Yeni Arayüze Geçiş Yap

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ)

Üniversite Adı
Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ)
Devlet

 • Kara Harp Okulu
 • Deniz Harp Okulu
 • Hava Harp Okulu

 • Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu
 • Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu
 • Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu
 • Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu

Milli Savunma Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

Üniversite Türü: Askeri  Üniversite

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ), 2016 Millî Savunma Bakanlığına bağlı olarak İstanbul'da kurulan askerî yükseköğretim kurumudur. Kuruluş kararı 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında alınmıştır.  Askerî kurumların yeniden düzenlenmesi sürecinde askerî okullar da düzenlenme kapsamına alınmıştır. Bu süreçte, Türk Silahlı Kuvvetlerinin astsubay ve subay ihtiyacını karşılayan Heybeliada Deniz Lisesi, Işıklar Askerî Hava Lisesi, Kuleli Askerî Lisesi, Maltepe Askerî Lisesi ile astsubay hazırlama okulları ve Harp Akademileri 31 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe giren kanun hükmünde kararname ile kapatılmış, tüm öğrencilerin bu okullarla ilişiği kesilmiştir. Aynı kararname ile bu okulların kapanmasıyla oluşacak subay ve astsubay ihtiyacını karşılayan öğretim kurumu boşluğunu doldurmak amacıyla önlisans, lisans ve lisansüstü düzeylerinde eğitim verecek olan Milli Savunma Üniversitesi kurulmuştur

Milli Savunma Üniversitesi(MSÜ) Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli subay ve astsubay ihtiyacını karşılama yolunda bir taraftan askeri eğitimin gereklerini ve geleneğini gözetirken diğer taraftan modern yöntemlerle çağın gereklerine uygun ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitimöğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Milli Savunma Üniversitesi bünyesindeki Askeri okullar; İstanbul,  Ankara, İzmir, Balıkesir, ve Yalova'da faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kara Harp Okulu Hakkında:  Ankara'da eğitim- öğretime devam etmekte olup hazırlık sınıfı dahil eğitm süresi 5 yıldır. Mezun olduklarında subay diploması ile birlikte, bitirmiş oldukları bölüme ait lisans diploması da verilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetler'inde Teğmen rütbesi ile göreve başlamaktadır. Kara Harp Okuluna girebilmek için hem MSÜ sınavına hemde YKS'nin TYT ve AYT oturumlarına girmek zorundalar. Okula, kız ve erkek öğrenciler alınmaktadır.

Gerekli başarı ve koşulları yerine getiren öğrenciler Üniversiteye yerleştikten sonra Hazırlık sınıfının bitirmeleri gerekmektedir. Ardından tüm lisans programlarında 1’inci sınıfta ortak dersler alınmaktadır; 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü sınıflarda lisans programlarının gerkli görülen derslerin eğitimi modern laboratuvar, derslik ve amfilerde, akademik unvana sahip öğretim üyeleri tarafından verilen dersleri almaktadırlar. Mezun olan tüm öğrenciler subay
diploması ile birlikte ulusal ve uluslararası geçerliliği olan bir lisans programının diplomasını da almaktadır.

 Askerî öğrenciler; Dekanlık bünyesindeki akademik öğretimleri ile eşzamanlı olarak Öğrenci Alay Komutanlığı tarafından yürütülen uygulamalı askerî eğitimler ile beden eğitimi ve spor faaliyetlerini başarıyla tamamlamaları durumunda mezun olmakta ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı kadrolarına muvazzaf subay olarak atanmaktadırlar. 

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Millî Savunma Üniversitesine bağlı olarak faaliyetine devam eden Kara Harp Okulu'ndaki askerî öğrenciler, ağırlıklı olarak İngilizce ve ayrıca da Arapça, Farsça, Fransızca ve Rusça dillerinin birinde yürütülen yabancı dil hazırlık sınıfı müteakiben, birinci sınıfta YKS'de aldıkları başarı puanlarının türü dikkate alınarak yerleştirilecekleri lisans programlarına uygun sayısal (mühendislik) veya eşit ağırlık puan türündeki öğretim programlarına mahsus ortak programı görürler. 2'nci, 3'üncü ve 4'üncü sınıflarda ise; Kara Harp Okulunda Eğitim Verilen Lisans programlarının birine, birinci sınıf ders başarıları ve kendi tercihleri de dikkate alınarak yerleştirilmektedir.

Kara Harp Okulunda Eğitim Verilen Lisans Programları:

 • Endüstri ve Sistem Mühendisliği
 • Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • İşletme ve Yönetim Bilimleri
 • Savunma Yönetimi
 • Uluslararası İlişkiler
 • Tarih

Kara Harp Okulunda Yaşam

Kara Harp Okulu, Ankara'nın merkezi olan Kızılay'a 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedir. Geniş alanı içerisinde askerî öğrenci yatakhane ve dershanelerinin bulunduğu tabur binaları, tarihî komutanlık karargâhı, Dekanlık tarafından kullanılan eski ve yeni binalar, konferans salonları, askerî eğitim alanları, atış poligonu, açık ve kapalı çeşitli spor tesisleri, stadyum, kütüphane ve sinema salonunun yanı sıra kafetaryaları da barındıran kültür sitesi, cami, kolaylık tesisleri ve atlı spor merkezi de bulunmaktadır. Öğrencilerin (yeme, yatma, giyim, harçlık, eğitim-öğretim, vb.) devlet tarafından karşılanmaktadır. Harbiyelilerin yatakhaneleri 3-8 kişilik odalardan oluşmaktadır.

Okul yerleşkesi içinde bulunan 13 Mart Sitesinde; kafeterya, pastane, market, kuruyemiş ve kitap satış reyonlarında Harbiyelilere hizmet sunulmaktadır.
Kütüphane zengin kitaplığı yanında, öğrencilerin ulusal ve uluslararası elektronik veri tabanına ulaşabilecekleri internet imkânına da sahiptir.

Spor Olanakları

Harbiye'de akademik ve askerî eğitimlerin yanı sıra beden eğitimi ve spor dallarında eğitim verilmektedir.İstekli olan Harbiyeliler, ulusal ve uluslararası alanda yapılan müsabakalarda Harp Okulunu temsil etmektedir. Ayrıca Harbiyelilere savunma sporları, paraşüt, planör, kayak, dalış ve at biniciliği eğitimi de verilmektedir.

Harbiyelilere hobi ve gönüllülük esaslı; binicilik, ebru, maket/model uçak, zekâ oyunları, satranç, müzik, resim, tiyatro, dans ve halk oyunları konusunda uzman personel tarafından eğitim verilmektedir. Aynı zamanda öğrenci kulüpleri (askerî tarih, harp oyunları, robotik, yazılım vb.) yoluyla Harbiyeliler kendilerini geliştirmek istedikleri alanlara yönelik çalışmaları öğretim elamanlarının danışmanlığında sürdürebilmektedir.
Başarılı öğrencileri ödüllendirmek, bilgi ve görgülerini artırmak maksadıyla çeşitli yurt içi ve yurt dışı geziler de düzenlenmektedir.

Deniz Harp Okulu Hakkında: İstanbul'da eğitim- öğretime devam etmekte olup hazırlık sınıfı dahil eğitm süresi 5 yıldır. Mezun olduklarında subay diploması ile birlikte, bitirmiş oldukları bölüme ait lisans diploması da verilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetler'inde Teğmen rütbesi ile göreve başlamaktadır. Deniz Harp Okuluna girebilmek için hem MSÜ sınavına hemde YKS'nin TYT ve AYT oturumlarına girmek zorundalar. Okula, kız ve erkek öğrenciler alınmaktadır.

Deniz Harp Okulunda Eğitim verilen lisans Programları:

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Elektirik-Eloktronik Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği
 • Makina Mühendisliğ

Deniz Harp Okulunda Yaşam

Deniz Harp Okulu İstanbul’un Tuzla ilçesinde bulunmaktadır. Deniz Harp Okulunda Genç Bahriyelileri bedensel yönden deniz koşullarına hazırlamak maksadıyla modern spor tesislerinde tenisten basketbola, atıcılıktan yüzmeye her türlü spor imkânı yaratılmıştır. Geleceğin subay adaylarına deniz sporlarına yönelik yelken, kürek ve yatçılık eğitimleri verilmekte; yıl içerisinde İtalya başta olmak üzere diğer ülke Deniz Harp Okullarında düzenlenen uluslararası düzeyde yarışmalara katılmaları sağlanmaktadır. Ayrıca Türk Deniz Kuvvetlerinin özel ihtisas sahibi uzmanları tarafından verilen eğitimleri başarı ile tamamlayan öğrencilere, uluslararası geçerliliği olan “Tek Yıldız Dalgıç Brövesi”, “Kurbağa Adam Dalgıcı Sertifikası” ve “Üst Düzey Yelkencilik Sertifikası” verilmektedir.

Genç Bahriyelilerin gelişimine katkıda bulunmak ve zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak maksadıyla maket gemi, satranç, sinema, tiyatro, müzik, fotoğrafçılık, sualtı sporları, elektronik, bilgisayar, meteoroloji ve gemicilik gibi kulüp faaliyetleri düzenlenmektedir. Ayrıca, her hafta öğrencilere bir vizyon filmi gösterime sunulmakta, seçkin tiyatro ve müzik gruplarının okulumuzda gösteri yapmasına imkan tanınmaktadır.

Deniz Harp Okulunda parasız yatılı eğitim yapılmaktadır. Öğrenciler; 4 kişilik modern dizayn edilmiş internet bağlantılı odalarda kalmakta, yeme, yatma, giyim, sağlık ve her türlü eğitim/öğretim masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır.

Hava Harp Okulu Hakkında: İstanbul'da eğitim- öğretime devam etmekte olup hazırlık sınıfı dahil eğitm süresi 5 yıldır. Mezun olduklarında subay diploması ile birlikte, bitirmiş oldukları bölüme ait lisans diploması da verilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetler'inde Teğmen rütbesi ile göreve başlamaktadır.Hava Harp Okuluna girebilmek için hem MSÜ sınavına hemde YKS'nin TYT ve AYT oturumlarına girmek zorundalar. Okula, kız ve erkek öğrenciler alınmaktadır.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacına göre belirlenen bilim dallarında lisans eğitim ve öğretimi vermektir. Bu kapsamda geleceğin harp silah ve teknolojilerini en iyi şekilde kullanabilecek; çağın isteklerine ve bilimin gereklerine göre, Hava Kuvvetleri’nin gelişiminde önderlik edebilecek yeterlilikte, askeri, fen, teknik ve sosyal bilimlerde lisans düzeyinde eğitim almış pilot adayı Harbiyeliler yetiştirmektir.

Gerekli şartları sağlayarak Hava Harp Okuluna girmek için başvuruda bulunan aday öğrenciler spor, sağlık, psikomotor ve mülakat aşamalarını başarı ile tamamladıktan sonra öğrenci seçme uçuşuna tabi tutulurlar. Pilotaj eğitimleri pervaneli uçaklar kategorisindeki T-41D ile yapılmaktadır. Öğrenci seçme uçuşunu başarı ile tamamlayanlar bir aylık intibak eğitimini de başarı ile geçenler sonrasında yemin ederek okulun öğrencisi olurlar. 

Hava Harp Okulunda Eğitim Verilen Lisans Programları:

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Elektronik Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Hava Harp Okulunda Yaşam 

Hava Harp Okulu İstanbul’un Bakırköy ilçesinde bulunmaktadır. Bina, Yeşilyurt Marmaray durağına 2 dakika yürüme mesafesindedir. Hava Harp Okulu öğrencisi Harbiyelilerin yiyecek, giyecek, barınma ve sağlık gibi tüm ihtiyaçları Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından karşılanmaktadır. Dekanlık binası içerisinde; 30 Harbiyeli kapasiteli, içerisinde projeksiyon cihazı ve akıllı tahta gibi teknolojik imkanların bulunduğu modern derslikler ile Elektronik, Bilgisayar, Aerodinamik, Uçak Elemanları, İngilizce, Fizik, Kimya Malzeme ve İmalat gibi teknolojik laboratuvarları bulunmaktadır.

Hava Harp Okulunda, savaş pilotu olmak için eğitim alan hava Harbiyelilerin karşılaşabilecekleri fiziksel zorluklarla başa çıkabilmelerinin yanı sıra psikolojik olarak da “güçlü olmayı” sağlamaya çalışmakta, moral ve motivasyonlarının üst düzeyde olması için gayret sarf edilmektedir. Harbiyelilerin takım oyunlarında yer alması ve tim ruhuna dayalı sportif alanlarda da yetenek kazanması için imkan sağlanmaktadır ve Atış, Atletizm, Badminton, Basketbol, Futbol, Hava Pentatlon, Kickboks, Hentbol, Masa Tenisi, Oryantiring, Tenis, Voleybol, Yüzme ve Fitness branşlarında takımlar kurulmaktadır.

Hava harbiyelilerin her türlü temel ihtiyaçları HHO tarafından karşılanır. Yemek, giyim-kuşam, oda, ders kitapları, kırtasiye malzemeleri ve daha bir çok imkan Hava Harbiyelilere ücretsiz olarak sunulur. Hava Harbiyeliler HHO’na kabul edilmelerini takiben Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olurlar ve hayatları boyunca sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanırlar.

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu Hakkında: Balıkkesir'de eğitim-öğretime devam etmektedir Eğitim süresi 2 yıldır. Okula sadece erkek  öğrenciler alınmaktadır.Mezun olan öğrencilere Astsubay diploması ve eğitim gördükleri ön lisans diploması verilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Astsubay Çavuş  Rütbesi ile göreve başlamaktalar. Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu girebilmek için hem MSÜ sınavına hemde YKS'nin TYT oturumuna girmek zorundalar.

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu'da Eğitim verilen Ön Lisans Programları:

 • Bilgisayar Teknolojisi
 • Elektronik Haberleşme Teknolojisi
 • İnşaat Teknolojisi
 • Otomotiv Teknolojisi
 • Uçak Teknolojisi
 • Elektirik
 • İşletme Yönetimi
 • Mekatronik
 • Ulaşım

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu, Balıkesir şehir merkezinin güneyinde, İzmir çıkışı 5'inci kilometresinde bulunmaktadır. Okula, Tren Garının karşısında bulunan Toplu Taşıma Merkezi (TTM) ile Kurtdereli Spor Salonu yanından vasıta bulunmaktadır. Balıkesir Şehirler Arası Otobüs Terminali şehir merkezininin kuzeyinde Bursa çıkışındadır. Otobüs Terminalinden TTM'ye günün her saati vasıta bulunmaktadır.

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Hakkında: Yalova'da eğitim-öğretime devam etmektedir Eğitim süresi 2 yıldır. Okula sadece erkek  öğrenciler alınmaktadır. Mezun olan öğrencilere Astsubay diploması ve eğitim gördükleri ön lisans diploması verilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Astsubay Çavuş Rütbesi ile göreve başlamaktalar. Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu girebilmek için hem MSÜ sınavına hemde YKS'nin TYT oturumuna girmek zorundalar.

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu'da Eğitim verilen Ön Lisans Programları:

 • Bilgisayar Programcılığı
 • Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
 • Deniz Ulaştırma ve İşletme
 • Elektirik
 • Elektronik Teknolojisi
 • Gemi Makinaları İşletme
 • İşletme Yönetimi
 • Uçak Teknolojileri

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Yalova’nın Altınova ilçesinde bulunuyor. Yalova şehir merkezine ise yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır.

Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Hakkında: İzmir'de eğitim-öğretime devam etmektedir Eğitim süresi 2 yıldır. Okula sadece erkek  öğrenciler alınmaktadır. Mezun olan öğrencilere Astsubay diploması ve eğitim gördükleri ön lisans diploması verilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Astsubay Çavuş Rütbesi ile göreve başlamaktalar. Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu girebilmek için hem MSÜ sınavına hemde YKS'nin TYT oturumuna girmek zorundalar.

Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu'da Eğitim verilen Ön Lisans Programları:

 • Aviyonik Uçak Teknolojisi
 • Elektronik Haberleşme Teknolojisi
 • İnşaat Teknolojisi
 • Mekanik Uçak Teknolojisi
 • Otomotiv Teknolojisi
 • Mekatronik
 • Bilgisayar Programcılığı
 • Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı
 • Elektirik
 • Güvenlik ve Koruma
 • Hava Trafik Kontrol
 • Lojistik

Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunmaktadır. Gaziemir İzmir’in en büyük 10. ilçesidir. Gaziemir, İzmir’in merkez ilçesi konumunda olup aynı zamanda havaalanına en yakın ilçedir.

Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu Hakkında: Ankara'da eğitim-öğretime devam etmektedir Eğitim süresi 2 yıldır. Okula, sadece erkek  öğrenciler alınmaktadır. Mezun olan öğrencilere Astsubay diploması ve eğitim gördükleri ön lisans diploması verilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Astsubay Çavuş Rütbesi ile göreve başlamaktalar. Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu girebilmek için hem MSÜ sınavına hemde YKS'nin TYT oturumuna girmek zorundalar. 

Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu'nda Eğitm Verilen Ön Lisans Programları

 • Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar
 • Çalgı Bakım Onarım

Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu yerleşkesi Ankara’da Anıtkabir’de yer alıyor. Bando Astsubay MYO, Ankara’da sosyal mekanların yoğun olduğu Kızılay ve Bahçelievler 7. Caddeye oldukça yakın konumdadır.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Erhan AFYONCU

Konaklar, Org. İzzettin Aksalur Cd., 34334 Beşiktaş/İstanbul
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu