Yeni Arayüze Geçiş Yap

Ostim Teknik Üniversitesi

Üniversite Adı
Ostim Teknik Üniversitesi
Özel

 • Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

 • Meslek Yüksekokulu

Ostim Teknik Üniversitesi Hakkıda Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 139
 • Öğrenci Sayısı: 3544
 • Öğrenim Dili: İngilizce

Ostim Teknik Üniversitesi, OSTİM Vakfı tarafından 2017 yılında Ankara'da kurulmuş vakıf üniversitesidir. OSTİM Vakfı 1993 yılında OSTİM Kooperatifi tarafından kurulmuştur. Vakfın amacı OSTİM başta olmak üzere bölgede ve Türkiye’de işletmelerin yönetim, üretim, yenilikçilik ve teknolojik kabiliyetlerinin arttırılması için eğitim, araştırma, geliştirme, yenilikçilik, girişimcilik ve iş birliği ekosistemini oluşturmaktır.

Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi (OSTİM ) Teknik Üniversitesinin temel hedefi, bilim ve teknolojiyi uygulamaya dönüştüren mezunlar yetiştirmektir. ”Türkiye’de bir sanayi bölgesi içinde yer alan ilk üniversite olma özelliğine sahip olan OSTİM Teknik Üniversitesi’nin, OSTİM ekosisteminin tüm birikimini en iyi şekilde değerlendirerek ülkemizde üniversite-sanayi işbirliğinin öncüsü ve güzel bir örneği olması hedeflenmektedir.

OSTİM Teknik Üniversitesi tematik ve butik bir üniversitedir. ilk öğrencilerini 2019-2020 akademik yılında almaya başlamıştır. Şu anda 3 fakülte 1 meslek yüksekokulu, 2 enstitü ile faaliyetlerine devam etmektedir. Şu anda kullandığ ana kampüsü, teknopark ile birlikte OSTİM’in tam merkezinde bulunmaktadır. 

OSTİM Teknik Üniversiteli öğrencilerin her birinin, ilk günden itibaren, bir yandan kendi geleceğini tasarlar ve inşa ederken diğer taraftan ekonomik ve sosyal hayatın içinde seyirci değil aktif katılımcılar olarak yer almaktalar.

Staj konusunda OSTİM’de 6 bin 500 şirket var ama OSTİM’in doğurduğu Ankara sanayi havzasında toplam 15 bin işletme var. ASELSAN, HAVELSAN, TAİ gibi şirketler ile yakından iletişim içinde olmakla beraber şu ana kadar, 200’ün üzerinde şirketle özel iş birliği anlaşmaları imzalamıştır. OSTİM Üniversitesine dahil olmuş öğrenciler staj ve mezuniyetlerinde aranılan birey olarak istihdam edilme avantajına sahip olacaklardır.

Lisans programlarında eğitim dili %100 İngilizce’dir. Ön lisans programlarında eğitim dili Türkçe’dir ve İngilizce hazırlık isteğe bağlıdır.

Lisans programlarında Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uluslararası Ticaret ve Finansman ve Ekonomi Bölümünde eğitim dili %100 İngilizce’dir. Bu bölümler dışındaki Lisans ve Ön lisans programlarında eğitim dili Türkçe’dir ve İngilizce hazırlık isteğe bağlıdır.

OSTİM Teknik Üniversitesi’nde seçtiğiniz bölümde okurken başka bir programdan ders alarak çift diploma sahibi olabilirsiniz. Böylece OSTİM’de öğrenim gördüğünüz zamanı maksimum verimlilikle kullanıp, iş hayatına “iki” adım önde başlayabilirsiniz. Yandal tercih edenler de yine okudukları bölüm dışında bir bölümden ders alarak, diplomalarının yanına yandal bölümünden aldıkları sertifikayı ekleyebilirler.

OSTİM Teknik Ünversitesi Öğrenim Ücretleri, Burs ve İndirimler 

OSTİM Teknik Üniversitesi ücrete tabi bir üniversitedir. Ancak başarılı öğrencilere destek olmak eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için çesiştli burs olanakları sunmaktadır.

Yerleştirme Bursları: (ÖSYS) / Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS-LYS) / Dikey Geçiş Sınavı (DGS) vb. Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzlarında “Burslu”, “%50 İndirimli” ve “%25 İndirimli” öğrenci alınacağı belirtilen programlara yerleştirilen öğrencileri kapsar.

Üstün Başarı Bursu: Türkiye genelinde ilk 2.500 içinde yer alan öğrencilere tanınan bir burstur

OSTİM Cevat DÜNDAR İndirimi: OSTİM Vakfı’nın destekleyici üyelerinin birinci derecede yakınları için oluşturduğu OSTİM Cevat Dündar indirimi kapsamında, üniversiteyi tercih eden önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yerleştirme sonrası ödeyeceği tutar üzerinden +%25 indirim uygulanır.

Sporda Başarı İndirimi: İndirim oranı %10 olarak belirlenmiştir

Kardeş İndirimi: Her birine %10 indirim uygulanmaktadır.

Meslek Lisesi İndirimi: ilk üç (3) tercihleri arasında yazan ve kayıt yaptırmaya hak kazananlara eğitim ücreti üzerinden %15 indirim uygulanır.

ÖSYM Tercih İndirimi: İlk 3 tercihinden birisine Üniversitenin programlarını yazan ve kayıt yaptırmaya hak kazanan her öğrencinin eğitim ücretinden %10 indirim yapılır. 

ÖSYM Tercih İndiriminin izleyen yıllarda devam etmesi için eğitim yılı ağırlıklı genel not ortalamasının üç (3.00/4.00) ve üzerinde olması gerekir. 

Maarif Vakıf İndirimi: Maarif Vakfı okullarından mezun olanlara, öğrenim ücreti üzerinden %10 indirim uygulanır.

Şehit ve Gazi Çocuğu Bursu: Lisans programları için %18, önlisans programları için %15 olarak indirim verilmektedir.

OSTİM Teknik Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Eğitim Ücretleri 

Mühendislik Fakültesi

 • Bilgisayar Mühendisliği:125.000 TL’dir
 • Havacılık ve Uzay Mühendisliği:125.000 TL’dir
 • Elektrik-Elektronik Mühendisliği: 125.000 TL’dir
 • Malzeme Bilimi Mühendisliği: 125.000 TL’dir
 • Yapay Zeka Mühendisliği: 125.000 TL’dir
 • Malzeme Bilimi ve Mühendisliği: 125.000 TL’dir
 • Endüstri Mühendisliği: 125.000 TL’dir

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

 • Endüstriyel Tasarım:110.000 TL'dir
 • İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı:110.000 TL'dir

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

 • Ekonomi: 92.000 TL’dir
 • İşletme: 92.000 TL’dir
 • Pazarlama 92.000 TL’dir
 • Uluslararası Ticaret ve Finasman 92.000 TL’dir
 • Yönetim Bilişim Sistemleri: 92.000 TL’dir

Meslek Yüksek Okulu bünyesinde ki programlar için 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı öğrenim ücreti KDV dahil 49.000 TL’dir.

OSTİM Teknik Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

OSTİM Teknik Üniversitesi  ana kampüsü, teknopark ile birlikte Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi (OSTİM )'in tam merkezinde. içinde yer almaktadır 

OSTİM Teknik Üniversitesi dünyada eşine neredeyse rastlanmayan 15 bin fabrikaya ve 200 bin çalışana sahip bir kampüs. Kapıdan çıkıldığında  hemen karşısında üretim var, ihracat var, lojistik var, yönetim var, finans var. Dolayısıyla öğrencilerin gerçek dünya deneyimi almasını sağlayacak bir altyapı var. 

OSTİM Teknik Üniversitesi'nin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından öğrencilerin ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmelerini, yeni ilgi alanları ile birlikte dinlenme ve eğlence alışkanlığı kazanmalarını, kültür ve güzel sanatlarla ilgili faaliyetleri izlemelerini ve isterlerse katılmalarını teşvik eden hizmetler ile Öğrencilerinin eğitim, bilim, sağlık, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak  öğrencilerin serbest zamanlarının etkin ve verimli değerlendirilmeleri, dinlenmeleri, aynı amaçlar doğrultusunda ortak hareket etme becerilerini geliştirmek, Üniversitenin ulusal ve uluslararası alanda tanıtımına yardımcı olmak amacıyla 18 adet öğrenci kulübü faaliyetlerini sürdürmektedir

Üniversite Kampüsde bulunan standartlara uygun ebattaki futbol ve basketbol sahasının yanında 172 metrekarelik fitness salonu öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.Üniversite öğrencilerin programa uygun saatlerde spor salonlarından faydalanabilmekteler.

Kampüs çevresinde de kafeterya, restorant ve yemekhane olarak hizmet veren çok çeşitli ve her bütçeye yönelik hizmet alma imkanı bulunmaktadır.

Bu imkanlara ek olarak çevrede yer alan alışveriş merkezleri ve restoran da yanıbaşında olması seçenekleri artırmaktadır.

Barınma Olanakları

OSTİM Teknik Üniversitesi il dışından gelen öğrencilerin barınma ihtiyacı için kampüs içinde yurt bulunmamaktadır. Ancak OSTİM Teknik Üniversitesi konumu nedeniyle OSTİM metro durağının yanında yer almaktadır. Metro güzergahında çok fazla sayıda özel yurt mevcuttur. Mevcut yurtların Üniversiteye ulaşım süresi maksimum 15-20 dk’dır. Yurt ücretleri yurtların verdiği hizmetler ve oda kişi sayılarına göre değişiklik göstermektedir.

Ulaşım

 OSTİM Teknik Üniversitesi  metro güzergahında OSTİM  durağının 50 m yanında yer aldığından metro ile hem doğrudan hem de aktarmalı olarak rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Alternatif olarak diğer toplu taşıma araçları ile de kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Murat Ali Yülek

Ostim, 100. Yıl Blv 55/F, 06374 Ostim Osb/Yenimahalle/Ankara
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu