Altınbaş Üniversitesi

Üniversite Adı
Altınbaş Üniversitesi
Özel

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
 • Uygulamalı Bilimler Fakültesi
 • Tıp Fakültesi

 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Altınbaş Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Vakıf
 • Bulunduğu il :İstanbul
 • Akademik Personel Sayısı: 446
 • Öğrenci Sayısı: 11.679
 • Öğrenim Dili :İngilizce 

Altınbaş Üniversitesi: Merhum İş adamı Mehmet  Altınbaş'ın "eğitime yatırım vasiyeti" üzerine Eğitim ve kültür vakfı tarafından 2008 yılında  kurulmuştur  Kuruluşunda Kemerburgaz Üniversitesi adıyla eğitim vermeye başlayan kurum, İlk öğrencilerini 2011 2012 akademik yılında almıştır. 1 Temmuz 2017 yılında yapılan isim değişikliğiyle " Altınbaş Üniversitesi "adıyla  Altınbaş Holding'in desteğinide alarak yeni ve rekabetçi hedeflerine daha hızlı ve güvenle yürümeye başlamıştır.

Neden Altınbaş Üniversitesi?

Altınbaş Üniversitesi:105.000 m² eğitim alanı, 40.000 m² sağlık kampüsü, 4062 m² labaratuvar alanında öğrencilerini hayata hazırlamakta. Altınbaş Üniversitesi, kısa zamanda gerçekleştirdiği atılımlarla uluslararası bir araştırma üniversitesi olma yolunda hızla ilerliyor Bu bağlamda alınan patentler, TÜBİTAK projeleri ve uluslararası kongrelerde gerçekleştirilen liderliklerle bilim alanında katma değer yaratmayı sürdürüyor. Bünyesinde 9 Fakülte, 1 Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ve 2 Yüksekokulu bulunan Altınbaş Üniversitesi, toplamda 26 lisans, 11 ön lisans, 24 yüksek lisans ve 8 doktora programı ile öğretime devam ediyor. Uluslararası bir bilim yuvası olma hedefi kapsamında, üniversite bünyesinde eğitim gören 10 binin üzerindeki öğrencinin 3 binden fazlasını, dünyanın 88 farklı ülkesinden gelen öğrenciler oluşturuyor.

Altınbaş Üniversitesi'nin Ayrıcalıkları: Mezun verdiği ilk yılda Tıpta Uzmanlık sınavı başarı sıralaması tüm üniversiteler içerisinde ilk 5 üniversite arasında yerini almıştır Türkiye'nin ilk ISO 9001 2015 kalite belgesine sahip Diş Hastanesi'nde diş hekimliği eğitimi  sunmaktadır. Eczacılık Fakültesinden New York Botanical Garden'a kayıtlı herbaryum imkanları ile eğitim fırsatı tanınıyor. Köln Üniversitesi işbirliği ile Türkiye ve Almanya arasındaki  çift diplomalı hukuk lisans programına  sahip ilk ve tek üniversite. 25 ülkeden 127 farklı Üniversitede Erasmus yapma programına sahip.

Üniversite olarak iş dünyası ve sanayi iş birliğine büyük önem verilmekte.üniversitenin müfredatına eklenmiş CO-OP prgramları sayesinde  öğrencileri okurlarken aynı zamanda iş deneyimi elde etme fırsatına sahip oluyorlar.

CO-OP eğitim modelinin amacı üniversitede verilen bilgiyi iş dünyasındaki uygulama ile birleştirerek hem kurumsal temele, hem uygulamaya hâkim mezunlar yetiştirmektir. Böylece;

 • İş dünyası, önceden tanıdığı, iyi yetişmiş ve işe başlar başlamaz üretken olacak mezunları işe alabiliyorlar.
 • Üniversite, bir yandan iş dünyasının ihtiyaçlarına yanıt verirken diğer yandan da mezunlarının iş bulma oranını artırabiliyor.
 • Öğrenciler mezun olur olmaz işe yerleşebiliyor.

Altınbaş Üniversites'inin öğrenim dili:

 • İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler ile Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Eczacılık, Tıp Fakültesi bünyesindeki programlar için İngilizce
 • Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Sağlık Hizmetleri MYO bünyesindeki programlar için Türkçe
 • Diş Hekimliği ve Hukuk programı için ise %30 İngilizcedir

Eğitim dili tümüyle veya %30 İngilizce olan programlara yerleştirilen öğrencilerden İngilizce bilgisi yeterli düzeyde olmayanlar, zorunlu İngilizce hazırlık programına alınır. Türkçe programlara yerleştirilen öğrenciler de isteğe bağlı olarak İngilizce Hazırlık sınıfına kaydolabilir. İsteğe bağlı olarak İngilizce Hazırlık sınıfına kaydolan tam burslu öğrenciler Hazırlık Programı süresince üniversitenin belirleyeceği bir öğrenim ücreti öder.

Altınbaş Üniversitesi Bursları Olanakları

Altınbaş Üniversitesi'nde ÖSYM giriş burslarının yanı sıra akademik, sportif ve sanatsal başarıları ödüllendiren ve destekleyen pek çok farklı burs ve indirim olanağı bulunuyor.

ÖSYM bursu:Üniversite tercihlerini gerçekleştiren öğrenciler, ÖSYM tarafından yerleştirilecekleri programlarda belirlenen burs oranlarıyla eğitim görmeye başlar.

 • Tam burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, öğrenim ücretinin tamamından
 • %75 burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, öğrenim ücretinin dörtte üçünden
 • %50 burslu programlara yerleştirilen öğrenciler, öğrenim ücretinin yarısından
 • %25 burslu programlara yerleştirilen öğrenciler ise öğrenim ücretinin dörtte birinden muaf olurlar

Giriş bursları karşılıksızdır. Bu bursları alan öğrencilerden, İngilizce Hazırlık Programını 2 yılda başaramayanların bursları kesilir. Burslar, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nda belirtilmiş olan azami öğrenim süreleri boyunca devam eder. Giriş bursları, çift anadal programında ve yaz okulunda Mütevelli Heyet kararları doğrultusunda uygulanır.

Üstün Başarı Bursu

Üniversitedeki ön lisans ve lisans programlarına ilk kez yerleştirilenler arasından giriş sınavı yerleştirme puan türü sıralamasında Senato tarafından belirlenen başarı dilimi içerisinde yer alan öğrencilere normal eğitim-öğretim süresince, yılda 9 ay süreyle verilen destek burslardır. Üstün başarı bursu, öğrencinin genel not ortalaması 4.00 üzerinden 2.50’nin altına indiği dönemlerde dondurulur.

Onur (Başarı) Bursu

İngilizce Hazırlık Programından sonraki her akademik yıl sonunda, o yıl için kayıtlı oldukları fakülte veya bölüm programında belirtilen normal ders yükünü almış olup, aldığı tüm dersleri başarıyla tamamlamış ve genel not ortalamaları 3.50 ve üstünde olmak koşuluyla, fakülte veya bölümlerinin birinci ve ara sınıflarında dereceye giren öğrencilere izleyen eğitim-öğretim yılı boyunca Onur Bursu verilir.

Altınbaş Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Şehrin merkezinde yer alan üç yerleşkesi ile beraber üniversite; iş ve sanat merkezlerinin kesişme noktalarında eğitim ve yaşam imkanı sunmaktadır.Mahmutbey Teknoloji Yerleşkesi: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bakırköy Sağlık Bilimleri Yerleşkesi: Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Gayrettepe Sosyal Bilimler Yerleşkesi: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu: Mahmutbey Teknoloji Yerleşkesine 300 m. uzaklıktadır.

Altınbaş Üniversitesi'nde eğitim alan her öğrenci yerleşke gözetmeksizin öğrenci kulüp etkinliklerine katılabiliyorlar Öğrenci kulüpleri, öğrencilerin sosyalleşmelerini sağlayacak, paylaşım ve dayanışma ruhlarını teşvik edecek etkinlik odaklarıdır. Üniversitedeki öğrenci kulüpleri, öğrencilerin ilgi alanları ve talepleri doğrultusunda, kendi iradeleriyle oluşturulmuştur. Müzik, spor, sanat, girişimcilik, hukuk, tıp, gastronomi, bilişim, psikoloji ve sosyal sorumluluk gibi pek çok farklı alanda faaliyet gösteren kulüpler öğrenciler hem iş hayatına hazırlamakta hem de onların sosyal ve kültürel gelişimini zenginleştirmektedir. 

Barınma

Yurt Müdürlüğünün  öğrencilerin konforu ve rahat çalışma alanlarının yönetimi için 24 saat esaslı görev yapmaktadır. Her odada banyo ve WC ve tezgah altı soğutucu bulunmaktadır. Ayrıca kişiye özel çalışma masası, sandalyesi, iki kapaklı gardırobu, yatak ve okuma lambası ile kendinizi evinizde hissedebilirsiniz. Ayrıca öğrenci mutfağı, çamaşırhane, misafirhane, dinlenme salonu; 24 saat sıcak su ve kablosuz internet imkanıda bulunmaktadır 

Akademik yaşamı desteklemeye odaklanmış yurtlarında çizim odaları, ders çalışma alanları ve bilgisayarlar öğrencilerin hizmetindedir.

Sosyal yaşamı desteklemek adına TV odaları, restoran, yiyecek-içecek otomatları, spor salonu, müzik odası bulunmaktadır. Kız ve erkek öğrencilerin ayrı konaklamasına imkân sağlayan öğrenci yurtları Mahmutbey yerleşkesine yürüme ile birkaç dakikalık mesafede bulunmaktadır. Üniversitenin tüm yerleşkelerine ücretsiz servis hizmeti sağlanmaktadır. 

Altınbaş Üniversitesinin Öne Çıkanları

2015 - TÜBİTAK Özel Ödül Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oya Alpar, 2015 yılında sağlık alanında TÜBİTAK Özel Ödülü’ne layık görü2017, 2018,02019 Üniversite, Hizmet İhracatçıları Birliği Ödülleri’nde 5 yıl üst üste “Eğitim Alanında En Fazla Hizmet İhracatı Yapan Vakıf Üniversiteleri” arasında ilk üç sıraya yerleşti.

2018 - British Council Newton-Katip Çelebi Fonu Başarılı Proje Örneği

İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Banu Kavaklı Birdal’ın yürüttüğü “Perception of and Attitude Towards Syrian Refugees in Turkey” projesi, başarılı proje örneklerinden seçildi.

2018 - Financial Secrecy Index – A New Scientific Output of Coffers

Hukuk Fakültesi DekanıProf. Dr. Leyla Ateş’in yürütücüsü olduğu, H2020 çerçevesinde desteklenen COFFERS projesinde, Financial Secrecy Index 2018 yayınlandı.

2018 - “Yılın Eğitim Markası”

Üniversite, 2018 yılında, İstanbul Marka ve Kariyer Zirvesi Etkinlikleri Türkiye Altın Marka Ödülleri’nde “Yılın Eğitim Markası” seçildi.

2018 - “En Çok Uluslararası Öğrenci Alan Fakülte”

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi,, Türk vakıf üniversiteleri kapsamında en çok uluslararası öğrenci alan fakülte oldu.

2018, 2019 - “YÖK Mekanda Erişim Ödülü”

Altınbaş Üniversitesi, Bakırköy Sağlık Yerleşkesi ve Mahmutbey Teknoloji Yerleşkesi için engelli bireylerin erişimine uygunluk ödülünü aldı.

2019 - “TÜBİTAK Efficiency Challenge Üçüncüsü”

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrenci ve akademisyenlerden oluşan elektrikli araç ekibi  EVA, 80’den fazla üniversite takımının katıldığı TÜBİTAK yarışmalarında üçüncü oldu. Ekip  ayrıca Kurul Özel Ödülü ve Tanıtım ve Yaygınlaştırma Ödülünü de aldı.

2020 - “ECZAK Akreditasyonu”

Eczacılık Fakültesi eczacılık eğitimi akreditasyonu ECZAK’ı 6 yıl süreyle almıştır.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Çağrı Erhan

Mahmutbey, Dilmenler Cd. No:26, 34217 Bağcılar/İstanbul
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu