tpuan.combeta

Yaşar Üniversitesi

Yaşar Üniversitesi
Yaşar Üniversitesi
Üniversite Türü
Özel
Üniversite Enstitüler
Üniversite Fakülteleri

 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi

Üniversite Yüksekokulları

 • Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

Üniversite MYO

 • Meslek Yüksekokulu
 • Adalet Meslek Yüksekokulu

Üniversite Genel Bilgiler

Yaşar Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi 
 • Akademik Personel Sayısı: 473
 • Öğrenci Sayısı: 8.678 (403'ü uluslararası öğrenci)
 • Öğrenim Dili: İngilizce

Yaşar Üniversitesi, 2001 yılında İzmir'de Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir. Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı 1999 yılında Yaşar Üniversitesi adıyla bir üniversite kurma kararı almıştır. Endüstriye olan katkısı ve öncülüğü ile bilinen Yaşar Topluluğu yine öncü niteliği taşımayı amaçlayan bir üniversite hedeflemiştir. Yaşar Üniversitesi teknoloji ve bilimi entegre eden, fen ağırlıklı, dünyaya açılmış bir üniversite olabilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. 

Yaşar Üniversitesi 2002-2003 akademik yılında kent içindeki Alsancak Kampusü'nde eğitime başladı. Bugün itibariyle bünyesinde 10 fakülte, 1 enstitü, 2 yüksekokul, 2 meslek yüksekokul, 7 uygulama ve araştırma merkezi ile dünyanın en prestijli üniversitelerinde eğitim almış 452 akademisyenden oluşan kadrosu ile tam 19 yıldır hayallerini gerçeğe dönüştürürken öğrencilerine bilim aşılamaktan gurur duyuyor.

Yaşar Üniversitesi 2015 ve 2019 yılları arasında en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Hukuk Fakültesi ve  Sanat ve Tasarım Fakültesi eğitim dili %30İngilizce(Zorunlu Hazırlık Eğitimi),Meslek Yüksekokulu ve Adalet Meslek Yüksekokulu eğitim dili Türkçedir.(İsteğe Bağlı Hazırlık Eğitimi) Diğer bölümler için eğitim dili %100 İngilizcedir.(Zorunlu Hazırlık Eğitimi)

Eğitim dili İngilizce olan Yaşar Üniversitesi’nde ayrıca ikinci yabancı dil eğitim imkanı olarak Almanca,Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Japonca ve Portekizce dillerinde eğitim yapılmaktadır.Yaşar Üniversitesi İngilizce Hazırlık Sınıfı, 2011 yılında CEA akreditasyonu alarak İngilizce eğitimi alanında akredite olan ilk Türk programıdır. Yaşar Üniversitesi İngilizce Hazırlık Sınıfı dünyada CEA akreditasyonu olan 96 İngilizce eğitimi programından biri olurken ABD dışında bütün dünyada akredite olan dokuzuncu programdır.

Yaşar Üniversitesi nitelikli eğitimini akredite edilmiş programaları ile uluslararsı standartlara yükseltmiştir Endüstri Mühendisliği, Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü 3 yıl süreli MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) Akreditasyonu ve EUR-ACE Etiketine sahiptir.
İletişim Fakültesi İletişim Eğitimi Değerlendirme Akreditasyon Kurulu İLEDAK tarafından Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü için 5 yıl süreyle, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü için 2 yıl süreyle ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü için ise 2 yıl süreyle akredite edilmiştir.

Öğrencilerin kullanımına sunulan, uzmanlık alanlarına göre birçok laboratuvar, stüdyo ve son teknoloji ile donatılmış genel kullanım alanları bulunmaktadır.Bilgisayar laboratuvarı, CAD/CAM laboratuvarı, ergonomi laboratuvarı, dil laboratuvarı, elektronik laboratuvarı, konferans salonu, cep sineması, mahkeme salonu, spor salonu, fitness salonu, strateji oyunları odası, resim ve grafik atölyeleri, açık hava amfisi, mimarlık atölyesi. Toplam 14 laboratuvarda 500’e yakın bilgisayar hizmet vermektedir.

Yurtdışı İmkanları

Yaşar Üniversitesi’nin, Erasmus Programları desteğiyle, 28 farklı AB ülkesinde, 236 üniversitede birçok alanda işbirliği ve değişim anlaşması bulunmaktadır. Avrupa Komisyonu tarafından “Erasmus Başarı Öyküsü” ödülüne layık görülmüştür. Uluslararası değişim programları kapsamında 2019-2020 akademik yılında 111 öğrenci Erasmus hareketliliğine katılma fırsatı yakalamıştır

ISEP Uluslararası Öğrenci Değişim Programı kapsamında dünya çapında 50 farklı ülke 289 üniversite ile lisans ve yüksek lisans düzeyinde değişim anlaşmaları bulunmaktadır. Bununla birlikte ABD, Avustralya, İngiltere gibi birçok seçkin üniversite ile ikili anlaşmaları bulunmaktadır.

Kurumsal Temel Dersler kapsamında Yaşar Üniversitesi’nde okuyan tüm öğrencilerin almak zorunda olduğu, Tasarım Kültürü, Proje Yönetimi, Araştırma ve Yöntembilim, İnsan Bilimleri, Etik, Estetik, Sosyal Sorumluluk Projesi olmak üzere 7 ders yer bulunmaktadır.

Yaşar Üniversitesi Türkiye’nin en güvenilir şirketlerini bünyesinde barındıran Yaşar Holding’in kurmuş olduğu vakfın üniversitesidir. Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı tarafından kurulan üniversitede öğrencileri ve mezunları Yaşar Grup şirketlerinde staj ve iş imkanlarına da sahiptir.

Ayrıca öğrencileri başarılı bir profesyonel yaşama hazırlamayı amaçlayan Yaşar Üniversitesi, bu kapsamda Kariyer ve Mezunlar Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve akademik dönem boyunca süren “Kariyer Günleri” etkinlikleri ile sektör temsilcilerini, öğrenciler ve mezunlarla bir araya getirmektedir.

Kurumsal Temel Dersler, temel bilimleri bir yaşam biçimine dönüştürerek tüm yaşamsal sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla öğrencilerin mesleki yeterlilikleri yanı sıra lehte farklılık, ayrıcalık ve üstünlük kazandırır, hem geçmiş hem de güncel genel kültür bilgilerini zenginleştirir ve ek yeterliklerle donatılmıştır.

Yaşar Üniversitesi Öğrenim Ücreti Burs ve İndirimleri

Yaşar Üniversitesi ücrete tabi bir üniversitedir. Ücretler her öğretim yılı için Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir ve ÖSYM kılavuzunda ilan edilir.Üniversiteyi tercih eden öğrenciler tercih ettikleri programın kontenjan ve puanına göre %100 burslu,%50 burslu, %25 burslu veya ücretli olarak yerleşmektedirler.

Barınma Bursu: İzmir İl sınırları dışında ikamet eden Eğitim-Öğretim Bursu kapsamında ÖSYS sınavında Dil puan türünde ilk 1000’de diğer puan türlerinde ilk 5000’de yer alarak Yaşar Üniversitesine giren ve tam burslu olarak kayıt yaptıran öğrenciler, Yaşar Üniversitesi Öğrenci Yurdundan kontenjan dahilinde ücretsiz olarak faydalanır)

Diğer Burs olanakları; Akademik Başarı Bursu, Yetenek Bursu, Uluslararası Öğrenci Bursu, Şehit ve Malul Gazi Bursu 

Yaşar Üniversitesi öğrenim ücretleri: 20202-2023 Akademik Yılı yeni kayıtl yapacak öğrenciler için geçerlidir.

 • Hazırlık sınıfı: 97.500 TL (*)
 • Tüm fakülteler: 97.500 TL
 • Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu: 94.000 TL
 • Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü: 97.500 TL
 • Meslek Yüksekokulu: 43.000 TL
 • Adalet Meslek Yüksekokulu: 44.000 TL

Öğrenim ücretlerine KDV dahildir.

 • (*) Hazırlık sınıfı ücreti, Lisansüstü hariç tüm bölüm ve programlar için aynıdır

Yaşar Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Yaşar Üniversitesi, ilk olarak “Alsancak Kampüsü”nde eğitime başlamıştır. 2004-2005 Eğitim-Öğretim yılında bu kampüse ek olarak Bornova DYO Kampüsü’nü eğitime açmıştır. İngilizce Hazırlık Okulu, ön lisans, lisans, YL ve doktora eğitimleri Bornova ilçesinde Selçuk Yaşar Kampüsü’nde devam etmektedir. 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında Bornova’da hizmete açılan Selçuk Yaşar Kampüsü, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının her türlü ihtiyacına cevap verebilecek, modern, yüksek teknoloji donanımlı, öğrenci başına düşen doğal çevre ve fiziki mekân ölçütleri açısından belirlenmiş uluslararası standartların uygulandığı bir akademik mekân olarak hizmet vermektedir.

2017 yılının Mart ayında Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampüsü’nün 300 metre yakınında 9.056 m2 lik ek kampüs binasının inşaatı tamamlanarak hizmete girmiştir. Selçuk Yaşar Kampüsü, açık ve kapalı alanlarında tütün ürünlerinin tüketilmesini sınırlandıracak ilke ve uygulamaları ile uluslararası standartları, uygarlığın gereği olarak açık alanlar da dâhil olmak üzere “Dumansız Hava Sahası” ilkesini uygulayan ilk üniversite kampüsüdür.

Yaşar Üniversitesi Akademik olanakların yanında sosyal kültürel sanatsal ve sportif etkinlikler için de gerekli alt yapıyı oluşturmuş ve öğrencilerin hizmetine sunmuştur.Yaşar Üniversitesi öğrencileri, üniversitenin sanat ve proje temelli eğitim anlayışı sonucunda çevreye ve yaşama duyarlı, araştıran, toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket edebilen, bilimin tek rehber olduğuna inanmış, yaratıcı Türk aydınları olarak mezun olmaktadır. Bu kapsamda öğrencilere oldukça geniş bir yelpazede, ilgi alanlarına göre seçim yapma olanağı sunulmaktadır. Mesleklerine ve özel ilgi alanlarına yönelik 40 öğrenci topluluğu bulunmaktadır ve öğrencilerin istekleri doğrultusunda yenileri eklenebilmektedir.

Yıl boyunca kampüs içinde ve dışında gerçekleştirilen çok sayıda etkinlik ile öğrenciler, akademik eğitimin yanısıra sosyal olarak da kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadırlar. Bu kapsamda konferans salonlarında tüm fakülteler ve birimler çok sayıda konferans, panel, söyleşi, sergi ve konserler düzenlemektedir. Medyatik isimlerin konuşma yaptığı konferansların yanısıra sektör sorunlarına yönelik sempozyum ve panellerin de düzenlendiği Yaşar Üniversitesi’nde her yıl yabancı konukların da katıldığı uluslararası organizasyonlara da ev sahipliği yapılmaktadır. Konferans salonlarına ek olarak kampüs içinde yer alan cep sineması da yıl içerisinde çok sayıda film ve ulusal / uluslararası film festivalleri gösterimleri için kullanılmaktadır.

Bornova Selçuk Yaşar Kampüsü’nde bulunan fuaye alanı ise yıl boyunca tanınmış sanatçıların eserlerinin yanında öğrenci sergilerinin de sanatseverlerle buluştuğu bir galeri olarak hizmet vermektedir. Her yıl, geleneksel olarak düzenlenen Bahar Şenlikleri’nde ise, öğrenci gruplarının gösterilerine yer verilirken, çeşitli oyuncaklar ve animasyonlarla renklenen şenliklerde birbirinden ünlü sanatçılar da konser vermektedir. Şenlikler kapsamında akademik yıl boyunca hazırlanan tiyatro, dans, halk oyunları ve müzik toplulukları çalışmalarını kampüs içinde sergileme fırsatı bulmaktadır.

Kurucusu ve Onursal Başkanı Sayın Selçuk Yaşar’ın fikriyle kurulan Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası, yıl içinde Selçuk Yaşar Kampüs Konser ve Konferans Salonu’nda ve AASSM Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde dinleyicileriyle buluşmaktadır. Çoğu solistlik kariyerlerini devam ettirmekte olan sanatçılardan oluşan Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası giderek kadrosunu güçlendirerek ulusal ve uluslararası platformlarda üniversityii başarıyla temsil etmektedir.

Spor Olanakları

Yaşar Üniversitesi, takım sporlarında bayanlarda voleybol, tenis, basketbol, erkeklerde ise basketbol, tenis, amerikan futbolu ve hentbol branşlarında, bireysel sporlarda ise atletizm, yüzme, triatlon, masa tenisi, satranç, eskrim, oryantring ve yelken sporlarında fark yaratabilmek için çalışmalarına devam etmektedir. Bir körfez şehri olan İzmir’de Yaşar Üniversitesi yelken sporunda öncelikle personeline “Temel Yelkencilik Eğitimi” aldırmış, Yelken Topluluğu kurulması konusunda öğrencilerini teşvik etmiştir. bu branşta öğrencileri içinden performansa dönük sporcular çıkarabilmek ve yarışmalara katılmalarını sağlayabilmektir. Üniversitede spor merkezi içerisinde, spor salonu, strateji oyunları odası, fitness salonu, dans stüdyosu ve uzak doğu sporları salonu bulunmaktadır. 

Barınma Olanakları

Yaşar Üniversitesi Öğrenci Yurdu, her türlü teknolojik imkânlara sahip, deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş olup, kız ve erkek öğrenciler için 2 ayrı blokta hizmet vermektedir. Yurt, Selçuk Yaşar Kampüsü’ne yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde, Ege Üniversitesi Hastanesi’ne, Bornova Forum ve Ikea gibi alışveriş merkezlerine yakın konumu ile öğrencilere ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Binalarda bulunan tek kişilik, çift kişilik ve üç kişilik tüm odalarda banyo ve tuvaletin oda içerisinde olmasının yanı sıra her öğrenci için çalışma ünitesi, kitaplık, mini buzdolabı, dolap, ayakkabılık, dıştan aramalı telefon, 24 saat kesintisiz sıcak su, kablosuz internet bağlantısı, etüt odaları, yemekhane, çamaşırhane, spor ve oyun salonu, televizyon izleme salonu mevcuttur. 

Ulaşım 

Kampüsün 10 metre karşısında bulunan İzmir metro bölge istasyonu, hemen yanındaki çevre yolundan 5 dakika mesafede otogar ve 15 dakikada ulaşılabilecek Adnan Menderes Havalimanı bulunmaktadır. Özellikle metro ile şehir merkezine kısa sürede ulaşım büyük rahatlık sağlamaktadır.

Üniversite YÖK İzleme Raporu
İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız
Üniversite Rektörü

Prof. Dr. MEHMET CEMALİ DİNÇER

Üniversite Adresi
Kazımdirik Mahallesi, Selçuk Yaşar Kampüsü, Üniversite Caddesi Ağaçlı Yol No: 37-39, 35100 Bornova/İzmir
Üniversite Konumu

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Kullanılan çerez türleri: Zorunlu Çerezler ve Pazarlama Çerezleri. Çerez politikamızı okumak için buraya tıklayın.