tpuan.combeta

Fenerbahçe Üniversitesi

Fenerbahçe Üniversitesi
Fenerbahçe Üniversitesi
Üniversite Türü
Özel
Üniversite Enstitüler
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Üniversite Fakülteleri

 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi

Üniversite Yüksekokulları

Üniversite MYO

 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Üniversite Genel Bilgiler

Fenerbahçe Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi 
 • Akademik Personel Sayısı:212
 • Öğrenci Sayısı: 3.500  (138 Uluslararası Öğrenci)
 • Öğrenim Dili: İngilizce & Türkçe

Fenerbahçe Üniversitesi (FBÜ),2016 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün ilgili vakfınca ("Fenerbahçe Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı"),kurulan İstanbul bir vakıf üniversitesidir.2020-2021 akademik yılında bünyesinde  5 Fakülte ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile toplamda 17 bölüm, 10 program 7 uygulama ve araştırma merekezi ile eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmalarını İstanbul’un merkezinde konumlanan yerleşkesinde sürdürmektedir.

(FBÜ) de eğitim ve öğretimde birincil hedefinin nitelikli, topluma ve ülkeye faydalı bireyler yetiştirme, küresel platformlarda yetkinlikler kazandırma hedefini benimseyen Fenerbahçe Üniversitesi bünyesinde, yabancı dilde eğitim verilen programlara hazırlık amacıyla Yabancı Diller Bölümü kurulmuştur. Yabancı dilde eğitim veren programlara kaydolan veya isteğe bağlı dil eğitimine başvuran öğrenciler için ilgili yabancı dilde İki (2) Yarı Dönemlik dil eğitimi verilmektedir. Yabancı Dil eğitiminde deneyimli, dinamik ve alanında uzman akademik kadro ile uluslararası standartlara uygun, beceri temelli (skill-based) ve yenilikçi uygulamaların sürekli entegrasyonu ile güncellenen bir eğitim sistemi uygulanmaktadır. Öğrencilerin dil eğitiminde etkin dil kullanımı ön planda tutulmakta, kültürel etmenlerin dil ile ilişkisi göz önüne alınmakta, eğitim süresince ve sonrasında öğrencilerin mesleki yaşantılarında ve çok kültürlü etkileşimlerinde iletişim gereksinimlerini başarılı şekilde karşılamasını sağlamaya yönelik bilgi, birikim ve yetkinlikler kazandırılmaktadır.

Türkiye’nin en büyük sağlık ve eğitim gruplarından biri olan Medicana ile yaptığı iş birliği ve güç birliği öğrencilere müthiş bir endüstri ve iş dünyasında pratik yapma, öğrendiği bilgiyi uygulayabilme, staj yapma ve mezuniyet sonrası istihdam imkanları sunmaktadır. Bunun dışında güçlü akademik kadrosunun lisans ve lisans üstü düzeyde öğrencilerin de katılımıyla teknoloji transfer ofisi, tematik kuluçka merkezleri ve girişimcilik kulüpleri vasıtasıyla iş dünyası ve endüstri ile okudukları alanların önemli sektörleri ve firmalarıyla araştırma ve proje bazlı çalışmalar üniversite ve sanayi iş birliği kapsamında tesis edilmektedir.

Fenerbahçe Üniversitesi bünyesinde kurulan Kariyer Merkezi ile öğrencilerine üniversite eğitimleri süresince kariyer hedeflerini beklenti ve becerilerine uygun belirleme ve bu hedefleri hayata geçirme aşamalarında yardımcı olmaktadır. Kariyer Merkezi ile; Kariyer Danışmanlığı Sektör İş birlikleri ve Sertifika Programları  Staj ve İş Hayatı İmkanları sunulmaktadır.

Kurumun tanımlı uluslararasılaşma politikası bulunmaktadır. Ancak bu politika doğrultusunda gerçekleştirilmiş uygulamalar henüz bulunmamaktadır.

Fenerbahçe Üniversitesi Kütüphanesi bilgiye erişimde yenilikçi yaklaşımlar sunabilecek alt yapı olanaklarına sahip olarak Ataşehir Yerleşkesinde hizmet vermektedir.

Kütüphane 21. Yüzyılın değişen beklentilerini karşılayabilecek yeni olanaklarla hizmetlerini geliştirmeyi kendisine misyon edinmiştir. Üniversite eğitim, öğretim ve araştırma programlarını destekleyen zengin basılı yayın ve elektronik veri tabanı koleksiyonlarıyla ulusla arası ölçekte akademisyenlerine ve öğrencilerine hizmet vermektedir. Kütüphane kitap, elektronik kitap, elektronik dergiler ve online veri tabanlarından oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir. Kütüphane koleksiyonlarında yer alan elektronik kaynaklardan 7/24 faydalanmanız mümkündür.

Fenerbahçe Üniversitesi Burs Olanakları

Fenerbahçe Üniversitesi ücrete tabi bir üniversitedir ancak başarılı öğrencileri destekleme eğitim ve öğretimde fırsat eşitliği sağlamak adına çesitli burs seçenekleri oluşturulmuştur.

Fenerbahçe Üniversitesi, YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonuçlarına göre, %100 ve %50 burslarını sunmaktadır.

Tercih Destek Bursu İlk üç tercihinizde, başarı bursuna ilave olarak, başka bir vakıf üniversitesinden %100 burs dışında tercih yapmadan, Fenerbahçe Üniversitesi’ne yer verirseniz %25 tercih bursundan yararlanabilirsiniz. 
Engelli öğrenci bursunun oranı %10'dur. 
Şehit ve Gazi Çocukları Bursu %10 (on) oranında indirim yapılmaktadır. 
Üniversite programlarına ilk tercihinden veya arada başka üniversite tercihi olmadan yerleşen Eğitimciler ile bunların eş ve çocuklarına % 10 (on) oranında indirim yapılmaktadır. 

Çalışan Eş ve Çocukları BursuÜniversite programlarına ilk tercihinden veya arada başka üniversite tercihi olmadan yerleşen Fenerbahçe Üniversitesi, Fenerbahçe Spor Kulübü ve iştirakleri ile Fenerbahçe Koleji,  Medicana Sağlık Grubu ve MBA Okulları çalışanları ile eş ve çocuklarına %25 (yirmi beş) oranında burs verilmektedir. 

Üniversite öğrencisi olan her bir kardeş için %5 (beş) kardeş bursu verilmektedir. 

Fenerbahçe Koleji ve MBA Koleji Mezunları Bursu: Fenerbahçe ve MBA Kolejlerinden mezun olup Üniversite programlarına ilk tercihlerinden veya arada başka üniversite tercihi olmadan yerleşen öğrenciye %25 (yirmi beş) burs verilir. Bu burslar öğrencinin ÖSYM Bursu dışında ödeyeceği öğrenim ücreti üzerinden uygulanmaktadır.

Fenerbahçe Üniversitesi 2022-2023 yılı öğrenim ücretleri fakülteler için %50 indirimli KDV hariç 55.000TL'dir. 

 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi

Eczacılık Fakültesi %25 İndirimli KDV hariç 97.500TL'dir

Meslek Yüksekokulu bölümleri için %50 indirimli KDV hariç 32.500 TL'dir

Fenerbahçe Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Fenerbahçe Üniversitesi Silivri Belediyesi’nin Fenerbahçe Üniversitesi’ne 30 yıllığına kullanım hakkı verdiği 4.654 m2’lik 7 adet parsel içerisinde toplam 2.400 m2 kapalı alanı olan 6 binadan oluşan yerleşke ile Ataşehir’de 10 katlı, toplam 20.000 m2 kapalı alanı ve 12.000m2 kapalı otoparkı olan müstakil binada 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılında eğitim ve öğretime başlamıştır.

Üniversite, Ataşehir Kampüsü ile birlikte şehir üniversitesi konseptini yaşatmaktadır. Yerleşkenin merkezi lokasyonu ile birlikte öğrencilere, kültürel ve sosyal yaşam olanakları, ulaşım ağlarına yakınlık avantajı ile kaliteli bir ekosistem ortamı sunulmaktadır. Ataşehir yerleşkesinde öğrencilerin ihtiyacı olan kütüphane öğrenme merkezi, spor ve sağlıklı yaşam altyapısı, alternatif kafeterya ve sosyalleşme olanakları ile birlikte, kişisel gelişimlerine katkı yapacak kariyer odaklı kuluçka ve girişimcilik merkezleri bulunmaktadır.

(FBÜ) Üniversiteyle tanışan öğrencileri, ilk dersten itibaren akademik donanımlarına ek olarak, sosyal, kültürel, sanatsal, bedensel ve kişisel gelişim yönünden de yetkin, donanımlı ve bilinçli bireyler olmaları için çaba sarf edilmektedir. Bu amaçla kurulan Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü, öğrencilerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetleri yanı sıra ilgi duydukları tüm alanlardaki etkinlikleri desteklemekte, teşvik etmekte ve yönlendirmektedir. Öğrencilerimiz ilgi duydukları alanlardaki etkinliklerini, birleşerek kurdukları öğrenci kulüplerinde gerçekleştirmekte olup, bu amaçla geniş bir yelpazede yer alan kulüpler Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğü denetiminde çalışmalarını sürdürmektedirler. Şu an mevcut olan akademik, kültürel-sanatsal ve sportif içerikli 41 kulübü vardır.

Öğrencilerinden oluşan spor takımları, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’nun düzenlediği ligler ve Türkiye Şampiyonalarında yarışmaktadır. Yerel yönetimler, STK’lar ve özel kuruluşların düzenlediği spor organizasyonlarına da katılan spor takımları ayrıca Spor Kulübü ve Doğa Sporları Kulübü vasıtasıyla da yürüyüş, bisiklet, kamp ve rafting gibi sportif etkinlikler sunmaktadır.

(FBÜ) Spor Olanakları

Fenerbahçe Üniversitesi’nde spor olanakları oldukça geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Mevcutta on spor takımı bulunan üniversitde, öğrenci talepleri doğrultusunda ve ihtiyaca göre yeni takımlar kurulmakta ve üniversiteler arası şampiyonalarda yarışmaları için olanaklar sağlanmaktadır. Üniversitenin akademik açılış gününün ikinci haftasında spor takımları seçmeleri yapılmaktadır. Branşlarında uzman antrenör ve çalıştırıcıları gözetiminde yapılan spor takımları seçmelerine katılan öğrencileri yeteneklerine göre ilgili branşlara yönlendirilmektedir. Fenerbahçe Spor Kulübü antrenman sahalarının kullanıldığı faaliyetlerde öğrencilerin ülkemizin en iyi tesis imkanlarından bolca yararlanmaktadır.

Spor Takımları:

1.    3X3 Basketbol Takımı
2.    Basketbol Takımı
3.    Boks Takımı
4.    E-Spor Takımı
5.    Futbol Takımı
6.    Karate Takımı
7.    Kayak ve Snowboard Takımı
8.    Okçuluk Takımı
9.    Plaj Voleybolu Takımı
10.  Salon Okçuluk Takımı
11.  Satranç Takımı
12.  Voleybol Takımı
13.  Yelken Takımı
14.  Yüzme Takımı

Sağlık hizmetleri

Üniversitede Medicana Sağlık Kabini bulunmaktadır, burada tam zamanlı bir hemşire ve yarı zamanlı bir doktor hizmet vermektedir. Medicana Sağlık Kabini'nde, muayene, ayaktan tedaviler, acil müdahaleler yapılmaktadır. Uzman hekim ve hemşirenin bulunduğu Medicana Sağlık Kabini'nden, Fenerbahçe Üniversitesi öğrencileri ve çalışanları ihtiyaç duydukları an, herhangi bir ücret ödemeksizin yararlanabilmektedir.

Beslenme

Üniversitenin Ataşehir Yerleşkesi’nde ve Dereağzı Tesislerinde uygun büyüklük ve kapasitede birer kantin-kafeterya bulunmaktadır. Bu kantin-kafeteryalarda tabldot mönü ve çoktan seçmeli sıcak yemek ihtiyacı, uzman personeller tarafından ve gıda mühendislerinin hazırladığı yemek reçetelerine göre titizlikle üretilmektedir.

Barınma Olanakları

Fenerbahçe Üniversitesi il dışından gelen öğrenciler barınma ihtiyacını Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yurtlarında kalarak gidermekteler. Ayrıca Fenerbahçe Üniversitesi çevresinde çok sayıda kamu ve özel yüksek öğrenim öğrenci yurtları bulunmaktadır.

Fenerbahçe Üniversitesi Ulaşım Olanakları

Fenerbahçe Üniversitesi; Kadıköy-Tavşantepe metro istasyonuna 15 dakikalık, Metrobüs durağına ise 20 dakikalık uzaklıktadır. Metro ve Metrobüs duraklarına yakınlığı sayesinde Fenerbahçe Üniversitesi öğrencisi, İstanbul’un her iki yakasına kolaylıkla ulaşım sağlayabilmektedir.

Fenerbahçe Üniversitesi; Marmaray ile bağlantılı şekilde açılacak olan Göztepe – Ataşehir – Ümraniye metro hattının her iki durağına 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Fenerbahçe Üniversitesi, Bostancı İskelesi’ne 20 dakikalık mesafede yer almaktadır. Üniversiteye deniz yolu ile ulaşacak olan öğrencileri için de avantajlı bir konumdadır.

Üniversite YÖK İzleme Raporu
İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız
Üniversite Rektörü

Prof. Dr. M. Emin ARAT

Üniversite Adresi
Atatürk, Metropol İstanbul, Ataşehir Blv., 34758 Ataşehir/İstanbul
Üniversite Konumu

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Kullanılan çerez türleri: Zorunlu Çerezler ve Pazarlama Çerezleri. Çerez politikamızı okumak için buraya tıklayın.