Yeni Arayüze Geçiş Yap

Yozgat Bozok Üniversitesi

Üniversite Adı
Yozgat Bozok Üniversitesi
Devlet

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Turizm Fakültesi
 • Veteriner Fakültesi
 • Ziraat Fakültesi

 • Akdağmadeni Sağlık Yüksekokulu
 • Hayvansal Üretim Yüksekokulu
 • Sarıkaya Fizyoterapi ve Reh. Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Akdağmadeni M.Y.O.
 • Boğazlıyan M.Y.O.
 • Çekerek Fuat Oktay S.H.M.Y.O.
 • Sağlık Hizmetleri M.Y.O.
 • Sorgun M.Y.O.
 • Şefaatli M.Y.O.
 • Yerköy Adalet M.Y.O.
 • Yozgat Meslek Yüksekokulu

Yozgat Bozok Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 950
 • Öğrenci Sayısı: 23.505 ( 121'i uluslararası öğrenci )
 • Öğrenim Dili: İngilizce & Türkçe

Yozgat Bozok Üniversitesi 01 Mart 2006 tarihinde Yozgat'ta  kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Yozgat Bozok Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu tarafından yürütülen  "Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi"  kapsamında 2020 yılından itibaren Sürdürülebilir Biyomalzeme ve Biyoenerji için: Endüstriyel Kenevir başlıklı projesi ile “İhtisaslaşacak Üniversiteler” arasında yer almaktadır.

Üniversite kurulduğundan beri akademik ve idari yapılanmasının yanı sıra fiziki altyapısını da sürekli geliştirerek ülkemizin marka üniversiteleri arasındaki yerini almayı başarmıştır Bünyesinde 14 Fakülte, 2 Enstitü, 4 Yüksekokul, 8 Meslek Yüksekokulu, Rektörlüğe bağlı 3 Bölüm, 19 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1 Merkezi Laboratuvar, Bozok Teknopark AŞ., Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Turizm Fakültesi Uygulama Oteli ile eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmalarına devam etmektedir. 

Aynı yükseköğretim kurumunda yürütülen önlisans diploma programları ile diğer önlisans programları arasında, lisans programları ile diğer lisans programları veya önlisans programları arasında çift anadal programı açılabilir. Kayıtlı oldukları lisans ve önlisans programlarında (anadal) başarılı olan öğrenciler, diledikleri takdirde başka bir lisans programında kontenjan dahilinde ve ilgili yönetmelik hükümleri çerçevesinde çift anadal ve yandal yapılabilmektedir. Program başvuruları kabul edilen ve bu programları başarı ile tamamlayan öğrenciler “Çift Anadal Diploması’’ veya “Yandal Sertifikası’’ almaya hak kazanırlar

Öğrenme Olanakları: Yozgat Bozok Üniversitesi fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında toplam 5 internet merkezi ile öğrencilerine sınırsız internet olanağı sağlanmıştır.
Üniversite Erdoğan Akdağ Merkez Kampüsü’nde yer alan Mühendislik-Mimarlık Fakültesinde; öğrencilerin araştırma ve uygulama olanakları bulacakları ve bilimsel bilginin üretileceği bilgi teknolojileri ekipmanları ve her türlü teknik techizatla donatılmış 2000 m² kapalı laboratuvar bulunmaktadır. Fen Edebiyat
Fakültesi’nde öğrencilerin uygulamalı dersler gördüğü Fizik, Kimya, Biyoloji bölümlerine ait tam donanımlı laboratuvarları mevcuttur. Özellikle mesleki eğitimde uygulamanın önemi göz önünde bulundurulduğunda atölye ve laboratuvarların gerekliliği ve güncel ekipmanlarla donatılmış olması büyük önem arz etmektedir. Bu bilinçle Üniversitenin yüksekokul ve meslek yüksekokulları bünyesinde donanımlı laboratuvar ve atölyeleri öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Yozgat Bozok Üniversitesi Erasmus, Mevlana ve Farabi Değişim Programlarını uygulamaktadır. Üniversite kurulduktan sonraki yıl uluslararsılaşmaya verdiği önemle 2007 yılında çalışmalara başlamış ve 2008 yılında ECHE (Erasmus Charter For Highter Education) alarak Erasmus Programı’na dâhil olmuştur. 2008 yılından bu yana program kapsamında üniversitem, program üyesi ülkelerle öğrenci ve personel hareketliliğini gerçekleştirmeye devam etmektedir.

2021 Yılı itibariyle Yozgat Bozok Üniversitesi Merkez Kütüphanesi koleksiyonunda yaklaşık 44.000 ve birim kütüphanelerde yaklaşık 25.000 olmak üzere yaklaşık 69.000 basılı kitap, yaklaşık 600.000 online e-kitap ile 65.000 online e-dergi, 13.500 online eğitim videosu, 2012 bitirme tezi ve 300 görsel işitsel materyal yer almaktadır. Basılı kitapların tamamı internet ortamından taranabilmekte, danışma kaynakları dışındaki bütün kitaplar üniversite öğrenci ve personeline ödünç verilmektedir. Ayrıca online elektronik kaynaklar olan e-kitaplar ve e-dergiler kampüs içi ve kampüs dışından üniversitenin tüm kullanıcılarına açık durumdadır.

Burs Olanakları

Üniversite öğrencilerine sağlanacak devlet destekli burs ve krediler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilmektedir. Burs ve kredilere başvurular, öğrenci tarafından doğrudan Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yapılmaktadır. Burs ve kredi miktarları her yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından tespit edilmektedir. Devlet bursları ve kredilerin yanı sıra Yozgat Bozok Üniversitesi Vakfı tarafından ihtiyacı olan öğrencilere burs verilmektedir.

Üniversite tarafından Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı aracılığı ile ücretsiz yemek yardımı da yapılmaktadır. Ayrıca, Üniversitede “Kısmi Zamanlı Öğrenci’’ programı da bulunmaktadır. Bu programla ilgili ilkeler ve ödenecek ücretler, her eğitim yılının başlangıcında Üniversite Yönetim Kurulu tarafından belirlenmektedir. Öğrenciler üniversitenin akademik birimlerindeki çeşitli desteklerden ve diğer kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin burslarından da yararlanabilmektedirler. Konuya ilişkin duyurular her akademik yılbaşında birimler tarafından yapılmaktadır.

Yozgat Bozok Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Yozgat Bozok Üniversitesi Yozgat Merkez’de Atatürk Yolu 7. Km’de 4.100 dekarlık alanda bulunan Erdoğan Akdağ Doğu Kampüsü ve Bilal Şahin Batı Kampüsün de faaliyetlerine devam etmektedir. Merkez yerleşkede on iki fakülte, üç enstitü, beş yüksekokul, bir meslek yüksekokulu, rektörlüğe bağlı üç bölüm, onaltı merkez, bir merkezi laboratuvar, Bozok Teknopark AŞ., Araştırma ve Uygulama Hastanesi, bir kongre merkezi, iki cami, bir misafirhane, iki spor salonu, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlar bulunmaktadır.

Üniversitenin merkez yerleşke dışında şehir merkezinde faaliyet gösteren birimleri;

Rektörlük Protokol Binası, Esentepe Mevki’inde bulunan yerleşke alanında iki meslek yüksekokulu ve Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı bir yurt ve Turizm Fakültesi Uygulama Oteli bulunmaktadır.
İlçelerde ise iki yüksekokul ve altı meslek yüksekokulu hizmet vermektedir.

Üniversitenin bulunduğu Yozgat ili, öğrencileri açısından çok önemli avantajlar sunmaktadır. Yozgat, huzurlu ve güvenli bir şehirdir. Türkiye’nin suç oranı en düşük illerinin başında gelmektedir. Size huzurlu, güvenli ve ekonomik bir şehirde yaşama imkânı sunmaktadır. Öğrencileri ve akademisyenler gönül rahatlığı ile şehirde yaşamaktadır. Eşsiz güzellikteki Çamlık Milli Parkı ülkemizin ilk Milli Parkıdır. İl, Kazankaya Kanyonu, Sarıkaya Roma Hamamı, Kerkenes Harabeleri, Çeşka Yeraltı Şehri gibi çok sayıda tarihi değere ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır.Türkiye’nin dört bir yanına rahat ulaşım sağlanabilen Yozgat’ta son derece ekonomik koşullar altında barınma ve şehir içi ulaşım imkânı bulunmaktadır

Çok yönlü bireyler yetiştirmenin amaçlandığı üniversitede  nitelikli bir eğitim kadar bilimsel, sosyal ve kültürel faaliyetlere de büyük önem vermektedir. Bu kapsamda akademik yıl içerisinde alanında uzman kişilerin katıldığı bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlenmekte ve öğrencilerin bu organizasyonlara katılımları teşvik edilmektedir. Geniş bir alana yayılan yerleşkelerde, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler kesintisiz devam ederken, öğrencilerin oluşturduğu kulüplerin düzenlediği faaliyetler, üniversite yönetimi tarafından güçlü bir biçimde desteklenmektedir. 

Üniversite yeniliklere açık bir anlayışla hareket etmekte olup öğrenci kulüp ve topluluklarının düzenledikleri panel, konferans, sempozyum, dinleti gibi kültürel etkinliklerin düzenlemesine destek vermektedir. Kongre ve Kültür Merkezi, futbol sahaları, kapalı spor salonu, kapalı tenis kordu, fitness center ve kick-boks salonu, öğrencilerin sportif etkinlikler düzenledikleri mekanlar arasında yer almaktadır. Üniversite bünyesinde yer alan 82 öğrenci topluluğu tarafından 100'lerce  etkinlik gerçekleştirilmiştir.

Yozgat Bozok Üniversitesi Spor Olanakları

Üniversite öğrencilerine her yıl spor şenlikleri kapsamında futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi, tenis, badminton ve satranç vb. turnuvalar düzenlenmektedir. Spor şenlikleri, ödül ve kupa töreniyle sonlandırılmaktadır. Üniversitede Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı işbirliği ile öğrencilerin Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen müsabakalara katılımı sağlanmaktadır. Üniversitenin her kampüsünde bulunan tesisler ile spor sever öğrencilere hizmet vermektedir.

Erdoğan Akdağ Merkez Kampüsü: 1 adet kapalı spor salonu (içerisinde bir adet kick-boks ve fitness center salonu bulunmaktadır), 1 adet futbol sahası (suni çim), 1 adet kapalı halı saha (suni çim) 1 adet açık tenis kortu, 1 adet kapalı tenis kortu, 2 adet açık basketbol ve voleybol sahası

Yozgat Meslek Yüksekokulu Kampüsü:1 adet standart halı saha, 1 adet açık basketbol ve voleybol sahası Akdağmadeni MYO Kampüsü, 1 adet açık basketbol ve voleybol sahası, Kapalı spor tesisleri bulunmaktadır.

Yerköy Adalet MYO Kampüsü, 1 adet açık basketbol ve voleybol sahası bulunmaktadır.

Sorgun MYO Kampüsü, Kapalı spor salonu hizmet vermektedir.

Barınma Olanakları

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı birçok öğrenci yurdu Üniversite öğrencilerine hizmet vermektedir. Erdoğan Akdağ Kampüsü’nde 2200 kişilik Yozgat ve Sürmeli Kız Öğrenci Yurdu ile 2000 kişilik Kınalı Hasan Kız Öğrenci Yurdu, 500 kişilik erkek öğrenci yurdu ile birlikte kampüs yakınında bulunan toplamda 1600 kişilik Ahmet Efendi ve Çamlık Erkek Öğrenci Yurdu, Esentepe mevkinde de 750 kişilik erkek öğrenci yurdunda öğrencilere barınma imkanı sunulmaktadır. Tüm yurtlar kaloriferli ve banyolu olup binalarda sosyal ihtiyaçları giderecek imkanlar da bulunmaktadır. Bunların dışında öğrenciler özel yurtlarda da kalabilmekte ve ayrıca şehir merkezinde ev kiralama imkanı bulabilmektedir

Ulaşım

Üniversitenin bulunduğu Yozgat ilinin çevre illerle ve il içinde ulaşım sıkıntısı bulunmamaktadır. Yozgat, konumu itibariyle ülkemizin tam ortasında olması, il merkezinden geçen uluslararası karayolları ile Türkiye‘yi batıdan doğuya, kuzeyden güneye bağlamakta olup ayrıca Ankara-Kayseri ve Türkiye’nin doğusuna bağlantı sağlayan demiryolu da ilden geçmektedir. Ayrıca yapımı devam eden “Yüksek Hızlı Tren” projesiyle Yozgat-Ankara arası ve Yozgat-Sivas arası 3 saat iken 50 dakikalık mesafeye düşmektedir. Havayolu ile ulaşımı tercih edenler ise Ankara ve Kayseri illerine gelip oradan karayolu ile ile ulaşabilirler. İl içinde ulaşım hizmetleri özel halk otobüsleri ile yapılmakta olup kampüs alanından şehir merkezine ulaşım 15 dakika aralıklarla kalkan otobüslerle sağlanmaktadır.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. AHMET KARADAĞ

Medrese Mahallesi Adnan Menderes Bulvarı, Atatürk Yolu 7. Km D:118, 66200 Azizli/Yozgat Merkez/Yozgat
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu