Yeni Arayüze Geçiş Yap

Batman Ünversitesi

Üniversite Adı
Batman Ünversitesi
Devlet

 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • İslami İlimler Fakültesi
 • Mühendislik- Mimarlık Fakültesi
 • Teknoloji Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Teknik Eğitim fakültesi

 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 • Sağlık Yüksekokulu

 • Hasankeyf MYO
 • Beşiri Organize Sanayi Bölge MYO
 • Teknik Bilimler MYO
 • Sosyal Bilimler MYO
 • Kozluk MYO
 •  Sağlık Hizmetleri MYO
 • Sason MYO

Batman Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü: Devlet

 Öğretim Elemanı: 395

Öğrenci Sayısı: 15.000

Batman üniversitesi: 1975-1976  Örgün Yükseköğretim Daire Başkanlığı’na bağlı olarak kurulan Batman Meslek Yüksekokulu, 1982 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile Dicle Üniversitesine bağlanmıştır. 2007 yılında Batman Üniversitesi ismini alarak Dicle Üniversitesinde ayrılmış ve İnönü Üniversitesi Rektörü tarafından tedviren yönetilmiştir.Batman Üniversitesi, 09 Eylül 2008 tarihinde Rektör atanması ile öz yönetimine kavuşmuştur.

Neden Batman Üniversitesi ?

 Bünyesinde 7 fakülte, 3 Enstitü, 4 Yüksek okul, 8 Meslek Yüksekokulu, 10 Uygulama ve Araştırma Merkezi ,16 öğrenci Kulübü bulunmaktadır. Üniversite Batman şehrine yakışacak bir şekilde bugün gelişmiş birçok üniversitede bulunmayan modern laboratuvarlara (kültür varlıkları onarım, bilgisayar, fizik, kimya, biyoloji, jeoloji, gıda, ebru, halı dokuma vb.) sahibtir. Teknik okulların uygulama derslerini rahatlıkla gerçekleştirebildikleri çok sayıda uygulama alanı ve atölye bulunmaktadır. Bu imkanlarla bölümlerine yerleşen öğrencilere teorik derslerle birlikte uygulamalı eğitim verilerek mezun olduktan sonra alanlarında daha deneyimli olmaları sağlanmaktadır.

Türkiye’de yalnız iki yerde olan Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümünü petrolün başkenti Batman’a kazandırılmıştır . Bu bölümü tercih edecek öğrenciler petrolün kaynağından TPAO, TÜPRAŞ ve BOTAŞ gibi önemli tesisleri de yerinde görecek ve eğitimlerinin bir bölümünü petrol sahalarında pratik zeminde uygulama şansına sahip olmaktalar. Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümünü bitiren öğrenciler çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışma hayatına başlamış bulunmaktadır. Üniversitede  yer alan bölümler, öğrencileri mezun oldukları zaman rahatlıkla meslek sahibi olacakları ayrıcalıklı bölümlerdir.

Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programında (ERASMUS) yer almaktadır. Bu program kültürler arası etkileşim anlanında öğrenci ve akademisyenlere önemli katkıda bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde kurulan Erasmus Koordinatörlüğü, program çerçevesinde yurtdışına gönderilecek öğrenci ve personelin başvurusu, seçimi, değerlendirilmesi ve gerekli belgelerin düzenlenerek yararlanıcının gitmeye hazırlanması için her türlü desteği vermektedir.Erasmus Kapsamında 9 Avrupa Birliği ülkesindeki 16 üniversite ile ikili işbirliği anlaşması yapılmıştır.

 Farabi Değişim Programı, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır. Bu değişim programı kapsamında 41 Üniversite ile anlaşma yapılmıştır.

Burs Olanakları

KYK’u her yıl bölüm hocalarının belirlediği (her bölümden bir öğrenci olmak koşuluyla) kişilere burs sağlanmaktadır. Ayrıca Batman Üniversitesi öğrencileri bireysel olarak Başbakanlık ve özel burs veren kurumlara başvuruda bulunabilmektedir.

Batman Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Merkez Kampüs: Şehir ile iç içe olan  Merkez Kampüste 2008 yılından sonra ek bina inşa edilmiş, baraka ve atölyeler yenilenmiş, çevre düzenlenmesi yapılmıştır. Bu kampüste 2 bina, 4 atölye, 7 prefabrik yapıda toplam 26.059 m2 kapalı alan bulunmaktadır. Yüksekokullar ve meslek Yüksekokullar yanısıra öğrenilen bilgileri uygulamaya yönelik dersleriyle bütünleşen labaratuvarlar bulunmaktadır. Öğrencilerin ders dışında keyifli vakit geçirebilecekleri sosyal kültürel ve bilimsel etkilnlik alanları da merkez kampüsünündeki imkanları arasındadır.

Batı Raman Kampüsü: Yapımı tamamlanan binalarda eğitim öğretim faaliyetleri devam etmektedir. Rektörlük binası, Kütüphane, Merkezi yemekhane Merkezi Laboratuvar. Fakülte Birimleri Spor Yüksekokulu bulunmaktadır. Teknoloji Fakültesi ile hangar ve Yapı İşleri Daire Başkanlığınca kullanılacak idari bina inşaatı devam etmektedir.

Kozluk Kampüsü:Yapımı tamamlanan Kozluk Meslek Yüksekokulu Kampüsü, Batman'ın Kozluk İlçesi'nde yer almaktadır. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmiştir.

Hasankeyf Kampüsü: 2018-2019 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçen yüksekokulun kampüs binası Batman'ın Hasankeyf İlçesi'nde yer almaktadır. Ayrıca 50 yatak kapasiteli uygulama oteli inşaatı tamamlanmıştır.

Barınma Olanakları

Üniversite de Batı Raman Kampüsünde Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı 1 blok sosyal tesis, 3 blok yurt binasından oluşan, 2 kişilik odalarıyla 750 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. Şehir Merkezinde 600 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca şehir merkezinde özel yurt ve pansiyonlar da yer almaktadır. Merkez Kampüsünde bulunan 600 kişilik Yemekhane ile Batı Raman Kampüsünde yer alan Merkezi Yemekhane ve Kafeterya ile beslenme hizmeti verilmektedir.

Spor Olanakları

Merkez kampüs'te halı saha, tenis kortu, basketbol-voleybol sahası ve idare binasından oluşan spor kompleksi bulunmaktadır. Batı Raman Kampüs'ünde Kapalı spor salonu ve açık spor tesisleri bulunmaktadır.

Ulaşım

Merkez Kampüs Batman merkez'de olup şehir içi toplu ulaşım araçlarıyla rahatlıkla ulaşım sağlanmaktadır. Batı Raman Kampüsü Batman'ın Batı Raman bölgesinde bulunmaktadır. Şehir içi toplu taşıma araçlarıyla ulaşım mümkündür. Kozluk Kampüsü Yapımı devam eden Kozluk Meslek Yüksekokulu Kampüsü Batman'ın Kozluk İlçesi'nde yer alır. Servis ve minibüslerle ulaşmak mümkündür. Hasankeyf Kampüsü Yapımı devam eden Kampüs Batman'ın Hasankeyf İlçesi'nde yer alır. Servis ve minibüslerle ulaşmak mümkündür.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. İdris DEMİR

Yenişehir Mahallesi Batman Üniversitesi Batıraman Kampüsü 72000 Merkez 72, 060 Batman Merkez/Batman
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu