Yeni Arayüze Geçiş Yap

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Üniversite Adı
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
Devlet

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
 • İslami İlimler Fakültesi 
 • İşletme Fakültesi
 • Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Mühendislik ve doğa Bilimleri Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Siyasal Bilgiler Fakültesi
 • Şereflikoçhisar Uygulamalı Bilimler Fakültesi
 • Tıp Fakültesi

 • Yabancı Diller Yüksekokulu 
 • Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı

 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Meslek Yüksekokulu
 • Şereflikoçhisar Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu

 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite türü: Devlet 

Öğrenim Dili:Türkçe ve İngilizce

Öğrenci sayısı 19.500

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 21 Temmuz 2010 tarihinde kuruldu Evrensel değerler ışığında verdiği nitelikli eğitimle bilim, kültür, spor ve sanat alanlarında sorgulamaya açık, ahlaki değerlere saygılı bireyler yetiştirmeyi; yaptığı araştırmalar ile bilgi ve teknoloji üreterek toplum yararına sunmayı; sahip olduğu girişimcilik ruhuyla ürettiği bilgi ve teknoloji ekseninde insanlık için fayda üretmeyi; hissettiği sosyal sorumluluk bilinciyle ulusal ve uluslararası düzeyde beşeri sermayenin gelişimine katkıda bulunmayı hedef edinmiş Ülkemizin 4. nesil üniversitesidir 

Ankara'da 7 ayrı yerleşkeye, toplam 231.395 m² lik alanda kurulan üniversite, bilimsel veriler ışığında çağımızın ihtiyacına cevap veren araştırma faaliyetleri ile bilim ve teknolojiye katkıda bulunacak, donanımlı bireyler yetiştirmek amacıyla ilk öğrencilerini  2011-2012 akadamik yılında almıştır. 2011 yılında 7 fakülte, 1 yüksekokul ve 4 enstitü ile 1 konservatuvarla başlamış hızla büyüyerek 2021 itibari ile bünyesinde 12 fakülte, 1 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı, 3 meslek yüksekokulu, 5 enstitü ve 24 uygulama ve araştırma merkezi,73 aktit öğrenci kulübü bulunmaktadır.Temel ve yüksek eğitimlerini yurt dışı ve yurt içindeki önde gelen üniversitelerde tamamlamış dinamik ve yenilikçi akademik kadrosu ile öğrencilerin geleceğini onlarla birlikte inşa etmeye devam ediyor.

Neden Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

(AYBÜ) Eğitim ve öğretim programlarında, sosyal faaliyetlerde ve üniversitenin işleyişine dair tüm konularda öğrencilerin tam katılımı ve geri bildirimleri ile desteklenen bir eğitim-öğretim hayatı kurma yolunda çalışmaları tamamlamış. Öğrenci temsilcilikleri, öğrenci dekanlıkları, kulüpler ve organizasyonlarla öğrencilerin daha üniversite eğitimleri sırasında ilerideki yaşamları için ihtiyaç duyacakları tecrübeleri ve daha fazlasını edinme imkanına sahip olmaktadırlar 

Tüm üniversiteler arasında birçok bölümde Türkiye'nin en yüksek puanla öğrenci alan üniversiteler sıralamasında önde gelen fakülteler ile ilk beşe girerek en başarılı öğrencilerin gözdesi olmaya devam ediyor. Uluslararası öğrencinin tercih ettiği devlet üniversiteleri arasında 1. Sırada yer alıyor.Fakültelerin tamamına yakınında eğitim dili %100 İngilizce. Uluslararası birçok üniversite ile yapılan anlaşma sayesinde ortak diploma programlarına katılma hakkı kazanılmakta.

"AYBÜ" Diş hekimliği fakültesinde öğrenciler hiçbir üniversitede bulunmayan similasyon kliniğinde robot similatürler üzerinde çalışarak pratik deneyimlerini güçlendirebilmektedirler Böylece hem teorik eğitimi hem similasyon eğitimi  hem klinik eğitimi almış olarak mezun olma şansına sahip oluyorlar.

" AYBÜ" Hukuk Fakültesi olarak öğrencilerin gelecekte yaşayacakları dil sorununu şimdiden çözüme kavuşturacak bir müfredat hazırlanmıştır. Hukuk Fakültesinde %30 İngilizce eğitimi 2011- 2012 eğitim öğretim yılından itibaren öğrencilerine sunulmaya başlanmıştır. Meslek İngilizce dersleri ise 4 yıl boyunca devam etmektedir, Ayrıca öğrencilere seçmeli olarak ikinci bir dil imkânı da tanınmakta  Yani öğrenci İngilizceyi çok iyi öğrenmiş olacağı gibi, ikinci bir dili de öğrenmekteler 

Erasmus+ Programı AB’nin eğitim, gençlik ve spor alanlarındaki hibe programıdır. Yurt dışında eğitim, öğretim, staj, profesyonel gelişim, yaygın öğrenme temelli gençlik aktiviteleri ile kurumlar arasındaki işbirliklerini desteklemektedir. Avrupa Dayanışma Programı (ESC) ise topluma yarar sağlayan projelerde gönüllülük, dayanışma ve ağ kurma faaliyetlerine imkanı sağlamakta.

Çağımızın son teknolojileri ile donatılmış laboratuvarları, uluslararası bilimsel işbirlikleri ve projelerle, çok yakın bir gelecekte bilim alanında dünyanın sayılı üniversiteleri arasına girmeyi hedeflemekte.

AYBÜ Burs İmkanları

Öğrencilerin yaklaşık yüzde 25'ine burs imkanı verilmektedir. AYBEV bursu, KYK üniversite, KYK bursu ve Türkiye Noter Birliği bursu bulunmaktadır. Öğrencileri kısmı zamanlı çalışma imkanı, yemek bursu alma imkanı vardır.

AYBEV, maddi desteğe ihtiyaç duyan ve istenen başarı düzeyini sürdüren Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencilerine karşılıksız burs vermekte. AYBEV'in verdiği karşılıksız burs ve yardımlardan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi lisans ve önlisans öğrencileri yararlandırılıyor  Bu burslar sadece Türkiye Cumhuriyeti Uyruklu öğrencileri kapsamakta 

AYBÜ Kampüs Yaşamı 

Yerleşkeler

 • Tuz Gölü Yerleşkesi
 •  Esenboğa Külliyesi
 •  Etlik Milli İrade Binası
 •  Etlik 15 Temmuz Şehitleri Binası
 •  Bilkent Yerleşkesi
 •  Cinnah Yerleşkesi
 •  Çubuk Yerleşkesi
 •  Dokümantasyon Merkezi
 •  Keçiören Yerleşkesi

Esenboğa Külliiyesi; merkez kampüs konumunda  2016-2017  eğitim öğretim yılından açılan Külliye doğa ile iç içe ve şehir gürültüsünden uzak bir eğitim fırsatı sunmaktadır.

2018-2019 Akademik Yılında Üniversite Rektörlüğü ve Merkez İdare Birimleri ile birlikte; İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, İşletme Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi  Sosyal Bilimler Enstitüsü

Etlik 15 Temmuz Şehitleri Binasında  Hukuk fakültesi ,Mühendislik ve Doğa bilimleri Enstitüsü, Diş Hekimliği Fakültesi,Fen Bilimleri Enstitüsü birileri bulunuyor 

Sosyal çevresi ile de öğrencilerine  doyurucu bir ortam sunmakta. Hemen yanı başında bulunan  Antares Alışveriş Merkezi, açık ve kapalı spor alanları, Bowling Salonları, basketbol ve futbol alanları gibi öğrencilerin her türlü aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri mekanlarla çevrili olan yerleşkenin hemen yanı başında, Türkiye’nin en büyük kapalı yüzme havuzu vardır.

"Çubuk Yerleşkesi" doğa ile iç içe ve şehir gürültüsünden uzak bir eğitim fırsatı sunmaktadır. 2018-2019 Akademik Yılında Hipoterapi Merkezi ve Fitoterapi Merkezi ile birlikte;Sağlık Hizmetleri MYO, MYO birimlri bulunuyor  

Barınma 

Üniversitenin kendine ait yurtları bulunmamakla birlikte yerleşkelere yakın KYK ve özel yurtlar bulunmaktadır 

Spor Tesisleri 

"AYBÜ" Genel amaçlı spor salonu, fitness salonları, kapalı ve açık Halı Sahalar, Kondisyon Salonları, Basketbol ve Voleybol Sahaları. Kapalı ve Açık Tenis Kortları ve Türkiyenin en büyük yüzme havuzuna sahip.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin Öne Çıkanları

ANKARA (AA) - Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Çamlıdere Belediyesi işbirliğinde yürütülen proje kapsamında, çam kozalağı ve bordan elde edilen ürünün, gıda takviyesi olarak kullanılmaya başlanılacağı belirtildi.

tıklayınız

ANKARA (AA) – SELMA KASAP – Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu "Dijital Değnekçiler" ekibi, kişisel otoparkların, kullanılmadığı zamanlarda diğer araç sürücülerinin kullanımına açılmasını sağlayan yeni bir teknoloji geliştirdi.

tıklayınız

“Türkiye’de En Çok Atıf Alan ve H index’i En Yüksek Olan Akademisyenler” Listesinde 41 AYBÜ’lü Yer Aldı

 1. AYBÜ, University Ranking by Academic Performance tarafından hazırlanan 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler genel sıralamasında 95 üniversite içerisinde 3. sırada yer aldı. Tüm üniversitelerin genel sıralamasında ise 39. sıradan 34. sıraya yükseldi.
 2. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Erdoğan, “Hakem Kararlarının Kesin Hüküm Etkisi” başlıklı kitabı ile 2020 yılı TÜBA Telif Eser Ödülünü (TESEP) kazandı.
 3. Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Erel, bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş bilim insanlarına verilen “TÜSEB Aziz Sancar Bilim Ödülü”nü aldı.
 4. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersin Erdoğan, Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü (TÜBA-GEBİP) aldı.
 5. Dijital Değnekçiler adlı öğrenci ekibimiz Teknofest 2020’de Akıllı Ulaşım dalında 1.lik ödülünü aldı.
 6. 2020’nin ilk 9 ayında “Web of Science” veri tabanında taranan dergilerde 454 makalemiz yayınlandı. Bu makalelerde yer alan akademisyenlerimize teşekkür belgesi verildi.
 7. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinden Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu, Prof. Dr. Adem Çiçek ve Emekli Öğretim Görevlisi Özcan Konur ile Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Özcan Erel, dünyanın en etkili bilim insanları listesinde yer aldı.
 8. Horizon 2020 kapsamında Science with and for Society çağrısında AYBÜ’nün ortak olduğu iki projede, proje yürütücüsü Prof. Dr. Seldağ Güneş Peschke TÜBİTAK tarafından eşiküstü ödülüyle ödüllendirilmiştir.

 

 

 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Ali Cengiz Köseoğlu

Ayvalı, Gazze Cd. No:7, 06010 Keçiören/Ankara
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu