Yeni Arayüze Geçiş Yap

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Üniversite Adı
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
Devlet

  • Mühendislik ve Doğa Bilileri Fakültesi
  • Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
  • Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi

  • Yabancı Diller Yüksekokulu

  • Sivas Meslek Yüksekokulu

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

  • Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi
  • Akademik Personel Sayısı: 71
  • Lisansüstü Öğrenci Sayısı: 102
  • Eğitm Dili: Türkçe

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, 2018 yılında Sivas'ta kurulan bir devlet üniversitesidir. 

Kurulduğu 2018 yılından bu yana gerek öğretim elemanları, gerek diğer konularda yapılanma çalışmalarını sürdüren Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ilk öğrencilerini 2020-2021 akademik döneminde almıştır.

Lisansüstü Eğitim Enstitüsü bünyesinde kurulan Savunma Teknolojileri Anabilim Dalında disiplinler arası Tezli Yüksek Lisans ve Doktora programlarına öğrenci alımı gerçekleştirilmek suretiyle Üniversitede eğitim-öğretim lisansüstü düzeyde fiilen başlamıştır.

Fakülteler ve Meslek Yüksekokulunda Lisans ve ön lisans programlarına öğrenci alımı fiziksel altyapıların tamamlanmasından sonra gerçekleştirilecektir.

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi bölüm ve anabilim dalları tamamen savunma sanayii sektörüne Ar-Ge hizmeti verecek, nitelikli eleman ve araştırmacı yetiştirecek şekilde ASELSAN, ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE, TUBİTAK UZAY ve TUSAŞ-TAİ gibi alandaki lider savunma şirketleri ile bizzat istişare edilerek belirlenmiş, müfredat içerikleri ve program tasarımı süreci söz konusu kuruluşlarla tasarlanmaya devam etmektedir.

Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi ise, başta T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili birimleri olmak üzere kamu, özel gıda ve tarım alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarla istişare ve işbirliği yapmak sureti ile bir tarım şehri olan Sivas’ta bölgenin ve ülkenin gıda ve tarımsal ürün anlamında kendine yeter ve dış piyasada rekabet edebilecek güce sahip olmak için çözümler üretecek bir Tarımsal Ar-Ge Merkezi olmaya adaydır.

Sivas Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi & Kampüs Hakkında

Üniversite Rektörlüğü geçici hizmet binası ve akademik ofisler ile laboratuvarlar geçiş aşaması için Cumhuriyet Teknokent kampüsü içinde bulunmaktadır. Üniversiteye tahsis edilen Sivas Fuar Eğitim ve Kongre alanında yapım işi başlayan Derslikler ve Merkezi Birimler Binasının Eylül 2021'de bitmesiyle Üniversite şehir merkezinde kendine ait kampüse taşınmış olacaktır. Plan süreci devam eden Kurtderesi Mevkiindeki 820 dönüm Merkez Kampüs alanı çalışmalarına kesin tahsisin ardından başlanması planlanmaktadır.

 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Rektör Prof.Dr. MEHMET KUL

Yeni şehir mahallesi, Kardeşler Cd. no 7/1, 58000 İmaret/Merkez/Sivas
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu