Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

Üniversite Adı
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
Devlet

  • İslami İlimler Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • Siyasal Bilgiler Fakültesi
  • Sosyal ve beşeri Bilimler Fakültesi
  • Sanat ve tasarım Fakültesi
  • Yabancı Diller Fakültesi
  • İletişim Fakültesi

  • Yabancı Diller Yüksekokulu

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

ÜniversiteTürü: Devlet 

Önlisans ve Lisans Düzeyinde 3.873 öğrenci 

Yüksek  Lisans  Düzeyinde 944 Öğrenci

 Doktora Öğrencisi 188

Ankara Ulus'ta 2013 yılında insana dair tüm olguları konu edinen devlet üniversitesi olarak kuruldu sosyal bilimlerin öznesi olan insanla içiçe insanın eseri olan tarihi ve kültürü abideleri'nin yanıbaşında başlayan bu yolculuk Üniversite hükümet meydanında bulunan eski Başvekalet binası, Defterdarlık, Milli Emlak ve Sümerbank; I. ve II. TBMM binalarının arkasında yer alan Maliye Eğitim Merkezi, Kültür Bakanlığı Dösim binaları ve Çankırı Caddesi üzerindeki binalarla beraber 104 bin m2’lik kapalı alana yayılmıştır.ülkemizin ihtiyaç duyduğu devlet adamlarını  Özel sektör yöneticilerini ve sivil toplum kuruluşlarını  önderlerini yetiştirmeyi hedefleyen bir üniversite

2016-2017 yılında eğitim faaliyetine başlayan Üniversitenin bünyesinde  8 Fakülte, 3 Enstitü ,19 Uygulama ve Araşrırma Merkezi ve 1 sosyokenti bulunmaktadır. Araştırma merkezlerinde üretilen bilgi, fakülte ve enstitülerde bilgi yayılımına, Sosyokent’te ise ekonomik faydaya dönüşüyor.

Merkez Kütüphanasinde, üniversitenin araştırma, öğrenme ve öğretme amacına katkıda bulunmak için dünya standartlarında eşsiz ve kendine özgü bir koleksiyon geliştirerek ilham verici bir hizmet sunmayı hefefliyor  kütüphanesinde öğrenci başına düşen kitap sayısı 90.000in üzerinde

İslami İlimler Fakültesi eğitim süresi, bir yıllık zorunlu Arapça eğitimi ile  birlikte 5 yıldır. Fakültedeki derslerin % 30’u Arapça olarak verilmektedir.

"Yabancı Diller Fakültesi"yabancı dillerin fakülte olarak organize edildiği tek üniversitedir yabancı diller fakültesi çok sayıda yabancı dil alternatifi ile ikinci bir yabancı dili de öğretiyor.

"Hukuk fakültesi "programında bir yıl İngilizce hazırlık sınıfından sonra %30 ağırlıklı İngilizce eğitim verilmektedir.

"Siyasal Bilgiler Fakültesi," Üniversitenin  uluslararası yönelimli, çok disiplinli, girişimci ve araştırma odaklı olma anlayışını yansıtan dört bölümden oluşmaktadır. Bütün bölümlerde eğitim dili ingilizcedir Üniversitenin yabancı dillerdeki donanım ve birikimi, öğrencilerin uluslararası değişim programlarında avantajlı hâle getirmektedir.

"Sosyal Bilgiler Fakültesi" bünyesinde disiplinler arası çalışmaları desteklemek amacıyla lisans öğrencilerine çift anadal ve yandal programlarında eğitim görme imkânı sunulmaktadır. Ayrıca belirli konular üzerinde yoğunlaşmak isteyen öğrenciler için farklı sertifika programları, uluslararası deneyim kazanmak isteyen öğrenciler için ise yurt dışı değişim programları tasarlanmaktadır

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Kampüs olanakları

Şehir dışında bir kampüs üniversitesi değildir, Ulus semti Cumhuriyet Dönemi öncesine dayanan zengin bir tarihî, kültürel ve manevi mirası içinde barındırmaktadır.Sosyal bilimlerin doğal laboratuvarı olan toplumla iç içe, şehrin dokusuna ve damarlarına nüfuz eden bir  şehir üniversitesi olma özelliği, ASBÜ’ye toplumla bütünleşme ve toplumun dinamik yapısını inceleme fırsatı vermektedir.

Ankara Sosyal Bilimler  üniversitesine yürüme mesafesinde bulunan yerler Etnografya Müzesi ,Roma Hamamı ,PTT Pul Müzesi ,Ankara Kalesi ,Tarihi Hacı Bayram Veli cami ve çevresi, İlk meclis (kuruluş savaş ) Müzesi,Cumhuriyet Müzesi ,Anadolu Medeniyetler Müzesi, Ulucanlar Müzesi, Devlet Resim ve Heykel Müzesi,Milli Mücadele ve Atatürk Vagonu TCDD Garı, T.C. Ziraat Bankası Müzesi ,TCDD Müzesi ve Sanat Galerisi Suluhan, Gençlik Parkı,Gençlik Merkezi, Devlet Tiyatrosu, Devlet Opera ve Balesi, Tarihi tiyatrolar 

Burs olanakları 

Üniversitenin  Hukuk Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi bölümlerinden birine,ilk 10.000 sıralamaya kadar gelen öğrencilere çeşitli miktarlarda Sosyal Bilimler ve Bilimciler Vakfı tarafından burs verilmektedir. 

Barınma 

ASBÜ’nün Ulus’ta bulunmasının en büyük avantajlarından biri yurt çeşitliliği ve alternatifidir. Öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarından veya özel yurtlardan faydalanabilirler. Üniversiteye  yürüme mesafesinde birçok erkek ve kız yurdu bulunmaktadır.

Spor Olanakları

ASBÜ Üniversite Sporları Federasyonu üyesidir. Tüm üniversitelerle takım turnuvalarına ve bireysel turnuvalara katılabilmektedir. Gerek kamu gerekse özel spor tesisleriyle protokoller imzalanarak öğrenci ve personelin yararlanması sağlanmaktadır.

Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi (SKS) Başkanlığımızla iletişime geçilmesi hâlinde millî veya lisanslı sporcu olan öğrencilere sportif faaliyetlerinde destek verilmektedir. Bu amaçla yurt içi ve dışı kuruluşlarla iş birliği yapılarak bu alandaki çalışmalar yaygınlaştırılıp öğrencilerin Üniversiteyi temsilen müsabakalara katılmaları sağlanmaktadır.

 Ankara Büyükşehir Belediyesi Spor Tesisleri

 Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Merkezleri

 Keçiören Belediyesi Kapalı Yüzme Havuzu

Keçiören Belediyesi Etlik Halı Sahaları

Üniversite öğrencilerine sağlıklı, hijyenik besinler ve uygun fiyatlarla beslenmelerine katkıda bulunmak amacıyla öğle yemeği hizmeti vermektedir.Yemekler başta hijyen olmak üzere mevsime uygunluk, kalori ve besin değerleri dikkate alınarak ASBÜ bünyesinde bulunan mutfaklarda hazırlanmaktadır. 

 

 

 

 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan

Hacı Bayram, Hükümet Meydanı No:2, 06050 Altındağ/Ankara
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu