Yeni Arayüze Geçiş Yap

İnönü Ünivesitesi

Üniversite Adı
İnönü Ünivesitesi
Devlet

 

 • Eczacılık Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Ziraat Fakültesi
 • Su Ürünleri Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi

 • Yabancı Diller Yükseokulu

 • Adalet MYO
 • Malatya MYO
 • Malatya OSB MYO
 • Sağlık Hizmetler MYO                                                                                                                                                                                                                       

İnönü Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 334 profesör, 212 doçent, 309 Dr. öğretim üyesi 
 • Öğrenci Sayısı:48.000

İnönü üniversitesi 1975 yılında Malatya ilinde kurulmuştur. İlk ögrencilerini 1976-1977 eğitim- ögretim yılında almıstır. Ülkemizde kurulan 14. Üniversitedir.1984 yılına kadar şehir merkezinde şimdiki Sadreddin Konevi Anadolu İmam Hatip Lisesinde eğitim- ögretim faaliyetlerini sürdürmüştür. 1984-1985 eğitim-ögretim yılında mevcut yerleskesine geçmis ve hızla gelişmeye başlamıştır.

1996 yılında inönü üniversitesi kampüs alanı icerisinde Turgut Özal Tıp Merkezi adıyla hastane kurulmuş, 2008 yılında tıp mekezine bağlı dünyanın en büyük 2. karaciger nakli merkezi, 2020 yılında ise bölgenin en büyük onkoloji hasatanesi hizmet vermeye baslamıstır. 2011 yılında kurulan Karaciğer Nakli Enstitüsü ile alanında Dünyada ilk ve tek olma özelliğine sahip.

Neden İnönü Üniversitesi?

Ülkemizin köklü üniversiteleri arasında sayılan İnönü üniversitesi 14 Fakülte, 1 Devlet Konservatuvarı, 1 Yüksek Okul, 4 Meslek Yüksek Okul, 6 Enstitü, 1 Teknokent ve arasında Turgut özal tıp merkezinin de bulunduğu 24 Uygulama  ve Araştırma  Merkezi ile yüksek düzeyde eğitim-öğretim ve bilimsel uygulama faaliyetlerine devam etmektedir. İnönü üniversitesi kurulduğundan beri 140.000 sayısını aşan mezun sayısı var kayıtlı öğrenci sayısı 50.000 civarıdır
Turgut Özal Tıp Merkezi. kampüs alanı içinde 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın destekleriyle Amerika'da bulunan Houston Methodist Hastanesinin benzeri olarak 1991 yılında inşaatına başlanmış olup, 5 yıl içerisinde tamamlanarak 1996 yılında hizmete girmiştir. 1996 yılından itibaren tıp fakültesi öğrencilerinin pratik eğitimleri Turgut Özal Tıp Merkezinde ilgili öğretim üyeleri tarafından verilmektedir. 2012 yılında mevcut İngilizce tıp eğitimi programının yanında Türkçe eğitim programı da açılmıştır.

İnönü Üniversitesi Çift Anadal ve Yandal Programları Var. Çift  Anadal için Öğrencinin not ortalaması 4.00 üzerinden 3.00, 100 üzerinden en az 70 olması durumunda başvurulabiliyor. 

Yan Dal Programı için öğrencinin not ortalamasının 4.00 üzerinden en az 2.00, 100 üzerinden en az 60 olması durumunda başvurulabiliyor

Erasmus + Programı Kapsamında Gidilebilecek Üniversiteler:

1. Grup: Avusrurya , Danimarka, Finlandiya, Fransa, İrlandiya, Lihtenştayn, İtalya , Norveç, İsveç, İsviçre, İngiltere

2.Grup: Belçika, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İspanya,

3. Grup: Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Romanya Slovakya, Makedonya

İnönü Üniversitesinin Farabi Değişim Programı kapsamında  yurtiçinde 86 Devlet ve Özel Üniversite ile anlaşması mevcuttur . Mevlana değişim Programı Kapsamında Avrupa Ülkeleri dışında 6 Ülke ile anlaşması vardır.

İnönü Üniversitesi Kütüphanesi, üniversite dışından gelen kullanıcılara da hizmet verir. Ancak bu kullanıcıların materyal ödünç alma hakkı yoktur. İsteyen kullanıcılar kütüphane materyallerinden fotokopi yoluyla yararlanabilir. 237.240 basılı kaynak, Dünya edebiyatından toplam 27.000 roman ve hikaye bulunmaktadır. 4.688 elekronik kitap, 5.808 Tez  bulunmaktadır. Kütüphanede görme engelli okuyucular için özel bir bilgisayar programı ile çalışan ve 4.131 sesli kitabın yüklenmiş olduğu bir adet bilgisayar bulunmaktadır.

İnönü Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Şehir merkezine 10 km. mesafede bulunan üniversite, 7000 dekarlık merkez kampüsünün yanında, 620 dönümlük Battalgazi Kampüsünde ve 2’si şehir merkezinde 4’ü ilçelerde olmak üzere toplam 6 yerleşkesinde eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve uygulama faaliyetlerini sürdürmektedir. İnönü Üniversitesi kampüsü Türkiye'nin en güzel 10 kampüsü arasında gösterilmektedir. Öğrencilerin bütün ihtiyaçlarına en üst düzeyde karşılamasının yanısıra bitki çeşitliliğinin verdiği güzellik ile dünya sıralamasında ilk 500 üniversite arasında yer almaktadır. Ülkemizde fizik alt yapısıyla 2. sırada, Enerji kullanımı,su tüketimi,ve atık yönetimi ile 17. sırada yer almaktadır.

İnönü üniversitesi akademik gelişimin yanında soyal, sanatsal, kültürel ve sportif alanda çok yönlü bireyler olarak gelişiminize destek verecek alt yapıya sahiptir Yenilikçi fikirlerinizle sosyal ve kültürel projeler geliştirip uygulama imkanı bulabileceğiniz; entelektüel gelişiminiz için çeşitli etkinliklere katılabileceğiniz birçok alanda faaliyet gösteren 88 öğrenci topluluğu sizleri beklemektedir.

İnönü üniversitesi merkez kampüs alanı içerisinde doğayla bütünleşmiş şehir görültüsünden uzak kampüs alanında hertürlü akademik ve sosyal olanaklar mevcut Kampüs içerisinde Rektörlük Binası. Hizmet  Birimleri , Fakülte Birimleri, Merkezi Labaratuvar, Merkezi Kütüphane; Öğrenci Yaşam Merkezi, Konferans Salonları, Konukevi, Banka, Kafetarya,Kargo,Sağlık Merkezi, Restorant, kafeler, Market, Yürüyüş Alanı, Bisiklet Yolu, PTT vb. öğrenci yaşamı için her türlü ihtiyaca cevap verebilmektedir.

Spor Olanakları

Spor etkinlikleri yoğun bir şekilde destekleyen Üniversitede öğrencilerin spor faaliyetlerini yürütebilmeleri için 750 kişi kapasiteli kapalı spor salonunun yanı sıra; tenis kortları futbol sahaları voleybol-basketbol sahaları ve yarı-olimpik açık yüzme havuzu ile geniş spor olanakları sağlanmaktadır.

Barınma Olanakları

Toplam 3.300 öğrenciye barınma olanağı sunulan merkez yerleşkede, 2500 kişi kapasiteli devlet kız yurdu, 805 kişi kapasiteli özel kız ve erkek öğrenci yurtları mevcuttur. Ayrıca kampüse yürüme mesafesinde ve şehir merkezinde özel öğrenci yurtları bulunmaktadır.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Ahmet Kızılay

Bulgurlu, Malatya Elazığ Yolu 10.KM No:44210, 44000 Battalgazi/Malatya
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu