Yeni Arayüze Geçiş Yap

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi

Üniversite Adı
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
Özel

 • Tıp Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Fen-Edabiyat Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi

 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Meslek Yüksekokulu

Acıbadem Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

İstanbul'da bir Vakıf Üniversitesi'dir 

Akademik Personel Sayısı: 536

Öğrenci Sayısı:4.782

Acıbadem Üniversitesi, 2007 yılında, Acıbadem Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından sağlık bilimleri alanında ülkemizde ki mevcut  açığı kapatmak üzere, çeyrek asırlık deneyim ve bilgi birikimini üniversite ortamına taşımak bununla geleceğin üstün bilgili teknoloji üretebilen bilim üretebilen yenilikçi sürekli gelişime acık sağlık profesyonelleri yetiştirmeyı hedeflemektedir. Yetiştirilecek olan elemanlar sadece ulusal açığımızı kapatmayacak, aynı zamanda uluslararası arenada yarışabilecek niteliklere sahip olacaktır.

Bu amaca ulaşmak için seri üretilen insan gücü değil, nitelikli, özelliği olan, az sayıda insan gücü yetiştirilmesi hedeflenecektir. Bu nedenle kalabalık nüfuslu bir üniversite olmaktan ziyade, az sayıda öğrenci alan araştırma odaklı bir üniversitedir. 

 Araştırma odaklı Acıbadem Üniversitesi dünyadaki en kapsamlı kilinik simülasyon eğitim merkezlerinden biri olan CASE'te, öğrencilerin yanı sıra sağlık profesyonelleriyle de eğitimler gerçekleştirmektedir.

Türkiye’ye model oluşturan ve dünyada referans gösterilen bir akademik kurum ve sağlık bilimleri alanındaki tüm bilim dallarını bir araya getiren bir üniversitedir.

Neden Acıbadem Üniversitesi?

Tıp Fakültesinin  eğitim dili İngilizce'dir ve eğitim programı Temel ve Klinik Bilimlerin entegre edildiği klinik staj öncesi dönem, Klinik Stajlar ve İntörnlük olmak üzere 3 fazdan oluşmaktadır. Kampüste yer alan Klinik Simülasyon ve İleri Düzey Endoskopik-Robotik Cerrahi Merkezi (CASE), YÖK tarafından afiliasyonu tamamlanmış Acıbadem Atakent ve Acıbadem Maslak Eğitim Araştırma Hastaneleri ve Eğitim Araştırma Bölgeleri tıp eğitimi programımızın temel uygulama ortamlarıdır. Klinik Simülasyon ve Eğitim Merkezinde altı dönem boyunca klinik uygulama becerilerini geliştirdikleri programlara katılmaktadırlar.Tıp Fakültesi, bilime yatırım yapan, öğrencilerini araştırmaya ve yayın yapmaya teşvik eden, stajların yanında toplum içinde eğitime önem veren, yurtiçinde ya da yurtdışında tıbbın tüm alanlarında ilerlemeye hazır evrensel hekimler yetiştirmeyi hedefleyen bir kurumdur.

Acıbadem Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin en son teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarından ve Acıbadem Sağlık Grubu bünyesinde sadece İstanbul’da değil, aynı zamanda ülkemizin değişik bölgelerinde yer alan hastane ve polikliniklerinden yararlanmaları sağlanmaktadır.Öğrencilerin mezun oldukları anda eczacılık mesleğinin her alanında (akademi, ilaç endüstrisi, hastane, serbest eczane) çalışabilecek bir donanıma sahip olmaları için her türlü imkan sağlanıyor. 

Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik" ve "Fizyoterapi ve Rehabilitasyon" olmak üzere 3 bölüm ile yola çıkmıştır,İleri teknolojik altyapıya sahip Ataşehir Kerem Aydınlar Kampüsü’nde teorik eğitimlerin yanı sıra, uygulamalı eğitimler modern laboratuvarlarda, Hemşirelik Bölümünün uygulamalı eğitimlerinin bir bölümü ise ülkemizin en donanımlı ve modern simülasyon eğitim merkezinde verilmektedir.

Güçlü eğitim kadrosu ve kampüsün teknolojik olanaklarının yanı sıra Fakültenin en güçlü yanlarından bir tanesi öğrencilerin uygulamalı eğitimlerinin büyük çoğunluğunu öğretim üyeleri ve deneyimli meslekdaşların gözetiminde Acıbadem Sağlık Grubu'nun en yeni teknoloji ile donatılmış hastanelerinde ve sağlık merkezlerinde yapma olanağıdır.

Mühendislik Fakültesi:Hem klinisyenlerle hem de şirketlerle birlikte geliştirilen proje odaklı takım çalışmalarına öncelik vererek öğrencilerin deneyerek öğrenme ve sanayinin beklentilerine uygun bilgi ve yetkinliklerine sahip mezunlara dönüşmesini planlanmıştır.

Mühendislik Fakültesi:Fakültede, medikal cihazlar ve robotik, medikal bilişim gibi alanların dışında biyomekanik, biyomalzeme, doku mühendisliği, biyosensörler, nöroteknoloji, klinik ve hastane mühendisliği gibi alanlarda da zengin içerikli bir eğitim sunulmaktadır.

Fen-Edebiyat Fakültesi: Psikoloji Lisans Programı (Türkçe), Türk Psikologlar Derneği Akreditasyon Üst Kurulu tarafından 21.01.2026 tarihine kadar geçerli olmak üzere 5 yıl süreyle akredite edilmiş 

Fen-Edebiyat Fakültesi Yüksek Öğretim Kalite Kurulu tarafından Psikoloji Lisans Eğitiminin Akreditasyon Süreci için yetkilendirmiş olan Türk Psikologlar Derneği’nin akreditasyon belgesi, “psikoloji lisans programlarının, ulusal ve evrensel ölçütler uyarınca beklenen amaçları gerçekleştirebilmesi için gerekli olan asgari düzeydeki başarı ve kalite standartlarının” karşılandığını göstermektedir.

Burs olanakları

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi bursları ve indirimleri aşağıda sıralanmıştır;

 • ÖSYS Bursu
 • ÖSYS %25 ve %50 İndirimi
 • Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi Bursu
 • Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi Üstün Başarı Bursu
 • Lisans Programları Akademik Başarı Bursu
 • Özel İndirimler şeklinde farklı kategorilerde burs olanakları var
 • ÖSYS sınav kılavuzunda belirtilen burslu öğrenci kontenjanlarına yerleşen öğrencilere verilen ve sadece eğitim ücretinin tamamını (%100’ünü) kapsayan karşılıksız burslardır. Barınma, beslenme, ulaşım, kitap vb. konular ÖSYM Bursu kapsamı dışındadır. ÖSYM bursu hakkı kazanan öğrenciler ayrıca Kerem Aydınlar Vakfı Destek Bursu’na başvurabilirler.
 • ÖSYS sınav kılavuzunda belirtilen indirimli öğrenci kontenjanlarına yerleşen öğrencilere verilen ve sadece eğitim ücretinin %25 veya %50‘sini kapsayan karşılıksız öğrenim ücreti indirimidir. Barınma, beslenme, ulaşım, kitap vb. konular ÖSYS %25 veya %50 İndirimi kapsamı dışındadır. ÖSYS %25 veya %50 İndirimi hakkı kazanan öğrenciler ayrıca Kerem Aydınlar Vakfı Destek Bursu’na başvurabilirler.

Acıbadem Üniversitesi Kampüs Olanakları

Acıbadem Kerem Aydınlar Üniversitesi kampüsü sürdürülebilirliği düşünülerek inşa edilmiş İstanbul Anadolu yakasında 100.000 metrekare kapalı alana sahip, LEED Gold (Leadership in Energy and Environmental Design – Çevre ve Enerji Tasarımında Liderlik) Sertifikalı Kerem Aydınlar Kampüsü ile Acıbadem Üniversitesi akademik ve sosyal imkanları ile fark yaratmaktadır.

Kütüphane

Merkez ve şube kütüphaneleri toplam 1272,65 metrekare alana ve 321 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Okuyucularına modern ve konforlu bir çalışma ortamı sunan kütüphane, akademik yıl içerisinde 7/24 açıktır. Kütüphanede bilgisayar çalışma salonu ve kullanıcıların önceden rezervasyon edebileceği 14 çalışma odası yer almaktadır.

Basılı Koleksiyon: Merkez, Atakent ve Maslak Kütüphanelerinde kitap, basılı süreli yayın, tez, CD-Rom, DVD türlerinde 21.883 materyal bulunmaktadır.

Elektronik Koleksiyon: Kütüphanenin abonesi olduğu 27 veritabanı ile disiplinlerarası 37.229 e-dergi, 17.393 e-kitap, 2.592.727 tam metin tez, kanıta dayalı tıp veritabanı, bibliyometrik araçlar ve indeksler, gazetelere erişilebilmektedir.  

Barınma 

2014-2015 akademik yılında Kerem Aydınlar Vakfı’na ait binada hizmete açılan Kerem Aydınlar Öğrenci Yurdu Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi’nin hemen yanı başında ve kampüse üç dakika yürüme mesafesindedir.

Öğrenci Yurdunun, konforu ve güvenliği ön planda tutan donanımı ile öğrencilerin barınma ve sosyal ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanmıştır

Kız öğrenci yurdu 86 dairesi ile toplam 260 yatak kapasitelidir. Tüm daireler tek ve 2 kişilik oda olmak üzere toplam 3 kişiliktir. 15. katta 4 kişilik 2 daire mevcuttur.

Erkek öğrenci yurdu  72 dairesi ile toplam 144 yatak kapasitelidir. Tüm daireler 2 kişiliktir.

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi öğrencilerine keyifli bir yaşam alanı oluşturma fikriyle tasarlanan Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Kerem Aydınlar Öğrenci Yurdunun önceliği, öğrencilere evlerini aratmayacak rahatlık ve konforu sunmaktır.

 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof.Dr. Ahmet Şahin

İçerenköy, Kayışdağı Cd. No:32, 34684 Ataşehir/İstanbul
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu