Yeni Arayüze Geçiş Yap

Ankara Bilim Üniversitesi

Üniversite Adı
Ankara Bilim Üniversitesi
Özel

 • Mühendislik Mimarlık Fakültesi
 • Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
 • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi

Ankara Bilim Üniversitesi (ABÜN) Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 65
 • Öğrenim Dili: İngilizce

Ankara Bilim Üniversitesi (ABÜN) 2020 yılında Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından Ankara'da kurulan bir vakıf üniversitedir.Üniversitenin temel stratejisi sürdürülebilir kalkınmayı” bireysel ve kurumsal düzeyde yaygınlaştıracak bilinç ve kültürü geliştirmek; bu mânâda, ülkemiz ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek; çevre, ekonomik hedefler ve insan niteliği itibariyle yüksek verimlilik standart ve uygulamaları belirlemektir.

İlk kez 2020-2021 eğitim-öğretim yılında öğrenci kabul ederek  eğitim felsefesi, yeni bilgileri üretenlerin bu bilgileri aktaracak en iyi kişiler olduğu düşüncesi üzerine kurulmaktadır. Ankara Bilimin öğretim kadrosu örnek teşkil edecek; akademik araştırmalar ise geniş bir yelpazeye yayılacaktır. Ankara Bilim Üniversitesi; teknolojiden siyaset bilimine, elektronikten ekonomiye, güzel sanatlardan endüstri mühendisliğine, psikolojiden bilgisayar mühendisliğine ve bilimin, edebiyatın, sahne sanatlarının daha birçok dalına uzanan, çok yönlü bir eğitim ortamı sunacaktır. Ankara Bilim Üniversitesi’nde öğrenim dili tüm bölümler için İngilizce’dir.

Ankara Bilim Üniversitesi'nde Hazırlık Okulu bulunmaktadır. Okul, yabancı dil eğitiminde en güncel yöntem ve teknikleri takip eden, sürekli kendini yenileyen; dinamik, nitelikli ve alanında uzman bir öğretici kadrosuna sahiptir. Okulun bünyesinde bireysel farklılıkların gözetilip benimsendiği huzur dolu bir öğrenme ikliminin oluşturulup sürdürülebilir kılınması birincil hedeflerindendir.

Ankara Bilim Üniversitesi'nde araştırma ve geliştirme faaliyetleri için uygun fiziksel alt yapı bulunmaktadır. TTO ve TEKMER kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır.

Ankara Bilim Üniversitesi'nin yabancı öğrenci hacminin artırılması, yurtdışındaki tanınırlığın sağlanmasına olanak tanıyacak değişim programlarının uygulanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Ankara Bilim Üniversitesi Eğitim Ücretleri, Burs ve İndirimleri

Anakara Bilim niversitesi ücrete tabi bir üniversitedir. Ancak başarılı öğrencileri ödüllendirmek ve eğitimde fırsat eşitliği sunmak adına burs ve indirimleri mevcuttur.

Ankara Bilim Üniversitesi, tam ücretli kontenjanlara tercih bursu da verecektir. Kayıtta, tercihini ilk 5 sırada yaparak kesin kayıt yaptıran öğrencilere %50, 5 ila 10 tercihinde yer vererek yerleşen ve kesin kayıt yaptıran öğrencilere ise %30 indirim uygulanır.

Yine %50 kontenjanlara da ayrıca tercih bursu da verilecek. Kayıtta, tercihini ilk 5 sırada yaparak esin kayıt yaptıran öğrencilere %20, 5 ila 10 tercihinde yer vererek yerleşen ve kesin kayıt yaptıran öğrencilere ise %10 indirim uygulanır.

Mütevelli Heyet (Onur) Bursu (Her yıl belirlenen miktar ve oranlarda)
Şehit Bursu (Eş ve çocuklarına) %50
Kardeş İndirimi %10
Sağlık çalışanları ve Kamu personelinin çocuklarına destek bursu %5 oranında uygulanmaktadır.

Ankara Bilim Üniversitesi 2022-2023 akademik yılında öğrenim ücretleri:

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

 • Bilgisayar Mühendisliği Bölümü:96.000
 • Endüstri Mühendisliği Bölümü: 84.000
 • Bilişim sistemleri Mühendisliği: 96.000
 • Yazılım Mühendisliği Bölümü: 96.000 TL
 • Elektrik Elektronik Mühendisliği: 96.000

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi

 • Film Tasarım ve Yönetimi Bölümü:84.000
 • Yeni Medya ve İletişim Bölümü: 84.000
 • İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü: 96.000

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

 • İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümü: 84.000
 • Psikoloji Bölümü: 96.000
 • Yönetim ve Bilişim Sistemleri Bölümü: 84.000
 • Siyaset  Bilimi ve Kamu Yönetimi: 84.000
 • İşletme: 84.000

Hukuk Fakültesi:96.000

Ankara Bilim Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Ankara Bilim Üniversitesi Eğitim Kampüsü Çamlıca Mahallesi Anadolu Bulvarı Yenimahalle/ Ankara'da bulunmaktadır. Ankara Bilim Üniversitesi Eğitim Kampüsünde ; farklı alanlara yayılan eğitim programları, bilimsel araştırma çalışmaları ve kültür-sanat etkinlikleriyle öğrencileri hayat boyu öğrenen, bağımsız düşünebilen milli şuur sahibi bireyler yetiştirmek tüm bilimleri, teknolojiyi, verimliliği önceleyen ve sanatı kapsayan bir öğrenme, araştırma ve geliştirme ortamı oluşturarak insanlığa hizmet etmek amacı taşımaktadır.

Ankara Bilimde eğitim sadece bir iş veya bir kariyer elde etme aracı değildir; aksine, öğrencileri düşünmeye ve öğrenmeyi öğrenmeye yönelik olarak beslemeyi amaçlamaktadır.

Spor Olanakları

Öncelikle oluşturulan Beden Eğitimi ve Spor Merkezi ile öğrencilerine sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandıran ortamı hazırlamak, kampüs yaşantısını zenginleştirmek ve kaliteli beden eğitimi, spor ve kondisyon programları düzenleyerek öğrencilere hayat boyu kullanabilecekleri spor becerileri kazandırmayı hedeflemektedir. Bünyesine kattığı spor takımlarıyla ( Basketbol, Hentbol, Tenis, Dağcılık ve Amerikan Futbolu) branşlarında yerel liglerde ve Üniversite Spor Federasyonunun oluşturacağı müsabakalara, turnuvalara da katılım sağlayacaktır.

Üniversite yönetimince gerçekleştirilen seminer ve konserlerin yanı sıra, aynı hayalleri taşıyan, ortak hobileri olanların bir araya geldiği, dostlukların yeşerdiği, sosyal aktivitelere imza atıldığı, öğrencilerin kurdukları kulüplere de imkan verilmektedir.

Barınma Olanakları

Ankara Bilim Üniversitesi il dışından gelen öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayacağı anlaşmalı yurtlar mevcuttur. Atalay Kız Öğrenci Yurtları, İdeal Kız Öğrenci Yurtları, Ardıçlar Kız Öğrenci Yurtları, İdeal Erkek Öğrenci Yurtları, Anka Erkek Öğrenci Yurtları. Ardıçlar Erkek Öğrenci Yurtları (Bahçeli), Ardıçlar Erkek Öğrenci Yurtları (Balgat)

Ulaşım

Üniversitede, öğrenci kayıtları tamamlandıktan sonra gerek yurtlarıdan gerekse şehrin ana arterlerinde belirlenecek noktalardan ulaşım için servis hizmeti verilecektir. Ayrıca metronun üniversiteye en yakın Macunköy durağından da eğtim binasına ring seferleri düzenlenecektir.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

PROF. DR. YAVUZ DEMİR

Çamlıca, 149. Sk. No:16, 06200 Yenimahalle/Ankara
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu