Yeni Arayüze Geçiş Yap

Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi (HEP)

Üniversite Adı
Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi (HEP)
Özel

  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • Mimarlık Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Sanat ve Tasrım Fakültesi

  • Yabancı Diller Yüksekokulu

  • Meslek Yüksekokulu

Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi(HEP) Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü: Vakıf

Akademik Personel Sayısı: 48

Öğrenci Sayısı: 378

Öğrenim Dili: İngilizce

 Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi, Hamdullah Emin Paşa ve Haremi Hatice Tahire Hanım Vakfı (kuruluşu 1934) tarafından 2007 yılında kurulma girişimlerinde bulunulmuş, ancak 2011 yılında Alanya ilçesinde kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Alanya HEP ilk öğrencilerini 2014-2015 akademik yılında almıştır. Bölgenin doğal, kültürel, ekonomik ve sosyal gereksinimlerini̇ göz önüne alarak; özellikle turizm, tarım ve kıyısal kaynaklar yönetimi̇ alanlarında kentsel ve bölgesel kalkınmaya katkı ve katılım sağlayan öncü ve örnek bir üniversite olmaya yönelik hizmetler sunmaktadır. 

Uluslararası standartlarda eğitim veren üniversitenin, tüm bölümlerinde İngilizce eğitim verilmektedir. Alanya HEP üniversitesi, öğrencilerine, 2. sınıftan itibaren seçmeli ikinci bir yabancı dil öğrenme imkanını da sağlamaktadır. Temel amaç uluslararası ölçekte liderlik yapabilecek nitelikte donanıma sahip iş gücü yetiştirmektir. Üniversitenin lisans programları arasında, Mimarlık, Mühendislik, İletişim ve Tasarım Yönetimi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm İşletmeciliği yer almaktadır. Çift Anadal ve yandal programlarıyla öğrenciler birden fazla diploma yada farklı bölümlerde de yetkinliklerini gösteren sertifika ile mezun olup çok yönlü bireyler olarak hayata atılmaktadır. Alanya HEP Üniversitesi Öğrencilerine  yüzde yüz iş garantisi vermektedir.

Neden Alanya HEP Üniversitesi?

Mimarlık Bölümü: Mimarlık Bölümün amacı, kenti kucaklayan, kent ile her anlamda ilişki içinde olan, yaratıcılığı öne çıkaran mimarlar yetiştirmektir. Mimarlık bölümü, doğa, turizm, sanat ve tarih ile iç içedir. Yaratıcı, yenilikçi, sorgulayıcı, çevreye ve topluma duyarlı, çağdaş bir mimarlık vizyonuna sahip bireyler yetiştirilmektedir . Genç ve dinamik bir kadroya sahip mimarlık bölümün de, öğrencilerin ulusal ve uluslararası yarışmalara katılımı  destekleniyor. Erasmus ve benzeri öğrenci değişim programları ve Uluslararası eğitim ortaklıkları üniversitenin Mimarlık alanında farklı kılan unsurlardandır. Mimarlık Fakültesinde öğrenim süresi 1 yıl İngilizce hazırlık programı olmak üzere toplam 4 yıldır.

Alanya HEP üniversitesi Mühendislik Fakültesinde öğrenim 2019 yılında Bilgisayar Mühendisliği ile başlamıştır.

Sanat ve Tasarım Fakültesi: İletişim Tasarım ve Yönetim Bölümü; yaratıcı bakış açısı ve mesleki donanımıyla, iletişim tasarımı ve yönetimi alanında sorumluluk sahibi profesyoneller yetiştirmektir. Bölümün eğitim dili %100 İngilizcedir. İletişim tasarımı ve yönetimi bölümünden mezun olan her bir öğrenci, bilgiyi pratik tecrübeye dönüştürebilecek kabiliyete, mevcut üretim olanaklarıyla sahip olur. Bu bölümden mezun olan geleceğin iletişim tasarımcıları; TV, sinema, dizi, radyo, sosyal medya ve reklam sektörlerinde çalışma imkânını yakalar. Konvansiyonel kitle iletişim araçlarının yanı sıra sosyal medya gibi yeni medya araçlarını da etkin kullanabilen donanıma sahip olmaktadırlar.

Sanat ve Tasarım Fakültesi: Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü,  alanında geleceğin liderlerini yetiştirmek amacıyla, farklı ve yenilikçi modeller dikkate alınarak planlanmıştır. Bir şefte sahip olması gereken teknik beceriler, yöneticilik becerileri ve akademik çalışmalar, programda dikkatli ve dengeli bir şekilde bir araya getirilmiştir. Bu bölümde eğitim gören öğrenciler, işletme bilimi temelli dersler ile kendi işlerini yönetebilecekleri bilgi ve donanımlara sahip olarak mezun olmaktadır. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde, öğrencilerin teorik ve pratik eğitimleri, stajlar ile desteklenmektedir. Öğrencilerimize mutfak teknikleri, Türk ve dünya mutfağı, gıda hijyeni, gıda güvenliği, gıda bilimi, beslenme bilimi, menü planlama, duyusal analiz, muhasebe, hizmet pazarlaması, restoran tasarımı ve yiyecek-içecek yönetimi vb. alanlarında bilgi ve beceri kazandırılmaktadır . Gastronomi Ve Mutfak Sanatları Bölümünün  eğitim dili yüzde 100 İngilizcedir.

İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi Turizim İşletmeciliği Bölümü: Türkiye turizm sektöründe iyi yetişmiş eğitimli ve dil bilen personel açığı bulunmaktadır. Alanya HEP Üniversitesi, gerek lokasyonu, gerekse misyonu gereği bu sürece katkı yapmayı hedefleyen bir kurumdur. Üniversite Alanya gibi Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden bir tanesinde bulunmaktadır. Alanyada  680 turistik konaklama tesisi bulunmaktadır. Yıllık gelen yabancı turist sayısı 2.500.000 civarındadır. Bu nedenle üniversitenin temel amac; turizm için nitelikli, yeniliklere açık, teknolojinin sunduğu olanakları izleme ve uygulama becerisine sahip, en az bir yabancı dil bilen bireyler yetiştirmektir.

Burs Olanakları

Alanya Hamdullah Emin Paşa (Alanya HEP) Üniversitesi’nde eğitim ücrete tabidir. İngilizce Yeterlilik sınavını başarı ile geçenler lisans bölümleri için öngörülen ücretleri öder. Kayıt için ilk ödemeler ilgili banka hesabına yatırılır ve dekontla kayıt işlemi başlatılır.

Yıllık öğrenim ücreti Mütevelli Heyet tarafından günün ekonomik koşullarına göre her yıl yeniden belirlenir.

Ösym sınavında alınan yüksek puanlar özel üniversiteye burslu yerleşme imkanını vermektedir. ÖSYM'nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yüzde 100, yüzde 75, yüzde 50 ve yüzde 25 burslu kazanan öğrenciler  üniversiteyi tercih ederken şarlarını karşıladıkları programlardan birini tercih edenilmektedir.

Yıllık öğrenim ücreti Mütevelli Heyet tarafından günün ekonomik koşullarına göre her yıl yeniden belirlenir.

Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs sadece burslu öğrenci alınacağı belirtilen programlara yerleştirilen öğrencileri ve sadece öğrenim ücretini kapsar. Bunun dışında kalan, barınma, beslenme, ulaşım, kitap, yurtdışında eğitim giderleri gibi giderler burs kapsamı dışındadır. Bu burslar İngilizce hazırlık programında geçirilen bir yıllık süreyi de kapsar. Bu burslar karşılıksız olup normal eğitim-öğretim süresini kapsar; normal eğitim-öğretim süresini aşan süreyi kapsamaz.

 Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi & Kampü'te Yaşam

Alanya HEP Üniversitesi'nin çevresinde alışveriş merkezleri, kültür-sanat merkezleri, spor merkezleri, kafeler, restoranlar, bankalar, hastaneler ve kuaförden markete kadar ihtiyaç duyulabilecek bir çok kuruluş yer almaktadır. Alanya HEP yerleşkesi, Alanya kent merkezine, sahile, tarihi ve turistik alanlara yakınlığı kadar Alanya dışında da istenen noktaya rahatlıkla gidebilmeyi, Alanya’nın kültürel, tarihsel, doğal güzelliklerinin keyfini yaşamayı sağlamaktadır

Barınma

Alanya HEP Üniversitesi’nin, öğrencilerin konaklamasına yönelik anlaşmalı apartları bulunmaktadır. 5 yıldızlı apart otelden, öğrencilere uygun ev seçenekleri mevcuttur. Ayrıca şehirde öğrencilerin kalabileceği özel ve devlet yurtları da bulunmaktadır.

Sportif Olanaklar

75. yıl kapalı spor salonundan istifade edilmektedir. Alanya Belediyesi ile imzalanan protokol gereğince 800 m2 kapalı alana sahip, 650 kişi kapasiteli bir kapalı spor salonunda öğrencileri ücretsiz yararlanabilmektedir.

Alanya Belediyesinin sahip olduğu Sportif mekanlar .

Olimpik yüzme havuzu

1600 seyirci kapasiteli  Standart Basketbol sahası 28x48m

Olimpik yüzme havuzu 1000 seyirci kapasiteli, 25x50 m olup 10 parkuru bulunmaktadır

 650 Seyirci kapasiteli, Standart Basketbol sahası 28x40 m.

Damlataş tenis kortları, Zimbitlik tenis kortları 

Milli Egemenlik Stadyumu

Ayrıca Üniversitenin yerleşkesinde öğrencilerin ücretsiz olarak faydalandığı masa tenisi ekipmanları ve ayak tenisi alanı bulunmaktadır

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Ali Ekrem Özkul

Cikcilli Mah, Saraybeleni Cd. No:7, 07400 Alanya/Antalya
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu