Yeni Arayüze Geçiş Yap

Ardahan Üniversitesi

Üniversite Adı
Ardahan Üniversitesi
Devlet

 • Ardahan İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi

 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 • Turizim İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

 • Ardahan Sağlık Hizmetleri MYO
 • Ardahan Sosyal Bilimler MYO
 • Ardahan Teknik Bilimler MYO
 • Çıldır MYO
 • Nihat Deli Balta MYO
 • Posof MYO

Ardahan Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler 

Üniversite Türü: Devlet

Öğretim Görevlli Sayısı:400

Öğrenci Sayısı:6.000

Ardahan üniversitesi 22 mayıs 2008 yılında Ardahan'da kurulan devlet üniversitesidir. Ardahan Üniversitesi ülkemizin Kafkasya, Orta Asya ve Uzak Doğu’ya açılan bilim kapısı olmayı, kendi doğusundaki bu geniş coğrafyanın potansiyelini ve ihtiyaçlarını gözeterek bilimsel faaliyetler yapmayı, işbirlikleri geliştirmeyi ve bu coğrafyadan bilim insanları ve öğrenciler için eğitim, öğretim ve araştırma merkezi olmayı ve bölgesel kalkınmada bulunduğu coğrafyanın ufku olmayı hedef  edinmiştir.

2008 yılında kurulan Üniveresite ilk öğrencilerini 2009-2010 akademik yılında almıştır. Bünyesinde 7 fakülte,1 lisansüstü eğitim, 2 yüksekokul, 6 meslek yüksekokul, 12 uygulama ve araştırma merkezi,12 öğrenci kulübü ile kaliteli eğitim-öğretim yaparak yaratıcı ve yararlı beyin gücü yetiştirmeyi, toplumun yaşam kalitesini geliştirecek yeni ve özgün tasarımlar geliştirmeyi, bilime ve teknolojiye uluslararası düzeyde katkıda bulunacak araştırmalar yapmayı hedeflemektedir. 

Ardahan Üniversitesini Kalkındırma Vakfı 16 Temmuz 2019 tarihinde kuruldu. Ardahan üniversitesinin fiziksel ve akademik olarak gelişmesine, bilimsel verimliliğinin artmasına mali kaynaklarının güçlenmesine, eğitim, sağlık, kültür, sanat, spor, bilim, sosyal, ekonomik açılardan gelişmesine, maddi ve manevi olarak   öğrencilerin çeşitli ekonomik, kültürel gereksinimlerini karşılamasına, bilimsel araştırma tesislerine katkı sunmasına, bölgesel kalkınmada Üniversite ile bölge halkı arasında köprü oluşturmasına, toplumda bilimsel, kültürel ve sosyal hizmetlerin geliştirilip yayılması için gerekli görülen her türlü girişim ve tasarrufta bulunması amacıyla kurulmuştur.

Ardahan Üniversitesi Burs olanakları

Ardahan Üniversitesi öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumu’nun vermiş olduğu burs ve kredilerin yanında vakıf, dernek, özel sektör ve diğer kurumlardan da burs alabilir. Öğrenciler yeni eğitim öğretim yılı başladıktan sonra Ardahan  Üniversitesinin internet sitesindeki duyuruları takip ederek burslardan haberdar olabilir. Ayrıca üniversitenin vereceği burslara fakültenin öğrenci işleri panolarından veya burs ofislerinden takip edebilirler. Burs almak için uygun durumda olan öğrenciler başvurularını internet üzerinden veya öğrenci işlerinden yapabilmekteler.

Ayrıca değişim programlarıyla yurt dışında bulunan öğrencilere Ardahan Üniversitesi burs vermektedir. Yine yurt dışından Mevlana Değişim Programı ile gelen öğrencilerin ihtiyaçlarını üniversitenin imkânları sağlanmaktadır.

Ardahan Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

2008 yılında “Işığa Karışın” sloganıyla kurulan Ardahan Üniversitesi (ARÜ)  üç tarafı ormanlarla çevrili ve eşsiz bir doğal güzelliğe sahip yerleşkesi olan, mimarisi, tasarımları ve teknolojik özellikleri ile dikkat çeken alanlara/olanaklara sahip bir üniversite konumunda Güçlü akademik kadrosu ile yurt içinde ve yurt dışında ses getiren projeleri hayata geçiren ARÜ, Yenisey Yerleşkesi’nde yaptığı yatırımlar ve büyük projeler ile adından söz ettiriyor. Birçok alanda ilklere imza atan ARÜ, Yenisey Yerleşkesi’ni de aynı anlayış ile daha çok geliştirmeye ve büyütmeye devam ediyor.

Yerleşkede İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,Mühendislik Fakültesi,  Rektörlük Hizmet Binası, Merkezi Laboratuvar, Yenisey Konukevi, spor salonu, kütüphane ve konferans salonları bulunmaktadır. Ayrıca her amaca yönelik dizayn edilmiş  laboratuvarlar yer almaktadır. 

Barınma Olanakları

Öğrencilerin eğitim-öğretimlerine rahat ve konforlu bir ortamda devam edebilmeleri amacıyla modern biçimde inşa edilmiş erkek ve kız öğrenci yurtları bulunmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtların dışında Ardahan’da öğrencilerin barınabilecekleri özel yurtlar da mevcuttur. 

Çıldır Meslek Yüksekokulu’na 200 m uzaklıkta olan yurt, iki katlı olup toplamda 70 yatak kapasiteli.

Konukevi, Ardahan Üniversitesi Yenisey Yerleşkesinde şehir merkezine 8 km uzaklıkta olup 365 gün 24 saat hizmet vermektedir. Konukevi, giriş katı dahil 3 katlıdır. Bodrum katında Türk Hamamı, Sauna, Yüzme Havuzu ve Buhar Odası, Zemin katta; resepsiyon, restoran, kafeterya, toplantı odası ve çocuk odası, 1. katta süit odalar ve standart odalar bulunmaktadır.  Konukevi işletmesi, Ekim 2014 tarihinden itibaren Sosyal amaçlı tesisler işletmesi statüsüne geçerek ARÜ Sosyal Amaçlı Tesisler İşletmesine bağlanmış ve kendi gelirleriyle giderlerini karşılamaya başlamıştır.

Sosyal, Kültürel, Sanatsal ve Sportif Etkinlikler

Ardahan Üniversitesi sosyal, kültürel ve sportif anlamda birçok alanda faaliyet göstererek üniversite yaşamını durağan bir yapıdan uzaklaştırmak; üniversitenin hareketli ve dinamik bir yapıya kavuşmasını sağlamaktadır. Ardahan Üniversitesi, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle bölgeye de büyük bir canlılık getirmektedir.

Öğrencilerin ders dışındaki etkinliklere aktif olarak katılmalarını sağlamak, sanatsal ve kültürel değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla her akademik dönemde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu kapsamda her ay yerli ve yabancı sanatçılarla gerçekleştirilen konserler, fotoğrafçılık, tiyatro, öğrenci kulüpleri tarafından hazırlanan sosyal sorumluluk projeleri, derneklerin düzenledikleri etkinlikler, halk oyunları ve çeşitli kurslar üniversite yaşamına renklilik katmaktadır.  

Ardahan Üniversitesi Gençlik ve Eğitim Merkezi Derneği ( ARÜGEM ), yaptığı çalışmalarla bölge coğrafyasının yapısına katkıda bulunmak; bunun yanı sıra yerel halk ile üniversite arasında bir köprü vazifesi görerek üniversitenin sosyal sorumluluk bilincini geleceğe taşımayı hedeflemektedir. Bu kapsamda akademik yıl içerisinde çeşitli etkinlikler organize edilmektedir.

Tiyatro topluluğu yıl içerisinde hazırlanan oyunları hem üniversite içinde hem de ulusal ve uluslararası festivallerde sergileme fırsatı bulmaktadır.
ARÜ Tiyatro topluluğunun "Cüneyt Gökçer II. Uluslararası Tiyatro Festivali"ne katılarak festivalden ödülle dönmesi bunun göstergesidir.
Geleneksel hale gelen bahar şenlikleri, zorlu geçen bir yılın ardından öğrencilerin stres atmalarını, gönüllerince eğlenmelerini sağlamaktadır.

Sportif Olanaklar

“Üniversitenin Spor kompleksinin içerisinde olimpik yüzme havuzu, basketbol ve voleybol sahaları, bowling salonu, buz pateni pisti ve çok amaçlı salonları mevcut olup, bunların dışında fitness salonu ve sauna da kompleksin içerisinde yer almaktadır.

Üniversite  öğrencilerin sportif faaliyetlerini her alanda desteklemektedir. Üniversite bünyesinde boks, futbol, voleybol ve kayak gibi çeşitli alanlarda sportif etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler sonucunda öğrencilerimiz birçok ulusal başarı kazanmıştır. Öğrencilerin  başarı çıtasını yükseltmek amacıyla gerekli tesislerin inşasına devam edilmektedir.

ARÜ FUTSAL takımı Üniversite öğrenci grubu, Üniversiteler Spor Federasyonu tarafından Antalya Belek’te düzenlenen FUTSAL turnuvasından büyük başarı kazanarak Türkiye 3. olmuştur. Üniversiteler Türkiye Boks Şampiyonasında Türkiye dördüncüsü olan Ardahan Üniversitesi birbirinden farklı alanlarda başarısını kanıtlamıştır.

Yanlızçam kayak tesislerinde gerçekleştirilen çalışmalarla ilerleyen dönemlerde Türkiye’nin en iyi kayakçılarını yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Ardahan Üniversitesi kuruluşundan itibaren sosyal ve dinamik bir üniversite olmuştur. Yapılan bütün faaliyetlerle öğrenciler kaynaştırılmış.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Mehmet BİBER

Ardahan Çıldır Yolu, 75000 Ardahan Merkez/Ardahan
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu