Yeni Arayüze Geçiş Yap

Atılım Üniversitesi

Üniversite Adı
Atılım Üniversitesi
Özel

 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Faskültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi

 • Sivil Havacılık Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu 

 • Adalet MYO

Atılım Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Ankara'da kurulmuş vakıf Üniversitesidir 

Akademik Personel Sayısı :705

İdari Personel Sayısı:417

Öğrenci Sayısı: 9.000,elliyi aşkın farklı ülkeden 500'den fazla yabancı öğrenci 

Atılım Üniversitesi,Atılım Üniversitesi, 15 Temmuz 1997 tarihinde Ankara'da Atılım Vakfı tarafından 2547 sayılı kanunun vakıf yükseköğretim kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere kurulan ve kamu tüzel kişiliğine sahip olan bir vakıf üniversitesidir.Atılım Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı Yalçın Zaim'dir. Ankara'nın yeni ve hızla gelişen, modern yaşam alanlarından İncek'te 250 dönüm arazi üzerine kurulu bir Kampüs üniversitesi. Toplumsal duyarlılık anlayışı içinde, bilimsel bilginin üretimi ve uygulanmasında performansı yüksek alanlar yaratarak, ulusal ve evrensel düzeyde donanıma sahip nitelikli bireyler yetiştirmektedir.

 Atılım Üniversitesi 5 Fakülte, 1 Yüksekokul ve 1 Meslek Yüksekokulu bünyesinde faaliyet gösteren 42 programı, 14 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 173 Eğitim- Araştırma Labaratuvarı ile yükseköğretim hizmeti vermektedir. Ankara'da bulunan Üniversitede Mühendislik Fakültesinde ki 13 programın 8’inde MÜDEK, Fen Edebiyat Fakültesinde ki dört programının 3’ünde FEDEK,  Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesinde ki MiAK, İşletme Fakültesinde ki TURAK ve Yabancı diller Yüksekokulunda 1 PEARSON akreditasyonu bulunuyor. Uluslararası akreditasyon kuruluşları kapsamında yeterliğe sahip akreditasyon belgeleri, diploma geçerlikleri başta olmak üzere yurt dışında eğitim ve araştırma yapmak isteyenler açısından öğrenci ve mezunlara önemli avantajlar sunuyor.

 "Fen-Edebiyat Fakültesi" Fen-Edebiyat bir üniversitenin yapı taşıdır. Atılım Fen-Edebiyat Fakültesi'nin %100 İngilizce eğitim verilen müfredatı, mezuniyet sonrasında kariyerinde hızlıca ilerlemene olanak sağlayacak, sektörde gerekli tüm bilgi ve becerileri kazandıracak şekilde hazırlanmıştır.

"Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi" Grafik Tasarım, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Mimarlık, Endüstriyel Tasarım, Tekstil ve Moda Tasarımı alanlarında bölümleri olan fakültede; bilgisayar, akustik, sanal gerçeklik, ışık ve renk laboratuvarlarında öğrencilerin uygulamalı eğitim alması sağlanıyor. Sanatın uluslararası bir dil oluşturduğuna inanıldığı  için, Erasmus anlaşmaları ve uluslararası meslek örgütlerindeki üyelikleriyle, istendiğinde yurt dışında da eğitimine devam etmen için hiçbir engel yok. 

"Atılım Hukuk Fakültesi" Alanlarında öncü akademik kadrosu aracılığı ile yürüttülen temel hukuk dersleri  yanında,  hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuk, hukuk ve kadın, spor hukuku, bilişim hukuku, medya hukuku, hukuk İngilizcesi gibi güncel gelişmeleri takip eden seçmeli dersler verilmekte, etkin ve interaktif eğitimi sağlayan hukuk klinikleri yürütülmekte, özel hukuk ve kamu hukuku yüksek lisans ve doktora programları sürdürülmekte ve  bilirkişilik, uzlaştırmacı, arabuluculuk, konkordato komiserliği gibi sertifika programları gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda, Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği (ELFA) üyesi olan Fakültede; uluslararası ilişkiler ve etkinlikler, Erasmus+ programı, ulusal ve uluslararası kurgusal duruşma yarışmaları, öğrenci toplulukları tarafından hazırlanan hukuk ve sanat günleri ve hukukta kariyer forumu gibi etkinliklerle öğrencilerin kişisel gelişimine de katkı sunulmaya çalışılmaktadır.

" Atılım İşletme Fakültesi" üniversitenin en köklü fakültesi olarak, Türkiye’nin ve dünyanın saygın üniversitelerinde yetişmiş olan akademik kadrosuyla, bilimsel bilginin üretimi ve sana sunulması için olağanüstü çaba gösteren bir organizasyon. Birçok Avrupa Üniversitesiyle anlaşmalı olan Atılım İşletme Fakültesi, iyi bir eğitimin ancak dünyayla aynı dili konuşarak mümkün olduğunun farkında. Bu nedenle Erasmus değişimlerine yenilerini ekleyerek, senin belirli sürelerde yurt dışında eğitim almana olanak sağlıyor. Bölümlerin bir kısmı Türkçe öğretim yaparken bir kısmı da İngilizce öğretim yapmaktadır.

"Atılım Mühendislik Fakültesi":İnsanlığın karşılaştığı sorunların coğrafi veya kültürel sınırlara bağlı olmadığı dünyamızda, geleceğin mühendisleri, önerecekleri yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlerle kilit roldedir. Bu mühendislerin yetiştirilmesi ise ancak enerjiden sağlığa, bilişimden robot teknolojilerine, ileri teknoloji alanlarda eğitim ve bilimsel araştırma faaliyeti yürütebilen üniversitelerle mümkündür. Çağın bu yeni gereksinimleri ile hızla değişen dünyada, bölümleri, eğitim ve araştırma laboratuvarları ve akademik personeli ile bu değişime ülkemizde en hızlı şekilde ayak uyduran üniversite kuşkusuz Atılım Üniversitesidir.

Temel mühendislik bölümlerinin yanı sıra Mekatronik, Enerji Sistemleri, Bilişim Sistemleri, Yazılım ve Otomotiv Mühendisliği gibi modern, disiplinler arası eğitime imkân sunan, yenilikçi bölümleri ile toplamda 14 Bölüm ve 115 laboratuvarı bünyesinde barındıran Fakülte, Türkiye’de mühendislik eğitimini en geniş yelpazede veren Mühendislik Fakültesidir.

"Atılım Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi", Ankara’da %100 İngilizce eğitim veren ilk ve tek üniversite olma özelliğinin yanı sıra, hemşirelik de Avrupa’da serbest dolaşım hakkına sahip 6 meslek grubundan birisi konumuna gelmiş durumda.  Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon veya Hemşirelik Bölümü olmak üzere sağlık hizmetlerinin geleceğine yön verecek üç bölümden oluşuyor. Üstelik, Atılım’ın ulusal ve uluslararası bağlantıları sayesinde, Amerika ve Avrupa’nın sayılı üniversitelerinde öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliğine imkan sağlanmakta, eğitim programları hem teorik hem de uygulamalı eğitimi kapsadığı için, öğrencilere Ankara Medicana International Hastanesinde ücretsiz staj imkanı, Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm sağlık kurumlarda ve Üniversitenin bünyesinde bulunan Sağlık Yaşam Uygulama ve Araştırma Merkezinde staj ve uygulamalarını gerçekleştirme imkanına sahiptir.

"Atılım Üniversitesi Tıp Fakültesi" ilk öğrencilerini 2019-2020 öğretim yılında almıştır. Öğrenci sayısı belirlenirken başarılı bir eğitim için gereken öğrenci odaklı küçük grup çalışmalarının rahatlıkla yapılabileceği sınıf ve öğrenci sayıları gözetilmiştir. Öğrencilerin, toplum sağlığına duyarlı, evrensel bilgiyi yakalayabilen ve günümüz tıbbını en iyi şekilde uygulayabilecek bilim insanları ve etik değerlere saygılı hekimler olarak yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Bunları gerçekleştirmek adına, alanında deneyimli öğretim üyeleri, günümüz modern eğitim teknolojileri ile donatılmış derslik ve laboratuvarlarda eğitim vermektedir.

Fakültenin, eğitim sistemindeki yatay-dikey, spiral entegrasyonun önemli bir parçası olan uygulama derslerini, afiliye olduğu Medicana International Ankara Hastanesi’nde öğretim üyelerinin bire bir gözetiminde gerçekleştirmek için gerekli tüm altyapıyı sağlamıştır.

Burs Olanakları

ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzlarında “burslu” veya “indirimli” öğrenci alınacağı belirtilen programlara belirtilen kontenjan ve şartlar dâhilinde “burslu” veya “indirimli” kayıt olan öğrencilere verilen burstur.  

( YKS (LYS) sonuçlarına göre %100 burslu veya % 50 ve % 25 indirimli kontenjanlar dâhilinde lisans programlarına yerleştirilen lisans öğrencilerden Temel İngilizce Bölümünde İngilizce hazırlık eğitimi görecek öğrenciler İngilizce hazırlık eğitimi süresi dahil 10 yarıyıl, doğrudan lisans programına başlayan veya Türkçe eğitim veren bölümlere kaydolan öğrenciler ise 8 yarıyıl süresince,  ders ve başarı koşulu aranmaksızın burs veya indirim oranlarında öğretim ücretinden muaf tutulurlar. Bu süreler sonunda mezun olamayan öğrenciler bir sonraki akademik yıl bursunun veya indiriminin  %20’sini,  ikinci akademik yıl %50’sini kaybeder. İkinci yıl sonunda mezun olamayan öğrencilerin bursu veya indirimi sona erer.

Ayrıca Akademik başarı bursu, Spor bursu, Teşvik bursu, Atılım üniversitesi  mensubu bursu, Şehit bursu, Kardeş bursu gibi çeşitli burslar sunulmaktadır ayrıntılar için resmi internet sayfasını incelemenizi öneririz. 

Atılım Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Atılım Üniversitesi, Ankara'nın yeni ve hızla gelişen, modern yaşam alanlarından İncek'te 250 dönüm arazi üzerine kurulu bir kampus üniversitesidir. Yerleşke içerisinde; fakülteler, laboratuvarlar, konferans salonları, basketbol-voleybol sahaları, spor salonu, tenis kortları, kondisyon salonu, yüzme havuzu, dış mekân organizasyonlarının da gerçekleştirildiği rekreasyon alanı, kafeterya ve restoranlar yer almaktadır.

.Heyecan ve merakla hayatı sorgulayan, yeni bilgiler edinen, yeni beğeniler keşfeden gençlerin daha geniş bir vizyonla geleceklerini yapılandırmaları için alt yapı sunan Atılım Üniversitesi Yerleşkesinde dünyanın elli farklı ülkesinden gelen öğrencilerin % 60’ı 67 farklı kulüp ve toplulukta faaliyet gösteriyor.

Atılım Üniversitesi kütüphanesi 8000 m2’lik kullanım alanıyla başka üniversitelerin öğrencilerinin de kullanımına açık bulunan Kadriye Zaim Kütüphanesi uzun saatler ders çalışanlar için hoş bir atmosfer oluşturuyor. Her binada hizmet veren birbirinden güzel restoran ve kafeteryalardan biri de Kütüphane binasının girişinde yer alıyor. Books and Bites Cafe’de uzun saatler ders çalışıp mola verilebiliyor ya da yemyeşil bir alana bakan rahat koltuklarda güzel bir kahvenin keyfi çıkarılabiliyor.

250.000 m2’lik alandaki yüzlerce ağaç künyeleriyle farklı coğrafyalardan getirdikleri özelliklerini anlatıyor. Endemik türleri barındıran yerleşkede Yanar Döner ya da diğer adıyla Sevgi Çiçeği ve Ankara Çiğdemi Ankara’nın en yüksek yeri olan İncek’in sert ikliminde tüm zorluklara kafa tutarak her bahar meraklılarının bekleyişlerine kısa süreliğine de olsa güzellikleriyle karşılık veriyor. Üniversitemizin girişimleriyle bu çiçeklerin İncek ve çevresindeki yaşam alanlarının korunarak daha geniş alanlara yayılabilmeleri için bilgilendirme ve ekim çalışmaları yapılıyor.

Barınma

Atılım Üniversitesi’nde Ankara dışından gelen öğrencilerin barınma ihtiyaçları anlaşmalı olduğu Özel Nazlı Kız Öğrenci Yurdu ve Özel Emre Erkek Öğrenci Yurdu İle karşılanmaktadır.

Ailelerinden uzakta olan öğrencilerine; güven duyacakları, evlerini aratmayan konforlu bir ortam sunan yurtlarda, öğrencilerin tüm gereksinimleri düşünülerek hizmet verilmektedir.

Spor olanakları

 • Basketbol Sahası (Basketbol, voleybol, hentbol, badminton, futsal, masa tenisi, okçuluk, dans, korumalı futbol)
 • Fitness Salonu
 • Kardio Salonu
 • Pilates Salonu (Pilates, dans, masa tenisi, atıcılık)
 • Fuaye Alanı-Spor Salonu giriş kat (Masa tenisi, bilardo)
 • Boks Salonu (Boks, crossfit, dart, takımlar toplantı odası)
 • Kapalı Tenis Kortları
 • Açık Yüzme Havuzu

 

Atılım Üniversitesinin Öne Çıkanları

Bir İngiliz araştırma kuruluşu olan TES Global’in araştırma, eğitim, uluslararası görünüm ve sanayi geliri gibi kriterleri dikkate alarak hazırladığı Times Higher Education (THE) dünya üniversiteler sıralamasında Türkiye’de vakıf üniversiteleri arasında 4.

Times Higher Education (THE) konu sıralamalarından Fiziksel   Bilimler  sıralamasında   Türkiye’den dereceye giren üniversiteler arasında 2.  

BRICS ve gelişmekte olan ekonomileri kapsayan sıralamada  50 ülkeden açıklanan 300 üniversite içinde 62. Türkiye’de tüm üniversiteler arasında 6. ve vakıf üniversiteleri içinde 4.

Kalite odaklı araştırma, yenilikçilik ve topluma duyarlılık ölçütlerini göz önüne alan İspanyol araştırma kuruluşu SCIMAGO’ya göre Türkiye’de 21. ve vakıf üniversiteleri içinde 6.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP’ın araştırma odaklı olarak yaptığı Türk üniversiteleri sıralamasında Türkiye’den bütün üniversiteler içinde 42. ve vakıf üniversiteleri içinde 7.

URAP dünya sıralamasında 1787. Türkiye’den yer alan üniversiteler içinde 54. ve vakıf üniversiteleri içinde 9.

Üniversitelerin internet performansını ölçen İspanyol Cybermetrics Lab’ın hazırladığı Webometrics sıralamasına göre Türkiye’de 43. ve vakıf üniversiteleri arasında 10.

Araştırma, eğitim, uluslararasılaşma gibi kriterleri dikkate alan QS kuruluşunun "Yükselen Avrupa ve Orta Asya Ülkeleri" sıralamasında ilk 250 üniversite içinde yer aldı.

Amerkan US News Global Dünya üniversiteleri sıralamasında Türkiye’de yer alan 39 üniversiteden, 6 vakıf üniversitesinden biri oldu.

 Araştırma merkezleri içinde yer alan Metal Şekillendirme Mükemmeliyet Merkezi, alanında ülkemizin ilk ve tek, Avrupa'nın en gelişmiş üç merkezinden biri olma özelliğini taşıyor. 2010 yılında T.C. Kalkınma Bakanlığı desteği ve Atılım Üniversitesi katkılarıyla kurulan ve toplam bütçesi 32 milyon TL olan Merkez’in amacı, Türkiye'deki metal şekillendirme sektörünü uygulamalı araştırmalar ile destekleyerek, yenilikçi, bilgiye dayalı ve enerji tasarruflu imalat teknolojilerinin geliştirilmesini, yüksek katma değerli parçaların üretilmesini, yeni ve gelişmiş malzemelerin şekillendirilmesini sağlamak.

Benzer bir şekilde, Esenboğa Havaalanında yer alan Atılım Üniversitesi Sivil Havacılık Eğitim Merkezi,  Ankara'da bir üniversite bünyesindeki ilk ve tek uçak hangarı olma özelliğine sahip.

Projelerin, sanayi tarafından tanınan ve desteklenen araştırma projeleri şeklinde başlaması, disiplinlerarası işbirliği ve ileri araştırmalarla devam etme potansiyeli bulunması tercih ediliyor. Sanayi Destekli Projelere ek olarak TÜBİTAK ARDEB, TEYDEB, BİDEB, Avrupa Birliği ERASMUS+, Horizon2020 ve Kamu Kurumu projeleri, diğer "dış kurum destekli projelere" örnek olarak gösteriliyor. 2010 yılından itibaren devam eden Lisans Araştırma Projeleri, her yıl Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilen Atılım Araştırma Günü (ATAG) etkinliği kapsamında sergi ve sunumlar ile paylaşılıyor.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Mehmet Yıldırım ÜÇTUĞ

Kızılcaşar, 06830 Gölbaşı/Ankara
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu