. 

Eğitm olanakları: Öğrenci merkezli eğitim anlayışıyla üniversite öğrencilerine sunduğu yurt içi ve yurt dışı staj imkanları, Erasmus/Erasmus+ değişim programları ile hem yerel hem de global çevreye uyumlu, etik değerlere önem veren bireyler yetiştirmekte önemli bir rol üstlenmektedir. Üniversitede bulunan tüm fakültelerde ortak seçmeli ders havuzu ile farklı bölümlerde eğitim alan öğrenciler, diğer fakültelerden ders alarak, alanları dışında da eğitim alma imkanına kavuşmaktadır. Bununla birlikte Yan Dal/Çift Ana Dal programları ile öğrencileri, farklı fakültelerden ve bölümlerden diploma programlarına dahil olabilmektedir. Ayrıca bütün bölümlerde seçmeli ders olarak uygulamalı girişimcilik dersi ile öğrencileri sertifika almakta, bu sertifika ile KOSGEB’in hibe programlarından faydalanarak kendi işletmelerini açabilme imkânına sahip olmaktadırlar.

Uşak Üniversitesi öğrencilerine geniş yurtdışı imkanları sunan başarılı bir kurumdur. Uluslararası İlişkiler Ofisi, 20 Mayıs 2008 tarihinde Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi (EUC-Extended University Charter) almaya hak kazanmıştır. Kuruluşundan bu yana beş yüzden fazla öğrenci ve iki yüzden fazla personeli yurtdışı eğitim, araştırma ve staj imkânlarıyla buluşturan Uluslararası İlişkiler Ofisi’nin Almanya, İtalya, İspanya, Rusya gibi ülkeler başta olmak üzere 20 ülkeden 103 üniversite ile anlaşması bulunmaktadır ve her geçen gün bu anlaşmalara yenileri eklenmektedir. Son yıllarda Uluslararası İlişkiler Ofisi bünyesinde yürütülen proje sayısındaki artış sebebiyle yıllık ortalama 90 öğrenci ve 40 personel uluslararası hareketlilik imkanlarından faydalanabilmektedir

Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında öğrencileri alanlarıyla ilgili mesleki derslerini Uşak Organize Sanayi Bölgesinde yer alan işletmelerde görmekte ve yine bu işletmelerde staj imkânı verilmektedir. 7+1 olarak adlandırılan sistem ile 7 dönem ders + 1 dönem uygulamalı eğitim modeli oluşturularak, Mühendislik Fakültesi öğrencilerine sanayi tecrübesi kazandırılmaya başlatılmıştır. Meslek yüksekokulunda 3+1 sistemi ile 3 dönem ders +1 dönem uygulamalı eğitim modeli  başlatılmıştır.

Uşak Üniversitesi Kütüphane Olanakları: Prof. Dr. Fuat SEZGİN Kütüphanesi; öğrencilerin, akademik ve idari personel ile üniversite dışından gelen tüm araştırmacıların; ihtiyaç duydukları her türlü bilgiyi ve bilgi kaynaklarını toplayıp, kullanıcıların hizmetine en iyi şekilde sunmak üzere hizmet vermektedir. Prof. Dr. Fuat SEZGİN Kütüphanesinin kitap koleksiyonu şu an itibariyle 81.567 adettir. Basılı süreli yayın sayısı yaklaşık 3.478, tezler ise 1.323 adettir. Abone olunan elektronik veri tabanı sayısı ise 70’dır. Veri tabanları bünyesinde, 364.654 elektronik kitap, 2,65 milyon e-tez, 44.395 elektronik dergi, bulunmaktadır.

Kütüphane Binasında okuma salonları haricinde, 1 adet Toplantı Seminer Salonu, her biri 8-10 kişilik olmak üzere 7 adet Grup Çalışma Odası, 1 adet 5 kişilik Engelli Birimi Grup Çalışma Odası, 18 adet karel (tek kişilik çalışma odası), 4. Katta kafeterya ve bay / bayan mescidleri bulunmaktadır. 

Uşak Üniversitesi Burs Olanakları

Tekstil Mühendisliği ve Deri Mühendisliği Destekleme Bursları: Uşak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği ve Deri Mühendisliği bölümünü tercih eden öğrencilere tercih kılavuzunda yer alan şartları sağlamaları durumunda İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİP) tarafından eğitim bursu verilmektedir.

2020-2021 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alacak üniversite Tekstil Mühendisliği Bölümünü kazanan öğrencilere burs imkanı sağlanacaktır. 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren bölüme yerleşerek kesin kayıt yaptıran (ek kontenjan hariç) en yüksek puanlı ilk 15 öğrenciye Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) tarafından normal öğrenim süresi olan dört yıl boyunca (isteğe bağlı hazırlık sınıfı hariç) Eylül-Haziran ayları arasında toplam 10 ay süre ile aylık 500 TL karşılıksız burs verilmektedir.

Ayrıca Üniversite Sınavında İlk 5 tercihinde "Tekstil Mühendisliğini” seçen öğrencilere Türkiye’nin önde gelen kurumları tarafından, İlk 20 bin Öğrenciye Asgari Ücret, 20-50 bin arası, öğrenciye Asgari Ücretin %70'i, 50-80 bin arası öğrenciye Asgari Ücretin %50'si şeklinde burs imkanı sağlanmaktadır. - Uşak Üniversitesi Sivaslı Meslek Yüksekokulu Bitki Koruma Programına kesin kayıt yaptıran ve puan sıralamasında ilk 15’de yer alan 15 öğrenciye burs imkanları bulunmaktadır. - Üniversitede kısmi zamanlı öğrenci çalıştırma ve yemek bursları da verilmektedir

Uşak Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Uşak Üniversitesi Bir Eylül Merkez Yerleşkesi,Ankara-İzmir Yolu 8.km yer almakta Uşak il merkezine 8 km uzaklıktadır. Bu yerleşkede Rektörlük Binası, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, İletişim Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sağlık Y.O, Uygulamalı Bilimler Y.O, Yabancı Diller Y.O, Adalet MYO, Uzaktan Eğitim MYO, Sosyal Bilimler MYO, Teknik Bilimler MYO, Sivil Havacılık MYO ve Sağlık Hizmetleri MYO Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi, KYK Kız Öğrenci Yurdu ve Sosyal Tesisler yer almaktadır. Ayrıca Öğrenci Çarşısı, Şehit Ömer Halisdemir Spor Merkezi, Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi, Bilimsel Araştırma Laboratuvarı bulunmaktadır.

Uşak İli merkezinde ise Diş Hekimliği Fakültesi bulunmakta Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey ilçelerinde de birer Meslek Yüksekokulu yer almaktadır

Öğrenci odaklı üniversitede akademik faaliyetlerin yanısıra kültür ve sanat etkinliklerine de ağırlık verilmektedir. Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren yaklaşık 100’e yakın öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Öğrenci Toplulukları; öğrencilerii sosyal hayata hazırlamayı ve iletişim becerilerini en iyi şekilde geliştirebilecek potansiyel ortamlar yaratmayı amaç edinmiştir. Öğrencilerin kendi özgür iradeleriyle ekip ruhu çalışmasının önemini kavrama, liderlik yapma ve birlikte hareket etme düşüncelerini geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

Ayrıca Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde, yaz dönemi için spor alanlarına yönelik olarak faaliyetlere, fiziki ve beşeri altyapılarını oluşturarak yüzme, futbol, jimnastik ve tenis dallarında yaz etkinliği kursları açılmaktadır. Öncelikli görevi öğrencilerin ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmek, güzel sanatlarla ilgili faaliyetleri izlemelerini ve katılımlarını sağlamak ve yeni ilgi alanları kazanmalarına imkân sağlayarak yeteneklerinin ve kişiliklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine imkân verecek hizmetleri sunmaktır. Uşak Üniversitesinde geleneksel olarak yapılan mezuniyet törenleri, nevruz, güz şenliği ve akademik açılış törenleri her sene geleneksel olarak organize edilmektedir.

Öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından sanat ve kültür çalışmaları yapmaları için resim, fotoğraf, el sanatları, müzik, halk dansları, moderm danslar, tiyatro ve benzeri faaliyet alanlarında kurslar, çalışma grupları, korolar oluşturmakta, bu grup ve koroların üniversite içinde ve dışında konser, gösteri, sergi ve karşılaşma gibi faaliyetlerde bulunmaları veya karşılaşmalara katılmaları sağlanmaktır.

Spor Olanakları

Uşak Üniversitesinde spor severler için de çok güzel imkanlar bulunmakta. Şehit Ömer Halisdemir Spor Merkezi 2000 kişilik Fifa Basketbol Sahası, Fitnes Salonu, Masaj Salonu, Dans Salonu, Buhar Odası, Savuna ve Soyunma Odaları bulunmaktadır. Aynı zamanda Spor Merkezine bağlı Tenis Kortu ve Halı Saha bulunmaktadır. Şehit Ömer Halisdemir Spor Merkezi yıl içerisinde öğrencilere ve Uşak etkinlikler (Yüzme, Fitnes vb.) düzenlemektedir. Spor Bilimleri Fakültesi’nin uygulamalı yapılan dersleri (Basketbol, Tenis. Yüzme vb.) Spor Merkezinde yapılmaktadır.

Barınma Olanakları

Uşak Üniversitesi Bir Eylül Yerleşkesi içerisinde 500 kişilik Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Kız Öğrenci Yurdu, yerleşkeye 1 km uzaklıkta 2822 kişilik KYK Latife Hanım Kız Öğrenci Yurdu, 504 kişilik Erkek Öğrenci Yurdu ve 2868 öğrenci kapasiteli KYK Mehmet Hacim Erkek Öğrenci Yurdu bulunmaktadır. Yaklaşık 2200 kişilik KYK Kız Yurdu inşaatı devam etmekte olup ayrıca şehir merkezinde özel apart ve yurtlar bulunmaktadır.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. EKREM SAVAŞ

İzmir Yolu, Atatürk Blv. 8. Km, 64000 Merkez/Uşak Merkez/Uşak Merkez/Uşak
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu