Yeni Arayüze Geçiş Yap

Avrasya Üniversitesi

Üniversite Adı
Avrasya Üniversitesi
Özel

 • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bililmler Fakültesi
 • Fen - Edebiyat Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi

 • Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri MYO

Avrasya Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü: Vakıf 

Öğrenci Sayısı: 8.760

Avrasya Üniversitesi Trabzonda yerleşik ; Maçka Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmet Vakfı tarafından 2011 yılında kurulmuştur.  Üniversite 2011-2012 Akademik Yılında İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Mimarlık, İktisat, Kamu Yönetimi, İşletme, Maliye, Moleküler Biyoloji ve Genetik ve Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Bölümlerine öğrenci alımıyla eğitim-öğretime başlamıştır. Sürdürülebilir, kaliteli eğitim veren lider üniversitelerden biri olmak; Bilimsel üretim, uygulanabilir teknoloji ve yenilikçi çalışmalar yapmak; Topluma katkı yapmak; Kendi kendini denetleyen, yenileyen, geliştiren bir üniversite idare sistemi kurmak; Kendi ekonomik kaynaklarını geliştiren ve çeşitlendiren bir üniversite olmak; Uluslararası akredite programlara sahip gibi hedeflerle yola çıkmıştır.

Avrasya üniversitesi bünyesinde;4 Fakülte, 3 Enstitü, 2 Meslek Yüksekokulu, 9 Uygulam ve Araştırma Merkezi, İnnovasyon Merkezi’nin yanısıra birçok araştırma laboratuarı bulunmaktadır.

 Mühendislik ve Mimarlik  Fakültesi: Öğrencileri  seçmeli dersler vasıtasıyla her program için belirlenmiş uzmanlık alanlarından birinde derinleşebilir. Çift anadal yapabilr  ekonomi, işletme, psikoloji gibi alanlarda yandal yapabilirler. .Ayrıca  girisimcilik sertifakası almak gibi olanaklarn yanında Şirketlerle yakın ilişkiler içinde olan üniversite yaz stajları ve bitirme projesi vasıtsılla çalışma hayatını yakından tanımalarına fırsat tanımaktadır. Seçkin akademik kadrosunun desteğiyle araştırma labaratuvarlarından yararlanılarak dünyada öncü bilimsel araştırmalarda katkıda bulunulabilmektedir. Değişim programlari vasıtasıyla dünyanın seçkin üniversitelerinde bir veya iki sömestir geçirebilir ve küresel vizyon sahibi olabilisiniz.

" İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi"İyi bir araştırma üniversitesinde olması gereken bütün özelliklere sahip bir fakültedir. Hedefi bu araştırmaların hem teorik hem de uygulamada evrensel bilgi birikimine katkı sağlamasıdır. Fakülte bünyesinde kurulu araştırma merkezleri sektör ortaklarıyla bu araştırmaları kurgulanmakta ve uygulanmaktadırlar. Her biri kendi alanlarında uzman ve deneyimli öğretim üyeleri bu üretkenlikleriyle dünyada ekonomi ve işletme eğitimin ve uygulamasının geleceğini belirleyen kadronun üyeleridirler. Fakülte öğretim üyeleri bu bilgi birikimi ve deneyimlerini öğrencilerine altı lisans programı üzerinden aktarmaktadırlar.

"Fen-Edebiyat Fakültesi" Fakülte bir yandan kendi bünyesinde bulunan bölümlerdeki öğrencilerin lisans programlarını yürütürken, diğer yandan üniversitenin değişik fakültelerinde öğrenim gören tüm lisans öğrencilerine çeşitli düzeylerde Fen, Edebiyat ve Yabancı Dil alanlarında zorunlu ve seçmeli dersler sunarak birbirinden farklı ancak birbirini tamamlayan iki işlevi birlikte yerine getirmektedir.

Fakülteyi oluşturan bölümlerin programları Avrupa Kredi Transit Sistemi ( ECTS ) ile uyumlu hale getirilmiş olup Erasmus programları çerçevesinde aranan nitelikleri taşıyan öğrencilerin Avrupa Birliği ülkelerinde bulunan üniversitelerde öğretim görme ve staj yapma imkanına sahiptirler.

"Sağlık Bilimleri Fakültesi" Çağımızı karakterize eden en önemli husus, teknoloji alanındaki baş döndürücü gelişmelerdir. Bilişim ve iletişim teknolojileri öncülüğünde bilgi toplumuna dönüşme evresi yaşayan dünyamızda “bilgi” her kapının anahtarı olmuştur. Beşeri sermaye en kritik gelişme kaynağı olmuştur. Küreselleşme denen süreç uluslararası rekabet gücü kazanabilenin ayakta kalabileceği bir süreçtir. Bunun için de ülke kendi teknolojisini üretebilecek ve yenilikçilik yaratmada da yarış içinde olacaktır.

İşte bu bilinç ve donanımda öğrenciler yetiştirmek arzusunda olan üniversite  ayrıca topluma önderlik etme misyonunuda da göz ardı etmiyor, bilimsel araştırmalar alanında da bilim dünyasına katkı yapmakta. Trabzon’ un coğrafi konumunun arzettiği stratejik öneminin avantajını da kullanarak, alanında en iyiler arasına girmek üzere çalışmalarını sürdürmektedir.

Burs Olanakları

ÖSYM burslari, Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda Avrasya Üniversitesi’nin % 100 Burslu, %50 indirimli olarak belirtilen programlarından birini tercih ederek ÖSYM tarafından bu programa yerleştirilen ve kayıt yaptıran öğrencilere verilen öğrenim ücreti burslarıdır.ÖSYM tarafından Avrasya Üniversitesi bazı ücretli lisans ve ön lisans programlarına ilk üç tercihinden birinde yerleşenlere % 20 tercih indirimi verilir.

Ayrıca Kardeş Bursu, Özel Mahrumiyet Bursu, Engelli Öğrenci Bursu,Yüksek Lisans – Doktora Bursları ,Avrasya Üniversitesi Personel Bursu, Mezun Bursu (Avrasya Üniversitesinin herhangi bir lisans programından mezun olup Avrasya Üniversitesi tezli-tezsiz yüksek lisans programlarına yerleştirilen öğrencilere öğretim ücretinden %25 oranında indirim verilir).gibi bursları mevcuttur. Detaylı bilgi için üniversiteni resmi internet sayfasını incelemenizi öneririz.

Avrasya Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

"Pelitli Yerleşkesi" 22981 m² arazi üzerinde 4400 m² lik eğitim binası 1700 m² arazi üzerinde 120 kişilik öğrenci yurdu mevcuttur.

Eğitim binası içerisinde 21 derslik, 4 anfi,1 kütüphane,1 bilgisayar sınıfı,restoran,akademik ve idari personel odaları,dış mekan da ise otopark,gezinti alanları ve kamelyalar mevcuttur.

"Yorma Yerleşkesi"Yomra İlçesinde yer alan bu yerleşkede Trabzon’a 4 km mesafede olup Trabzon -Rize Karayoluna cepheli 50000 m² arazi üzerinde 27000 m² kapalı alanı olan 3 eğitim bloğu , 2 restoran ,1 kültür sarayı yer alması planlanmıştır.

Halen 9000 m2 ‘lik A Blok inşaası tamamlanarak Erdoğan Bayraktar Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi olarak hizmet vermektedir. Bu Blokta Kütüphane, Lokanta, Öğrenci Kantini, Amfiler, Modern Derslikler, Çizim Sınıfları , Laboratuar alanları, Akademik ve İdari Personel için ofisler yer almaktadır.

"Ömer yıldız Yerleşkesi" Trabzon merkezde Havaalanına 5 dk uzaklıkta göz kamaştırıcı deniz manzaralı yeşil ve mavinin buluştuğu tesisinde Alaturka restaurant, fitness, sauna, kuaför, kafeterya, toplantı ve konferans salonları mevcuttur. Bilardo, masa tenisinin yani sira 1 kişilik, 2 kişilik, 3 kişilik, 4 kişilik oda seçenekleri mevcuttur. Ayrıca odalarımızda wi-fi, tv uydu bulunmaktadır.

Öğrenci kulüpleri: 12 öğrenci kulübü ile öğrencilerin kişisel gelişimlerini tamamlamaları; boş zamanlarını değerlendirmeleri; bilgi, beceri ve yaratıcılıklarını arttırmaları ve sergilemelerinin öneminin bilincinde olan Avrasya Üniversitesi çağdaş bir eğitimin yanı sıra sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklere de büyük destek vermektedir.

Avrasya Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri, değerli bilim adamları, siyasetçiler, yöneticiler, işadamları, uzmanlar ile düzenledikleri paneller, konferanslar, forumlarla; yayınladıkları dergiler, bültenlerle; sevilen sanatçılarla gerçekleştirdikleri birbirinden renkli söyleşiler, konserler, tiyatro oyunları, imza günleriyle; katıldıkları spor etkinlikleriyle, organizasyonunu üstlendikleri şenlikler, geziler, sergiler ve yarışmalarla her geçen gün büyüyen bir coşkuyla son derece başarılı işlere imza atmaktadırlar.

Barınma

Trabzon Merkez ve havaalanına 5 dk. uzaklıkta, 1, 2, 3 ve 4 kişilik oda kapasitelerine sahip yurtlarıyla aöğrencilerin barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına azami gayret gösterilmektedir.

Pelitli Yerleşkesindede 100 kişilik kız ve erkek öğrenciler için yurt, Ömer Yıldız Yerleşkesinde ise 5 blok halinde toplamda 700 kişi kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurtlarıylala hizmet sunmaktedır.

Yurtlar  deniz manzaralıdır. Yeşil ile mavinin buluştuğu tesislerde restaurant, fitness, sauna, kuaför, kafeteryalar mevcuttur.  Öğrencilerin, ders başarılarını yüksek seviyede tutmaları amacına yönelik olarak etüt salonu, internet imkânı bulunmaktadır. Bunun yanında, uydu yayınıyla dünya kanallarını seyredebilme imkânı da sunulmaktadır.
Yurtlarda kalan öğrenciler için çeşitli oryantasyon programları düzenlenmektedir. Öğrencinin memnuniyetini ölçen anketler yapılmakta olup öğrencilerin ders dışı vakitlerini daha iyi değerlendirebilmeleri için çeşitli geziler, sportif ve kültürel etkinlikler organize edilmektedir.

Spor Tesisleri

 • Çok Amaçlı Spor Salonu
 • Açık Spor Tesisleri (Basketbol, Voleybol)
 • Kondisyon Salonu
 • Halı Saha
 • Atletizm Pisti
 • Yarı Olimpik Yüzme Havuzu

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Füsun Terzioğlu

Gürsel, Hükümet Cd., 61250 Yomra/Trabzon
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu